Постанова № 38449925, 25.04.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2014
Номер справи
813/1585/14
Номер документу
38449925
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2014 року м. Львів № 813/1585/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду до державного підприємства «Львіввугілля» про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

Львівське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду звернулося суду з позовом до державного підприємства «Львіввугілля» (далі – ДП «Львіввугілля») про стягнення фінансових санкцій на загальну суму 42755,27 грн., застосованих до ВП шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» відповідно до рішень № 35 від 20.09.2013 року, № 5/35 від 25.10.2013 року, № 235 від 23.10.2013 року, № 52/235 від 23.11.2013 року. Як пояснив позивач, зазначені вище рішення не оскаржено, відповідно вони набули статусу узгоджених, тому фінансові санкції, застосовані на підставі цих рішень, підлягають сплаті. Оскільки страхувальник не сплатив у повному обсязі фінансових санкцій, Львівське обласне управління Фонду звернулося з даним позовом до ДП «Львіввугілля» як юридичної особи про стягнення коштів, які заборгував його відокремлений підрозділ.

Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд постановив ухвалу від 17.03.2014 року про відкриття скороченого провадження у справі за цим позовом, копію якої разом з копією позовної заяви надіслав відповідачу. Відповідач належно повідомлений про розгляд справи та про необхідність подання заперечень на позов (якщо такі є), оскільки процесуальні документи вручено йому 21 березня 2014 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 44; повернулося на адресу суду 24.04.2014р.). Оскільки станом на 25.04.2014 року заперечень проти позову чи клопотань процесуального характеру від відповідача не надходило, суд на підставі ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне:

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. №2240-III (далі – Закон № 2240), є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

Обов’язками страхувальника, відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону № 2240 є, зокрема ведення обліку коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів (п. 4), а також допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок (п. 5).

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 30 Закону № 2240 страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. За порушення порядку використання страхових коштів, несвоєчасне або не в повному обсязі повернення страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону, несвоєчасне подання або неподання звітності про використання коштів Фонду, інших відомостей, передбачених цим Законом, страхувальник, інший отримувач страхових коштів несе відповідальність відповідно до закону.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок.

Згідно з п. 1.3 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010р. № 29 (далі – Інструкція) перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до п. 1.5 Інструкції рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду - обов'язковий для виконання письмовий документ за підписом керівника органу Фонду (його заступника), що фіксує факт несвоєчасного повернення коштів Фонду і фінансових санкцій або повернення їх не в повному обсязі, із відповідним розрахунком та відповідно до вимог чинного законодавства; рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - обов'язковий для виконання письмовий документ за підписом керівника органу Фонду (його заступника), підготовлений на підставі акта перевірки та відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до п.п. 2.1.-2.3. Інструкції перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки. До участі в перевірках страхувальників залучаються експерти і спеціалісти з окремих питань інших підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності (за згодою). Органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки.

Згідно з п.п. 4.1.-4.3 Інструкції за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції. У разі несвоєчасного виконання страхувальником рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій щодо повернення коштів Фонду та сплати фінансових санкцій або виконання його не в повному обсязі на страхувальників накладається штраф та нараховується пеня відповідно до статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням". Суми цих санкцій сплачуються страхувальниками за рахунок власних коштів.

Розрахунок фінансових санкцій здійснюється після закінчення строку виконання рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій на підставі копій платіжних документів про перерахування зазначених коштів, виписок банку про надходження коштів на рахунки органів Фонду, які є підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду, за формою, наведеною у додатку 4 до цієї Інструкції.

Рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду приймається та надсилається страхувальнику протягом 20 календарних днів з дня закінчення строку, встановленого для виконання рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій. У рішеннях зазначаються суми коштів Фонду, що підлягають поверненню органу Фонду, суми фінансових санкцій, які належить перерахувати до Фонду та в подальшому відобразити у звіті страхувальника по коштах Фонду, строк для виконання рішення та строк, передбачений законодавством для звернення страхувальника зі скаргою про перегляд цього рішення.

Відповідно до п.п. 4.4, 4.5 Інструкції рішення вважається надісланим (врученим): страхувальнику, якщо його передано керівнику або уповноваженій особі страхувальника під розписку або надіслано рекомендованим листом; страхувальнику - фізичній особі, якщо його вручено особисто фізичній особі або уповноваженій нею особі чи надіслано рекомендованим листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцеперебування. Страхувальник інформує орган Фонду про виконання рішення у визначені рішенням строки.

Згідно з ч. 3 ст. 30 Закону № 2240 своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Відокремлений підрозділ «Шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» зареєстровано як страхувальника у Червоноградській міській виконавчій дирекції Львівського обласного відділення Фонду за реєстраційним № 460080000486. Згідно з довідкою Львівського обласного управління статистики № 1299 про включення до ЄДРПОУ ВП шахта «Межирічанська» не має статусу юридичної особи.

На підставі долучених до справи документів суд встановив, що відносно ВП шахта «Межирічанська» директор Червоноградської міської виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду винесла два рішення на підставі ст. ст. 28, 30 Закону № 2240:

- рішення № 35 від 20.09.2013 року «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» (а.с. 31), відповідно до якого ВП шахта «Межирічанська» зобов’язане повернути Фонду 5334 грн. (вартість не наданих соціальних послуг), а також сплатити 2667 грн. штрафу; всього – 8001 грн.; зазначене рішення вручено страхувальнику органом поштового зв’язку 25.09.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 32);

- рішення №5/35 від 25.10.2013 року «Про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» (а.с. 33), відповідно до якого до страхувальника застосовано фінансові санкції на загальну суму 960,12 грн.; зазначене рішення страхувальник також отримав, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 34).

Директор виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду також прийняв щодо ВП шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» два рішення на підставі ст. ст. 28, 30 Закону № 2240:

- рішення № 235 від 23.10.2013 року «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» (а.с. 35), відповідно до якого страхувальника зобов’язано повернути Фонду 21528,43 грн. неправомірно витрачених сум страхових коштів, а також сплатити штраф в сумі 10764,22 грн.; всього – 32292,65 грн.; зазначене рішення страхувальник одержав 25.10.2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 36);

- рішення № 52/235 від 22.11.2013 року «Про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» (а.с. 37), відповідно до якого до страхувальник повинен сплатити фінансові санкції на загальну суму 3810,54 грн.; це рішення вручено страхувальнику 27.11.2013 року, що також підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 38).

Зазначені вище рішення страхувальник не оскаржував, відтак такі вважаються узгодженими і підлягають виконанню. Загальна сума коштів, які страхувальник повинен сплатити згідно з цими рішеннями становить 45064, 31 грн. З урахуванням часткової сплати в сумі 2309,04 грн. заборгованість ВП шахта «Межирічанська» ДП «Львіввугілля» перед Фондом становить 42755,27 грн. і залишається непогашеною.

З огляду на викладені вище обставини справи та норми законодавства суд вважає, що позовні вимоги Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду до ДП «Львіввугілля» є обґрунтованими та підтвердженими долученими до матеріалів справи доказами.

Судові витрати відповідно до вимог ст. 94 КАС України з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст. ст. 17-19, 71, 94, 183-2, 256 КАС України, суд, –

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Львіввугілля» (Львівська обл., м. Сокаль, вул. Б. Хмельницького, 26; ідентифікаційний код: 32323256) на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (м. Львів, вул. Героїв УПА, 73, корп. 8; ідентифікаційний код: 25249982) заборгованість по сплаті фінансових санкцій в сумі 42755 (сорок дві тисячі сімсот п’ятдесят п’ять) гривень 27 копійок.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Москаль Р.М.