Постанова № 38432318, 14.04.2014, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2014
Номер справи
810/1704/14
Номер документу
38432318
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2014 року 810/1704/14

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання - Роздобудько Я.В., за участю представника позивача, представника відповідача розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Суматра-ЛТД»

до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області, Управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області

про визнання протиправною бездіяльність та стягнення надмірно стягнутого податку на доходи фізичних осіб, -

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Суматра-ЛТД» звернулось до суду з позовом до ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, Управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області з вимогою:

- визнати протиправною бездіяльність ДПІ Києво-Святошинського району Київської області, щодо ненадання висновку про повернення ТОВ "Суматра-ЛТД" надмірно сплачених коштів у розмірі 294768,10 грн. з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів;

- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області на користь ТОВ "Суматра-ЛТД" надміру сплачений податок на доходи фізичних осіб у розмірі 294768,10 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що платіжним дорученням №31053 від 22.10.2012 р. було надміру перераховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 294768,10 грн. на користь одержувача - УДКСУ у Києво-Святошинському районі.

Вказує, що ТОВ «Суматра-ЛТД» звернулося до відповідачів із заявами про повернення надміру перераховані кошти, але податковий орган припустився бездіяльності і не вчинив передбачені законом дії щодо повернення позивачу суми надміру сплаченого податку.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, підтвердив обставини викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити.

Відповідач - ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що ТОВ «Суматра - ЛТД» не є платником податків, а виконує обов'язок податкового агента стосовно доходу виплаченого на користь фізичних осіб.

Відповідач - УДКСУ у Києво-Святошинському районі в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Направив на адресу суду письмові заперечення на даний адміністративний позов, просив відмовити в задоволенні позовних вимог та розглядати справу без їхньої участі. У обґрунтування своїх заперечень вказав, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 р. №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету» контроль за справлянням вищевказаних коштів (КБКД 11010100 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати») до бюджету покладено на Державну податкову службу України. Вказує, що до Управління казначейства висновок щодо повернення коштів ТОВ «Суматра-ЛТД» в сумі 294768,10 грн. від ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, погоджений Управлінням фінансів Києво-Святошинської районної державної адміністрації не надходив, а тому вважає що підстав для відшкодування не було.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серія А00 №069243 ТОВ «Суматра-ЛТД» зареєстроване юридичною особою, код ЄДРПОУ 21591206, згідно довідки про взяття на облік платника податків форма №4-ОПП, перебуває на податковому обліку в Міжрегіональному головному управлінні Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників (код - 2810), що підтверджується довідкою від 09.08.2013 р. №1328101400183.

Як платник податку на доходи фізичних осіб, який нараховується на заробітну плату працівників, які працюють на торгівельних об'єктах позивача, що знаходяться на території Києво-Святошинського району Київської області, ТОВ «Суматра-ЛТД» відповідно до повідомлення за формою №16-ОПП перебуває на обліку у ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області.

ТОВ «Суматра-ЛТД» при виплаті авансу співробітникам здійснило сплату податку на доходи з фізичних осіб ДПС Києво-Святошинського району двома платіжними дорученнями, платіжне доручення №31069 від 22.10.2012 р. в сумі 1352,02 грн. та платіжне доручення №31053 від 22.10.2012 р. в сумі 294768,10 грн.

Платіжним дорученням №31053 від 22.10.2012 р. ТОВ «Суматра-ЛТД» було надміру перераховано податок з доходів фізичних осіб в сумі 294768,10 грн. на користь одержувача - УДКСУ у Києво-Святошинському районі Київської області.

Заявами на адресу відповідачів №18/12/6 від 18.12.2012 р., №27/12/11 від 27.12.2012 р., №30/01/2 від 30.01.2013 р., №15,05/1 від 15.05.2013 р., №19/06/3 від 19.06.2013 р., №02/09/3 від 02.09.2013 р., №03/10/17 від 03.10.2013 р. ТОВ «Суматра-ЛТД» просило повернути надміру перераховані кошти та надало всі необхідні для цього документи. Вищевказані заяви залишені без задоволення.

Листами ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області повідомила позивача, що тільки документальною перевіркою встановлюється повнота нарахування та сплата відповідного платежу, тому визначена сума ТОВ «Суматра-ЛТД», а саме 294768,10 грн., може бути повернута при встановлені факту при проведенні документальної перевірки, відповідно заява залишена без виконання.

Листом УДКСУ у Києво-Святошинському районі повідомлено позивача, що до Управління казначейства висновок щодо повернення коштів ТОВ «Суматра-ЛТД» в сумі 294768,10 грн. від ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, погоджений Управлінням фінансів Києво-Святошинської районної державної адміністрації не надходив, а тому підстав для відшкодування немає.

Надаючи правової оцінки відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п.14.1.115 п.14.1 ст.14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату

Згідно п.п.17.1.10 п.17.1 ст.17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. № 787 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (який діє на час подачі позову) повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Згідно Наказу Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року N 226 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (який діяв на момент надмірного перерахування коштів), подання в довільній формі надається платником до органу Державного казначейства України разом із його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією розрахункового документа (квитанції, платіжного доручення тощо), який підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Заява та/або подання надається до органу Державного казначейства України за місцем зарахування платежу до бюджету (до Державного казначейства України або відповідного територіального органу Державного казначейства України).

Відповідно до Наказу ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України № 974/1597/499 від 21.12.2010. «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань», орган державної податкової служби несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі територіальному органу Державного казначейства України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів із бюджету.

Висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються органами Державного казначейства України в Журналі обліку висновків, який ведеться на паперових носіях або в електронному вигляді (додаток 4).

На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Згідно ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Таким чином, законодавством передбачено право платника податків на підставі заяви здійснити повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання. В разі подання такої заяви, орган державної податкової служби перевіряє факт наявності надміру сплаченої платником податків суми грошового зобов'язання, факт дотримання платником податків строків подання заяви, визначених у п. 43.3 ст. 43 ПК кодексу України, та факт відсутності у платника податків податкового боргу. За умови відповідності платника податків «значеним вимогам, в органу державної податкової служби відсутні інші підстави для відмови у поверненні такому платнику податків надміру сплачених сум грошового зобов'язання.

В судовому засіданні відповідачем - ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області не заперечується наявність надміру сплаченого податку; заяву про повернення сум грошового зобов'язання позивачем подано в межах 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання; податковий борг у позивача відсутній.

Таким чином, не вбачається існування обмежень для повернення ТОВ «Суматра-ЛТД» надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 294768,10 грн.

Суд вважає, що позивачеві неправомірно відмовлено у поверненні надміру сплаченого грошового зобов'язання у розмірі 294768,10 грн.

Відповідно до пункту 4 Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.02.2005 № 58/78/22, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.02.2005 за № 247/10527, повернення платнику податку помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню.

Згідно з пунктами 7 - 9, 11 вказаного Порядку орган державної податкової служби України на підставі даних особових рахунків платників готує висновки, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам. Згідно з зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний районний (міський) фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів).

За платежами, належними державному бюджету, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для виконання відповідному територіальному органу Державного казначейства України.

За платежами, належними місцевим бюджетам, орган державної податкової служби України в термін не пізніше ніж п'ять робочих днів від дати отримання заяви платника передає висновки згідно з Реєстром висновків для погодження відповідному районному (міському) фінансовому органу.

Районний (міський) фінансовий орган у термін не пізніше ніж два робочих дні здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника районного (міського) фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків відповідному органу державної податкової служби України.

Орган державної податкової служби України не пізніше ніж наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого районним (міським) фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків територіальному органу Державного казначейства України.

На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснюють повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків

Надміру утримана (сплачена) сума податку з доходів фізичних осіб підлягає поверненню платнику податку протягом 60 календарних днів від дня отримання органом державної податкової служби податкової декларації на банківський рахунок, вказаний у податковій декларації, у разі його наявності у платника податку, або на рахунок установи банку, який здійснюватиме виплату коштів готівкою, або на рахунок підприємства поштового зв'язку за податковою адресою платника податку, зазначеною в податковій декларації.

Зі змісту норм вказаного Положення вбачається, що участь у формуванні рішення про повернення платнику податків сум надміру сплаченого податку приймають податковий орган, районний (міський) фінансовий орган та орган держаного казначейства.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України: операцій з коштами державного бюджету; розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів; контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів.

В силу ст. 78 Бюджетного кодексу України казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється територіальними органами Державного казначейства України за функціями, визначеними статтею 48 цього Кодексу. При цьому, Державне казначейство України веде облік всіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів стягнення, погодженим з відповідними фінансовими органами, здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

Районні (міські) фінансові органи є структурними підрозділами органів місцевого самоврядування.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Законом України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні». Вказаний Закон не наділяє органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб чи структурні підрозділи жодними повноваженнями відносно прийняття рішення про повернення надміру сплачених податків до місцевого бюджету.

Суд зазначає, що правопорядок в Україні у відносинах з приводу повернення платнику податків сум надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб побудовано у такий спосіб, що особа, яка має право на повернення таких сум вступає у правові відносини з органом державної податкової служби, який діє в цих відносинах не у власному інтересі та від свого імені, а від імені держави чи відповідної територіальної громади.

При цьому, участь інших суб'єктів владних повноважень у процесі прийняття податковим органом рішення про повернення платнику податків сум надміру сплаченого податку не має самостійного юридичного значення, адже факт наявності згоди (погодження) відповідного фінансового органу, який не вступає у безпосередні відносини з платником податків, має впливати на прийняття податковим органом позитивного або негативного рішення відносно заяви платника податків.

Таким чином, застереження щодо необхідності погодження з відповідними фінансовими органами подання органу стягнення про повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету, наведене у статті 78 Бюджетного кодексу України, стосується лише податкового органу, а неналежна взаємодія двох суб'єктів владних повноважень у процесі прийняття владно-управлінського рішення не повинна призводити до порушення прав платника податків.

Як встановлено судом під час судового розгляду справи, рішення про відмову позивачу в поверненні сум надміру сплаченого податку податковий орган не приймав, висновку про повернення позивачу сум надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб до органу державного казначейства не передавав. Це означає, що у спірних правовідносинах податковий орган припустився протиправної бездіяльності.

Згідно ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 69, 70, 71, 72, 94, 128, 158-163, 167, 2442 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції Києво-Святошинського району Київської області, щодо ненадання висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" надмірно сплачених коштів у розмірі 294768 (двісті дев'яносто чотири тисячі сімсот шістдесят вісім) грн. 10 коп. з відповідного бюджету та подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

3.Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державної казначейської служби України у Києво-Святошинському районі Київської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" надміру сплачений податок на доходи фізичних осіб у розмірі 294768 (двісті дев'яносто чотири тисячі сімсот шістдесят вісім) грн. 10 коп.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" сплачений судовий збір у сумі 4872 (чотири тисячі вісімсот сімдесят дві) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В. Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 22 квітня 2014 р.