Постанова № 38465207, 18.02.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2014
Номер справи
804/129/14
Номер документу
38465207
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2014 р. Справа № 804/129/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВрони О. В. за участю: секретаря с/зМаксименко Е.М. представника позивача Дрокіної Л.Г. представника відповідача Круглик А.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» звернулося до суду з позовною заявою до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0009571503 від 24.12.2012р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту про результати документальної невиїзної перевірки від 15.11.2012р. за №3948/356/1503/01236549 Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області з питань дотримання вимог податкового законодавства України по платі за землю за період червень 2010р. - грудень 2011р., відповідачем винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким ПАТ «Криворізьке підприємство промислово - залізничного транспорту» нарахована штрафна санкція по земельному податку у сумі 3452,02 грн.

Вказане податкове повідомлення - рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки прийнято всупереч нормам діючого законодавства.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, виклавши письмово свої заперечення та пояснив, що податкове повідомлення-рішення було винесено правомірно у відповідності до норм законодавства на підставі обґрунтованих висновків, викладених в акті перевірки.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі Закону України від 11.12.2003 №1378-ІУ «Про оцінку земель» (зі змінами та доповненнями), рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. №3884 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» затверджено що з 01.06.2010р. базова вартість 1 кв.м земель міста складає 150грн./кв.м.

17.02.2011р. позивачем була отримана довідка про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Кривий Ріг, вул.Телевізійна, 3а, в Довгинцівському районі, загальною площею 64600 кв.м. для розміщення існуючих виробничих приміщень, станом на 01.06.2010р. за №104-р2, відповідно якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 42612458,72 грн.

В порушення ст. 269, 270, 271, 286, 287 Податкового кодексу України позивачем проведено розрахунок податкового зобов'язання по земельному податку, на 2010 та 2011 роки за земельну ділянку за адресою м. Кривий Ріг вул. Телевізійна, 3а, загальною площею 64600 кв.м. для розміщення залізничних колій, надану в користування на підставі державного акту №434 від 22.12.1999р. (Довідка про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.02.2011р. №104-р2 -42612458,72 грн.), а саме при поданні податкових декларацій на 2010 та 2011 роки проведено розрахунок податкового зобов'язання по земельному податку без врахування вищевказаного рішення Криворізької міської ради від 14.05.2010р. № 3884.

У зв'язку з цим 25.10.2012 р. Криворізькою центральною МДПІ прийнято наказ № 1604 про проведення документальної невиїзної перевірки ПАТ «Криворізьке підприємство промислово - залізничного транспорту», який 02.11.20112р. було отримано позивачем.

До початку проведення документальної невиїзної перевірки, позивачем 09.11.2012р. згідно ст.50 Податкового кодексу, було подано уточнюючі податкові декларації з плати за землю за період з 01.06.2010 - 31.12.2011 рр. відповідно довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 17.02.2011р. №104- р2:

- за 2010 рік з 01.06.2010р. - подана уточнююча податкова декларація від 09.11.2012р. №9007136363, річна сума земельного податку за червень-грудень 2010 р. складає 248572,68 грн., місячна - 35510,38 грн.. Нарахована сума до збільшення податкового зобов'язання по земельному податку на 2010 рік по рядку 7 Податкової декларації становить 174887,13 грн. (щомісячно -24983,88 грн.). Розмір заниження (недоплата) податкового зобов'язання по земельному податку минулих податкових періодів по рядку 8 відсутній, що є порушення заповнення Податкової декларації з плати за землю, але це не привело до заниження або завищення податкового зобов'язання по земельному податку на 2010 рік. Сума штрафу по рядку 11 ((к.10-21р.8)х3% або 5%) самостійно нарахована у сумі 5246,61 грн., що відповідає вимогам абз. а) п. 50.1 ст. 50 Кодексу. Нарахування пені по рядку 12 Податкової декларації відсутнє у 2010 році.;

- за 2011 рік - подана уточнююча податкова декларація від 09.11.2012р. за № 9017054893, річна сума земельного податку складає 426124,59 грн., місячна -35510,38 грн.. Нарахована сума до збільшення податкового зобов'язання по земельному податку на 2011 рік по рядку 7 Податкової декларації становить 115100,69 грн. (щомісячно - 9591,72 грн.). Розмір заниження (недоплата) податкового зобов'язання по земельному податку минулих податкових періодів по рядку 8 відсутній, що є порушення заповнення Податкової декларації з плати за землю, але це не привело до заниження або завищення податкового зобов'язання по земельному податку на 2010 рік.

З 12.11.2012р. по 15.11.2012р. відповідачем було проведено документальну невиїзну перевірку ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» з питань дотримання вимог податкового законодавства України по платі за землю за період червень 2010р. - грудень 2011р. в результаті якої складено акт №3948/356/1503/01236549 від 15.11.2012.

