ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2014 р. Справа № 914/4531/13
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого-судді Гнатюк Г. М.
суддів: Кравчук Н. М.
Мирутенка О. Л.
Розглянувши апеляційну скаргу Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів б/н і б/д
на рішення господарського суду Львівської області від 14.02.2014р.
у справі № 914/4531/13
за позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Львівська міська рада, м.Львів
до відповідача: Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України, м.Львів
про стягнення додаткової плати у сумі 63637,12грн. за скид в міську каналізацію стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин,
за участю представників:
від позивача: Гуковський П.В.- представник
від відповідача: Лось В.М. - представник
від третьої особи: не з'явився
04.03.2014р. на адресу суду поступила апеляційна скарга Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» на рішення господарського суду Львівської області від 14.02.2014р., яка автоматизованою системою документообігу суду розподілена до розгляду судді-доповідачу Гнатюк Г.М.
Розпорядженням в.о.голови Львівського апеляційного господарського суду від 04.03.2014року у склад колегії для розгляду справи №914/4531/13 введено суддів Кравчук Н.М. та Мирутенка О.Л.
Ухвалою суду від 04.03.2014р. зазначена вище апеляційна скарга прийнята до провадження та призначена до розгляду на 25.03.2014р.
В судове засідання 25.03.2014р. з'явилися представники сторін, яким роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.22 ГПК України.
Третя особа жодного разу не забезпечила явку свого представника в судове засідання.
Ухвалою суду від 25.03.2014р. розгляд справи відкладався на 08.04.2014р., а згодом до 22.04.2014р.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Львівської області від 14.02.2014р. у справі №914/4531/13 (суддя О.Шпакович) в задоволенні позову Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» про стягнення з Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України додаткової плати у сумі 63637,12грн. за скид в міську каналізацію стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин - відмовлено повністю.
Рішення суду мотивоване тим, що оскільки здійснення розрахунку додаткової плати (за скид стічних вод у міську каналізацію з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин) до компетенції суду не входить, тому, наявність невідповідного розрахунку Позивача зумовлює безпідставність позовної вимоги про стягнення спірної суми коштів.
Не погоджуючись з таким рішенням, Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» подало апеляційну скаргу, в якій рішення суду першої інстанції вважає незаконним, прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати, і прийняти нове рішення, яким задоволити позов повністю.
Зокрема, на думку скаржника суд безпідставно зазначає про кількість об'єктів Відповідача в множині та безпідставно вважає, що стічні води з об'єктів інституту потрапляють у різні колектори міської каналізаційної мережі. Крім цього, апелянт зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про невірність розрахунку додаткової плати, виходячи з об'ємів стоків, скинутих з об'єкту Відповідача з врахуванням об'ємів дощових стічних вод. Крім цього, скаржник вважає безпідставним посилання суду на ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" та "Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води", оскільки скид стічних вод підприємствами в систему міської каналізації внормовують Державні і Місцеві Правила, відповідно до яких і нарахована додаткова плата для Відповідача.
В судових засіданнях представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги.
У письмовому відзиві №883/322 від 21.03.2014р. на апеляційну скаргу (вх.№01-04/1693/14 від 21.03.2014р.) та в судових засіданнях представник Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України спростовує доводи скаржника та зазначає про законність та обґрунтованість рішення місцевого суду, у зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін.
07.04.2014р. на адресу суду поступило клопотання ФМІ ім.Г.В.Карпенка НАН України про долучення до матеріалів справи додаткових доказів (вх.№01-04/1958/14 від 07.04.2014р.), яке судом відхилене, так як докази, які просить долучити відповідач датовані після винесення оскаржуваного рішення у справі.
Крім цього, 07.04.2014р. на адресу суду поступило заперечення ЛМКП «Львівводоканал» на відзив відповідача (вх.№01-04/1964/14 від 07.04.2014р.) в якому позивач спростовує доводи відповідача, викладені ним у відзиві на апеляційну скаргу.
Враховуючи, що ухвалами суду від 04.03.2014р., від 25.03.2014р. та від 08.04.2014р. явка повноважних представників сторін була визнана судом на власний розсуд, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника третьої особи, яка була повідомлена належним чином про час та місце судового засідання.
