УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
___________
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "22" квітня 2014 р. Справа № 906/134/14
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Вельмакіної Т.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Капелюх В.О. - довіреність № 978 від 21.02.2014;
від відповідача: Поліщук О.Г. - довіреність № 26/213 від 03.03.2014;
прокурор: Барілов Д.В. - сл. посв. №012685 від 05.11.2012.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Житомирського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України (м.Київ) в особі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир (м. Житомир)
до Житомирської міської ради (м.Житомир)
про зобов'язання розглянути питання затвердження технічної документації із землеустрою
У відповідності до ч.3 ст. 69 ГПК України, строк розгляду спору було продовжено на 15 днів - до 23.04.2014.
Житомирська прокуратура з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері центрального регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України в особі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир звернулась з позов про зобов'язання Житомирської міської ради розглянути питання затвердження технічної документації із землеустрою.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Представник позивача подала клопотання про долучення до матеріалів справи рішення Житомирської міської ради №656 від 27.02.2014 (а.с. 98-103). Вказане клопотання судом задоволено.
Представник відповідача подав письмове клопотання, яке було задоволено судом, про долучення до матеріалів справи додаткових пояснень, копії розпорядження міського голови від 21.03.2014 №146, роздруківки з сайту міської ради (а.с. 104-107). Усно пояснив, що проект рішення "Про вилучення, припинення, надання права користування земельними ділянками юридичним та фізичним особам, внесення змін до рішень міської ради" буде винесено на розгляд наступної сесії.
Заслухавши думку прокурора та пояснення представників сторін, дослідивши надані до справи документи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Звертаючись з позовом до суду Житомирський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України вказав, що позов заявлений в інтересах держави, оскільки безпідставною відмовою Житомирською міською радою в розгляді технічної документації із землеустрою та передачі в постійне користування земельної ділянки за адресою м. Житомир, вул. Щорса, 99, яка належить до земель оборони та безпосередньо використовується для розміщення військового містечка №2, Міністерству оборони України в особі квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир, фонди якого розміщені на території зазначеного військового містечка, заподіяна безпосередня шкода у вигляді позбавлення можливості виконувати свої завдання за призначенням, порушені їх інтереси, як безпосередніх землекористувачів, а відповідно і інтереси держави, як власника спільної території.
Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор вказує, що:
- рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради народних депутатів трудящих №547 від 08.08.1974 року "Про підтвердження права користування земельною ділянкою площею 488,9га в межах м. Житомира КЕЧ Житомирського району станом на 01 липня 1974р." підтверджено право користування земельною ділянкою с. Крошня (нова адреса вул.Щорса,99) фактично площею 16,8га (згідно п. 2 Додатку №1 до рішення);
- рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради №605 від 04.10.1979 "Про підтвердження права користування КЕЧ ПрикВо земельними площами в межах міста Житомира" Квартирно-експлуатаційній частині Житомирського району підтверджено право користування земельною ділянкою по вул. Щорса, 97 (нова адреса вул. Щорса, 99) фактичною площею 16,5040 га (згідно п. 2 Додатку №1 до рішення);
- рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради народних депутатів №603 від 10.11.1994 року "Про затвердження матеріалів інвертаризації земель Міністерства оборони України" Житомирській квартирно-експлуатаційній частині району було затверджено матеріали інвентаризації земель, в тому числі за адресою вул. Щорса, 97 (нова адреса вул. Щорса, 99).
Зазначає, що на підставі Директиви Міністерства оборони України №Д-322/1/01 від 20.01.2005, Житомирська квартирно-експлуатаційна частина району переформована в Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир.
Пояснює, що відповідно до переліків земельних ділянок які обліковуються за формою 405 в Міністерстві оборони України Південного ТКЕУ та даними форми 6-зем Головного управління Держземагентства у Житомирській області станом на 10.02.2012 та 10.12.2013 років, за військовим містечком №2 за адресою м. Житомир вул.Щорса 99 обліковується 15,6776 га.
Вказує, що на земельній ділянці площею 16,100 га (за формою 405 по КЕВ м. Житомир) розташовані об'єкти нерухомості, які перебувають в оперативному управлінні КЕВ м. Житомир. та знаходяться на його балансі.
Зазначає, що:
- 28 березня 2008 року Житомирська міська рада своїм рішенням №590 "Про припинення права користування, надання у користування, надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення зовнішніх меж земельних ділянок юридичним та фізичним особам" надала дозвіл КЕВ м. Житомир на складання документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та встановлення зовнішніх меж і складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою за адресою, м. Житомир вул. Щорса. 99.
- 24.05.2013 року Управлінням Держземагенства у Житомирському районі було здійснено поділ земельної ділянки загальною площею 15,6060 га. на три земельних ділянки та присвоєно відповідно кадастрові номери;
- 15.07.2013 року за присвоєним №9096 через дозвільний центр Житомирської міської ради КЕВ м. Житомир подав заяву встановленого зразку та технічну документацію для затвердження.
Однак, як зазначає прокурор, Житомирська міська рада в порушення п.6 ст. 123 Земельного кодексу України у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не прийняла рішення на пленарному засіданні міськвиконкому щодо затвердження технічної документації із землеустрою на земельну ділянку за адресою м. Житомир, вул. Щорса, 99.