Перевіркою проведення розрахунків податкових зобов'язань по земельному податку згідно поданих уточнюючих податкових декларацій по земельному податку на 2010 та 2011 роки встановлено порушення ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» ст. 286, абз. а) п. 50.1 ст. 50, абз. а) п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу, в результаті чого виявлено заниження розрахованих сум штрафних санкцій (в розмірі 1 грн.) по земельному податку рядок 11 ((к. 10-21р.8)х3% або 5%) за 2011 рік на суму 3452,02 грн. та заниження розрахованої суми пені (рядок 12 податкової декларації) за 2011 рік на суму 13260,68 грн.

Акт документальної невиїзної перевірки від 15.11.2012р. №3948/356/1503/01236549 отримано позивачем 14.12.2012р. згідно поштового повідомлення про вручення поштового відправлення.

ПАТ ««Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту»» 19.12.2012р. (вх. №27943/10 від 25.12.2012) до податкової інспекції було надіслано лист - заперечення на акт документальної невиїзної перевірки від 15.11.2012р. №3948/356/1503/01236549.

В ході розгляду листа - заперечення від 19.12.2012р. №72 відповідачем було встановлено порушення строків подання заперечень підприємства до органів державної податкової служби. Заперечення від 19.12.2012р. №72 на акт від 15.11.2012р. №3948/356/1503/01236549 відправлено ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» 21.12.2012 про, що свідчить поштовий штемпель на конверті та надійшло до Криворізької центральної МДПІ 25.12.2012р. Акт документальної невиїзної перевірки від 15.11.2012р. №3948/356/1503/01236549 отримано підприємством 14.12.2012р.

В результаті цього лист - заперечення від 19.12.12 №72 відповідачем залишено без розгляду.

На підставі акту документальної невиїзної перевірки №3948/356/1503/01236549 від 15.11.2012, відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення від 24.12.2012р. №0009571503 про нарахування штрафної (фінансової) санкції у сумі 3452,02 грн.

Відповідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-XII (зі змінами та доповненнями, який діяв до 31.12.2010р.), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка Згідно ст. 13 Закону 2535-ХІІ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Згідно ст. 14 даного Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно ст. 286 Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України - у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Згідно до п. 50.1 ст.50 Податкового кодексу України платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.

Як було зазначено, позивачем сума штрафу по наданій декларації 09.11.2012р. за 2011р. була нарахована в порушення абз. а) п.50.1 ст.50 Кодексу у сумі 1,0 грн., замість 3% від розміру недоплати.

Відповідачем в результаті цього виявлено заниження розрахованих сум штрафних санкцій по земельному податку (рядок 11 податкової декларації) за 2011 рік (з січня по грудень) в розмірі 3452,02 грн. та винесено на вказану суму оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Вирішуючи питання правильності визначення відповідачем суми штрафної санкції суд зазначає, що згідно пункту 7 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Відповідно до даного пункту, штрафна санкція за порушення позивачем податкового законодавства у період з 1 січня по 30 червня 2011 року могла бути застосована до нього у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Проте, в порушення вказаної норми відповідачем було розраховано суму штрафних санкцій в розмірі 3% (3452,02 грн.) від сум недоплати позивачем плати за землю за кожен місяць починаючи з січня по грудень 2011р.

Отже, податкове повідомлення-рішення в частині розрахунку штрафної санкції в розмірі 3% від сум недоплат по земельному податку за період з 01.01.2011р. по 30.06.2011р. є протиправним у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Також, суд зазначає, що позивачем після документальної невиїзної перевірки, 23.11.2012р. до винесення податкового повідомлення-рішення, було подано до податкової інспекції електронною поштою уточнені податкові декларації по платі за землю на 2010-2011 роки до зменшення сум податкових зобов'язань по земельному податку за період з 01.06.2010р. по 31.12.2011р., а саме - за період який перевірявся, які уточнюють помилково надані раніше дані зазначені в уточнюючих деклараціях від 09.11.2012р.

Відповідно до п.44.6 ст. 44 Податкового кодексу України, у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому п.44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

В порушення вказаної норми відповідачем під час прийняття податкового повідомлення-рішення №0009571503 від 24.12.2012р. не були враховані уточнені податкові декларації по платі за землю на 2010-2011 роки надані позивачем 23.11.2012 р.

Відповідач в письмових поясненнях зазначив, що після отримання від позивача 23.11.2012р. уточнених податкових декларацій по платі за землю на 2010-2011 роки відповідно до п.п.78.1.3. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України (платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період який перевіряється органом державної податкової служби) та п.50.3. ст. 50 Кодексу (у разі якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації , поданої за період, що перевірявся, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період), до управління податкового контролю було надано висновок, для розгляду питання щодо проведення документальної позапланової перевірки.

Проте, вказані доводи судом не приймаються як належні, оскільки згідно до п.56.21 ст.56 Податкового кодексу України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0009571503 від 24.12.2012р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» судовий збір в розмірі 172,05 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 186 України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Текст постанови у повному обсязі складено 24 лютого 2014 року.

Суддя О.В. Врона