Постанова № 38462882, 28.04.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2014
Номер справи
820/6444/14
Номер документу
38462882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 квітня 2014 р. № 820/6444/14

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Лук'яненко М.О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до відкритого акціонерного товариства "Ізюмський тепловозоремонтний завод" про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд: стягнути з відкритого акціонерного товариства "Ізюмський тепловозоремонтний завод" (64300, Харківська область, м. Ізюм, в'їзд Ювілейний, 1, код 01056356) у доход держбюджету штраф у сумі 8500 (вісім тисяч п'ятсот гривень 00 копійок) грн. на р/р 31118106700012 відкритий на Ізюмське УДКСУ в Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37283992, код платежу до держбюджету 21081100.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ним проведено перевірку за дотриманням відповідачем чинного законодавства, за результатами якої складено акт №07/12-01-082 , та видано обов'язковий до виконання припис №07/12-01-082 від 18.05.2013 року. Згодом, а саме: 03.09.2013 року позивачем було проведено перевірку щодо виконання припису №07/12-01-082 від 18.05.2013 року, однак, припис виконано не було. 03.09.2013 року складено припис №07/12-01-156 про усунення порушень встановлених актом. 07.11.2013 року було знову проведено перевірку щодо виконання припису №07/12-01-156 від 03.09.2013 року та складено обов'язковий до виконання припис №07/12-01-190. Актом від 28.01.2014 року №07/12-01-002 встановлено порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання на суму 8500 грн.

Позивач в судове засідання не прибув, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутністю уповноваженого представника Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", просив слухати справу в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Відповідач, в судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, про причини своєї неявки суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутністю не надавав.

Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи встановлено, що 18 травня 2013 року позивачем було здійснено захід з державного енергетичного нагляду, (контролю), результати якого оформлені актом №07/12-01-082 (а.с. 6-10).

На підставі вищевказаного акту позивачем винесено припис №07/12-01-082 від 18.05.2013 року, яким відповідачу надано строк до 05.08.2013 року виконати вимоги припису та усунути допущені порушення (а.с. 11-13).

03.09.2013 року позивачем було проведено перевірку щодо виконання припису №07/12-01-082 від 18.05.2013 року, однак, припис виконано не було (а.с. 14-17), у зв'язку з чим інспекцією було складено припис №07/12-01-156 від 03.09.2013 року, строк виконання 23.10.2013 року (а.с. 18-21).

07.11.2013 року фахівцем Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" було проведено перевірку виконання припису №07/12-01-156 від 03.09.2013 року, результати якої оформлені актом №07/12-01-017 від 07.11.2013 року (а.с. 22-24), на підставі якого було винесено обов'язковий до виконання припис №07/12-01-190, строк виконання 25.12.2013 року (а.с. 25-27).

28.01.2014 року позивачем знову проведено перевірку виконання припису №07/12-01-190 від 28.01.2014 року, результати якої оформлені актом №07/12-01-002, яким зафіксовано порушення вимог п.1, 2 розділу 4 ПТЕЕС; ст. 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року №877-V, п.11.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929 "Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії" (із змінами та доповненнями) (а.с. 28-30).

За ухилення від виконання припису №07/12-01-190 від 07.11.2013 року на відповідача, у відповідності до норм чинного законодавства було накладено штраф у розмірі 8500,00 грн., про що було винесено постанову №07/10-01-005 від 28.01.2014 року (а.с. 32).

Відповідно до статуту затвердженого Наказом Міненерговугілля від 21.02.2012 року №127, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі і діє як державне комерційне підприємство, що засноване на державній власності, підпорядковане та належить до сфери управління Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (а.с. 41-48).

Згідно ст. 5 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Положеннями пунктів 1, 11 Положення "Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 року №929 (із змінами та доповненнями) передбачено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.

За правилами ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Приписами пункту 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно підпункту 11 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929 "Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії" (із змінами та доповненнями), Держенергонагляд має право: надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.9.5. Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 року №817, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів, Розпоряджень. У разі якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом чи Розпорядженням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого строку виконання відповідного заходу звертається у довільній формі до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на продовження строків виконання Припису чи Розпорядження. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання протягом 5 днів з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке готується інспектором Держенергонагляду, що видав Припис чи Розпорядження.

Пунктом 6 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312 передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи: за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

У відповідності до п.7 вищевказаного Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду .

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (п. 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання).

Нормами п.10 Положення №1312 визначено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Постанова про накладення штрафу №07/10-01-005 від 28.01.2014 року та припис відповідачем оскаржені не були, а штраф у розмірі 8500,00 грн. відкритим акціонерним товариство "Ізюмський тепловозоремонтний завод" не погашений.

Виходячи з викладеного, беручи до уваги, що вказана вище постанова відповідачем не оскаржувалась, доказів виконання установою обов’язку щодо сплати штрафу до суду не надано, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до відкритого акціонерного товариства "Ізюмський тепловозоремонтний завод" про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Ізюмський тепловозоремонтний завод" (64300, Харківська область, м. Ізюм, в'їзд Ювілейний, 1, код 01056356) у доход держбюджету штраф у сумі 8500 (вісім тисяч п'ятсот гривень 00 копійок) грн. на р/р 31118106700012 відкритий на Ізюмське УДКСУ в Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37283992, код платежу до держбюджету 21081100.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Суддя М.О. Лук'яненко