ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24.04.2014 Справа № 905/2319/14
Господарський суд Донецької області у складі судді Гриник М.М.
при секретарі судового засідання Новіковій В.Р.
розглянувши у відкитому судовому засіданні справу
за позовом Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Донецької обласної ради, Дзержинської місткої ради, Державної екологічної інспекції в Донецькій області
до відповідача державного підприємства "Дзержинськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Північна" м.Дзержинськ
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області.
про стягнення збитків, заподіяних державі в наслідок скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотніми водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду.
Представники сторін:
прокурор: Блащик Г.Є., за посв.
від позивача 1: не з`явився
від позивача 2: не з`явився
від позивача 3: не з`явився
від відповідача: Кльофас Т.В., за довір.
від третьої особи: не з`явився
Краматорський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Донецької обласної ради, Дзержинської місткої ради, Державної екологічної інспекції в Донецькій області звернувся із позовом до державного підприємства "Дзержинськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Північна" м.Дзержинськ про стягнення збитків, заподіяних державі в наслідок скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотніми водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду.
В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивач посилаються на проведення державною екологічною інспекцією перевірки державного підприємства «Дзержинськвугілля» в особі відокремленого підрозділу "Шахта Північна" щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, в ході якої встановлено, що вказаним підприємством в період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р. здійснювався скид недостатньо очищених зворотних вод в балку Лозова (бас.р.Кривий Торець), чим заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу в розмірі 9716,83 грн., що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. За фактом порушення природоохоронного законодавства складено акт перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства №176 від 30.10.2013р., складено протокол про адміністративне правопорушення №004796.
Позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків за період з 01.01.2012 р. по 31.12.2012 р., що складає 9716,83 грн.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 08.04.2014 порушено провадження по справі 905/2319/14, сторони зобов'язані надати документи та виконати певні дії. Зазначеною ухвалою залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області.
Від Дзержинської міської ради 24.04.2014р. надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника. В зазначеній заяві позовні вимоги підтримано в повному обсязі.
24.04.2014р. від відповідача надійшов відзив на позов, в якому позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 24.04.2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Судом, відповідно до вимог статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України складено протокол, який долучено до матеріалів справи.
Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, присутніх в судовому засіданні, господарський суд Донецької області, -
ВСТАНОВИВ:
Старшим державним інспектором з ОНПС у Донецькій області Молочних М.І., державними інспекторами з ОНПС у Донецькій області Дубравіною В.Є, Шелепевю С.О, Худяковим О.М., Радченко О.В. відділу екологічного контролю природних ресурсів по Єнакієвському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області у присутності директора ВП «Шахта «Північна» Юхименка В.А., головного інженера Малихіна О.В. та провідного інженера з охорони навколишнього середовища проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на відокремленому підрозділі "Шахта Північна" державного підприємства «Дзержинськвугілля», результати якої оформлено актом перевірки дотримання вимог законодавства від 30.10.2013р. №176..
В акті перевірки зафіксовано, що відповідач має дозвіл на спеціальне водокористування та нормативи гранично допустимого скиду забруднюючих речовин з шахтними водами №Укр-Дон-4273 від 21.06.2010р., термін дії до 01.07.2013р. Дозвіл на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5602 від 26.06.2013р. Відомчий лабораторний контроль вмісту ЗР у зворотний шахтних водах, що скидаються до природних об'єктів, в 2012р. здійснювався на договірній основі ТОВ НВП «ЕКОС».
Звіт з інвентаризації відходів виробництва виконаний ПБ «Екосервіс», в 2006р, погоджена в установленому порядку.
На на балансі підприємства є власні місця видалення відходів: 3 породні відвали, пруд-відстійник шахтних вод.
Обсяг скинутих зворотних вод, за період, що контролюється згідно статзвітної форми №2-ТП (водгосп) підприємства становить - 1802,5 тис.кум.м, або 205,86 куб.м/годину. Затверджений обсяг стічних вод для встановлення ГДС встановлений в дозволі на спец користування та нормативах ДП «Дзержинськвугілля» ВП «Шахта «Північна» №Укр-Дон-4273 від 21.06.2010., термін дії до 01.07.2013р. складає 1900 тис.куб.м./рік або 217,0 куб.м./годину.
