Головуючий у 1 інстанції - Мозгова Н.А.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2014 року справа №805/13145/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Білак С.В., Шишова О.О.,
секретар судового засідання Святодух О.Б., за участю сторін : від позивача Кирадієва І.Г., від відповідача Фабрій В.В., треті особи не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 р. у справі № 805/13145/13-а за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів до Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» треті особи - Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, Міністерство фінансів України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про стягнення на користь Державного бюджету України пені за відсотками за субкредитними угодами з Міністерством фінансів України в розмірі 38035,22 грн., пені за платою за надання позик за субкредитними угодами з Міністерством фінансів України в розмірі 49754,38 грн., пені за основним боргом за субкредитними угодами з Міністерством фінансів України в розмірі 1086002,90 грн., пені на заборгованість за відсотками, яка виникла внаслідок невиконання своїх зобов'язань щодо погашення субкредитів, наданих в рамках проектів, які фінансуються Європейським банком реконструкцією та розвитку в розмірі 798167,72 грн., -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» треті особи Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, Міністерство фінансів України, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про стягнення на користь Державного бюджету України пені за відсотками за субкредитними угодами з Міністерством фінансів України в розмірі 38035,22 грн.,пені за платою за надання позик за субкредитними угодами з Міністерством фінансів України в розмірі 49754Ю38 грн., пені за основним боргом за субкредитними угодами з Міністерством фінансів України в розмірі 1086002,90 грн., пені на заборгованість за відсотками, яка виникла внаслідок невиконання своїх зобов'язань щодо погашення субкредитів, наданих в рамках проектів, які фінансуються Європейським банком реконструкцією та розвитку в розмірі 798167,72 грн.
Постановою суду першої інстанції від 10 лютого 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду і подав апеляційну скаргу, вказавши на порушення норм матеріального та процесуального права при ухваленні рішення. В апеляційній скарзі позивач просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, учасників судового засідання, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права приходить до наступного.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» (ЄДРПОУ 23343582, 83048, м. Донецьк, пр. Тітова, буд.8-б) зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 26.08.1998 року.
26.11.1996 року між Міністерством фінансів України та Акціонерною генеруючою компанією «Донбасенерго» укладено договір про надання субкредиту № 2014-2 стосовно використання коштів, наданих Україні Міжнародним банком реконструкції та розвитку (Договір про надання позики №4098 UA від 01 листопада 1996 року) для фінансування Проекту розвитку ринку електроенергії.
Згідно пункту 3.18 зазначеного договору, за прострочення виплат на погашення основної суми субкредиту та відсотків по ньому Акціонерна генеруючи компанія «Донбасенерго» виплачує Міністерству фінансів України штраф у обсягах та порядку, встановленому для цього чинним законодавством України.
П.п. 4.1.1 п.4.1 розділу 4 договору передбачено, що відповідач по справі зобов'язаний своєчасно здійснювати перерахування в рахунок погашення заборгованості по основній сумі субкредиту та відсоткам по ній.
20.12.2000 року між Міністерством фінансів України, Міністерством палива та енергетики України та Відкритим акціонерним товариством «Донбасенерго» укладено субкредитну угоду №101-04/57, відповідно до якої позичальнику надається частина коштів кредиту Європейського банку реконструкції та розвитку та позичальник зобов'язується повернути суму кредиту, сплатити відсотки за користування ним та інші платежі, згідно з положеннями цієї угоди.
Відповідно до п.п. 13.2 п.13 розділу 4 угоди за невиконання або неналежне виконання позичальником своїх обов'язків по своєчасному погашенню основної суми кредиту, сплати відсотків за користування нею та інших платежів за угодою він сплачує кредитору пеню з розрахунку 120 % облікової ставки НБУ від суми недоплати, розрахованої за кожен день прострочення платежу в порядку, визначеному чинним законодавством України.
Також встановлено, що у зв'язку з невиконанням ПАТ «Донбасенерго» своїх фінансових зобов'язань за Субкредитною угодою від 26.11.1996 року за № 2014-2, станом на 01.10.2013 року в рамках спільного з МБРР проекту «Розвиток ринку електроенергії» енергогенеруючою компанією була накопичена заборгованість перед державним бюджетом по пені за невиконання умов надання кредиту в розмірі 1173792,50грн., в тому числі 1086002,90грн. - пені за основним боргом; 49754,38грн. - пені за гарантіями; 38035,22грн. - пеня за відсотками (подання від 19.08.2013 року за № 31, 32, 33).
В рамках спільного з ЄБРР проекту «Кредит на закупівлю палива на зимовий період 2000/2001» за Субкредитною угодою від 20.12.2000 року за № 101-04/57 енергогенеруючою компанією була накопичена заборгованість перед державним бюджетом в розмірі 798167,72грн.(пеня за невиконання умов надання кредиту)(подання від 19.08.2013 року за № 34).
У зв'язку з чим, органом казначейства внесені подання до податкового органу з метою здійснення позивачем заходів щодо стягнення з ПАТ «Донбасенерго» суми пені.
Порядком обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів України у 1993 -
1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 року № 174, регламентовано дії органів виконавчої влади та банків - агентів, які від імені або за дорученням центральних органів виконавчої влади надали суб'єктам господарювання кредити, залучені державою або під державні гарантії, встановлено механізм нарахування пені Мінфіном на суми простроченої заборгованості перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та територіальними органами Державної казначейської служби на суми простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993 - 1998 роках.
