Постанова № 384274, 21.08.2006, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
21.08.2006
Номер справи
29/158а
Номер документу
384274
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.08.06 р. Справа № 29/158а

14 год.10 хвилин, м. Донецьк, вул.Артема157 нарадча кімната Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Гаврищук Т.Г. при секретарі судового засідання Пашко О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом – Відкритого акціонерного товариства “Сніжнянське автотранспортне підприємство №11412” м.Сніжне

до відповідача – Державної податкової інспекції у м. Сніжному м.Сніжне

про скасування рішення ДПІ

за участю представників сторін:

від позивача –Костенко О.В.(за довір.).

від відповідача – Стельмащук О.С. - ст.держподатковий інспектор (за довір.), ШевченкоІ.П. – зав.юр.сектором (за довір.)

Суть справи :

Позивач, Відкрите акціонерне товариство “Сніжнянське автотранспортне підприємство №11412”, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Торезької об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області про скасування рішення про застосування штрафних ( фінансових) санкцій у сумі 583731,54 грн., від 06.01.2006р. № 0000012343\0, про застосування штрафних ( фінансових) санкцій у сумі 558731,54 грн., від 07.03.2006р. № 0000012343\1, про застосування штрафних ( фінансових) санкцій у сумі 583731,54грн., від 15.05.2006р. № 0000012343\2.

Додатковою заявою від 09.08.2006р. позивач змінив позовні вимоги і просить скасувати рішення про застосування штрафних санкцій в сумі 558731,54 грн. від 15.05.2006р. № 0000012343\2.

Позовні вимоги позивачем обґрунтовані тим, що відповідно до п.1 ст.9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються у випадку, коли підприємство здійснювало торгівлю продукцією власного виробництва.У даному випадку підприємство здійснювало реалізацію вугілля за готівкові кошти через касу підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів і відображенням у касовій книзі цілком у відповідності до чинного законодавства , оскільки реалізоване вугілля не придбавалося на підставі договорів купівлі-продажу чи інших оплатних договорів. Позивач зазначив, що вугілля було надане підприємству за фактично надані послуги, тобто вугілля є еквівалентом послуг, які надавались контрагенту.

Застосування штрафних санкцій в сумі 8110,54 грн. позивач вважає таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідач надав відзив, у якому проти позову заперечує і вважає, що оспореним рішенням до позивача було обґрунтовано застосовані штрафні санкції за встановлені актом перевірки від 23.12.2005р. №223\23-0\03113696 порушення п.2.12 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв.постановою Правління НБУ від 19.02.2001р. №72 та п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Ухвалою суду від 10.07.2006р. здійснена заміна відповідача його правонаступником - Державною податковою інспекцією у м. Сніжному.

У судовому засіданні досліджені письмові докази, що знаходяться в матеріалах справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, господарський суд, встановив :

Позивач є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за номером №03113696 та як платник податків перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м.Сніжному.

Торезькою об’єднаною державною податковою інспекцією Донецької області була проведена виїзна планова документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2004р. по 30.06.2005р., за результатами якої складений акт від 23.12.2005р. №223\23-0\03113696 та прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.01.2006р. № 0000012343\0, яким до позивача згідно до п.1,5 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436\95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 583731,54 грн., у тому числі згідно Закону України №1776-III від 01.06.2000р. в сумі 575621грн. та згідно Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995р. в сумі 8110,54 грн.

Наказом Державної податкової адміністрації у Донецькій області №20 від 24.01.2006р. Торезька об’єднана державна податкова інспекція із Сніжнянським відділенням реорганізована шляхом поділу та створення на її базі державної податкової інспекції у м.Торезі та державної податкової інспекції у м.Сніжному.