Розглянувши подану апеляційну скаргу та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін в судових засіданнях, Львівський апеляційний господарський суд прийшов до висновку про скасування рішення суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Львівське міське комунальне підприємство "Львівводоканал" звернулося до господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України додаткової плати у сумі 63637,12грн. за скид в міську каналізацію стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач у порушення умов договору №102400 від 31.01.2013р. на закупівлю послуг з розподілу води за державні кошти, «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. №37 (надалі Державні правила), "Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова", затверджених рішенням Виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292 (надалі Місцеві правила) перевищив ліміт скиду забруднюючих речовин (заліза, БСК5, завислих речовин, фосфатів, ХСК) в систему міської каналізації. У зв'язку з наведеним відповідачу нараховано додаткову плату за скид понаднормових забруднень у сумі 63637,12грн.
Як вбачається з матеріалів справи, між Львівським міським комунальним підприємством "Львівводоканал" (надалі - Львівводоканал) та Фізико-механічним інститутом ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України 31.01.2013р. укладено договір №102400 на закупівлю послуг з розподілу води за державні кошти (надалі - Договір).
За умовами цього договору Львівводоканал (позивач у справі) здійснює водопостачання та приймання стічних вод, а абонент (відповідач у справі) користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: законом України "Про питну воду і питне водопостачання", "Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, "Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання та водовідведення", "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ України", "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова". Згідно з додатком №1 до Договору послуги надаються відповідачу на об'єкти за адресою: вулиця Наукова, 5, місто Львів.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У даному випадку правовідносини сторін виникли на підставі договорів, предметом яких було надання послуг з приводу подачі води та приймання стічних вод.
Статтею 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
На підставі укладеного з позивачем Договору відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації міста Львова і сплачує за надані послуги відповідно до умов договору.
Відповідно до п.4.6 Договору, скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визнання допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м. Львова. Відповідно до пункту 6.2.7 Договору, абонент зобов'язується не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин у контрольних колодязях на каналізаційних випусках Абонента.
Лімітом №196 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації Фізико-механічним інститутом ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України (вул. Наукова, 5) від 01.12.2003 р. встановлено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах установи.(а.с.14)
21.08.2013р. позивачем у присутності представника відповідача проведено відбір контрольної вибіркової проби стічних вод останнього для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, за результатами якого складено акт №5510 від 21.08.2013р., адреса об'єкта: вул.Наукова, 5, місто Львів.
Лабораторні дослідження, проведені хіміко-бактеріологічною лабораторією Львівводоканалу, зафіксували перевищення допустимих лімітом норм якісних показників стічних вод, а саме: завислих речовин, БСК 5, ХСК, заліза, та фосфатів, що підтверджується результатом вимірювань №1408, проведеним відповідно до Акту про відбір вибіркової проби №5510 від 21.08.2013р. (а.с.16)
Згідно із поданим розрахунком величини додаткової плати для Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України за скид стічних вод з порушенням вимог Правил приймання щодо їх складу і властивостей №5048/36 від 04.09.2013 р., додаткова плата становить 63637,12грн.
Позивачем на адресу відповідача надіслано претензію №5048 від 23.10.2013 р. про сплату додаткової плати за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 63637,12грн., що підтверджується копією поштової квитанції від 24.10.2013 р., долученої до матеріалів справи. Однак, оплати 63637,12грн. не проведено.
Натомість у відповіді №88-3/1061 від 11.11.2013р. на претензію, відповідач зазначає про некоректність проведених розрахунків величини додаткової плати, оскільки контрольна проба була відібрана з КК-2, а це лише один корпус інституту і споживання води та скид у каналізацію становить 204 куб.м., а дощові стоки становлять 60куб.м., у зв'язку з чим, на думку відповідача, розмір додаткової плати повинен становити 6468грн. (а.с.43,68).
Статтею 44 Водного кодексу України визначені обов'язки водокористувачів, які зобов'язані, зокрема, дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та лімітів скидання забруднюючих речовин. Згідно із статтею 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин
У статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" вказано, що екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі розміри викидів та скидів у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.
Відповідно до Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водного кодексу України розроблено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджені наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002 р. (надалі - державні Правила). Ці Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації, та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів.
