Постанова № 38466481, 18.10.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2013
Номер справи
9101/296/2012
Номер документу
38466481
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" жовтня 2013 р. справа № 2а-5731/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27 вересня 2011 р.

у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправними дій, сплату недорахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася у серпні 2011 року до суду з зазначеним позовом, у якому просила: стягнути з відповідача на її користь недоплачені державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2010 рік у розмірі 5077,26грн.; недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2011 рік у розмірі 4866грн. всього стягнути з відповідача на її користь 9943,26грн. та зобов'язати відповідача сплачувати на її користь, (починаючи з 01.08.2011 року), державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. В обґрунтування вимоги зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина ОСОБА_2. З травня 2010 року, згідно її заяви, призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 06.05.2010 року в розмірі 130грн. В серпні 2011 року вона звернулася до відповідача з проханням зробити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до рівня прожиткового мінімуму, відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Однак, в перерахунку допомоги у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісячно до закінчення строку передбаченої законом виплати - відмовлено.

Ухвалою суду від 19.08.2011 року частина позовних вимог (з 06.05.2010 року по 25.02.2011 року) залишена без розгляду у зв'язку з пропуском 6-ти місячного строку звернення до суду.

Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27 вересня 2011 р. в задоволенні позовних вимог відмовлено. Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що статтею 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року, зазначена допомога надається у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Однак ч. 1 ст. 15 цього закону була викладена в наступній редакції: Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень ( Частина перша статті 15 в редакції Закону N 107-VI від 28.12.2007 ). Згідно ч. 3 ст. 52 ЗУ «Про державний бюджет України на 2010 рік», у 2010 році розмірі соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового

мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим законом та нормативно-правовими актами КМУ. На даний час є чинним Порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751. Згідно п. 22 цього порядку, відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зазначена допомога виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01.01.2008 року -50%, з 01.01.2009 - 75%, з 01.01.2010 - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130грн. Отже, з 26.02.2011 року позивачці призначена допомога в розмірі, що передбачений діючим законодавством.

Не погодившись з даним рішенням позивач подала апеляційну скаргу. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити. Посилається на те, що суд порушив ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Посилається на Рішення Конституційного Суду №26-рн/2008 від 22.05.2008 року, згідно якого законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони. Зазначає, що ст. 15 «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції від 25.03.2005 року, (тобто остання редакція, в яку ніякий закон про державний бюджет не вносив змін), має такий зміст: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-рячного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6-ти років. Однак суд першої інстанції ухвалив рішення, посилаючись на ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", в редакції після змін, внесених ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік», тому їй було відмовлено в позові.

Перевіривши наведені в апеляційній скарзі доводи, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про можливість часткового задоволення апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач має на утриманні малолітню дитину та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області у зв'язку з народженням дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно матеріалів справи позивачці призначено на сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку з 06.05.2010 року в розмірі 130 грн. щомісяця у відповідності до ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та ЗУ «Про державний бюджет України на 2010 рік».

За перерахунком допомоги з врахуванням доходу сім'ї, позивач звернулася до відповідача 27.07.2011 року. У зв'язку з чим призначено вказану допомогу:

- з 01.07.2011 по 30.09.2011 в розмірі 178,86грн. щомісяця (з урахуванням доходів),

- з 01.10.2011 по 30.11.2011 в розмірі 203,86грн. щомісяця (з урахуванням доходів),

- з 01.12.2011 по 31.12.2011 в розмірі 222,86грн. щомісяця (з урахуванням доходів),

- з 01.01.2012 по 14.02.2013 в розмірі 130грн. щомісяця - позивачу роз'яснено про можливість звернення у січні 2012 року за черговим перерахунком допомоги з урахуванням доходів сім'ї .

В силу ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про державний бюджет України на 2010 рік», в 2010 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених КМУ.

Постановою КМУ від 27.12.2001 року №1751 затверджено Порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. Згідно п. 22 цього порядку, відповідно до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», зазначена допомога виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01.01.2008 року - 50%, з 01.01.2009 - 75%, з 01.01.2010 - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130грн.

Однак на думку колегії суддів апеляційної інстанції суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про можливість відмови в задоволенні позову в повному обсязі, виходячи з наступного.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13), та Законом № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» було передбачено, що допомога надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Станом на 1 січня 2008 року також діяли Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок-1), та Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 (далі - Порядок-2).

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». Зокрема, згідно зі змінами, внесеними до статті 13 Закону № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», дію цього Закону поширено на всіх осіб, які є учасниками правовідносин, пов'язаних із виплатою допомоги, а згідно зі змінами, внесеними до статті 15 та пункту 3 Прикінцевих положень цього Закону, встановлено розмір допомоги та алгоритм її визначення у 2008-2010 роках. Водночас із Закону № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» було, зокрема, виключено статтю 43. Пункт 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" передбачав, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Кабінет Міністрів України постановою від 22 лютого 2008 року № 57 "Питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" визнав таким, що втратив чинність, Порядок-2 та вніс зміни до Порядку-1, уніфікувавши у ньому умови призначення та виплати допомоги застрахованим та не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особам.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", у тому числі й пункт 25 розділу II зазначеного Закону, згідно з яким із Закону № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», зокрема, було виключено статтю 43.

Таким чином, з часу проголошення Конституційним Судом України Рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію положення статті 43 Закону № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а з 1 січня 2009 року відновили свою дію попередні редакції статей 13, 15 та пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", які діяли до внесення до них змін Законом № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що у 2008 році внаслідок більш пізнього введення в дію загальної норми, яка визначала розмір допомоги (стаття 15 Закону № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції Закону № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"), у законодавстві виникла складна колізія через збіг темпоральної (часової) та змістової колізій, оскільки з 22 травня 2008 року на відносини щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширювалися норми законів № 2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та№ 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Долаючи зазначену колізію норм законів, свій висновок щодо цього надала колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у справі від 8 жовтня 2013 року № 21-268а13, де зазначено, що пріоритетними у застосуванні до відносин щодо виплати допомоги такій особі є норми спеціального закону, яким є Закон № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», хоча положення останнього (статті 43) і прийнято у часі раніше.

Згідно ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік» N 2154-VI від 27.04.2010, Закон, Допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону «Про Державний бюджет України на 2010 рік» № 2154-VI не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» № 2240-III на виконання статті 45 Закону «Про Державний бюджет України на 2010 рік» № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Отже допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

З урахуванням наведеного колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Таким чином апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню.

Керуючись п. 3 ч. 1 статті 198, статтями 202, 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 27 вересня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області про визнання протиправними дій, сплату недорахованих сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - скасувати.

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області по не нарахуванню і виплаті на користь ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною по досягненню дитиною трирічного віку, починаючи з 26.02.2011 року у відповідності до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісячно до закінчення строку передбаченої законом виплати, або змін в законодавстві, - неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 суми допомоги по догляду за дитиною по досягненню дитиною трирічного віку, починаючи з 26.02.2011 року у відповідності до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років щомісячно до закінчення строку передбаченої законом виплати, або змін в законодавстві, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні інших вимог відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: Н.І. Малиш

Суддя: А.А. Щербак