За результатами розгляду скарги позивача, яка залишена без задоволення, відповідачем було складено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 07.03.2006р. № 0000012343\1. Рішенням ДПА у Донецькій області від 28.02.2006р. №2696/10/25-013-5 за результатами розгляду повторної скарги позивача, було скасовано рішення від 06.01.2006р. № 0000012343\0 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за реалізацію демонтованих газових балонів за готівкові кошти через касу підприємства на суму 25000 грн.

На підставі цього рішення відповідачем було складено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.05.2006р. № 0000012343\2, яким згідно до п.1,3 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436\95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій 558731,54 грн., у тому числі згідно Закону України №1776-III від 01.06.2000р. в сумі 550621грн. та згідно Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995р. в сумі 8110,54 грн.

Як вбачається з акту перевірки, підставою для застосування штрафних санкцій в сумі 8110,54 грн. послужив висновок податкового органу про те, що позивач в порушення вимог п.2.12 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв.постановою Правління НБУ від 19.02.2001р. №72, у період з 14.07.2004р. по 07.02.2005р. здійснював виплати, що пов’язані з оплатою праці на загальну суму 8110,54 грн. (крім виплат через екстрені (невідкладні) обставини), за рахунок готівкової виручки підприємства за наявності податкового боргу.

За приписами п.п.2.12 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. постановою Правління НБУ від 19.02.2001р. №72( в редакції ,чинної на момент правопорушення) готівкова виручка підприємств (підприємців), крім готівки, одержаної з банку та не використаної за призначенням, може використовуватися ними для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування, а також для проведення розрахунків з бюджетами та державними цільовими фондами за податками і зборами (обов'язковими платежами). Підприємства, що мають податковий борг, здійснюють виплати, що пов'язані з оплатою праці (крім виплат через екстрені (невідкладні) обставини), виключно за рахунок коштів, одержаних з установ банків.

Статтею 1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436\95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” встановлено, що за витрачання готівки з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень (крім коштів, отриманих із кас установ банків) на виплати, що пов'язані з оплатою праці (за винятком екстрених (невідкладних) обставин - соціальних виплат громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби, компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за наявності податкової заборгованості, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу - в розмірі здійснених виплат.

З наданої відповідачем картки облікових рахунків вбачається, що за позивачем у період з 14.07.2004р. по 07.02.2005р. обліковувався податковий борг з податку на додану вартість. Наявність податкового боргу у наведений період позивачем не заперечується

Встановлений атом перевірки факт виплати заробітної плати на загальну суму 8110,54грн. через касу за рахунок готівкової виручки підприємства підтверджується відповідними видатковими касовими ордерами і платіжними відомостями, та не оспорюється позивачем.

Позивач зазначив, що виплата заробітної плати здійснювалась робітникам підприємства на лікування та для придбання ліків, в підтвердження чого надані відповідні заяви. Згідно до пояснень відповідача наведені заяви при здійснені перевірки не надавались. Доказів, що засвідчують знаходження працівників на лікуванні, позивачем на надано.

За приписами п.3.31 Інструкції зі статистики заробітної плати, затв. наказом Держкомстату України 13.01.2004 за №5, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за N 114/8713, матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання – це інші виплати, які не належать до фонду оплати праці.З матеріалів справи вбачається, що позивачем здійснювались виплати в рахунок заробітної плати.

Як вбачається із ст..1 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”, заробітна плата не належить до виняткових екстрених(невідкладних) обставин - соціальних виплат громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби, компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З урахуванням викладеного,суд вважає, що позивач не надав доказів здійснення виплат за рахунок готівкових коштів підприємства через екстрені (невідкладні) обставини, тому застосування штрафних санкцій в сумі 8110,54 грн. є правомірним.

Оспореним рішенням до позивача були застосовані штрафні санкції в сумі 550281грн. згідно до п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Підставою для застосування наведених штрафних санкцій послужив висновок податкового органу про те, що позивач у порушення п.1ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” проводив розрахункові операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на загальну суму 110056,20 грн., а саме на підприємстві здійснювалась реалізація вугілля за готівкові кошти через касу підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів і відображенням у касовій книзі.

