Постанова № 38466709, 17.04.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2014
Номер справи
826/15182/13-а
Номер документу
38466709
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/15182/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Оксененко О.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 квітня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Оксененка О.М.,

суддів - Бистрик Г.М., Карпушової О.В.,

при секретарі - Ніколаєнко М.Г.,

за участю представника відповідача - Сперкача С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 жовтня 2013 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кіліс" до державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И Л А:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кіліс" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві про визнання протиправними дій по проведенню зустрічної звірки, що оформлена актом від 15.08.2013 № 796/26-55-22-01/33545812 про неможливість проведення зустрічної звірки; заборону використовувати акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 15.08.2013 № 796/26-55-22-01/33545812 при проведенні та оформленні результатів перевірок; зобов'язання вилучити з інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, що внесена на підставі акту від 15.08.2013 № 796/26-55-22-01/33545812 про неможливість проведення зустрічної звірки; зобов'язання відновити показники податкової звітності ТОВ «Кіліс» за травень 2013 року, в тому числі зобов'язання відобразити в електронній базі даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України» суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «Кіліс» та включені до податкових декларацій з податку на додану вартість за травень 2013 року.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 жовтня 2013 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві по проведенню зустрічної звірки, що оформлена актом від 15.08.2013 № 796/26-55-22-01/33545812 про неможливість проведення зустрічної звірки. Зобов'язано державну податкову інспекцію у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві вилучити з інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію, що внесена на підставі акту від 15.08.2013 № 796/26-55-22-01/33545812 про неможливість проведення зустрічної звірки. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 17.07.2013 відповідач направив на адресу позивача письмовий запит від 16.07.2013 № 3884/10/26-55-22-01-10/4 про надання інформації щодо господарських відносин ТОВ «Кіліс» з ТОВ «Будівельний дім «Асторіон».

Зазначений запит позивач отримав 22.07.2013, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, наявного в матеріалах справи.

Посилаючись на невідповідність запиту відповідача вимогам п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, зокрема не зазначення у запиті підстав для його направлення, позивач відмовився надавати витребувані документи.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що на адресу відповідача надійшов лист ДПІ у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві від 25.07.2013 № 936/7/26-58-22-07-09 про надання інформації, яким надіслано акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Будівельний дім «Асторіон» щодо підтвердження господарських відносин з постачальниками та покупцями за травень 2013 року.

В зв'язку з цим, керівником ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві видано наказ від 15.08.2013 № 921 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Кіліс» по взаємовідносинам з ТОВ Будівельний дім «Асторіон» за травень 2013 року на підставі пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.1 ст. 78 Податкового кодексу України.

Так, 15.08.2013 посадові особи ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві здійснили виїзд на податкову адресу ТОВ «Кіліс»: 01021, м. Київ, вул. Михайла Грущевського, буд. 28/2, н/п 43 з метою вручення наказу від 15.08.2013 № 921 та встановили відсутність позивача за вказаною адресою, про що було складено акт про незнаходження за місцем реєстрації ТОВ «Кіліс» від 15.08.2013 № 508/26-55-22-01.

Того ж дня відповідач склав акт № 796/26-55-22-01/33545812 від 15.08.2013 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Кіліс» щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ «Будівельний дім Асторіон» за травень 2013 року.

Згідно висновків вказаного акту, звіркою ТОВ «Кіліс» документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із постачальником ТОВ «Будівельний дім «Асторіон» та покупцями за травень 2013 року.

Вважаючи протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача не було підстав для проведення зустрічної звірки, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки, що оформлена актом від 15.08.2013 № 796/26-55-22-01/33545812 про неможливість проведення зустрічної звірки є обґрунтованими. Крім того, в зв'язку з тим, що висновки Акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути підставою для внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість та враховуючи протиправність складання вказаного акту, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідач зобов'язаний вилучити з інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», інформацію, внесену на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки № 796/26-55-22-01/33545812, та про необхідність задоволення позовних вимог у цій частині.

Колегія суддів не в повній мірі погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Згідно пп.20.1.6 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право, зокрема, для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п. 73.5. ст. 73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків деталізовані нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1232 (далі за текстом - Порядок №1232).

