ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
24 квітня 2014 р. Справа № 903/262/14
за позовом Приватного акціонерного товариства "Рембудуправління-Вишків-АТ", м.Луцьк
до відповідача: Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації, м.Луцьк
третья особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області
про стягнення 1 019 263 грн. 31 коп.
Суддя Кравчук А.М.
Представники:
від позивача: Лошак В.О., довіреність №36 від 25.03.2014 року
від відповідача: Кривчук В.М., довіреність №3054/1.1.3 від 10.10.2013 року
від третьої особи: Петрунів Т.С., довіреність №15-04/6-31 від 02.01.2014 року
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. На підставі ст.ст. 22, 27 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки учасників судового процесу.
В судових засіданнях 16.04.2014 року, 23.04.2014 року за погодженням з представниками сторін відповідно до ст.77 ГПК України оголошено перерву до 24.04.2014 року до 15 год. 00 хв. для подання додаткових доказів по справі.
Суть спору: позивач - ПАТ "Рембудуправління-Вишків-АТ" просить стягнути з відповідача - Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації 1 019 263 грн. 31 коп. заборгованості за виконані підрядні роботи по реконструкції ДНЗ у с.Бузаки Камінь-Каширського району та судові витрати по справі.
Позов обґрунтований невиконання відповідачем взятих на себе згідно договору підряду №304100 від 27.08.2012 року зобов'язань по оплаті виконаних підрядних робіт по реконструкції дошкільного навчального закладу у с.Бузаки Камінь-Каширського району.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Зазначив, що підрядні роботи не виконав у повному обсязі через відсутність фінансування, про що його листом повідомив відповідач. Подав оригінал робочого проекту 698/00/кч для огляду в судовому засіданні.
Відповідач у поясненнях №645/1.1.3 від 28.03.2014 року та представник в судовому засіданні позов не визнають з наступних підстав:
- замовником робіт за договором підряду №304100 від 27.08.2012 року є Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації, яке відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації від 29.10.2012 року №450 реорганізоване шляхом поділу на дві юридичні особи: Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації та Управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації. Останнє, згідно повідомлення державного реєстратора Луцької міської ради від 04.04.2013 року №11981120008003099, припинено. Положенням про Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 21.12.2012 року №547, передбачено, що департамент є правонаступником майнових прав і обов'язків Головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації в обсягах, зазначених у розподільчому балансі. Правонаступництво в частині боргових зобов'язань перед позивачем не заперечив;
- п. п. 5.7-5.8 договору встановлено, що джерелом фінансування є кошти місцевого бюджету. Замовник не несе відповідальності за ненадходження/несвоєчасне надходження коштів з джерел фінансування. Згідно п. 8.1.1 Договору Замовник здійснює фінансування підрядних робіт по мірі надходження коштів з джерел фінансування;
- згідно п. 5.9. договору кінцеві розрахунки здійснюються після приймання і виконання всіх передбачених договором робіт та реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката. Оскільки, передбачені договором роботи на момент подання позову у повному обсязі не виконані, то відсутні правові підстави для підготовки та реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, а отже строк для проведення кінцевих розрахунків не минув.
У клопотаннях №764/1.1.3 від 22.04.2014 року, №777/1.1.3 від 23.04.2014 року відповідач просив долучити до матеріалів справи лист Державної фінансової інспекції у Волинській області від 18.04.2014 року №03-060-13-15/3046, акти контрольних обмірів, платіжні доручення за виконані роботи по договору підряду від 27.08.2012 року №304100 на суму 2 104 069 грн. 95 коп., акти виконаних підрядних робіт.
ГУ ДКС України у Волинській області у поясненнях №15-09/374-2807 від 11.04.2014 року та представник в судовому засіданні надали інформацію щодо надходження та використання коштів державного бюджету за 2012-2014 року по рахунках розпорядника бюджетних коштів - Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації по реконструкції ДНЗ у с.Бузаки Камінь-Каширського району.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
27 серпня 2012 року між замовником - Головним управлінням містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації, правонаступником майнових прав і обов'язків якого є Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації (розпорядження Волинської облдержадміністрації №450 від 29.10.2012 року "Про упорядкування структури Волинської обласної державної адміністрації", №547 від 21.12.2012 року "Про затвердження Положення про Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації", Положення про Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації) та підрядником (позивачем) - приватним акціонерним товариством "Рембудуправління-Вишків-АТ" укладено договір підряду №304100 (а. с. 7-12).
Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з договору. Між сторонами зобов'язання виникли з договору підряду від 27.08.2012 року № 304100.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 ЦК України).
Відповідно до п. п. 1.1, 1.3, 4.1, 5.1, 12.1 договору позивач зобов'язався виконати за завданням відповідача роботи щодо реконструкції ДНЗ у с.Бузаки Камінь-Каширського району, а відповідач прийняти ці роботи та здійснити їх оплату. Договірна ціна на виконання підрядних робіт становить 8 349 400 грн. 08 коп. є періодичною і визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору. Розрахунки за виконані роботи здійснюються між замовником і підрядником на підставі Ф-КБ-2в, довідки про вартість виконаних підрядних робіт по Ф-КБ-3 і довідки про обґрунтовані фактичні витрати після надходження коштів з джерел фінансування. Після 2012 року остаточні розрахунки по договору замовник здійснює за умови та після отримання бюджетних призначень на цю мету. Договір набирає чинність з моменту підписання його сторонами і діє в частині завершення робіт відповідно до п.6.2-6.3 договору, а в частині проведення розрахунків - до 31.12.2012 року.
Договір підряду від 27.08.2012 року № 304100 не оспорений, в судовому порядку недійсним чи розірваним не визнавався.
У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та закону, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 144 Господарського кодексу України майнові права та майнові обов'язки суб'єктів господарювання виникають з угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Статтею 837 Цивільного кодексу України визначено, що договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Згідно статті 853 ЦК України замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.
Частиною 4 ст. 882 Цивільного кодексу України передбачено, що передавання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і його підписує друга сторона.
На виконання умов договору позивачем у вересні-листопаді 2012 року виконано, а відповідачем у встановленому порядку прийнято роботи щодо реконструкції ДНЗ у с.Бузаки Камінь-Каширського району, що підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт (та витрати) за жовтень 2012 року, листопад 2012 року (а. с. 14, 26), актами приймання виконаних будівельних робіт за вересень-листопад 2012 року (а. с. 15-25, 27-35, 102-120) на загальну суму 2 862 492 грн. 36 коп. та не заперечується сторонами.
Позивач в судовому засіданні пояснив, що підрядні роботи не виконав у повному обсязі через відсутність фінансування, що відповідачем не заперечується.
Відповідач - Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації взяті на себе згідно договору підряду від 27.08.2012 року №304100 зобов'язання в частині проведення з позивачем розрахунків по оплаті виконаних підрядних робіт належним чином не виконав, сплативши лише частину боргу на суму 2 104 069 грн. 95 коп., що стверджується платіжними дорученнями №732 від 06.11.2013 року, №890 від 17.09.2012 року, №884 від 17.09.2012 року, №891 від 17.09.2012 року, №1414 від 26.12.2012 року, №1319 від 12.11.2012 року (а.с. 121-126).
29.10.2013 року позивач надіслав відповідачу претензію №190 про оплату боргу згідно договору підряду №304100 від 27.08.2012 року на суму 1 019 263 грн. 31 коп. (а.с. 36).
У відповідь на претензію позивача відповідач в листі від 28.11.2013 року №3628/1.1.3 наявність боргу, зокрема, за виконані підрядні роботи по реконструкції ДНЗ у с.Бузаки Камінь-Каширського району, в сумі 1 019 263 грн. 31 коп. визнав, додатково повідомив, що коштів на його погашення у 2013 році не передбачено (а.с. 37).
З долученого до матеріалів справи акту звірки взаєморозрахунків від 06.02.2014 року, підписаного та скріпленого печатками сторін, заборгованість Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації перед ПАТ "Рембудуправління-Вишків-АТ" становить 1 019 263 грн. 31 коп. (а. с. 39).
Відповідно до пп. 2 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 року №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» Державній казначейській службі дозволено здійснювати операції з погашення кредиторської заборгованості за капітальними видатками станом на 01.03.2014 року виключно в обсягах, що відповідають обсягам, встановленим за результатами контрольних заходів Державної фінансової інспекції.
