Постанова № 38462803, 24.04.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2014
Номер справи
812/2058/14
Номер документу
38462803
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2058/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Шибаєвій Т.В.

за участю представників

позивача: Ганзія С.В. (довіреність № 89/8/10 від 01.07.2013),

відповідача: Кіндірова Є.К. (довіреність б/н від 20.01.2014),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до приватного акціонерного товариства аграрно-переробне підприємство «Редан» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -

ВСТАНОВИВ:

24 березня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до приватного акціонерного товариства аграрно-переробне підприємство «Редан», у якому позивач просив надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що приватне акціонерне товариство аграрно-переробне підприємство «Редан» зареєстровано Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області 02.03.1998 за № 1 371 105 0004 000176 та перебуває на обліку в Новоайдарському відділенні Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області як платник податків з 04.03.1998 за № 9.

Станом на 07.01.2012 заборгованість відповідача складала 92026,47 грн. по податку з доходів фізичних осіб.

На підставі заяви відповідача та відповідно ст.100 ПКУ 07.01.2012 заступником начальника Старобільської ОДПІ прийнято рішення № 2/24-25360797 про розстрочення грошових зобов'язань у сумі 92026,47 грн. з 15.02.2012 до 15.12.2012 та укладено договір з відповідачем про розстрочення від 07.01.2012 № 2/24, згідно якого щомісячна сума розстроченого грошового зобов'язання складала 8366,04 грн.

За заявами відповідача рішеннями Старобільської ОДПІ № 15 від 12.07.2012 перенесено раніше визначені терміни розстрочення грошового зобов'язання у сумі 8366,04 грн. з 16.07.2012 на 10.09.2012, №16 від 10.08.2012 перенесено термін сплати суми розстроченого грошового зобов'язання у сумі 8366,04 грн. з 13.08.2012 на 17.12.2012, № 22 від 11.10.2012 перенесено термін сплати суми розстроченого грошового зобов'язання у сумі 8366,04 грн. з 12.10.2012 на 20.12.2012, № 25 від 09.11.2012 перенесено термін сплати суми розстроченого грошового зобов'язання у сумі 8366,04 грн. з 12.11.2012 на 19.12.2012.

Нараховано за не сплату суми грошових зобов'язань за рішенням про розстрочення податкового боргу № 2/24-25360797 від 07.01.2012 та рішення № 15 про перенесення раніше визначених термінів розстроченого податкового боргу від 12.07.12, по строку сплати до 10.09.2012 суми - 8366 грн. 05 коп. 10.09.2012 товариство частково сплатило грошове зобов'язання у сумі - 212,06 грн.

Нараховано за не сплату суми грошових зобов'язань за рішенням про розстрочення податкового боргу № 2/24-25360797 від 07.01.2012 по строку сплати до 12.09.2012 суми - 8366,05 грн. 21.09.2012 товариство частково сплатило грошове зобов'язання у сумі - 15795,45 грн.

Нараховано за не сплату суми грошових зобов'язань за рішенням про розстрочення податкового боргу № 2/24-25360797 від 07.01.2012. по строку сплати до 15.12.2012 суми - 8366,05 грн.

Нараховано за не сплату суми грошових зобов'язань за рішенням про розстрочення податкового боргу № 2/24-25360797 від 07.01.2012 та рішення № 16 про перенесення раніше визначених термінів розстроченого податкового боргу від 10.08.2012, по строку сплати до 17.12.2012 суми - 8366,05 грн.

Нараховано за не сплату суми грошових зобов'язань за рішенням про розстрочення податкового боргу № 2/24-25360797 від 07.01.2012 та рішення № 25 про перенесення раніше визначених термінів розстроченого податкового боргу від 09.11.2012, по строку сплати до 19.12.2012 суми - 8366,05грн.

Нараховано за не сплату суми грошових зобов'язань за рішенням про розстрочення податкового боргу № 2/24-25360797 від 07.01.2012 та рішення № 22 про перенесення раніше визначених термінів розстроченого податкового боргу від 11.10.2012, по строку сплати до 20.12.2012 суми - 8366,05 грн. 06.02.2013 товариство частково сплатило грошове зобов'язання у сумі - 1683,38 грн., 15.02.2013 товариство частково сплатило грошове зобов'язання у сумі - 1000,00 грн.

Нараховано за податковим повідомленням - рішенням від 13.03.2013 № 0000071740 на суму 510,00 грн.

Відповідач частково сплачував грошове зобов'язання у сумі 510,00 грн. зараховано 18.03.2013; 393,95 грн. зараховано 30.04.2013; 1,72 грн. зараховано 04.07.2013; 252,46 грн. зараховано 10.07.2013; 5,00 грн. зараховано 19.07.2013; 122,61 грн. зараховано 25.07.2013; 4,00 грн. зараховано 05.08.2013; 50,92 грн. зараховано 08.08.2013; 5,00 грн. зараховано 13.08.2013; 362,71 грн. зараховано 16.08.2013; 8,15 грн. зараховано 11.09.2013; 102,31 грн. зараховано 16.09.2013; 1,00 грн. зараховано 21.10.2013; 3848,13 грн. зараховано 23.10.2013.

Станом на 20.03.2014 товариство допустило податкову заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у сумі 26276,55 грн. з яких основний борг - 26205,69 грн. та пеня - 70,86 грн.

Старобільською ОДПІ сформовано податкову вимогу № 5 від 03.10.2011, яку вручено уповноваженій особі 06.10.2011.

На виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду у справі № 812/3350/13-а від 17.04.2013 про стягнення суми боргу за рахунок коштів, які перебувають на наявних рахунках у банках, обслуговуючих боржника, позивачем спрямовано до банківських установ, що обслуговують відповідача, касові доручення, які повернулися без виконання.

На даний час коштів стягнутих з рахунків відповідача недостатньо для погашення усієї суми заборгованості.

Заступником начальника Старобільської ОДПІ 26.11.2013 прийнято рішення про опис майна у податкову заставу.

Відповідно до акту опису майна № 1 від 26.11.2013 податковим керуючим Старобільської ОДПІ проведено опис активів відповідача, а саме масло вершкове «Селянське», розфасоване в ящики по 10 кг., загальною кількістю 300 ящиків на суму 150 000,00 грн. Дата виготовлення - листопад 2013, термін придатності один рік.

Майно боржника знаходиться в податковій заставі відповідно до витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 42926599 від 19.12.2013.

На підставі викладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Надав до матеріалів справи письмові пояснення до позовної заяви (а.с.70), у яких зазначив, що позивач просить надати дозвіл на погашення суми податкового боргу у розмірі 26 276,55 грн. за рахунок майна відповідача.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, про що надав письмові заперечення проти позову (а.с.67-68), у яких зазначив, що станом на 20 березня 2014 року заборгованість відповідача становить 26 276,55 грн.

Згідно із п.89.2 ст.89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

За таких обставин представник відповідача вважає, що позовні вимоги щодо надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна відповідача на суму 150 000,00 грн. є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Представник відповідача у судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях проти адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов такого.

У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що приватне акціонерне товариство аграрно-переробне підприємство «Редан» зареєстровано Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області 02.03.1998 за № 1 371 105 0004 000176 (а.с.19) та перебуває на обліку в Новоайдарському відділенні Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області як платник податків з 04.03.1998 за № 9 (а.с.17).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 17.04.2013 у справі № 812/3350/13-а стягнуто кошти з приватного акціонерного товариства аграрно-переробне підприємство «Редан» за податковим боргом з податку на доходи фізичних осіб у сумі 31 458,09 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платників, в дохід Державного бюджету України (а.с.55-56).

Зазначеною постановою встановлено обставини існування за відповідачем податкового боргу по податку на доходи фізичних осіб у розмірі 31 458,09 грн., а відтак з огляду на приписи ст.72 КАС України, суд вважає такі обставини звільнені від доказування.

Станом на 20.03.2014 за приватним акціонерним товариством аграрно-переробне підприємство «Редан» обліковується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 26276,55 грн., з яких за основним боргом у сумі 26205,69 грн., пеня у сумі 70,86 грн.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із ст.14 ПК України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Пунктом 95.1 статті 95 ПК України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 ПК України).

З матеріалів справи вбачається, що податковим органом відповідачу направлено податкову вимогу № 5 від 03.10.2011 на суму 93044,08 грн., яку отримано уповноваженою особою товариства 16.10.2011 (а.с.11).

Відповідно до п.95.3 ст.95 ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до ст.89 ПК України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Орган державної податкової служби зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Згідно вимог ст.89 ПК України позивачем здійснено опис майна відповідача на загальну суму 150 000,00 грн., про що складено акт № 1 від 26.11.2013 (а.с.43).

19.12.2013 у Державному реєстрі обтяжень нерухомого майна зареєстровано податкову заставу згідно акта опису майна № 1 від 26.11.2013 (а.с.26).

Оглядом акта опису майна № 1 від 26.11.2013 встановлено, що у податковій заставі знаходиться майно на суму 150 000,00 грн.

На підтвердження відсутності у відповідача коштів, достатніх для погашення податкового боргу, представником позивача подано до суду інкасові доручення (розпорядження) від 24.07.2012 № 13, № 2; від 25.03.2013 № 177, № 179; від 10.04.2013 № 227, № 226, № 228, № 230; від 28.03.2013 № 200, № 201; від 02.09.2013 № 287, від 08.10.2013 № 299; від 08.08.2013 № 280; від 25.07.2013 № 274; від 11.12.2013 № 323, направлені позивачем до банківських установ на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 17.04.2013 у справі № 812/3350/13-а та від 17.07.2012 у справі № 2а/1270/3135/2012, що повернулися без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках (а.с.29-42).

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позивачем у повній мірі доведено суду відсутність у приватного акціонерного товариства аграрно-переробне підприємство «Редан» коштів, достатніх для погашення податкового боргу у розмірі 26276,55 грн., та неможливість погашення податкового боргу за рахунок коштів відповідача.

Заперечення представника відповідача щодо неправомірності складання акта опису майна № 1 від 26.11.2013, судом до уваги не береться та не оцінюється, оскільки такі дії податкового органу не є предметом доказування у даній адміністративний справі.

Таким чином позовні вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 24 квітня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 29 квітня 2014 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до приватного акціонерного товариства аграрно-переробне підприємство «Редан» про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, - задовольнити повністю.

Надати дозвіл Старобільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області на погашення суми податкового боргу приватного акціонерного товариства аграрно-переробне підприємство «Редан» з податку на доходи фізичних осіб у сумі 26276,55 грн. (двадцять шість тисяч двісті сімдесят шість гривень п'ятдесят п'ять копійок), за рахунок майна приватного акціонерного товариства Аграрно-переробного підприємства «Редан» ідентифікаційний код 25360797, що перебуває у податковій заставі згідно акту опису майна № 1 від 26.11.2013.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 29 квітня 2014 року.

Суддя К.О. Пляшкова