Преамбулою Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно до п.2 Порядку заняття торговельною діяльністю і правил торговельного обслуговування населення, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995р. №108( який діяв у період здійснення операцій) торговельна діяльність - це ініціативна, самостійна діяльність юридичних осіб і громадян щодо здійснення купівлі та продажу товарів народного споживання з метою отримання прибутку.

Пунктом 7 цього Порядку передбачено, що суб'єкти господарської діяльності для заняття торговельною діяльністю можуть мати у сфері роздрібної торгівлі: магазини - стаціонарні пункти роздрібного продажу товарів, які займають окремі приміщення або будівлі та мають торговельний зал для покупців; палатки, кіоски, які займають окремі приміщення, але не мають торговельного залу для покупців, - дрібнороздрібна мережа; тривалий час діючі спеціально обладнані різні пристосування для дрібної торгівлі: автомагазини, лотки, розвозки тощо - пересувна мережа.

Тобто, у зазначеному нормативному акті встановлені вимоги до місць, у яких може здійснюватись роздрібна торгівля.

Згідно до пояснень позивача фізичні особи здійснювали оплату за вугілля та інші товари у касі підприємства, а самі товари передавались у інший день із складів та інших місць, де вони зберігались, що підтверджується відповідними прибутковими касовими ордерами та накладними, а саме:

- від Аксенової Н.І за вугілля було прийнято грошові кошти за прибутковими касовими ордерами №1435 від 01.07.04р. на суму 1022грн.,№1436 від 01.07.04р. на суму 2200грн., №1450 від 03.07.04р. на суму 1800 грн., №1459 від 05.0.04р. на суму 121,95 грн., №1458 від 05.07.05р. на суму 778,05 грн., №1474 від 06.07.04р. на суму 900 грн., №1491 від 08.07.04р. на суму 1800 грн., №1493 від 09.07.05р. на суму 900 грн., №1497 від 09.07.04р. на суму 4849,92 грн., №1504 від 10.07.04р. на суму 900 грн., №1522 від 12.07.04р. на суму 900грн., №1533 від 13.07.04р. на суму 900 грн., №1543 від 14.07.05р. на суму 900 грн., №1564 від 16.07.04р. на суму 900 грн., №1557 від 16.07.04р. на суму 900 грн.№1582 від 19.07.04р. на суму 680 грн., №1590 від 20.07.04р. на суму 680 грн., №1594 від 20.07.04р. на суму 3000 грн., №1593 від 20.07.04р. на суму 680 грн., №1612 від 22.07.04р. на суму 680грн., №1614 від 22.07.04р. на суму 680 грн., №1627 від 23.07.04р. на суму 510 грн., №1631 від 24.07.04р. на суму 476 грн., №1645 від 26.07.04р. на суму 2330 грн., №1653 від 26.07.04р. на суму 510 грн., №1658 від 27.07.04р. на суму 680 грн., №1669 від 28.07.04р. на суму 540грн., №1674 від 28.07.04р. на суму 204 грн., №1678 від 29.07.04р. на суму 620 грн., №1688 від 30.07.04р. на суму 720 грн., №1689 від 30.07.04р. на суму 540 грн., №1696 від 31.07.04р. на суму 720 грн., №1712 від 02.08.04р. на суму 751 грн., №1725 від 03.08.04р. на суму 720грн., №1736 від 04.08.04р. на суму 540 грн., №1742 від 05.08.04р. на суму 540 грн., №1757 від 06.08.04р. на суму 900 грн., №1783 від 10.08.04р. на суму 720 грн., №1802 від 12.08.04р. на суму 720 грн., №1808 від 13.08.04р. на суму 540 грн.,№1810 від 13.08.04р. на суму 720грн., №1821 від 14.08.04р. на суму 900 грн. , №1830 від 16.08.04р. на суму 720 грн., №1839 від 17.08.04р. на суму 720 грн., №1847 від 18.08.04р. на суму 360 грн., №1862 від 20.08.04р. на суму 900 грн., №1874 від 21.08.04р. на суму 900 грн., №1881 від 22.08.04р. на суму 900 грн., №1907 від 25.08.04р. на суму 720 грн., №1921 від 26.08.04р. на суму 720 грн., №1926 від 27.08.04р. на суму 720 грн., №1939 від 28.08.04р. на суму 720 грн., №1951 від 30.08.04р. на суму 720 грн., №1961 від 31.08.04р. на суму 990 грн., №1978 від 02.09.04р. на суму 720 грн., №2010 від 06.09.04р. на суму 1080 грн., №2014 від 07.09.04р. на суму 900 грн., №2024 від 08.09.04р. на суму 900 грн., №2041 від 10.09.04р. на суму 900 грн., №2045 від 11.09.04р. на суму 900 грн., №2060 від 13.09.04р. на суму 900 грн., №2078 від 14.09.05р. на суму 600 грн., №2077 від 14.09.04р. на суму 300 грн., №2089 від 16.09.04р. на суму 900 грн., №2097 від 17.09.04р. на суму 900 грн., №2109 від 18.09.04р. на суму 900 грн., №2121 від 20.09.04р. на суму 360 грн., №2128 від 21.09.04р. на суму 540 грн., №2145 від 23.09.04р. на суму 900 грн., №2170 від 27.09.04р. на суму 720 грн., №2180 від 28.09.04р. на суму 180 грн. Оплачене вугілля було передано їй за накладними №584 від 20.09.04р. на суму 1260 грн., №585 від 30.09.04р. на суму 19487,09 грн., №537 від 31.08.04р. на суму 19319,57 грн.,., №499 від 31.07.04р. на суму 8010,30 грн., №500 від 31.07.04р. на суму 29893 грн.;

