Постанова № 38446888, 22.04.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.04.2014
Номер справи
2а-11979/10/2670
Номер документу
38446888
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 квітня 2014 року 08 год. 35 хв. № 2а-11979/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомГоловного управління Міндоходів у місті Києвідо Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна»про стягнення фінансових санкцій в сумі 1 365 162, 62 грн., -В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Києві, правонаступником якого є Головне управління Міндоходів у місті Києві, (далі - позивач, РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві), до Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна» (далі - відповідач, ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна») про стягнення фінансових санкцій в сумі 1 365 162, 62 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 вересня 2010 року відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-11979/10/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 18 жовтня 2010 року.

Ухвалами Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 листопада 2010 року та 15 серпня 2011 року розгляд даної справи зупинявся до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-15104/10/2670 за позовом ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» до РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05.07.2010р. № 261825/32-330/1052, та до прийняття Вищим адміністративним судом України судового рішення за наслідками розгляду касаційної скарги РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 грудня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2011 року у справі № 2а-15104/10/2670.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 лютого 2014 року провадження у справі було поновлено, справу призначено до судового розгляду на 12 березня 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за відповідачем обліковується заборгованість перед бюджетом по фінансовим санкціям на суму 1 365 162, 62 грн. А саме: на підставі матеріалів перевірки господарської одиниці (магазину) суб'єкта господарювання (ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна», ідентифікаційний код 32049199) з питань додержання вимог законодавства, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (акт від 09.04.2010р. № 0197/32-327) РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві прийняло рішення про застосування фінансових санкцій від 20.04.2010р. за № 261625/32-330/0824 на суму 1 355 922, 92 грн. (далі - Рішення) за порушення підприємством вимог ст. 111 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР. Надалі за результатами оскарження ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» Рішення від 20.04.2010р. за № 261625/32-330/0824 в досудовому порядку, оскаржуване Рішення від 20.04.2010р. було скасовано згідно наказу Департаменту САТ ДПА України від 22.06.2010р. № 259, та одночасно прийнято нове Рішення про застосування фінансових санкцій від 05.07.2010р. № 261825/32-330/1052 на збільшену суму фінансових санкцій. Дане Рішення РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві від 05.07.2010р. № 261825/32-330/1052 на суму 1 365 162, 62 грн. було отримане уповноваженим представником Товариства 09 липня 2010 року, що не заперечується відповідачем. Вказана сума визначених фінансових санкцій у вигляді штрафу відповідачем до державного бюджету в добровільному порядку сплачена не була. В силу норм п. 6 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ (в редакції, що діяла на момент звернення із позовом до суду) органи державної податкової служби забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.

Відповідач проти позову заперечував, надавши до суду письмові заперечення від 13.10.2010р. та від 17.04.2014р. В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що акт РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві від 09.04.2010р. № 0197/32-32, складений за результатами проведення планової виїзної перевірки господарської одиниці ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» не відповідає вимогам чинного законодавства. Крім того, відповідач посилається на відсутність на момент поновлення провадження у даній справі правових підстав для стягнення з Товариства фінансових санкцій в розмірі 1 365 162, 62 грн., оскільки Рішення РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві від 05.07.2010р. № 261825/32-330/1052 скасовано в судовому порядку.

В судових засіданнях по справі представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судових засіданнях заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.

Протягом періоду з 09.04.2010р. по 13.04.2010р. працівниками РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві була проведена перевірка господарської одиниці (магазину) суб'єкта господарювання (ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна», ідентифікаційний код 32049199) з питань додержання вимог законодавства, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої складений акт від 09.04.2010р. № 0197/32-32.

20 квітня 2010 року РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві на підставі вказаного вище Акта перевірки прийняло рішення про застосування фінансових санкцій за № 261625/32-330/0824, яким відповідно до абз. 12 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР за порушення вимог ст. 111 цього Закону, позивачу нараховані фінансові санкції на суму 1 355 922, 92 грн.

Не погоджуючись із правомірністю винесення зазначеного Рішення про застосування фінансових санкцій від 20.04.2010р. ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» оскаржило дане рішення в досудовому порядку до вищестоящого контролюючого органу шляхом подання відповідної скарги. За результатами такого оскарження позивачем Рішення про застосування фінансових санкцій від 20.04.2010р. за № 261625/32-330/0824 в досудовому порядку, дане Рішення від 20.04.2010р. було скасовано згідно наказу Департаменту САТ ДПА України від 22.06.2010р. № 259, та одночасно прийнято нове Рішення про застосування фінансових санкцій від 05.07.2010р. № 261825/32-330/1052.

Цим спірним у даній справі рішенням від 05.07.2010р. № 261825/32-330/1052 відповідно до абз. 14 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР за порушення вимог ст. 111 цього Закону, позивачу нараховані фінансові санкції на суму 1 365 162, 62 грн.

Надалі ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 05.07.2010р. № 261825/32-330/1052 (далі - Рішення).

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 грудня 2010 року у справі № 2а-15104/10/2670 за позовом ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» до РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 05.07.2010р. № 261825/32-330/1052, залишеним без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2011 року, позов підприємства задоволений в повному обсязі (копії цих судових рішень наявні в матеріалах даної справи).

У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР) за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно п. 3 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. № 790 (далі - Порядок) до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.

Так, у відповідності до абз. 14 ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, ДПС, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством (ч. 4 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, п. 6 Порядку).

При цьому відповідно до п. 5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (ч. 5 ст. 17 Закону № 481/95-ВР, п. 10 Порядку).

Згідно п. 6 і 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ (який діяв на момент звернення до суду) державні податкові інспекції в районах у містах у відповідності до своїх функціональних обов'язків:

- забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами

- подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Починаючи з 01 січня 2011 року спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює, зокрема, порядок сплати грошових зобов'язань (податкових зобов'язань і штрафних (фінансових) санкцій) юридичних або фізичних осіб до бюджетів з податків і зборів, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами за порушення податкового законодавства, та, одночасно, визначає процедуру оскарження рішень, дій органів стягнення на момент виникнення спірних правовідносин є Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Зокрема, у відповідності до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України під «грошовим зобов'язанням платника податків» розуміється сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

При цьому згідно абзацу четвертого п. 56.18 ст. 56 цього Кодексу при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

У підпункті 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.

Судом встановлено, що 09 жовтня 2013 року Вищим адміністративним судом України за результатами перегляду в порядку касаційного провадження адміністративної справи № 2а-15104/10/2670 за позовом ТОВ «Метро Кеш енд Кері Україна» до РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 05.07.2010р. № 261825/32-330/1052, була винесена ухвала, якою залишено без змін постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 грудня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2011 року, а касаційну скаргу РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві - без задоволення.

У відповідності до норм частин першої, третьої та п'ятої ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

При цьому в силу приписів норми ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно положень ч. 2 ст. 255 цього ж Кодексу обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

З контексту вищенаведених норм права та з урахуванням встановлених фактичних обставин справи, судом вбачається, що заявлена позивачем до стягнення сума фінансових санкцій у розмірі 1 365 162, 62 грн. являється неузгодженим грошовим зобов'язанням та станом на день розгляду даної справи статусу податкового боргу не набула.

Беручи до уваги вищевикладені положення законодавства та встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Відповідно до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст. 2, ст. 9, ст.ст. 69 - 71, ст. 94, ст.ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні адміністративного позову Головного управління Міндоходів у місті Києві відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя О.В. Дегтярьова