ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
______________
У Х В А Л А
"25" квітня 2014 р. Справа № 6/138-Б-09
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригуза П.Д. при секретарі Рубанику О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за заявою: Відкритого акціонерного товариства "Кредобанк", ідентифікаційний код 09807682, вул. Сахарова, 78, м. Львів, поштова адреса: вул. Карла Маркса, 36, м. Херсон,
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Літа", ідентифікаційний код 30892996, пров. Слов'янський, 11, с. Геологів, м. Херсон,
про банкрутство,
за участю представників сторін:
від кредиторів: ПАТ АКБ "ІНДУСТРІАЛБАНК" - Цибулевський А.В., довіреність від 05.08.2013 р.; ТОВ "Торговий провулок" - директор Липа Є.Д.; представник - Жижко А.В., довіреність від 24.07.2013 р.;
від боржника: ліквідатор - арбітражний керуючий Кошовий С.О.;
в с т а н о в и в:
Провадження у справі про банкрутство ТОВ "Літа" порушено ухвалою господарського суду Херсонської області від 07.09.2009 р. за заявою ВАТ "Кредобанк".
Ухвалою суду від 28.05.2010 р. затверджено реєстр вимог кредиторів боржника.
Ухвалою суду від 24.06.2010 р. відкрито процедуру санації боржника ТОВ "Літа" його керівником, призначено керуючого санацією та розпорядника майна боржника.
Постановою господарського суду від 22.04.2013 року боржника визнано банкрутом, відкрито стосовно нього ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Кошового Сергія Олексійовича, призначено судове засідання для розгляду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу на 24.04.2014 року.
Ліквідатором подано клопотання про призначення до розгляду звіту і ліквідаційного балансу банкрута, у зв'язку з чим ухвалою господарського суду від 26.09.2013 року процесуальні строки, призначені судом для розгляду звіту ліквідатора були змінені. Ухвалою від 11.10.2013 р. призначено судове засідання для розгляду звіту і ліквідаційного балансу на 07.11.2013 р., яке не відбулося у зв'язку з подачею ліквідатором клопотання про приведення реєстру вимог кредиторів у відповідність до вимог ст. 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Ухвалою господарського суду від 19.12.2013 року в ліквідаційній процедурі затверджено новий реєстр вимог конкурсних кредиторів ТОВ "Літа", до якого внесено вимоги конкурсних кредиторів з урахуванням задоволених вимог в процедурі санації боржника та додатково заявлених вимог у ліквідаційній процедурі.
В подальшому розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута неодноразово відкладався у зв'язку з розглядом Одеським апеляційним господарським судом апеляційної скарги кредитора ТОВ "Торговий провулок" на ухвалу господарського суду від 19.12.2013 р., розглядом місцевим судом скарги на дії ліквідатора, призначенням господарським судом перших зборів кредиторів на 28.02.2014 року, на яких було зобов'язано кредиторів вирішити питання створення представницьких органів кредиторів, необхідністю схвалення звіту ліквідатора новим комітетом кредиторів.
Ухвалою господарського суду від 18.02.2014р. відхилено скаргу ТОВ "Торговий провулок" на дії (бездіяльність) ліквідатора при виконанні ним своїх повноважень, визначених ст. 41 Закону.
На виконання ухвали господарського суду перші збори кредиторів відбулися 28.02.2014 року, на яких обрано комітет кредиторів, що підтверджено протоколом (том 14 а.с. 138). Засідання комітету кредиторів, на якому обрано голову комітету кредиторів ПАТ АКБ "ІНДУСТРІАЛБАНК", відбулося 07.03.2014 року (том 15 а.с. 10).
Ліквідатором подано до суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута з відповідними додатками (том 13 а.с. 25-84, том 14 а.с. 25-33, 48-57, 74-92, 137-147, том 15 а.с. 1-18, 34-204), заявлено клопотання про його затвердження і припинення провадження у справі.
В судовому засіданні ліквідатор та учасники провадження підтримали клопотання про припинення провадження у справі, просять його задовольнити.
Представники ТОВ "Торговий провулок" заперечували проти задоволення клопотання, вважають, що перші збори кредиторів та рішення комітету кредиторів приймалися за участі неповноважних представників кредиторів Grodan B.V. та ВАТ "Кредобанк", вважають, що ліквідатор неналежно виконав свої обов'язки, оскаржили дії (бездіяльність) ліквідатора, заявили усне клопотання про усунення ліквідатора від обов'язків та призначення нового ліквідатора.