Згідно з пунктом 11 вказаного Порядку, нарахування пені починається з моменту виникнення простроченої заборгованості і припиняється через 6 місяців від дня, коли зобов'язання повинне бути виконано, якщо інше не встановлено законом або договором про надання кредиту, бюджетної позички/фінансової допомоги.
Пунктом 12 Порядку передбачено, що на прострочену заборгованість за кредитами пеня нараховується Міністерством фінансів України, а на прострочену заборгованість за бюджетними позичками/фінансовою допомогою - територіальними органами державної казначейської служби за місцем реєстрації боржника.
Відповідно до п.2 Порядку кредит - сума коштів, надана боржнику за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, на умовах кредитної (субкредитної) угоди.
Матеріалами справи підтверджено, що підставою виникнення заборгованості перед державою, на яку нарахована пеня, послугували субкредитні угоди, укладені між відповідачем та Міністерством фінансів України.
Згідно умов п.3.18 Договору про надання субкредиту № 2014-2 від 26.11.1996 року за прострочку виплат на погашення основної суми субкредиту та відсотків по ньому відповідач виплачує Міністерству фінансів України штраф у обсягах та порядку, встановленому для цього чинним законодавством України.
Умовами Субкредитної угоди № 2014-2 від 26.11.1996 року не передбачена неустойка у вигляді пені.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
З аналізу наведених норм вбачається, що законодавець передбачив штраф та пеню як різні види неустойки.
Відповідно ч.1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 1 ст. 628 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За змістом Договору про надання субкредиту № 2014-2 від 26.11.1996 року не вбачається стягнення неустойки у вигляді пені, додаткових угод або доповнень стосовно виплати пені за прострочення погашення основної суми субкредиту та відсотків, сторонами укладено не було.
Таким чином колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що позивачем правомірність нарахування відповідачу пені за невиконання умов надання кредиту в розмірі 1173792,50грн., в тому числі 1086002,90грн. - пені за основним боргом; 49754,38грн. - пені за гарантіями; 38035,22грн. - пеня за відсотками (подання від 19.08.2013року за №31, 32, 33) доведена не була.
Як вбачається з розрахунку пені по відсотках за кредити Європейського банку, вона була нарахована відповідачу за період з 06.07.2001року по 12.12.2005року.
В поданні № 34 від 19.08.2013 року в якості підстави нарахування спірної пені зазначена ст. 17 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 року за №2456-VI та Постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2011року за №174.
Відповідно до ч.3 ст. 17 Бюджетного кодексу України державні (місцеві) гарантії надаються на умовах платності, строковості, а також забезпечення виконання зобов'язань у спосіб, передбачений законом.
Правочин щодо надання державної (місцевої) гарантії оформляється в письмовій формі та має визначати: предмет гарантії; повні найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання і кредитора (у разі гарантування виконання зобов'язань за кредитним договором); обсяг кредиту (позики); обсяг гарантійних зобов'язань та порядок їх виконання; умови настання гарантійного випадку; строк дії гарантії.
Обов'язковою умовою надання державної (місцевої) гарантії є укладення договору між центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики (відповідним місцевим фінансовим органом), та суб'єктом господарювання про погашення заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за виконання гарантійних зобов'язань. Істотними умовами такого договору мають бути зобов'язання суб'єкта господарювання, зокрема, сплатити пеню за прострочення відшкодування зазначених витрат. Пеня нараховується за кожний день прострочення сплати заборгованості у національній валюті з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на день нарахування пені.
Норма закону в зазначеній редакції була прийнята Законом України від 07.07.2011 року за № 3614-VI "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України".
Порядком обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів України у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 року №174 передбачений порядок нарахування пені і механізм її стягнення, при цьому не встановлена ставка пені.
З наведеного вбачається, що в періоді, за який відповідачу була нарахована пеня, була чинна редакція Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року за №2542-ІІІ, в якій ставка пені за прострочення відшкодування своїх зобов'язань за субкредитними угодами не передбачена.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що позивачем та Головним управлінням Державної казначейської служби у Донецькій області не було наведено правових підстав нарахування позивачу пені за Субкредитною угодою №101-04/57 від 20.12.2000 року.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції надана правильна правова оцінка спірним правовідносинам та постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 р. у справі № 805/13145/13-а за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління Міндоходів до Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" треті особи Головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області , Міністерство фінансів України , Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про стягнення на користь Державного бюджету України пені за відсотками за субкредитними угодами з Міністерством фінансів України в розмірі 38035,22 грн., пені за платою за надання позик за субкредитними угодами з Міністерством фінансів України в розмірі 49754,38 грн., пені за основним боргом за субкредитними угодами з Міністерством фінансів України в розмірі 1086002,90 грн., пені на заборгованість за відсотками, яка виникла внаслідок невиконання своїх зобов'язань щодо погашення субкредитів, наданих в рамках проектів, які фінансуються Європейським банком реконструкцією та розвитку в розмірі 798167,72 грн. - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2014 р. у справі № 805/13145/13-а - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені в судовому засіданні 25 квітня 2014 року, повний текст буде виготовлений 30 квітня 2014 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Білак С.В.
Шишов О.О.