Постанова № 38421539, 11.04.2014, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2014
Номер справи
807/3795/13-а
Номер документу
38421539
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2014 рокум. Ужгород№ 807/3795/13-а

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Калинич Я.М.

при секретарі судового засідання - Нагорна Л.І.

за участю: представники сторін не з'явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Закарпатського обласного військового комісаріату до Західне територіальне управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та скасування вимоги рекомендації аудиторського звіту, -

ВСТАНОВИВ:

Закарпатський обласний військовий комісаріат (далі - позивач, Закарпатський ОВК) звернувся в Закарпатський окружний адміністративний суд із адміністративним позовом до Територіального Західного управління внутрішнього аудиту та контролю Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України, яке в ході розгляду адміністративної справи згідно із спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 02.09.13 №Д-322/1/03дск реорганізовано у Західне територіальне управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України з правами правонаступника (далі - відповідач, ТЗУ ВАК) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та скасування вимоги рекомендації аудиторського звіту.

Адміністративний позов обґрунтований тим, що компенсація утримання податку з доходів фізичних осіб в сумі 32052,46 грн. проведена Закарпатським ОВК згідно з нормами чинного законодавства, оскільки таки особи на момент набуття права на грошову допомогу виконували військовий обов'язок.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак 11 квітня 2014 року таким було подано клопотання про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами справи.

14 квітня 2014 рок до суду надійшло клопотання від відповідача про розгляд справи за відсутності відповідача.

Відповідно до статті 41 частини 1 КАС України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

У відповідності до адміністративного позову, позивач вважає, що аудиторським звітом від 12.06.13 року за №234/5/1066 Закарпатському ОВК рекомендовано вжити заходів щодо відшкодування суми компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб в розмірі 32052,46 грн. в строк до 20.06.2013 року є необґрунтованим та неправомірним, оскільки позивача було зобов'язано забезпечити виплату одноразової грошової допомоги військовим суддям у розмірі, встановленому Державною судовою адміністрацією України, та згідно із розпорядженням Департаменту фінансів Збройних Сил України від 23.05.12 року №248/3/9/1/388 (а.с.19). Враховуючи те, що судді Військового місцевого суду Ужгородського гарнізону на грошовому забезпеченні у Закарпатському ОВК не перебували, тому облікові первинні фінансові документи на полковника юстиції ОСОБА_1, підполковника юстиції ОСОБА_2, майора юстиції ОСОБА_3 щодо підстав нарахування сум допомоги відсутні.

Втім, виплата зазначеної грошової допомоги була проведена позивачем з урахуванням довідок про зміну кошторису на 2012 рік, компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб та постанови Кабінету Міністрів України від 28.09.11 року №1001. Окрім цього, позивач зазначив, що компенсацію утриманого податку з доходів фізичних осіб звільненим військовим суддям було здійснено з дотриманням роз'яснення Державної податкової служби України від 07.11.12 року №4592/0/51-12/17-116 (а.с.25) та на виконання вказівки начальника управління організаційного, оплати праці (грошового), соціальних питань та тарифікації Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 23.05.12 року №248/3/9/1/388 (а.с.19-20) щодо порядку утримання податку з доходів фізичних осіб з колишніх військовослужбовців та його компенсації.

Наказами голови військового місцевого суду Ужгородського гарнізону від 30.06.2010 року №22, від 29.12.2010 року №60, від 02.02.2011 року №63 було звільнено з військової служби в запас із виключенням із списків особового складу суду полковника юстиції ОСОБА_1, майора юстиції ОСОБА_3, підполковника юстиції ОСОБА_2 відповідно та призначено виплату одноразової грошової допомоги. При цьому, позивач вказав, що на них поширювалася дія п.168.5 ст.168 Податкового кодексу України, зважаючи на момент набуття ними права на таку допомогу з огляду на фактичне виконання ними обов'язку військової служби, оскільки невчасна виплата такої допомоги відбулося не з їхньої вини. Тому позивач просив позов задовольнити повністю.

Відповідач подав заперечення на адміністративний позов з мотивацією про безпідставність компенсації сум отриманого податку з доходів фізичних осіб на момент виплати одноразової грошової допомоги колишнім військовим суддям місцевого військового суду з причин не виконання ними обов'язків несення військової служби під час отримання цієї допомоги, що не підпадає під дію п.168.5 ст.168 Податкового кодексу України. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог та розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Дослідивши наявні в справі матеріали та докази з урахуванням їх переконливості, належності та допустимості, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що на виконання п.117 Плану проведення внутрішнього аудиту та контролю на І півріччя 2013 року, на підставі посвідчення на проведення аудиту від 05 червня 2013 року №234/5/277 старшим інспектором відділу аудиту відповідності ТЗУ ВАК підполковником Налівайком С.Д. у період з 10 по 12 червня 2013 року було проведено дослідження окремих питань фінансової та господарської діяльності Закарпатського ОВК за період з 01 січня 2010 року по 31 травня 2013 року.