Перевіривши повноваження представників кредиторів компанії Grodan B.V. Курінного О.В. та представника ВАТ "Кредобанк" Копитіної О.С., які у скарзі заперечуються представниками ТОВ "Торговий провулок", суд встановив, що їх повноваження у справі не є комерційним представництвом, довіреності оформлені належним чином відповідно до ст. 28 ГПК України та ст.ст. 246-247 ЦК України, а тому рішення перших зборів кредиторів та рішення комітету кредиторів є правомочними.
Заслухавши звіт ліквідатора та думки представників учасників провадження, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що скарга ТОВ "Торговий провулок" на дії (бездіяльність) ліквідатора задоволенню не підлягає, а звіт ліквідатора може бути затверджено за наявними у справі доказами, які є достатніми для прийняття відповідного рішення і застосування наслідків затвердження звіту ліквідатора.
Як вбачається з наданого звіту ліквідатором в ході ліквідаційної процедури було вжито заходи щодо розшуку майна боржника, проведено інвентаризацію для встановлення наявного майна боржника, за результатами якої майнових активів банкрута не виявлено.
У відповідності до наданого ліквідатором реєстру вимог кредиторів до нього включені вимоги наступних кредиторів: ТОВ "Торговий провулок" у сумі 6 344 764,82 грн.; Компанії Grodan B.V. в сумі 1 044 358,41 грн.; ВАТ "Кредобанк" в сумі 1 117 998,63 грн.; Малого підприємства "Партнер" у формі ТОВ в сумі 584 333,86 грн.; ТОВ "Херсонський тепличний комбінат" в сумі 1 236 301,13 грн.; ПАТ АКБ "ІНДУСТРІАЛБАНК" в сумі 10 498 651,05 грн., які залишилися незадоволеними у зв'язку з відсутністю майна. До реєстру вимог кредиторів не включено вимоги ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області в сумі 1927,34 грн. штрафних санкцій, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, з повідомленням заявнику (том 16, а.с. 22), що він не є конкурсним кредитором, а його вимоги можуть бути погашені в шосту чергу в ліквідаційній процедурі згідно з приписами ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно приписів ч. 5 ст. 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.
За таких обставин є усі наявні підстави для завершення ліквідаційної процедури за приписами ст. 46 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Зазначеною нормою визначено, що після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню. Звіт ліквідатора має бути схвалений комітетом кредиторів, власником майна (органом, уповноваженим управляти майном) боржника (для державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків).
Про час і місце судового засідання, у якому має розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та членів комітету кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи - банкрута, та органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також власнику майна та органам доходів і зборів за місцезнаходженням банкрута.
Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
У разі якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував майнові активи банкрута у повному обсязі, суд виносить ухвалу про призначення нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом, якщо інше не передбачено цим Законом. Новий ліквідатор очолює ліквідаційну комісію і діє згідно з вимогами цього Закону.
Ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута.
Як вбачається з матеріалів звіту ліквідатора, 04.04.2014р. проведено засідання комітету кредиторів за участю представників ПАТ АКБ "ІНДУСТРІАЛБАНК", якому належить 10497,5 голосів, ТОВ "Херсонський тепличний комбінат" - 1236,3 голосів та ТОВ "Торговий провулок" - 6344,76 голосів (том 15, а.с. 80). На засіданні розглянуто питання схвалення ліквідаційного звіту та ліквідаційного балансу. Відповідно до протоколу у представників ТОВ "Торговий провулок" виникли питання та сумніви у правдивості акту інвентаризації ліквідатором активів боржника, запропоновано додатково перевірити його відповідність первинним бухгалтерським документам боржника. Члени комітету кредиторів, з'ясувавши відсутність конкретних фактів та відомостей про активи, які можна було би відшукати та включити до ліквідаційної маси, проголосували рішення про схвалення ліквідаційного звіту станом на 04.04.2014 року та про клопотання перед господарським судом про затвердження звіту і припинення провадження у справі. Рішення ухвалено більшістю голосів членів комітету кредиторів - 11733,8. Представники ТОВ "Торговий провулок", якому належить 6344,76 голосів голосували проти схвалення звіту.