Згідно з п. 1.5 державних Правил Водоканали на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту , у яких установлюються допустимі концентрації (надалі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Підприємств у міську каналізацію.
Відповідно до пунктів 1.8 та 2.4 державних Правил водоканали приймають стічні води підприємств до комунальної або відомчої каналізації за умови, якщо каналізаційна мережа та очисні споруди каналізації мають резерв пропускної спроможності, показники якості стічних вод Підприємства задовольняють вимоги місцевих Правил приймання та укладеного з Водоканалом договору на приймання стічних вод (Договір на послуги водовідведення). Підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Місцеві Правила приймання згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджують виконавчі органи місцевих рад за поданням Водоканалів після погодження з територіальними органами Мінекоресурсів та Міністерства охорони здоров'я України. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради ( п.1.6 державних Правил).
Відповідно до п. 2.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 р. №37 (надалі Інструкція), нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Пунктом 3.2 Інструкції встановлено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються в систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Н п), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (V пз) та коефіцієнтом кратності (К к), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.08.2013 р. ЛМКП «Львіводоканал» здійснено контрольний відбір проб стічних вод відповідача, про що було складено акт №5510 про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, вид проби: разова. При цьому, відбір проби здійснювався з контрольного колодязя КК-1. Вказаний акт підписаний уповноваженим представником відповідача без будь-яких зауважень, в тому числі щодо місця та порядку відбору проб та жодних скарг з цього приводу від нього не надходило.
Таким чином, посилання відповідача у відповіді №88-3/1061 від 11.11.2013р. на претензію позивача, що контрольна проба була відібрана з КК-2, не відповідає дійсності.
Відповідно до пункту 7.2.24 місцевих Правил результати контрольного аналізу подаються підприємством на розгляд водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення аналізу. Згідно з пунктом 7.2.17 місцевих Правил та акту, для перевірки і уточнення результатів головного аналізу відповідачу передано запломбовану пробу для проведення контрольного аналізу. Пунктом 7.2.19 місцевих Правил приймання стічних вод передбачено, що підприємство має право контрольний аналіз не проводити (пункт 7.2.22 місцевих Правил приймання стічних вод), наперед погоджуючись з результатом головного аналізу. Матеріали справи не містять доказів того, що відповідач скористався зазначеним правом. Відповідно до пункту 7.2.22 місцевих Правил приймання стічних вод позивач виконав розрахунок додаткової плати за результатами головного аналізу.
Відповідно до пунктів 3.1.5, 4.2.2.4, 8.4.3, 9.2.2 місцевих Правил приймання стічних вод при виявленні перевищень якісних показників стічних вод, Водоканал зобов'язаний нарахувати додаткову плату за водовідведення, обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності, а відповідач зобов'язаний її сплатити. Аналогічна вимога передбачена пунктом 3.6 Договору, відповідно до якої скидання абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до правил приймання.
Скидання стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК) оплачується з відповідним коефіцієнтом кратності (пункти 4.2.2.4, 9.2 місцевих Правил та пункт 3.6 Договору). Хіміко-бактеріологічною лабораторією позивача проведено аналіз, на підставі якого складено результат вимірювань №1408 від 21.08.-29.08.2013 р. відповідно до пунктів 2.6, 3.2.6 місцевих Правил приймання стічних вод. Лабораторні дослідження зафіксували перевищення допустимих концентрацій завислих речовин, БСК5 ХСК, заліза та фосфатів.
Відповідно до пунктів 3.1.5, 9.2.2 місцевих Правил та підпункту 4.6 Договору позивачем нараховано відповідачу додаткову плату за скид понаднормативних забруднень, яка згідно з розрахунком №5048/36 від 04.09.2013 р. становить 63637,12грн.
Згідно з пунктом 4.2 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року №37, плата за скид понаднормативних забруднень розподіляється наступним чином: 20 відсотків перераховуються Водоканалом до місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища, що утворені в складі сільських, селищних, міських бюджетів; 80 відсотків залишаються у розпорядженні Водоканалу і використовуються на відшкодування збитків Водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Зважаючи на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з доводами позивача, що у відповідача виник обов'язок з додаткової оплати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднень, а тому вимоги позивача про стягнення 63637,12грн. є обгрунтованими.