Посилаючись, зокрема, на п. 34 ст. 26 та п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 1, 78, 90, 123, 152, 186-1 Земельного кодексу України, п. 2.14 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", прокурор просить суд зобов'язати Житомирську міську раду розглянути встановленим порядком питання затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення зовнішніх меж земельної ділянки та складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку Квартирно-експлуатаційному відділу м. Житомир за адресою: м. Житомир, вул. Щорса, 99 загальною площею 15,6060 га (військове містечко №2).
Відповідач, у відзиві на позовну заяву (а.с. 81-82) вказав, що питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою підлягає вирішенню виключно на сесії міської ради. У письмових поясненнях (а.с. 105) повідомив, що на розгляд сесії Житомирської міської ради від 31.03.2014 було винесено проект рішення "Про вилучення, припинення, надання права користування земельними ділянками юридичним та фізичним особам, внесення змін до рішень міської ради", однак останній розглянуто не було та буде винесено на розгляд наступної сесії.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, враховуючи пояснення учасників судового процесу, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Згідно статті 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Частина 1 статті 16 Цивільного кодексу України також передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ч. ч.1, 3-6 ст.11ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події.
Зважаючи на предмет спору слід зазначити, що за приписами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно преамбули Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цей Закон відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Частиною 3 ст. 24 цього Закону встановлено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (стаття 25 Закону).
Статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно п. 2.14. Постанова, Пленум Вищого господарського суду України, від 17.05.2011, № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", за наслідками розгляду справ за позовами до органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування щодо оскарження (визнання незаконними) прийнятих ними актів з питань, пов'язаних з наданням земельних ділянок у власність чи в користування суб'єктам господарської діяльності (про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи в користування, у продажу земельної ділянки, у наданні дозволу і вимог на розроблення проекту відведення земельної ділянки тощо) господарський суд залежно від характеру спору може зобов'язати названі органи виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства, зокрема розглянути в установленому для даного органу порядку питання, яке стосується предмета спору.
Водночас суд не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції цих органів, наприклад, про надання земельних ділянок у власність або в користування, укладення договорів купівлі-продажу або оренди земельних ділянок, а також зазначати, яке конкретно рішення повинно бути прийнято.
Так, у відповідності до приписів ч.ч.1-4 ст. 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно ч.6 ст. 123 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Слід зазначити, що відповідно до рішення Житомирської міської ради №590 від 28.03.2008 "Про припинення права користування, надання у користування, надання дозволу на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення та встановлення зовнішніх меж земельних ділянок юридичним та фізичним особам" (а.с. 36-38) надано дозвіл КЕВ м. Житомир на складання документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та встановлення зовнішніх меж і складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою за адресою м. Житомир, вул. Щорса, 99.
Матеріалами справи підтверджено, що при виконанні вищевказаного рішення, Управлінням Держземагенства у Житомирському районі 24.05.2013 було здійснено поділ земельної ділянки загальною площею 15,6060 га. на три земельних ділянки та присвоєно відповідно кадастрові номери, а саме: - площа 0,1555 га. кадастровий номер 1810136300:04:039:0050; площа 0,3857 га. кадастровий номер 1810136300:04:039:0047; площа 15,0648 га. кадастровий номер 1810136300:04:039:0046 (а.с. 39-55).
15.07.2013 за присвоєним №9096 через дозвільний центр Житомирської міської ради позивач подав заяву встановленого зразка та технічну документацію для отримання рішення про надання земельних ділянок державної власності у користування (а.с. 34-35).
Однак, всупереч приписам ч. 6 ст. 123 Земельного Кодексу України, станом як на час звернення до суду так і на час вирішення спору в суді, питання надання Квартирно-експлуатаційному відділу м. Житомира в постійне користування земельної ділянки за адресою вул. Щорса, 99 Житомирською міською радою не розглянуто.
Відповідно до статей 33 та 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести належними та допустимими у справі доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст. 32 ГПК, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін.
Відповідач доказів на спростування викладених у позовній заяві обставин суду не надав. При цьому, прокурором та позивачем доведено обґрунтованість заявлених позовних вимог належними та допустимими доказами.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
При цьому, суд враховує приписи 9.10. постанови Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 "Про судове рішення", згідно якого у рішенні про вчинення певних дій або про припинення певних дій - відповідний припис, наприклад: "Такому-то звільнити таке-то приміщення (із зазначенням його найменування, місцезнаходження згідно з поштовою адресою, площі)", "Такому-то припинити такі-то дії, які перешкоджають доступу такого-то у приміщення (із зазначенням тих же даних про приміщення)", строк виконання відповідних дій та/або про видачу наказу про примусове виконання рішення.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32-34, 43, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Житомирській міській раді (10014, Житомирська обл., м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, буд. 4/2, ід. код 13576954) у 30 - денний строк з дати набрання рішенням законної сили розглянути встановленим порядком питання затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення зовнішніх меж земельної ділянки та складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку Квартирно-експлуатаційному відділу м. Житомир за адресою: м. Житомир, вул. Щорса, 99 загальною площею 15,6060 га (військове містечко №2).
3. Стягнути з Житомирської міської ради (10014, Житомирська обл., м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, буд. 4/2, ід. код 13576954) в дохід Державного бюджету України:
- 1218,00грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Вельмакіна Т.М.
Віддрукувати: 1- до справи
2- позивачу (рек. з пов.)_