Постанова № 38425215, 25.04.2014, Мангушський районний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Першотравневий районний суд Донецької області)

Дата ухвалення
25.04.2014
Номер справи
241/423/14-а
Номер документу
38425215
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

241/423/14-а

2-а/241/58/2014

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.04.2014 року Першотравневий районний суд

Донецької області

у складі:

головуючого судді Трегубенко С.В.

при секретарі Павлічевої А.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Мангуш адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації,3-я особа:управління державної казначейської служби України у Першотравневому районі про визнання неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1звернулася до Першотравневого районного суду,вказавши на таке.

З 12.11.2013 року вона перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації як отримувач допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку. Крім того,позивачка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування і згідно пункту 1 частини 1 статті 6 Закону України № 2240-ПІ від 18.01.2001р. «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» із змінами та доповненнями, має статус особи, застрахованої у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.Відповідно до Закону України № 2240-ПІ їй як застрахованій особі, надано право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст.ст. 42-44).

Розмір призначеної ОСОБА_1допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 130 грн., що значно менше ніж це передбачено ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ст. 43 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням» ( далі Закон України № 2240-ПІ).

З 01.01.2007р. згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 32 від 16.01.2007р. «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» зазначені допомоги призначаються органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб. Приймаючи до уваги,що загальна сума недоплаченої позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить різницю між розміром прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на відповідні періоди (з 12.11.2012 р. по 31.03.2014 р.) та фактично виплаченими розмірами допомоги,тому 21.02.2014 року вона звернулась до управління з заявою про перерахування і доплату їй допомоги по догляду да дитиною до досягнення нею трирічного віку за нормами ст.43 Закону України № 2240-ПІ.Однак,оскільки в перерахунку допомоги позивачці було безпідставно відмовлено,тому вона змушена звернутися до суду з позовом про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації на її користь недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 12.11.2013 року по 31.03.2014 року , розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди та фактично виплаченими розмірами допомоги та складає 4992 гривні 24 копійки;зобов'язання управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації призначити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та виплатами, зумовленими народженням та похованням», в розмірі прожиткового мінімуму встановленому для працездатних осіб, з 01 квітня 2014 року, з наступним підвищенням ,у разі підвищення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, до закінчення строку передбаченого законом виплати до 20.09.2016 року та звернення до негайного виконання рішення суду за позовом до управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про відмову щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії.

В судове засідання позивачка не з*явилася, до суду надала письмову заяву про розгляд справи в її відсутності,позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання також не з*явилася,про розгляд справи відповідач повідомлявся належним чином під підпис.В долучених до справи запереченнях позов не визнала з таких підстав.

Так,дійсно позивачка ОСОБА_1 з 12.11.2013 року знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації як отримувач допомоги по догляду за дитиною-ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку.

Вказана допомога призначена та виплачена позивачці у мінімальному розмірі -130 гривень,щомісячно.

Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації заперечує проти позовних вимог за період з 22.11.2013 року з наступних підстав.

Даний вид допомоги призначено позивачці на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року, яким встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

До 1 січня 2008 року- дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 року № 107 «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»- правовідносини, щодо виплати допомоги регулювались Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811, дія якого поширювалась на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" № 2240. який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Відповідно до розділу 2 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», п.23 у Законі України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у статті 13 слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування» виключені.Тобто Закон № 2811 поширено на застрахованих осіб та у ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вказано, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».При цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.Тому,позивачці ОСОБА_1призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 14 вказаного закону, як особі, яка працює на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб. Дана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21.11.1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

З прийняттям Постанови КМУ № 32 від 16.01.2007 року Фонд, починаючи з 2 кварталу 2007 року, не здійснює виплату допомоги, яку виплачував раніше за рахунок субвенцій, що перераховувались УПСЗН на рахунки Фонду. З цього часу страхувальники (суб'єкти господарювання) не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати

витрати в звітності по коштах загальнообов'язкового державної соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності ті витратами, зумовленими народженням та похованням.