Щодо заперечень відповідача, про те, що акт №5510 від 21.08.2013р. та результат вимірювань №1408 не є належними доказами перевищення показників забруднення стічних вод, оскільки позивачем не було дотримано Національних стандартів України при відборі стічних вод та їх дослідженні, суд апеляційної інстанції вважає їх безпідставними та такими, що спростовуються матеріалами справи, зважаючи на наступне.
Відповідно до п. 7.2.2 Місцевих Правил, з метою контролю якості стічних вод Підприємств здійснюється відбір разових Проб. Вибіркові разові проби повністю характеризують склад та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднювальних речовин допустимим. Виявленні таким чином перевищення допустимих якісних показників є необхідною і достатньою підставою для нарахування додаткової плати.
Відповідно до п 7.2.3 Місцевих Правил пробу для аналізу отримують відбором потрібного об'єму стічних вод (п. 7.2.37) у заданій контрольній точці, котра визначається відповідно до п. 7.1.1 місцевих Правил.
Згідно з п. 7.2.37 Місцевих Правил найменший об'єм разової Проби становить 2,5 л (в посуд для головного аналізу - не менше 1 л; в посуд для контрольного аналізу -1,5 л).
Відібрана 21.08.2013р. (згідно з Актом відбору № 5510 - Том-1, арк. справи. 15) об 11 год. 55 хв. з контрольного колодязя №1, проба стічної води Відповідача, а саме її об'єм, відповідала вимогам п. 7.2.37 Місцевих Правил, - зазначена контрольна вибіркова разова проба відбиралась з участю належно підготовленого пробовідбірника в присутності представника Підприємства, була відібрана (завжди відбирається) в загальному об'ємі - 3 літри: у посуд для головного аналізу 1,5 л., у посуд для контрольного аналізу 1,5 л. Обидві посудини мали бирку марковану: «Акт №5510, дата акту 21.08.2013р. проба №1». Проба для контрольного аналізу передана Відповідачу під розпис. Відповідно до п. 7.2.14 Місцевих Правил Проба для головного аналізу передається в хімічну лабораторію (п. 7.2.32). Якщо Проби відібрано Водоканалом - головний аналіз проводить лабораторія Водоканалу.
Відібрана проба (Акт №5510 від 21.08.2013р., проба №1» транспортувалась в атестовану хімбаклабораторію ЛМКП "Львівводоканал" відразу після відбору проб і прийнята на аналіз 21.08.2013р. (копія розписки Том-1, арк. справи 100). Об'єму проби (1,5л) було достатньо для проведення усіх необхідних досліджень.
Лабораторія по контролю за якістю очистки стічних вод на каналізаційних спорудах ЛМКП «Львівводоканал» на час проведення вимірювань спірної проби стічних вод була атестована відповідною метрологічною службою. Зазначений факт позбавляє правових підстав на твердження Відповідача про невідповідність та недостовірність результату вимірювань № 1408.
Відповідно до Договору (п. 1.1) сторони керуються місцевими Правилами де передбачено право Підприємства проводити контрольний аналіз проби в інших, відповідно атестованих лабораторіях (п.п. 7.2.17 - 7.2.18.3). Результатами такого альтернативного вимірювання можна у законний спосіб уточнити, перевірити результат головного аналізу, відтак можливо спростувати презумпцію його достовірності. Однак, правом проведення контрольного аналізу спірної проби Відповідач не скористався.
Щодо посилання відповідача про відбір проб стічних вод лише з одного об'єкту, стічні води якого потрапляють у КК-1, а при розрахунку додаткової плати позивачем враховано обсяг всіх стічних вод з усіх об'єктів наявних в інституті, що на думку відповідача, зумовлює необґрунтоване завищення величини плати, зазначеної в розрахунку №5048/36 від 04.09.2013р., суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до Проекту Ліміту Відповідача (реєстр. №1086 від 13.11.2003р. копія знаходиться у матеріалах справи (Том-1, арк. справи 36-42), інститут є єдиним об'єктом з відповідною окресленою територією (площі наведені у п. 1.1.) на якій розташовано ряд будівель і споруд (перелік п.1.3). Відповідно до п.1 Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, Об'єкт - окремо розташована територія Підприємства, з відокремленими системами водопостачання і водовідведення. Відповідач не надав доказів існування двох територій, які зокрема повинні мати окремі кадастрові плани та кадастрові номери земельних ділянок, як це передбачено п. 4, ст. 79 Земельного кодексу України. Ніде у тексті Проекту ліміту не вказуються на наявність двох об'єктів та двох територій Відповідача.