- від ТОВ Соф „Миусинская” через Фоміну С.А. за вугілля було прийнято грошові кошти за прибутковими касовими ордерами №1465 від 05.07.04р. на суму 9000 грн., №1473 від 06.07.04р. на суму 9999,99 грн., №1497 від 09.07.04р. на суму 4849,92 грн.,№1528 від 12.07.04р. на суму 3150 грн. Оплачене вугілля було передано за накладною №498 від 31.07.04р. на суму 27121,86 грн.;

- від Жданової Н.Б. за вугілля було прийнято грошові кошти за прибутковими касовими ордерами №2195 від 30.09.04р. на суму 720грн., №2210 від 02.10.04р. на суму 720грн., №2220 від 04.10.04р. на суму 720 грн., №2229 від 05.10.04р. на суму 54 грн., №2236 від 06.10.04р. на суму 603 грн., №2237 від 06.10.04р. на суму 180 грн., №2251 від 08.10.04р. на суму 900 грн., №2273 від 11.10.04р. на суму 900 грн., №2287 від 13.10.04р. на суму 900грн., №2305 від 15.10.04р. на суму 900 грн., №2330 від 18.10.04р. на суму 900 грн., №2343 від 20.10.04р. на суму 900 грн., №2353 від 22.10.04р. на суму 900 грн., №2376 від 25.10.04р. на суму 900 грн., №№2395 від 27.10.04р. на суму 900 грн., №2422 від 01.11.04р. на суму 900грн., №2430 від 02.11.04р. на суму 900 грн., №2454 від 05.11.04р. на суму 720 грн., №2476 від 08.11.04р. на суму 680 грн., №2488 від 10.11.04р. на суму 900 грн., №2506 від 12.11.04р. на суму 900 грн., №2522 від 14.11.04р. на суму 400 грн., №2544 від 17.11.04р. на суму 900грн., №2529 від 15.11.04р. на суму 900 грн., №2565 від 19.11.04р. на суму 900 грн., №2579 від 22.11.04р. на суму 900 грн., №2595 від 24.11.04р. на суму 540 грн., №2594 від 24.11.04р. на суму 60 грн., №2737 від 17.12.04р. на суму 180 грн., №2822 від 28.12.04р. на суму 351грн., №2830 від 29.12.04р. на суму 180 грн., №58 від 10.01.05р. на суму 189 грн., №90 від 14.01.05р. на суму 210 грн., №128 від 20.01.05р. на суму 525 грн., №151 від 24.01.05р. на суму 210 грн., №246 від 10.02.05р. на суму 210 грн., №298 від 17.02.05р. на суму 210грн.Оплачене вугілля було передано їй за накладними №703 від 17.12.04р. на суму 294,43грн., №704 від 27.12.04р. на суму 574,14грн., №705 від 29.12.04р. на суму 294,43 грн., №719 від 10.01.05р. на суму 353,01 грн., №721 від 14.01.05р. на суму 336,20 грн., №720 від 20.01.05р. на суму 840,50 грн., №722 від 24.01.05р. на суму 336,20 грн. №762 від 17.02.05р. на суму 288,95 грн., №761 від 10.02.05р. на суму 288,95 грн., №659 від 30.11.04р. на суму 14233,4 грн., №622 від 31.10.04р. на суму 14374,67грн.;

