Головуючий у 1 інстанції - Кисельова Є.О.
Суддя-доповідач - Білак С. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2014 року справа №812/10307/13-а Приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Сухарька М.Г., Сіваченко І.В., секретар судового засідання Святодух О.Б., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Луганській області Соловйова В'ячеслава Геннадійовича на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року у справі № 812/10307/13-а за позовом ОСОБА_3 до Державної інспекції сільського господарства в Луганській області, державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Луганській області Соловйова В'ячеслава Геннадійовича про визнання дій протиправними та скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства, припису, розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Державної інспекції сільського господарства в Луганській області (далі - відповідач -1 ), державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Луганській області Соловйова В'ячеслава Геннадійовича (далі - відповідач - 2) про визнання дій протиправними та скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства, припису, розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Позивач просив визнати протиправними дії державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Луганській області Соловйова Вячеслава Геннадійовича щодо складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року, припису від 14.11.2013 року № 001262, розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,5485 га за адресою: АДРЕСА_1 на суму 110 766,37 грн.; скасувати акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року, припису від 14.11.2013 року № 001262, розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,5485 га за адресою: АДРЕСА_1 на суму 110 766,37 грн., складені державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в Луганській області Соловйовим Вячеславом Геннадійовичем.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року позов було задоволено частково.
Скасовано припис щодо усунення порушень вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року № 001262, винесений державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в Луганській області Соловйовим Вячеславом Геннадійовичем.
В задоволенні іншої частини позовних вимог позивачу було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач - 1 подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що наявність рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування (оренду) земельної ділянки чи набуття права на земельну ділянку, житловий будинок, будівлю або споруду на підставі укладення цивільно-правової угоди не дають права на використання земельної ділянки, оскільки у частині третій статті 125 Земельного кодексу України визначено, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та його державної реєстрації забороняється .
В позивача відсутнє рішення Луганської міської ради про передачу земельної ділянки площею 0,6160 га в оренду. Тому, актом перевірки встановлено що, позивач використовує земельну ділянку площею 0,6160 га без оформлення документів на земельну ділянку. Також встановлено, що земельна ділянка площею 0,5485 га (яка входить в земельну ділянку площею 0,6160 га) використовується саме самовільно.
У позивача наявне лише рішення Луганської міської ради щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Таким чином, перевірку було проведено з дотриманням норм діючого законодавства та правомірно складено припис про усунення порушень вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року № 001262.
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено судом апеляційної інстанції, рішенням Артемівського районного суду м.Луганська від 10.02.2012 року у справі № 2/1203/4646 за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про розірвання договору та визнання права власності, за позивачем було визнане право власності на об'єкт нерухомості - культурно-розважальний комплекс з будівлями та спорудами, який складається з : нежитлової будівлі літ.А-1 з вихідними ганками літ.а,а-1, площею 98,2 кв.м., нежитлової будівлі літ.Б-1, площею 92,7 кв.м., літнього майданчика літ.В-1 з навісом літ.в-1, площею 57,9 кв.м., убиральні літ.У, нежитлової будівлі літ.Г-1 , площею 15 кв.м., сараю літД-1, площею 6,3 кв.м., навісів літ.Е,Ж,З,М,О, альтанки літ.И,К,Л, недобудованої будівлі літ.Нбуд, огорожі №1, замощення літ.І,ІІ, загальною площею 270,1 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1
Вказане рішення набрало законної сили 20.03.2012 року та визнане право було зареєстровано в Реєстрі права власності на нерухоме майно. На зазначений об'єкт нерухомості - культурно-розважальний комплекс з будівлями та спорудами, розташований за адресою : АДРЕСА_1, МКП БТІ видано технічний паспорт (а.с. 6-8, 70-82).
23.10.2012 року Луганською міською радою прийняте рішення № 29/289, згідно до п. 2 якого позивачу було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,6130 га під розміщену частину культурно-розважального комплексу з будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9).
На виконання рішення Луганської міської ради від 23.10.2012 року № 29/289 між позивачем та Луганським комунальним землевпорядним підприємством був укладений договір від 01.10.2013 року № 13/0628 про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та в якості доказу на виконання вказаного договору, представником позивача надано проект щодо відведення земельної ділянки в оренду гр. ОСОБА_3 під розміщену частину культурно розважального комплексу з будівлями та спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.10, 110-148).