Відповідно до п. 2 названого Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Згідно з п. 4 Порядку № 1232 передбачено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

З огляду на викладене, підставою для проведення зустрічної звірки платника податків є встановлення, під час перевірки іншого платника податків сумнівів стосовно факту здійснення операцій між цими суб'єктами господарювання або ж розбіжностей задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Так, з матеріалів справи вбачається, що на адресу відповідача надійшов лист ДПІ у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві від 25.07.2013 № 936/7/26-58-22-07-09 про надання інформації, яким надіслано акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Будівельний дім «Асторіон» щодо підтвердження господарських відносин з постачальниками та покупцями за травень 2013 року, в зв'язку з чим відповідачем і було здійснено заходи по проведенню зустрічної звірки позивача.

При цьому, вимоги щодо оформлення запиту визначені п. 73.3. ст. 73 ПК України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у разі проведення зустрічної звірки.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Крім того, вимоги до оформлення письмового запиту податкового органу про подання інформації містяться в Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом» від 27.12.2010р. № 1245 (далі - Постанова № 1245), яка визначає процедуру періодичного подання органам державної податкової служби суб'єктами інформаційних відносин або подання за письмовим запитом таких органів податкової інформації.

Згідно вимог п. 14 Постанови № 1245 суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.

Якщо, за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.

При цьому, відповідно до п.п. 4.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236, у разі встановлення фактів, що не дають провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

З матеріалів справи вбачається, що провести зустрічну звірку відповідачем не виявилось можливим в силу ненадання позивачем відповіді на письмовий запит, тому податковим органом складено акт про неможливість провести зустрічну звірку, як це передбачено зазначеними вище методичними рекомендаціями.

З огляду на викладене, у відповідача були правові підстави для складання акта про неможливість проведення зустрічної звірки.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції необґрунтовано визнав протиправними дії державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві по проведенню зустрічної звірки, що оформлена актом від 15.08.2013 № 796/26-55-22-01/33545812 про неможливість проведення зустрічної звірки.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача вилучити з інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію про результати зустрічної звірки ТОВ «ВТК «Танак», які оформлені актом про неможливість проведення зустрічної звірки, колегія виходить з наступного.

Відповідно до пункту 2.15 Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 18 квітня 2008 року №266, інформація податкової звітності з податку на додану вартість, надіслана до центральної бази даних податкової звітності, підлягає розподілу відповідно до вимог Методичних рекомендацій щодо порядку розподілу платників податків за категоріями уваги та співставленню засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України.

Згідно з пунктом 2.21 Методичних рекомендацій визначено, що підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з податку на додану вартість на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС «Аудит». По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з податку на додану вартість за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.

Так, під час розгляду справи судом встановлено, що на підставі висновків акту про неможливість проведення зустрічної звірки № 796/26-55-22-01/33545812 відповідач вніс до інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» зміни в частині податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість ТОВ «Кіліс» за травень 2013 року, а саме: зменшив суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість до 0,00 грн.

Колегія суддів вважає, що фактично відповідач змінив дані, задекларовані позивачем у податкових деклараціях з податку на додану вартість за зазначений період, що суперечить загальним засадам оподаткування та нормам Податкового кодексу України.

З урахуванням того, що висновки Акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути підставою для внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість та враховуючи протиправність складання акту № 796/26-55-22-01/33545812, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач зобов'язаний вилучити з інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України», інформацію, внесену на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки № 796/26-55-22-01/33545812, та про необхідність задоволення позовних вимог у цій частині.

Таким чином, доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 1, 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та порушенням норм матеріального права, то колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві - задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 жовтня 2013 року в частині задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Кіліс" щодо визнання протиправними дій державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві по проведенню зустрічної звірки, що оформлена актом від 15.08.2013 № 796/26-55-22-01/33545812 про неможливість проведення зустрічної звірки - скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Кіліс" в цій частині - відмовити.

В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 жовтня 2013 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: О.М. Оксененко

Судді:

Г.М. Бистрик

О.В. Карпушова

Постанову в повному тексті виготовлено 18.04.2014 року.

Головуючий суддя Оксененко О.М.

Судді: Бистрик Г.М.

Карпушова О.В.