- від Дятленко В.П. за металобрухт, який був у використанні, було прийнято грошові кошти за прибутковим касовим ордером №2551 від 18.11.04р на суму 506,29 грн., оплачений металобрухт був переданий їй за накладною №666 від 24.11.04р. на суму 506,20 грн.;

- від Махоріної В.В. за автомобіль було прийнято грошові кошти за прибутковим касовим ордером №70 від 11.01.05р на суму 1375 грн., автомобіль за ціною 1478,82 грн. їй був переданий за накладною від 11.01.2006р.

Пунктами 1,2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до ч.1 ст.17 цього Закону фінансові санкції застосовуються у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.Тобто, відповідальність встановлена за непроведення розрахункових операцій через РРО і нероздрукування розрахункових документів.Згідно до пояснень позивача в касі підприємства взагалі був відсутній реєстратор розрахункових операцій.

Як вбачається із ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.Тобто, для того, щоб операція вважалась розрахунковою, необхідно дотримання певних вимог, а саме:прийняття готівкових коштів;ці кошти повинні бути надані покупцем за товар;кошти повинні бути прийняті за місцем реалізації товару.

Законодавством не визначене поняття „місце реалізації товарів”.

З матеріалів справи вбачається, що готівкові кошти від фізичних осіб приймались у касу підприємства , де вони були оприбутковані, а товари видавались в інших місцях та у інший день після здійснення оплати.

Доказів того, що товар, який придбавався фізичними особами за готівкові кошти, знаходився та реалізовувався у приміщенні, де розташована каса підприємства, відповідачем не надано.

Суд вважає, що в даному випадку відсутня розрахункова операція.

Крім того, згідно до ст..2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” розрахунковий документ – це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.Тобто, розрахунковим документом буде вважатись тільки один документ, який підтверджує факт продажу товарів та отримання грошових коштів.

У спірних правовідносинах крім прибуткових касових ордерів фізичним особам виписувались також накладні на отримання товару.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що до позивача безпідставно застосовані штрафні санкції в сумі 550281 грн.

За приписами ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Лист Державної податкової адміністрації України від 17.12.2004р. №11459/6/23-2119, на який посилається відповідач, суд вважає таким, що не відповідає законам України, тому не застосовує при вирішенні справи.

Оспореним рішенням до позивача були застосовані штрафні санкції згідно з п.3 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в сумі 340 грн.

Підставою для застосування штрафних санкцій в сумі 340 грн. послужив висновок податкового органу про те, що позивач у порушення п.5 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” при наданні послуг з перевезення пасажирів розрахункові операції здійснював без застосування книг обліку розрахункових операцій.

Пунктом 5 ст.3 наведеного Закону встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.

