Постанова № 38455265, 23.04.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2014
Номер справи
262/1405/14-а
Номер документу
38455265
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Мачуський О.М.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2014 року справа № 262/1405/14-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., при секретарі Куленко О.Д., за участю представника відповідача Жуль Є.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 14 березня 2014 року у справі № 262/1405/14-а за позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, в обґрунтування якого зазначила, що вона з 04.09.2013 року перебуває на обліку в УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та їй призначена пенсія за віком. Позивач працює в Пролетарській районній у м. Донецьку ради з 1988 року на посадах державного службовця та службовця органів місцевого самоврядування, на цей час на посаді завідувача загальним відділом. Стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування - 25 років 05 місяців. 05.02.2014 року позивач звернулась до УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька з заявою про здійснення перерахунку призначеної їй пенсії по заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, які відображені у довідці наданої Пролетарською районною у м. Донецьку радою за період роботи з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року, так як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати, що суттєво вплинуло на розмір пенсії. На всі виплати, включені в довідці, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Рішенням № 903 від 10.02.2014 року відповідач відмовив ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку пенсії, пославшись на те, що вищезазначені суми виплат як складові заробітної плати державного службовця нормами ст. 33 ЗУ «Про державну службу» не передбачені.

Постановою Пролетарського районного суду м. Донецька від 14 березня 2014 року у справі № 262/1405/14-а, позов задоволено. Визнано незаконними дії УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька та скасувати рішення № 903 від 10.02.2014 року про відмову в перерахунку пенсії. Зобов'язано УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька здійснити перерахунок нарахованої 04.09.2013 року пенсії та зарахувати до визначеного розміру пенсійного забезпечення суму матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та інші виплати, які входили до системи оплати праці державного службовця, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та які вказані у довідці від 04.09.2013 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Не погодившись з судом першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив суд скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні вимог у повному обсязі. В обґрунтування доводів апеляційної скарги, вказує, що матеріальна допомога та індексація не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити. Позивач в судове засідання не з'явилась, про дату, місце та час розгляду справи повідомлена належним чином.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_3 з 04 вересня 2013 року призначено пенсію державного службовця за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків.

ОСОБА_3 була видана довідка № 59 від 04.09.2013 року про складові заробітної плати (надбавки та премії) за період роботи з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідно до якої сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 104 800 грн. 66 коп.; з них: матеріальна допомога - 11 561 грн. 89 коп., індексація заробітної плати - 5 418 грн. 77 коп.; винагорода - 9 391 грн. 35 коп.; надбавка за високі досягнення у праці - 18 541 грн. 17 коп.; премії - 18 575 грн. 18 коп.; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 721 грн. 60 коп. (а.с. 9-10).

05 лютого 2014 року ОСОБА_3 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум допомоги, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, вказаних у довідці № 59 від 04.09.2013 року. Рішенням УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька № 903 від 10 лютого 2014 року ОСОБА_3 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань не є складовими заробітної плати у розумінні частини 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (а.с. 11-12).

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, які не є спірними між сторонами, та відповідні їм правовідносини.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч. 7 ст. 33 цього ж Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п. 2.2.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції на підставі вищезазначених нормативно - правових актів, правильно прийшов до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби, а також суми індексації грошових доходів громадян, інші премії та надбавки на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування слід враховувати при призначенні пенсії позивачці.

На момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії до Управління 05.02.2014 року, регулювання порядку призначення пенсій та перерахунку з коштів Пенсійного фонду здійснювалося відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4.

Згідно частини 4 статті 45 зазначеного Закону перерахунок пенсії призначається з дня звернення за пенсією, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції не звернув увагу на зазначену норму закону.

За перерахунком пенсії позивач звернулась до відповідача 05.02.2014 року, що не заперечується сторонами.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що постанову суду першої інстанції слід змінити, а саме, у абзаці третьому слова та цифри «нарахованої 04.09.2013 року» замінити словами та цифрами « з 01 лютого 2014 року».

Відповідно до п.1.ч.1 статті 201 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для зміни судового рішення є правильне по суті вирішення справи, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись ст. 160, ст.195-197, п.2 ч. 1 ст. 198, ст. 201, ст.ст. 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 14 березня 2014 року у справі № 262/1405/14-а - задовольнити частково.

Постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 14 березня 2014 року у справі № 262/1405/14-а за позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - змінити.

У абзаці третьому слова та цифри «нарахованої 04.09.2013 року» замінити словами та цифрами « з 01 лютого 2014 року».

В решті постанову залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлено 28 квітня 2014 року.

Головуючий: А.А.Блохін

Судді: Г.М.Міронова

І.В.Юрко