ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/1099/14
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.,
при секретарі судового засідання - Носенко М.В.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Леус О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства у Полтавській області про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
24 березня 2014 року позивач ОСОБА_3 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держземагенства у Полтавській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не розгляду у місячний термін п'яти клопотань про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) з метою передачі в оренду для ведення особистого селянського господарства та не прийнятті по ним рішення визначеного законом.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що 31 грудня 2013 року подав до Головного управління Держземагенства у Полтавській області п'ять клопотань про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля), орієнтованою площею 18,8 га., 13.8га., 12.4 га., 17,5 га., 10,3 га. на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області за межами населених пунктів, з метою передачі в оренду для ведення фермерського господарства. Відповідач надав відповідь на клопотання з порушенням місячного терміну розгляду клопотань передбаченого статтею 123 Земельного кодексу України. Відповідь від 03 лютого 2014 року Головного управління Держземагенства у Полтавській області, на думку позивача не можна вважати правомірним розглядом його клопотань, так як при його винесенні не враховано положення Закону України "Про звернення громадян" та Закону України "Про землеустрій".
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував і пояснив що відмова у задоволені клопотань вмотивована тим, що до клопотання не було додано документів, що підтверджують досвід роботи в сільському господарстві або наявності освіти здобутої в аграрному навчальному закладі та обґрунтування розмірів земельних ділянок з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, які передбачені статтею 7 Закону України "Про фермерське господарство". Стосовно строку розгляду клопотання зазначив що згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 року №920-Р "Про перенесення робочих днів у 2014 році " перенесено робочі дні з четверга 2 січня на суботу 11 січня, а з п'ятниці 3 січня на суботу 25 січня, понеділка 6 січня на суботу 8 лютого, тобто робочий тиждень розпочався лише 8 січня 2014 року.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
31 грудня 2013 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держземагенства у Полтавській області із клопотаннями про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області, а саме:
- клопотання б/н, від 30 грудня 2013 року про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 18,8 га; /а.с.11/
- клопотання б/н, від 30 грудня 2013 року про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 13,8 га; /а.с.12/
- клопотання б/н, від 30 грудня 2013 року про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 12,4 га; /а.с.13/
- клопотання б/н, від 30 грудня 2013 року про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 17,5 га; /а.с.14/
- клопотання б/н, від 30 грудня 2013 року про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 10,3 га; /а.с.15/
Разом з клопотаннями подано копію паспорта, ідентифікаційного номера, викопіювання земельної ділянки та копію довідки ЄДРПОУ.
Листом 03 лютого 2014 року №31-16-0.4-807/2-14 Головне управління Держземагенства у Полтавській області повідомило позивача про те що клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення (рілля) площею 18,8 га, 13,8 га, 12,4 га, 17,5 га, 10,3 га для ведення фермерського господарства з метою передачі в оренду на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області розглянуто та залишено без задоволення у зв'язку з ненаданням документів що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявності освіти здобутої в аграрному навчальному закладі, а також відсутності у клопотанні обґрунтування розмірів земельних ділянок у урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. /а.с.21/.
Позивач не погодився із зазначеною відповіддю відповідача та оскаржив її до суду.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом "а" частини 3 статті 22 Земельного кодексу України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно з частиною 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що Головне управління Держземагенства у Полтавській області, як орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, мало розглянути клопотання позивача у місячний строк та за результатами його розгляду надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні.
Стаття 123 Земельного кодексу України визначає виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу, а саме: лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Головне управління Держземагенства у Полтавській області листом від 03 лютого 2014 року №31-16-0.4-807/2-14 клопотання ОСОБА_3 залишено без задоволення, вказавши підставою відсутність документів що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти здобутої в аграрному навчальному закладі, а також відсутності у клопотанні обґрунтування розмірів земельних ділянок у урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.
Однак, за приписами частини 2 статті 123 Земельного кодексу України не передбачено доручення до відповідного клопотання документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
При цьому слід зазначити, що вказані правові норми містять пряму заборону органам виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, в тому числі відповідачу, до повноважень яких віднесено право передачі земельних ділянок у власність або користування, вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Отже, відповідачем було необґрунтовано відмовлено у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) з метою передачі в оренду для ведення особистого селянського господарства.
Щодо посилань позивача на порушення відповідачем строку розгляду клопотання суд зазначає таке. Зі змісту статті 123 Земельного кодексу України вбачається, що клопотання розглядається у місячний строк з дня реєстрації клопотання. Клопотання позивача відповідачем зареєстровано 31 грудня 2013 року, відповідь за результатами розгляду клопотання датована 03 лютого 2014 року.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що робочий тиждень розпочався лише 8 січня 2014 року згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 листопад 2013 року №920-Р "Про перенесення робочих днів у 2014 році", а отже і початок перебігу строку розгляду клопотань розпочався з 8 січня 2014 року.
Статтею 253 Цивільного кодексу України встановлено перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Пунктом 3 статті 254 Цивільного кодексу України встановлено що строк, що визначений місяцями, спливає у відповідне число останнього місяця строку.
Таким чином перебіг строку для надання відповідачем відповіді на клопотання розпочався 01 січня 2014 року, а останнім днем для надання відповіді на подані клопотання є 31 січня 2014 року.
Отже відповідачем порушено строк розгляду клопотань.
Також суд бажає зазначити, що вважає безпідставними доводи позивача про порушення відповідачем при розгляді клопотання вимог Закону України "Про звернення громадян".
Спірні відносини, що виникли між позивачем і відповідачем підлягають врегулюванню виключно правовими нормами Земельного кодексу України, як спеціальним законодавчим актом, що регулює земельні відносини з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне згідно з частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Держземагенства у Полтавській розглянути клопотання ОСОБА_3 30 грудня 2013 року про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 18,8 га; про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 13,8 га; про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 12,4 га; про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 17,5 га; про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення (рілля) за межами населених пунктів на території Великопавлівської сільської ради, Зіньківського району, Полтавської області площею 10,3 га відповідно до вимог Земельного кодексу України.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, оскільки адміністративний позов задоволено частково, стягненню з Державного бюджету України в особі Головного управління Держземагенства у Полтавській області на користь ОСОБА_3 підлягають витрати зі сплати судового збору в розмірі 48,72 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держземагенства у Полтавській області про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держземагенства у Полтавській області щодо порушення строків розгляду клопотань ОСОБА_3 встановлених статтею 123 Земельного кодексу України.
Зобов'язати Головне управління Держземагенства у Полтавській області розглянути клопотання від 30 грудня 2013 року ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Держземагенства у Полтавській області (код ЄДРПОУ 38803395, вул. Уютна, 23, м. Полтава, 36039) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) витрати зі сплати судового збору в розмірі 48 (сорок вісім) грн. 72 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 28 квітня 2014 року.
Суддя Г.В. Костенко