Відповідно до приписів ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під час проведення процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів, утворений відповідно до цього Закону. До компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про: обрання голови комітету; скликання зборів кредиторів; звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у випадках, передбачених цим Законом; інші питання, передбачені цим Законом, зокрема схвалення звіту ліквідатора. Рішення комітету кредиторів вважається прийнятим більшістю голосів кредиторів, якщо за нього проголосували присутні на зборах (комітеті) кредитори, кількість голосів яких визначається відповідно до частини четвертої цієї статті - пропорційно сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів, та кратну одній тисячі гривень.
Оскільки рішення про схвалення звіту ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Літа" прийняте більшістю голосів кредиторів, присутніх на комітеті кредиторів, воно відповідає закону та має юридичне значення при вирішенні питання про затвердження господарським судом звіту ліквідатора.
Відповідно до ст.ст. 40-41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Заслухавши представників ТОВ "Торговий провулок" з приводу оскаржених дій (бездіяльності) ліквідатора та учасників ліквідаційної процедури, заперечення ліквідатора на скаргу, думку голови комітету кредиторів, суд не знайшов підстав для задоволення скарги, оскільки мотиви скарги спростовуються дослідженими матеріалами.
Ліквідатором не додано до звіту довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, оскільки документи не приймаються архівною установою відповідно до діючих правил.
Суд зазначає, що згідно ст. 48 Закону ліквідатор забезпечує належне оформлення, упорядкування та зберігання всіх, у тому числі фінансово-господарських, документів банкрута протягом ліквідаційної процедури. Ліквідатор зобов'язаний забезпечити збереженість архівних документів банкрута до дня винесення господарським судом ухвали про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Після набрання законної сили зазначеною ухвалою ліквідатор зобов'язаний за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або з уповноваженою ним архівною установою визначити місце подальшого їх зберігання.
Також, відповідно до п. 4.30. Наказу Міністерства Юстиції України від 08.04.2013 р. № 656/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 квітня 2013 р. за № 584/23116, "Про затвердження Правил роботи архівних установ України" після винесення судом ухвали про ліквідацію юридичної особи - банкрута ліквідатор зобов'язаний забезпечити збереженість архівних документів банкрута і, за погодженням зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або уповноваженою ним архівною установою, визначити місце подальшого їх зберігання.
Наведене правове регулювання порядку передачі-прийняття архівними установами документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, виключає можливість надання зазначеної довідки до звіту ліквідатора.
Натомість, суд зауважує, що зазначена колізія у нормах права не знімає з ліквідатора обов'язку надання такої довідки до матеріалів справи після фактичної передачі документів до архіву.
Відповідно до ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" довідка архіву про прийняття документів на зберігання повинна надаватися державному реєстратору для долучення до реєстраційної справи юридичної особи, що ліквідована.
За таких фактичних обставин та правових підстав звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс банкрута підлягають затвердженню, юридична особа - ліквідації і виключенню з Єдиного державного реєстру. У зв'язку із затвердженням звіту і ліквідаційного балансу провадження у справі припиняється.
Відповідно до ч. 5 ст. 39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" рішення суду про ліквідацію юридичної особи - банкрута направляється державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи - банкрута для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Керуючись ст.ст. 42, 45, 46, п. 6 ч. 1 ст. 83 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 ГПК України, суд, -
у х в а л и в:
1. Скаргу ТОВ "Торговий провулок" на дії і бездіяльність ліквідатора Кошового С.О. - відхилити.
2. Клопотання комітету кредиторів та ліквідатора задовольнити повністю.
3. Затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Літа", ідентифікаційний код 30892996, пров. Слов'янський, 11, с. Геологів, м. Херсон,
4. Ліквідувати юридичну особу банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю "Літа", пров. Слов'янський, 11, с. Геологів, м. Херсон, ідентифікаційний код 30892996.
5. Вимоги усіх кредиторів визнати погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами - такими, що не підлягають виконанню.
6. Провадження у справі припинити.
7. Зобов'язати ліквідатора виконати вимоги законодавства щодо збережності документів банкрута, надавши до справи та державному реєстратору відповідну довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.
8. Ухвалу надіслати державному реєстратору, учасникам провадження, ліквідатору, органам державної статистики для виключення юридичної особи з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, ДПІ у м. Херсоні.
Повний текст складено та підписано 28.04.2014 р.
Суддя П.Д. Пригуза