14.11.2013 року на підставі наказу від 12.11.2013 року № 1098 про проведення позапланової перевірки, відповідно до ч.1 ст.5, ст.ст. 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Положення про Державну інспекцію сільського господарства України", відповідачем проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, у результаті чого складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року, яким встановлено, що гр. ОСОБА_3 використовується земельна ділянка загальною площею 0,6160 га під розміщення культурно-оздоровчого комплексу з будівлями та спорудами, з яких: земельна ділянка площею 0,0675 га - під розміщення будівлі та споруди без оформлення права оренди земельної ділянки (рішення Артемівського районного суду м.Луганська від 10.02.2012 року по справі № 2/1203/4646, витяг МКП БТІ про державну реєстрацію прав від 17.04.2012 року в книзі 16, номер запису 2659 за реєстровим номером 23970027), земельна ділянка площею 0,5485 га - під розміщенням культурно-оздоровчого комплексу використовується самовільно, що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України (а.с.11-12).
За результатами проведеної перевірки, відповідачем було видано припис щодо усунення порушень вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року № 001262 (а.с. 13-14), складено протокол про адміністративне правопорушення від 20.11.2013 року № 000806 (а.с. 41-42), розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки (а.с.15-16).
Відповідно до Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 23.11.2011 № 770, держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Держсільгоспінспекція та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право: складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установлено порядку до відповідних органів маті реали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 25.02.2013 року № 132, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2013 року за № 412/22944, затверджено Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства (далі-Порядок), який установлює процедуру планування та проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами, визначає підготовчі заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірки.
Цей Порядок встановлює процедуру планування та проведення перевірок, оформлення матеріалів за їх результатами, визначає підготовчі заходи, які необхідно здійснити перед початком проведення перевірки.
Відповідно до Порядку Дерземінспекція та її територіальні органи проводять планові, позапланові та оперативні види перевірок.
Позаплановою перевіркою є перевірка, яка не передбачена планом роботи відповідного інспекційного органу Держкомзему.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення планової/позапланової перевірки, форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку.
Перед здійсненням позапланового заходу інспекційний орган інформує у разі можливості суб'єкта господарювання про його проведення. Повідомлення про проведення позапланового заходу направляється з використанням засобів факсимільного зв'язку або про його проведення повідомляється телефоном. У разі неможливості своєчасного повідомлення суб'єкта господарювання про проведення позапланового заходу (через обмежені строки на його проведення, відсутність телефонного та факсимільного зв'язку, інформації про номери телефонів та місцезнаходження/місце проживання) захід проводиться без попереднього повідомлення суб'єкта господарювання
Для здійснення планового чи позапланового заходу інспекційний орган видає наказ, який підписує керівник інспекційного органу чи посадова особа, що виконує його обов'язки. Наказ має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися відповідний захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу інспекційний орган оформляє направлення на проведення планової/позапланової перевірки, яке підписується керівником чи заступником керівника інспекційного органу та засвідчується печаткою інспекційного органу.
Державні інспектори не мають права здійснювати відповідні заходи без наявності направлення на проведення планової/позапланової перевірки та службових посвідчень. Суб'єкти господарювання, що перевіряються, мають право не допускати державних інспекторів до проведення відповідних заходів, якщо вони не пред'явили документи, визначені пунктом 5.1 цього розділу.
За результатами здійснення планових та позапланових заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ними у процесі ведення господарської діяльності, державні інспектори складають акт перевірки згідно з уніфікованою формою акта перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства (додаток до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12 липня 2012 року № 424 "Про затвердження Переліку питань та уніфікованої форми акта перевірки для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 липня 2012 року за № 1289/21601) (далі - акт перевірки).
Планові та позапланові заходи з питань перевірки стану дотримання суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, які використовуються ним у процесі ведення господарської діяльності, проводяться за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання у присутності керівника суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи чи у присутності фізичної особи - підприємця або його представника.
Якщо суб'єкт господарювання або уповноважена ним особа (представник) відмовляється бути присутнім при проведенні відповідного заходу, про це робиться відповідна відмітка в акті перевірки. У такому випадку захід здійснюється державними інспекторами без присутності суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи (представника).
Державні інспектори, а також суб'єкти господарювання, що перевіряються, мають право фіксувати процес проведення відповідного заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи при цьому здійсненню заходу.
У разі необхідності в акті перевірки наводиться план-схема місця розташування земельної ділянки (схематичний абрис чи викопіювання з картографічних матеріалів планів земельної ділянки з прив'язкою до місцевості та зазначенням суміжних землекористувачів). На плані-схемі вказується загальна площа земельної ділянки та площа, на якій виявлено порушення (забруднення, самовільне зайняття, нецільове використання земельної ділянки тощо).
За результатами проведення обстеження земельних ділянок державні інспектори складають акт обстеження земельної ділянки, форма якого наведена у додатку 4 до цього Порядку.
Акти обстежень земельних ділянок реєструються у журналі реєстрації актів обстежень земельних ділянок, форма якого наведена у додатку 5 до цього Порядку.
Таким чином, саме акт обстеження фіксує порушення, виявлені безпосередньо на земельній ділянці.
Методи здійснення державного контролю за використанням та охороною земель також регулюються Законом України "Про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель".