За приписами ст.1 цього Закону книга обліку розрахункових операцій – це прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Згідно до п.4 ст. 9 наведеного Закону реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються у тому числі при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу Державним казначейством України, та квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів.

Відповідно до п.19 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. за №176 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. №141), пасажирський перевізник здійснює перевезення пасажирів за квитками, форма яких затверджується в установленому законодавством порядку.

За приписами ст.. 8 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок затверджений наказом Державної податкової адміністрації України 01.12.2000р. за №614, зареєстр. в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за № 106/5297,згідно до п.2.1 якого реєстрація книг обліку розрахункових операцій (далі - книга ОРО) здійснюється в органі ДПС за місцезнаходженням (місцем проживання) СПД, а якщо СПД обслуговується в інспекції по роботі з великими платниками податків - за місцем податкового обліку.

Пунктом 2.2 цього Порядку встановлено, що книга ОРО реєструється на кожний реєстратор розрахункових операцій або, якщо згідно з чинним законодавством розрахунки можуть проводитися без застосування РРО, - на окрему господарську одиницю, депо підприємства електротранспорту, а при наданні послуг пасажирським автомобільним транспортом - на кожного кондуктора або, за рішенням СПД, на кожний транспортний засіб.

Згідно до п.2.3 наведеного Порядку форма книги ОРО, що використовується при наданні послуг пасажирським автомобільним транспортом у разі проведення розрахунків без застосування РРО, повинна відповідати формі товарно-касової книги, наведеній у додатку 13 (для міських та приміських автобусних маршрутів) та в додатку 14 (для міжміських автобусних маршрутів) до пункту 3.1.1 Інструкції про порядок обліку бланків квитків на проїзд автомобільним транспортом та готівки, отриманої від перевезень пасажирів і багажу, затвердженої наказом Міністерства транспорту України від 31.05.2000 N 279 "Про затвердження Інструкції про порядок обліку бланків квитків на проїзд автомобільним транспортом та готівки, отриманої від перевезень пасажирів і багажу" та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.06.2000 за N 369/4590. При цьому на титульній сторінці повинна бути зазначена назва документа "Книга обліку розрахункових операцій".

Позивачем в порушення наведених вимог не використовувалась книга обліку розрахункових операцій.

За правилами п.3 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За таких обставин, застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 340 грн. суд вважає правомірним.

На підставі викладеного, керуючись ст.1 Указу Президента України від 12.06.1995р. №436\95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки”, п.п.2.12. п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. постановою Правління НБУ від 19.02.2001р. №72, ст..1,3,п.1,3 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та ст.ст.17-20,69-72,86,94,158-163, 167,185,186,254, п.6,7 розділу V11 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд,

ПОСТАНОВИВ :

Позов Відкритого акціонерного товариства “Сніжнянське автотранспортне підприємство №11412” до Державної податкової інспекції у м. Сніжному про скасування рішення про застосування штрафних санкцій в сумі 558731,54 грн. від 15.05.2006р. №0000012343\2 задовольнити частково.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Сніжному про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.05.2006р.№ 0000012343\2 в частині застосування штрафних санкцій згідно до п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в сумі 550281грн.

У задоволенні іншої частини позовних вимоги відмовити.

Присудити Відкритому акціонерному товариству “Сніжнянське автотранспортне підприємство №11412” (86500, м.Сніжне, вул..Шаумяна,43, р/рахунок 26006302570125 у філії відділення Промінвестбанку м.Сніжне, МФО 334237, ЄДРПОУ 03113696) з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 03грн.35коп.

Постанова суду, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження буде подана, але апеляційна скарга не була подана у зазначений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку .Про апеляційне оскарження постанови суду спочатку подається заява. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через господарський суд Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Суддя Гаврищук Т.Г.

Постанова в повному обсягу виготовлена 28.08.2006р.

Надрук. 3примір.

1 суду

2 сторонам