Метою внутрішнього фінансового аудиту полягало в дослідженні окремих питань фінансової та господарської діяльності Закарпатського ОВК відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.09.11 року №1001 «Деякі питання утворення структурних підрозділів внутрішнього аудиту та проведення такого аудиту в міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, їх територіальних органах та бюджетних установ, які належать до сфери управління міністерств, інших центральних органів виконавчої влади», наказу Міністра оборони України від 14.11.12 року №753 «Про організацію діяльності з внутрішнього аудиту та затвердження Порядку проведення внутрішнього аудиту підрозділами Служби внутрішнього аудиту Збройних Сил України».

Під час дослідження питань внутрішнього фінансового аудиту Закарпатського ОВК, встановлено, що виплата допомоги колишнім військовим суддям місцевого військового суду Ужгородського гарнізону проведена з урахуванням компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб, а саме: полковнику юстиції ОСОБА_1 - 7995,00 грн., підполковнику юстиції ОСОБА_2 - 9176,05 грн., майору юстиції ОСОБА_3 - 11678,59 грн., яка не повинна була компенсуватися з причин не виконання останніми обов'язків військової служби під час такої виплати.

За результатом внутрішнього фінансового аудиту позивача складений аудиторський звіт від 12.06.13 року №234/5/106б (а.с. 8-15).

У вказаному аудиторському звіті зроблений аналіз виплат Закарпатським ОВК грошової допомоги в межах кошторисних призначень на 2012 рік з урахуванням компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб з наступного розрахунку:

- підполковнику юстиції ОСОБА_2 в сумі 61173,65 грн. (в тому числі компенсація податку з доходів фізичних осіб в сумі 9176,05 грн.) по видатковому касовому ордеру №17 від 21.06.12 року;

- полковнику юстиції ОСОБА_1 в сумі 53300,00 грн. (в тому числі компенсація податку з доходів фізичних осіб в сумі 7995,00 грн.) по видатковому касовому ордеру №18 від 21.06.12 року;

- майору юстиції ОСОБА_3 в сумі 77857,25 (в тому числі компенсація податку з доходів фізичних осіб в сумі 11678,59 грн.) по видатковому касовому ордеру №19 від 21.06.12 року.

Водночас вказано, що відповідно до вимог абз. 2 ст.167 податкового кодексу України, при нарахуванні у звітному податковому місяці доходів (в тому числі вихідна допомога при звільненні), що перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, проводилось утримання податку на доходи фізичних осіб в розмірі 15 відсотків, а повинно бути утримано 17 відсотків суми перевищення з урахуванням податку сплаченого за базовою ставкою. Відповідно до розрахунку різниця суми податку на доходи фізичних осіб становить 3202,82 грн.

Відповідно до рекомендацій аудиторського звіту від 12.06.13 року №234/5/106б, Закарпатському ОВК в термін до 15.07.2013 року встановлено вжити заходи щодо відшкодування суми компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб в сумі 32052,46 грн., а донесення про виконання рекомендацій з поданням завірених копій первинних документів про підтвердження виконання даних рекомендацій подати у строк до 20.07.13 року на ім'я начальника ТЗУ ВАК.

Не погодившись з результатом внутрішнього фінансового аудиту та рекомендаціями аудиторського звіту, Закарпатський ОВК подав адміністративний позов без застосування адміністративного оскарження вимог аудиторського звіту, що узгоджується з вимогами діючого законодавства.

Суд вважає висновки аудиторського звіту від 12.06.13 року №234/5/106б незаконними, а рекомендації аудиторського звіту безпідставними з огляду на наступне.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначається Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч.2 ст.9 Закону №2011-XII, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (п. 4 ст.9 Закону №2011-XII).

Відповідно до п.2 ст.15 Закону №2011-XII, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом ТВП голови військового місцевого суду Ужгородського гарнізону від 29.12.2010 року №60 суддю військового місцевого суду Ужгородського гарнізону майора юстиції ОСОБА_3, звільненого з військової служби в запас за пунктом «г» частини шостої ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із проведенням організаційних заходів), виключено із списків особового складу військового місцевого суду Ужгородського гарнізону з переведенням його на роботу на посаду судді Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області.

Абзацом 4 зазначеного наказу від 29.12.2010 року №60 передбачена виплата майору юстиції ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за повних 19 календарних років служби у розмірі 89535,84 грн. (а.с.16).

Наказом ТВО голови військового місцевого суду Ужгородського гарнізону від 30.06.2010 року №22 голову військового місцевого суду Ужгородського гарнізону полковника юстиції ОСОБА_1, звільненого з військової служби наказом Міністра оборони України від 16.06.2010 року №530 (по особовому складу) в запас за пунктом за п. «б» ч.7 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я), виключено з 30.06.10 року із списків особового складу військового місцевого суду Ужгородського гарнізону.

