Постанова № 38443304, 25.04.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2014
Номер справи
812/1831/14
Номер документу
38443304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1831/14

приміщення суду за адресою: 91055, м. Луганськ, вул. Поштова, 1

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Агевич К.В., розглянувши в м. Луганську в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення податкового боргу у розмірі 490176,77 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника,-

ВСТАНОВИВ:

13 березня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення податкового боргу у розмірі 490176,77 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстровано виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30.04.2003 та перебуває на податковому обліку у ДПІ в м. Красний Луч як платник податків з 13.05.2003 за №29.

ДП «Донбасантрацит» самостійно було подано до Антрацитівської ОДПІ податкові декларації з екологічного податку за 4 квартал 2013 року:

- №9089486396 від 04.02.2014 по Краснолуцькій с/раді, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 187307,36 грн.;

- №9089482848 від 04.02.2014 по Краснокутській с/раді, якою визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 302869,41 грн.

Станом на 26.02.2014 сума узгодженого державним підприємством «Донбасантрацит», але не сплаченого грошового зобов'язання складає - 490176,77 грн., що включає: суму податкового боргу з екологічного податку по Краснолуцькій с/р у розмірі 187307,36 грн. та суму податкового боргу з екологічного податку по Краснокутській с/р у розмірі 302869,41 грн.

Відповідно до п.п. 6.2.3, п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 №2181-ІІІ з метою погашення податкового боргу Антрацитівською ОДПІ 11.08.2003 направлено до ДП «Донбасантрацит» першу податкову вимогу №1/131, яку отримано 18.08.2003 та другу податкову вимогу №2/181, яку отримано 26.09.2003. Однак, прийняті податковим органом заходи, які спрямовані на погашення відповідачем існуючого податкового боргу, не дали належних результатів.

У зв'язку з чим, позивач просить стягнути кошти з ДП «Донбасантрацит» на суму податкового боргу з екологічного податку за 4 квартал 2013 року у розмірі 490176,77 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.

Ухвалою від 17 березня 2014 року відкрито провадження за вказаним адміністративним позовом та призначено до розгляду у скороченому провадженні. Одночасно запропоновано відповідачу у 10 денний строк з дня одержання ухвали про відкриття провадження надати на адресу Луганського окружного адміністративного суду заперечення проти позову та необхідні документи або письмову заяву про визнання позову.

14 квітня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду повернувся корінець поштового відправлення із відміткою про вручення адресату (а.с.26).

У визначений судом строк відповідач до суду не надіслав ні заперечення на позов, ні заяву про визнання позовних вимог.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.

Судом під час розгляду справи судом встановлено, що державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстровано в якості юридичної особи, є платником податків та зборів відповідно до норм чинного податкового законодавства, в якості платника податків перебуває на обліку у Антрацитівській ОДПІ. (а.с.4,8,9,10)

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою за кредитом (позикою), залученим державою або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Статтею 36 Податкового кодексу України передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Пунктом 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог п.49.16 ст. 49 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання, яке самостійно визначене ним у податковій декларації, протягом строків, установлених Кодексом.

Розділом VII Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою екологічного податку.

Екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року, а також за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів, для забезпечення екологічної безпеки, а також безпеки життя та здоров'я громадян. (п.п. 14.1.57 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України)

Відповідно до ст.240 Податкового кодексу України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк, ввезення, виробництво, придбавання транспортних засобів та кузовів до них, що в подальшому підлягають утилізації.

Об'єктом та базою оподаткування, зокрема, є обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти (стаття 242 Податковий кодекс України)

Статтею 250 Податкового кодексу України встановлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 та підпунктами 240.2-1.1 і 240.2-1.3 пункту 240.2-1 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації, за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.

04 лютого 2014 року підприємством відповідача подані до податкового органу податкові декларації, а саме:

- податкову декларацію № 9089482848 від 04.02.2014 з екологічного податку за 4 квартал 2013 року по Краснокутській с/раді з визначеною сумою нарахованого податкового зобов'язання, зокрема, за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення в розмірі 117693,82 грн.; за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в розмірі 57854,05 грн. та за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 127321,54 грн. (а.с.17-18);

- податкову декларацію № 9089486396 від 04.02.2014 з екологічного податку за 4 квартал 2013 року по Краснолуцькій с/раді з визначеною сумою нарахованого податкового зобов'язання, зокрема, за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення в розмірі 38057,80 грн.; за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти в розмірі 6738,72 грн. та за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах у розмірі 142510,84 грн. (а.с.19-20).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) податковим органом було надіслано відповідачу першу податкову вимогу форми «Ю1» від 11 серпня 2003 року №1/131, яка була отримана відповідачем 18.03.2003 та другу податкову вимогу форми «Ю2» від 20 вересня 2003 року №2/181, яка була тримана відповідачем 26 вересня 2003 року (а.с.12, 13)

Факту оскарження відповідачем вищезазначених вимог судом на час розгляду справи не встановлено, а тому вони вважаються узгодженими.

Даних про добровільну сплату відповідачем наявного податкового боргу або про відкликання податкової вимоги судом на час розгляду справи не має.

Оскільки зазначені податкові вимоги, є чинними (доказів про відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з поданням про стягнення податкового боргу дотримані вимоги норм податкового законодавства.

Внаслідок того, що державне підприємство "Донбасантрацит" станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг на загальну суму 490176,77 грн., не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до державного підприємства "Донбасантрацит" про стягнення податкового боргу у розмірі 490176,77 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з державного підприємства "Донбасантрацит" (ідентифікаційний код 32446546) суму податкового боргу в розмірі 490176,77 грн. (чотириста дев'яносто тисяч сто сімдесят шість гривень 77 коп.) у тому числі:

- суму податкового боргу з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Краснолуцькій с/раді у розмірі 6738,72 грн. (шість тисяч сімсот тридцять вісім гривень 72 коп.);

- суму податкового боргу з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах по Краснолуцькій с/раді у розмірі 142510,84 грн. (сто сорок дві тисячі п'ятсот десять гривень 84 коп.);

- суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення по Краснокутській с/раді у розмірі 117693,82 грн. (сто сімнадцять тисяч шістсот дев'яносто три гривні 82 коп.);

- суму податкового боргу з екологічного податку за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти по Краснокутській с/раді у розмірі 57854,05 грн. (п'ятдесят сім тисяч вісімсот п'ятдесят чотири гривні 05 коп.);

- суму податкового боргу з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах по Краснокутській с/раді у розмірі 127321,54 грн. (сто двадцять сім тисяч триста двадцять одна гривня 54 коп.).

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя К.В. Агевич