З прийняттям змін у законодавстві, Фонд з квітня 2007 року вже не виконує функції щодо виплати вказаної допомоги, спірна допомога, виплачується за рахунок держави відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка зазначає, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів і саме держава узяла функцію такі виплати здійснювати, тому і призначається допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі передбаченому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року виключення ст.ст.42 та 43 ЗУ 'Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" визнано таким, що не відповідає Конституції України. В той же час норми ст.ст.13,14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не визнані неконституційними та на данний час є чинними.

Тому, на данний час існують дві норми з одного й того питання, прийнятті одним правотворчим органом, які є однаково спеціальними та суперечать одна одній. Враховуючи, що норми, які регулюють питання виплати допомоги застрахованим особам за Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону Україні: «Про державний бюджет України на 2008 рік» були прийнятті пізніше, ніж такі самі норми ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", застосування Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є правомірним, а вимоги позивача є безпідставними.

Статтєю 1 цього закону передбачено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року « Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми », визначено порядок призначення допомоги та її розмір, пуктом 22 цієї Постанови передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Згідно відповіді Міністерства Соціальної політики України № 642\18\99-13 від 11.11.2013 року (додаток-1) на запит Департамента соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації № 04554/01-09 від 26.09.2013 року (додаток-2), відносно призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вбачається, що за Законом № 2240 відсутні підстави для визначення розміру зазначеної допомоги для застрахованих осіб .

Виходячи з наведеного, дії УПСЗН з нарахування та виплати позивачці допомоги , відповідають чинному законодавству та є правомірними, а вимоги позивача безпідставними, які не підлягають задоволенню.

Представник третьої особи-управління державної казначейської служби України у Першотравневому районі в судове засідання теж не з*явилася,до суду надала клопотання в якому просить справу розглядати в її відсутності.

Оскільки сторони в судове засідання не з*явилися,про розгляд справи повідомлялися належним чином,тому справа розглядається без участі сторін та фіксування судового засідання технічними засобами.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.

Відповідно до наказу Жовтневого районного центра соціальних служб для сім*ї, дітей та молоді Маріупольської міської ради від 11.11.2013 року ОСОБА_1надана відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.(а.с.13).

27.02.2014 року управлінням праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації ОСОБА_1відмовлено у здійсненні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплати їй в подальшому в розмірі,передбаченому ст.43 Закону України «Про загальнообов*язкове державне соціальне страхування у зв*язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами,зумовленими народженням та похованням».(а.с.10).

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-УІ були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (далі -рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-УІ, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-УІ щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Крім того, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд вважає , що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ПІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приймаючи до уваги,що іншими законами не встановлювалось інший ніж у Законі розмір допомоги, а положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить закону, що стосується розміру допомоги застосовуватись не може,позивачка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому відповідач повинен здійснювати виплату державної допомоги в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», до досягнення дитиною трирічного віку.

Отже, позов позивачки підлягає частковому задоволенню.

Так,позовні вимоги ОСОБА_1щодо зобов*язання управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації здійснити перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої розраховується як різниця між встановленим законом прожитковим мінімумом для працездатних осіб за відповідні періоди та фактично виплаченими розмірами допомоги,підлягають задоволенню,однак цей перерахунок та виплату необхідно здійснювати з 12 листопада 2013 року (з 12.11.2013 року перебуває на обліку в УПСЗН, до суду звернулася 02.04.2014 року,строк звернення до суду 6 місяців) і до винесення постанови.

В задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1щодо зобов*язання управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації призначити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.04.2014 року до 20.09.2016 року та звернення до негайного виконання рішення суду, задоволенню не підлягають,оскільки вони не грунтуються на законі.

Керуючись ст.ст.8-11,69-72,86,99-100,158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України,Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 -задовольнити частково.

Зобов*язати управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною за рахунок Державного бюджету відповідно до ст. 43 Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб за період з 12.11.2013 року до 25.04.2014 року, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1відмовити.

Апеляційна скарга на постанову Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області, через Першотравневий районний суд Донецької області, протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: С.В. Трегубенко