Відповідно до вимог статті 9 цього Закону державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється шляхом: проведення перевірок ; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі в роботі комісії при прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості грунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документів із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель.
Згідно ст. 10 цього Закону державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законом порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушенням земельного законодавства України; проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно-і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України тощо.
Як вбачається з матеріалів справи підставою для проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства є надходження на адресу Державної інспекції сільського господарства в Луганській області листа Артемівського РВ ЛМУ ГУМВС України в Луганській області від 14.10.2013 року № 41/4-1122 щодо проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства гр. ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.56).
Зазначений висновок інспектором зроблений лише у результаті візуального огляду меж земельної ділянки та на підставі геодезичної зйомки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, наданої Луганським геодезичним центром за заявою гр. ОСОБА_3, без обстеження та встановлення меж земельної ділянки, без складання плану-схеми земельної ділянки, акту обстеження земельної ділянки, як то передбачено Порядком планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства та Закону України "Про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель".
Інших доказів в підтвердження порушення позивачем дотримання вимог земельного законодавства та факту самовільного зайняття земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, відповідачем не надано.
Посилання відповідача на те що під час проведення перевірки доказом в підтвердження факту самовільного зайняття гр.ОСОБА_3, земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, було використано геодезичну зйомку земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, наданої Луганським геодезичним центром є безпідставним, т ак як геодезична зйомка була зроблена Луганським геодезичним центром за заявою гр. ОСОБА_3, а інспектором Державної інспекції сільського господарства в Луганській області не було направлено офіційного звернення на адресу Луганського геодезичного центру для надання геодезичної зйомки вказаної земельної ділянки, що передбачено нормами чинного законодавства.
Крім того, оглядом геодезичної зйомки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, не можливо встановити чи є факт самовільного зайняття позивачем земельної ділянки та обмеження загального доступу до земельної ділянки.
Відповідачем не надано жодних доказів в підтвердження факту зайняття земельної ділянки, дати самовільного зайняття земельної ділянки та обмеження доступу до неї, не було складено акту обстеження земельної ділянки, та плану-схеми земельної ділянки, що додається до акту перевірки, які б визначили чіткі межі земельної ділянки та підтверджували б факт самовільного зайняття земельної ділянки, а позивачем надано докази того, що на день проведення перевірки було вжито заходи щодо законного оформлення право користування земельної ділянки, тому припис прийнятий без наявних доказів порушення норм земельного законодавства, у зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині скасування припису щодо усунення порушень вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року № 001262.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій інспектора Державної інспекції сільського господарства в Луганській області щодо складання акту перевірки вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року, припису щодо усунення порушення вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року № 001262, розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, скасування акту перевірки вимог земельного законодавства від 14.11.2013 року, скасування розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки площею 0,5485 га за адресою : АДРЕСА_1, складеного інспектором Державної інспекції сільського господарства в Луганській області Соловйовим Вячеславом Геннадійовичем, судом першої інстанції вірно зроблено висновок про їх безпідставність з огляду на наступне.
Відповідно до повноважень Державна інспекція сільського господарства в Луганській області під час проведення перевірки та у разі виявлення порушень або відсутності порушень має право складати акти перевірки за результатами проведення перевірки, виносити приписи, розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки. Такі дії відповідача прямо передбачені законом та відносяться виключно до повноважень та компетенції інспектора Державної інспекції сільського господарства в Луганській області, тому не можуть бути визнані протиправними.
Акт перевірки - це службовий документ, який підтверджує факт проведення планової (позапланової) перевірки і є носієм доказової інформації про виявлені порушення земельного законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на Державну інспекцію сільського господарства в Луганській області.
Таким чином, акт перевірки Державної інспекції сільського господарства в Луганській області не є рішенням (актом індивідуальної дії) в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, він не є обов'язковим до виконання, сам по собі не тягне для позивача ніяких правових наслідків, а тому не може бути оскарженим та скасованим.
Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної чи юридичної особи прав (чи інтересів).
Розрахунок розміру шкоди не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, оскільки сам по собі він не породжує прав та обов'язків у особи, щодо якої його складено, а може виступати лише доказами вчинення порушення законодавства в сфері використання та охорони земель та обґрунтування розміру шкоди (збитків), заподіяної державі, територіальній громаді внаслідок такого порушення.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної інспекції сільського господарства в Луганській області - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2014 року у справі № 812/10307/13-а за позовом ОСОБА_3 до Державної інспекції сільського господарства в Луганській області, державного інспектора Державної інспекції сільського господарства в Луганській області Соловйова В'ячеслава Геннадійовича про визнання дій протиправними та скасування акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства, припису, розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя С.В.Білак
Судді І.В.Сіваченко
М.Г.Сухарьок