З матеріалів справи вбачається, що заборгованість відповідача перед позивачем за договором підряду від 27.08.2012 року №304100 становить 758 422 грн. 41 коп. (2 862 492,36 грн.-2 104 069,95 грн.=758 422,41 грн.), проте, згідно листа Державної фінансової інспекції у Волинській області від 18.04.2014 року №03-060-13-15/3046 в результаті проведених контрольних обмірів по реконструкції ДНЗ у с.Бузаки Камінь-Каширського району за договором підряду №304100 від 27.08.2012 року встановлено завищення вартості робіт на загальну суму 111 754 грн. 00 коп. Станом на 01.03.2014 року заборгованість перед ПАТ "Рембудуправління-Вишків-АТ" за договором підряду №304100 від 27.08.2012 року становить 646 668 грн. 41 коп. (а.с. 93-96).
Заборгованість відповідача перед позивачем становить 646 668 грн. 41 коп. (758 422,41 грн. - 111 754,00 грн.=646 668,41 грн.), підтверджена матеріалами справи, підставна і підлягає до стягнення, оскільки в силу ст. 193 ГК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.
У зв'язку з частковою оплатою боргу відповідачем та завищенням вартості робіт у позові на суму 372 594 грн. 90 коп. слід відмовити.
Враховуючи положення п. 12.11 договору підряду від 27.08.2012 року №304100, орієнтовний графік фінансування підрядних робіт (додаток до договору, а. с. 13), акти приймання виконаних будівельних робіт, суд вважає, що у Департаменту ЖКГ та будівництва Волинської облдержадміністрації обов'язок проведення розрахунків по оплаті підрядних робіт щодо реконструкції ДНЗ у с.Бузаки Камінь-Каширського району наступив з січня 2013 року.
З огляду на викладене, враховуючи укладення між сторонами договору, виконання позивачем згідно його умов підрядних робіт, прийняття цих робіт замовником (відповідачем), підписання акту звірки взаєморозрахунків та не проведення при цьому відповідачем всіх належних розрахунків і платежів, суд, оцінюючи подані сторонами докази за своїм переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, дійшов висновку про підставність пред'явленого до відповідача позову в частині стягнення заборгованості в сумі 646 668 грн. 41 коп.
Твердження відповідача про те, що він не міг погашати заборгованість, оскільки у 2013 році з державного бюджету відсутні бюджетні призначення цільового характеру спростовуються наступним.
Відповідно до ст. 96 ЦК України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. У відповідності до ст.ст. 525, 526 ЦК України і ст. 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Статті 617 ЦК України та 218 ГК України передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів, а також порушення зобов'язань контрагентами правопорушника не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від відповідальності за порушення зобов'язання.
У відповідності до ст. 1 ЦК України однією із ознак майнових відносин є юридична рівність їх учасників, в тому числі й органів державної влади, а тому самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, не виправдовують бездіяльність замовника та не заперечують обов'язку такого органу, який виступає стороною зобов'язального правовідношення, від його виконання належним чином.
На підставі ст. 617 ЦК України, ст. 218 ГК України та рішення Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005р. відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не виправдовує бездіяльність боржника і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 15.05.2012 року у справі №11/446, оглядовому листі Вищого господарського суду України від 18.02.2013 року №01-06/374/2013, постановах Вищого господарського суду України від 24.09.2013 року у справі №910/1274/13, від 13.11.2013 року у справі №914/1760/13 та ін.
Згідно із ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до абзацу 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Відповідно до ст. 49 ГПК України при частковому задоволенні позову судові витрати по справі покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача слід стягнути 12 933 грн. 37 коп. судового збору.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації (м. Луцьк, Київський майдан, 9, код ЄДРПОУ 38527672) на користь приватного акціонерного товариства "Рембудуправління - Вишків - АТ" (вул. Заньковецької, 88, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 08562708)
- 646 668 грн. 41 коп. основного боргу та 12 933 грн. 37 коп. в повернення витрат по сплаті судового збору, а всього: 659 601 грн. 78 коп. (шістсот п'ятдесят дев'ять тисяч шістсот одну грн. 78 коп.).
3. У позові на суму 372 594 грн. 90 коп. відмовити.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 28.04.2014 року.
Суддя А. М. Кравчук