За результатами відомчого лабораторного контролю на ВП «Шахта Північна» в 2012р. встановлені перевищення допустимих, встановлених діючим дозволом на спец водокористування, концентрацій та ГДС забруднюючих речовин у зворотних шахтних водах, які скидаються до б.Лозова (басейн р.Кривий Торець): по БСК5 - 9,8 (затверджений ГДС т/рік - 5,7), по залізу загальному - 0,41 (затверджений ГДС т/рік - 0,29), по сульфатах - 1094 (затверджений ГДС т/рік - 950). Вищевказане є порушенням ст. 44 Водного кодексу України. До адмінвідповідальності притягнуто відповідальну посадову особу.
За фактом порушення природоохоронного законодавства державною екологічною інспекцією у Донецькій області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №176 від 30.10.2013р., розраховано розмір збитків. Акт перевірки з боку відповідача підписаний відповідальними особами відокремленого підрозділу "Шахта Північна" державного підприємства «Дзержинськвугілля» - провідним інженером з ОНПС Яницькою Ю.Є. без зауважень, що свідчать про фактичне визнання відповідачем обставин, викладених в акті.
Відповідачем в контрольований період здійснено скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу гранично допустимого скиду з 01.01.2012р. по 31.12.2012р., внаслідок чого державі заподіяно збитки, розраховані згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Мінприроди від 20.07.2009р. №389, на загальну суму 9716,83грн.
Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини в галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також відповідно до нього земельним, водним, законодавством про надра та іншими спеціальними нормами.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони водних ресурсів визначені Водним кодексом України.
Згідно статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень.
Як зазначалося вище, під час перевірки встановлено скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу гранично допустимого скиду, що зафіксовано в акті перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища від 30.10.2013р. №176.
Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у забрудненні та засміченні вод; незаконному створенні систем скидання зворотних вод у водні об'єкти, міську каналізаційну мережу або зливну каналізацію та несанкціонованому скиданні зворотних вод; неповідомленні (приховуванні) відомостей про аварійні ситуації на водних об'єктах.
Згідно ст. 19 Водного кодексу України державний контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, іншими державними органами відповідно до законодавства України..
Державна екологічна інспекція входить до системи органів виконавчої влади та створена для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до пп. 1 п.2 ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані: повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.
Згідно ч. ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Розмір збитків в сумі 9716,83 грн. не сплачено відповідачем на день подання позову і заявлено позивачем до стягнення.
Відповідач у відзиві на позов від 24.04.2014р. визнав позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ч. 5 ст. 78 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
В ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Статтею 11 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" установлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2014 рік у частині доходів є, зокрема, надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України.
Відповідно до ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Частиною 2 ст.69 Бюджетного кодексу України передбачено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать, зокрема, 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
В главі 9 Порядку організації роботи органів Державної казначейської служби України у процесі казначейського обслуговування державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженого наказом Державної казначейської служби України № 128 від 09.08.2013р. передбачено, що платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в Головних управліннях Казначейства на ім'я органу Казначейства за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на рахунки 3311, у регламентований час розподіляються Головними управліннями Казначейства за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Прокурор у встановленому законом порядку звільнений від оплати судових витрат. Так, згідно ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звільнений від сплати судового збору, тому у зв'язку із задоволенням позову в повному обсязі судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Краматорського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Донецької обласної ради, Дзержинської місткої ради, Державної екологічної інспекції в Донецькій області до державного підприємства "Дзержинськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Північна" м.Дзержинськ, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області про стягнення збитків, заподіяних державі в наслідок скиду забруднюючих речовин у водний об`єкт зі зворотніми водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства "Дзержинськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Північна" (85200, Донецька область, м.Дзержинськ, вул..50-річчя Жовтня, 19, р/р26008202300291 в ОДД ПАТ «Банк «Камбіо», МФО380399, ЗКПО33839013) на користь Державного бюджету України, обласного бюджету Донецької обласної ради та місцевого бюджету Дзержинської міської ради збитки заподіяні внаслідок скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду в сумі 9716,83 грн., зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Донецькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі територій та кодів класифікації доходів бюджету.
Стягнути з державного підприємства "Дзержинськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта Північна" (85200, Донецька область, м.Дзержинськ, вул..50-річчя Жовтня, 19, р/р26008202300291 в ОДД ПАТ «Банк «Камбіо», МФО380399, ЗКПО33839013) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206783006 у ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 38034002, Отримувач : Київське УК/Київський р-н/22030001, код бюджетної класифікації 22030001) судовий збір в сумі 1827грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.М. Гриник
Повний текст рішення складено та підписано 28.04.2014р.