Абзацом 4 зазначеного наказу передбачена виплата полковнику юстиції ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50 % місячного грошового утримання за повних 32 календарних років служби. (а.с.17).

Наказом ТВП голови військового місцевого суду Ужгородського гарнізону від 02.02.2011 року №63 заступника голови військового місцевого суду Ужгородського гарнізону підполковника юстиції ОСОБА_2, звільненого з військової служби в запас, виключено із списків особового складу військового місцевого суду Ужгородського гарнізону з переведенням його на роботу на посаду судді апеляційного суду Закарпатської області.

Абзацом 4 зазначеного наказу від 02.02.2011 року №63 передбачена виплата підполковнику юстиції ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за повних 17 календарних років служби у розмірі 70349,70 грн. (а.с.18).

Згідно із вказівкою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 23.05.2012 року №248/3/9/1/388 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.12.2011 року №1288-р, командування Закрпатського ОВК було зобов'язано забезпечити виплату одноразової грошової допомоги у розмірі, зазначеному Державною судовою адміністрацією України, військовим суддям військового місцевого суду Ужгородського гарнізону полковнику юстиції ОСОБА_1 підполковнику юстиції ОСОБА_2 та майору юстиції ОСОБА_3 (а.с.19-20).

Виплата зазначеної грошової допомоги проведена Закарпатським ОВК на підставі наказу МО України та Міністерства фінансів України від 23.05.12 року №348/590 «Про внесення змін до паспорта бюджетної програм на 2012 рік» з урахуванням компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб в сумі 28849,64 грн.: полковнику юстиції ОСОБА_1 - в сумі 53300,00 грн. (в тому числі компенсація податку з доходів фізичних осіб в сумі 7995,00 грн.), підполковнику юстиції ОСОБА_2 - в сумі 61173,65 грн. (в тому числі компенсація податку з доходів фізичних осіб в сумі 9176,05 грн.) майору юстиції ОСОБА_3 - в сумі 77857,25 грн. (в тому числі компенсація податку з доходів фізичних осіб в сумі 11678,59 грн.).

Дані виплати підтверджуються видатковими касовими ордерами від 21.06.2012 року №№17,18,19.

Відповідно до п.168.5 ст.168 ПК України, суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції у зв'язку з виконанням обов'язків несення служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.

Згідно з п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44 (далі - Порядок №44), грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця або є особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Держспецзв'язку, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції.

Відповідно до п.3 Порядку №44, виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб». Виплата грошової компенсації військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення (п.4 Порядку №44).

Суд зазначає, що на момент набуття права на одноразову грошову допомогу полковника юстиції ОСОБА_1, підполковника юстиції ОСОБА_2 та майора юстиції ОСОБА_3 виконували військовий обов'язок, а тому мали право на повну компенсацію втрат доходів згідно з п.168.5 ст.168 ПК України та Порядком №44. Оскільки несвоєчасна виплата такої допомоги відбулася не з вини зазначених військових суддів, то твердження відповідача про відсутність права останніх на компенсацію податку з доходів фізичних осіб з причини втрати статусу військовослужбовця на момент виплати допомоги, є протиправними.

Крім того, судом встановлено, що полковник юстиції ОСОБА_1, підполковник юстиції ОСОБА_2 та майор юстиції ОСОБА_3 не перебували ні на грошовому забезпеченні у позивача, ні у трудових відносинах з ним. Нарахування обумовленої грошової допомоги з компенсацією податку з доходів фізичних осіб Закарпатським ОВК також не здійснювалося, а виплата грошової допомоги проводилася відповідно до вказівок органів Міністерства оборони України.

За таких обставин, вимоги про вжиття заходів щодо відшкодування суми компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб у розмірі 32052,46 грн. до позивача є неправомірними.

Отже, позов Закарпатського ОВК в частині визнання рекомендацій аудиторського звіту щодо вжиття заходів відшкодування суми компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб в сумі 32052,46 грн. та зобов'язання відповідача виключити з аудиторського звіту від 12.06.13 року №234/5/106б вимогу про відшкодування суми компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб належить задовольнити.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Закарпатського обласного військового комісаріату до Західне територіальне управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та скасування вимоги рекомендації аудиторського звіту - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним Аудиторський звіт №234/5/106б від 12 червня 2013 року дослідження окремих питань фінансової та господарської діяльності Закарпатського обласного військового комісаріату за період з 01 січня 2010 року по 31 травня 2013 року.

3. Зобов'язати Західне територіальне управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю виключити з аудиторського звіту рекомендації аудиторського звіту №234/5/106б від 12 червня 2013 року, щодо відшкодування суми компенсації утриманого податку з доходів фізичних осіб в сумі 32052,46 грн.

4. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

СуддяЯ.М. Калинич