Слід зазначити, що відповідно до п. 4.4.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, відповідальність за повноту та об'єктивність Проекту ліміту несе Підприємство. Відповідач подав на погодження в ЛМКП "Львівводоканал" Проект Ліміту, у якому інститут розглядається як один об'єкт з території якого влаштовано 2 випуски стічних вод. На підставі цього Проекту ліміту надано Дозвіл на скид. Ніяких підстав надавати Відповідачу Дозвіл на скид на 2 об'єкти немає.
В п 8.3.3 Місцевих Правил вказано: «При виявленні скиду до Міської Каналізації стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу та властивостей, об'єм стічних вод визначається за Розрахунковий період, в якому здійснено відбір Проб, згідно з груповим рахунком Водоканалу і Актом про відбір. Якщо об'єм дощових стічних вод з площ водозбору окремого Об'єкта у рахунку не вказано - Розрахунок виконується з врахуванням усього об'єму стічних вод з площ водозбору Підприємства (можуть використовуватись дані Договору)».
Згідно положень п. 1.2.1.2 Договору, об'єм дощових стічних вод складає 553 куб.м/міс.
Зважаючи на викладене, позивач правомірно нарахував додаткову плату відповідно п 8.3.3 Місцевих Правил, і в формулу розрахунку № 5048/36 від 04.09.2013р. (Том-1, арк. справи 17) внесено об'єм дощових стічних вод (553 м ), з врахуванням усього об'єму стічних вод з площ водозбору Підприємства (Об'єкту).
З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що місцевий господарський суд неповно дослідив усі обставини справи, та відповідно прийшов до невірного висновку про безпідставність вимог позивача, що відповідно до ст. 104 ГПК України є підставою для скасування рішення суду.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на те, що апеляційна скарга Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» задоволена, а також повністю задоволено позовні вимоги, витрати по сплаті судового збору, як за розгляд справи в суді першої інстанції, так і за розгляд апеляційної скарги, в порядку ст.49 ГПК України, слід віднести на Фізико-механічний інститут ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України.
Керуючись ст.ст. 101,103,104,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд
Постановив:
1. Апеляційну скаргу Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» задоволити.
2. Рішення господарського суду Львівської області від 14.02.2014 року у справі №914/4531/13 скасувати. Прийняти нове рішення.
3. Позов задоволити повністю.
4. Стягнути з Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України (79060, м.Львів, вул.Наукова,5, ЄДРПОУ 03534506) на користь ЛМКП "Львівводоканал" (79017, м.Львів, вул.Зелена,64, ЄДРПОУ 03348471) 52 665,20грн. (п'ятдесят дві тисячі шістсот шістдесят п'ять гривень 20 копійок) додаткової плати внаслідок перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин в стічних водах Підприємства, 1720,50грн. судового збору за розгляд справи судом першої інстанції та 913,50грн. судового збору за розгляд справи судом апеляційної інстанції.
5. Стягнути з Фізико-механічного інституту ім.Г.В.Карпенка Національної академії наук України (79060, м.Львів, вул.Наукова,5, ЄДРПОУ 03534506) в дохід міського бюджету м. Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища, м. Львів, пл. Ринок, 1, р/р №33110331700002 в ГУДКУ у Львівській обл., МФО 825014, ЄДРПОУ 38008294) нарахування у розмірі 10 971,92грн. (десять тисяч дев'ятсот сімдесят одна гривня 92 копійки) за скид Підприємством понаднормативних забруднень (код платежу 24062100).
6. Господарському суду Львівської області видати відповідні накази.
7. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
8. Матеріали справи повернути в господарський суд Львівської області.
Головуючий суддя Гнатюк Г.М.
Суддя Кравчук Н.М.
Суддя Мирутенко О.Л.
Повний текст постанови
виготовлено 25.04.2014р.