8.2.3
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/2388/14
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Каюди А.М.,
при секретарі: Опейкіній Є.А.,
за відсутністю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу в розмірі 2298,60 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Сватівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 в якому позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб в сумі 2298,60грн. В обґрунтування позову вказав, що відповідно до договору купівлі - продажу нежитлової будівлі від 28.06.2012 фізична особа ОСОБА_1 прийняв у власність нежитлову будівлю, їдальню, розташовану за адресою АДРЕСА_1. Зазначений об'єкт нерухомості - нежитлове приміщення, який на праві власності належить Відповідачу, розташований на земельній ділянці розміром 0,1277 гектарів, яка була придбана ОСОБА_1 у власність відповідно до договору купівлі - продажу земельної ділянки від 28.06.2012. Так, Сватівською ОДПІ відповідно до вимог законодавства було нараховано ОСОБА_1 земельний податок з фізичних осіб, враховуючи, що рішенням Сватівської міської ради VІ скликання від 12.01.2012 встановлено коефіцієнт диференціації на території м. Сватове-2, в сумі 2298,60грн. 21 травня 2013 року Сватіською ОДПІ прийнято податкове повідомлення - рішення, яким нараховано відповідачу податкове зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 2298,60грн. В зв'язку з несплатою визначеного контролюючим органом податкового зобов'язання і утворився за відповідачем податковий борг.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду 17 квітня 2014 року, до початку розгляду справи, заяву відповідно до якої просив провести розгляд справи за відсутності представника податкового органу.
Відповідач в судове засідання не зявився, про час, місце та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, правом надати заперечення проти позову не скористався.
Відповідно до частини 4 статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Відповідно до матеріалів справи, 28 червня 2012 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено договір купівлі - продажу нежитлової будівлі, їдальні, розташованої за адресою, АДРЕСА_1, який знаходиться на земельній ділянці, розміром 0,1277га, згідно державного акту на право власності серії ЛГ №174224, виданого Сватівською міською радою 30 січня 2006 року, кадастровий номер 4424010100:24:223:0029. (а.с.16-17) Даний правочин зареєстрований в реєстрі, що підтверджується витягом від 28.06.2012. (а.с.18).
Також, 28 червня 2012 року між зазначеними особами було укладено договір купівлі - продажу земельної ділянки, предметом якої є земельна ділянка розміром 0,1277га. в межах згідно з планом. Цільовим призначенням земельної ділянки є розміщення та обслуговування їдальні. Вказана земельна ділянка належить ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЛГ №174224 виданого Сватіською міською радою 30 січня 2006 року на підставі договору купівлі - продажу від 30.09.2005 за №1668, кадастровий номер 4424010100:24:223:0029. (а.с.19) Даний правочин зареєстрований в реєстрі, що підтверджується витягом від 28.06.2012. (а.с.20).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п.54.3.3 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.(п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України).
У відповідності із підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Розділом ХІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та платою за землю.
Статтею 269 Податкового кодексу України передбачено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Відповідно до 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно із пунктом 286.5 статті 286 Податкового кодексу України Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
У відповідності із пунктом 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У відповідності із пунктом 287.5 статті 287 Податкового кодексу України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до рішення Сватівської міської ради від 12 січня 2012 року «Про затвердження ставки земельного податку за користування земельними ділянками на території Сватівської міської ради», яким затверджено з 1 січня 2012 року розмір земельного податку, зокрема, по м. Сватове становить 1,68грн. за 1 кв.м. (а.с.21)
21 травня 2013 року Сватівською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення - рішення №0110811730, яким згідно підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 розділу ІІ та пункту 286.5 статті 286 розділу ХІІІ Податкового кодексу України ОСОБА_1 нараховано податкове зобов'язання зі сплати земельного податку з фізичних осіб в сумі 2298,60грн. Рішенням зокрема роз'яснено, що сума підлягає сплаті в строк визначений п. 287.5 статті 287 розділу ХІІІ Податкового кодексу України на відповідний розрахунковий рахунок та зазначено що у разі незгоди платником податків рішення може бути оскаржено. (а.с.15) Рішення від 21 травня 2013 року №0110811730 направлено на адресу ОСОБА_1 поштою, однак конверт повернувся до податкової інспекції без вручення адресату. (а.с.13-14)
23 липня 2013 року податковою інспекцією складено акт про неможливість вручення податкового повідомлення - рішення №6/1/НОМЕР_1. (а.с.12)
Сторонами до суду не надано відомостей щодо оскарження рішення від 21 травня 2013 року №0110811730, від так воно вважається узгодженим, в добровільному порядку сума нарахованого зобов'язання в сумі 2298,60грн ОСОБА_1 не сплачена, що підтверджується карткою. (а.с.5)
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання зазначеної норми Податкового кодексу України, Сватівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Луганській області було надіслано на адресу платника податків податкову вимогу №223-17 від 27.09.2013 з повідомленням про податковий борг, за узгодженим грошовим зобов'язанням, що утворився станом на 26.09.2013 в сумі 2298,60грн. (а.с.9) Податкова вимога отримана 02.10.2013, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. (а.с.10)
Факту оскарження відповідачем вищезазначеної податкової вимоги судом на час розгляду справи не встановлено, а тому вона вважається узгодженою. Даних про добровільну сплату відповідачем наявного податкового боргу або про відкликання податкової вимоги у суду на час розгляду справи не має.
Оскільки податкова вимога №223-17 від 27.09.2013, є чинною (доказів про відкликання податкової вимоги суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення податкового боргу дотримані вимоги норм податкового законодавства.
Пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно із пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Оскільки у судовому засіданні було встановлено, що за відповідачем обліковується податковий борг зі сплати земельного податку з фізичних осіб в сумі 2298,60грн. який в добровільному порядку та в установлені строки відповідачем не сплачений, наявність вказаного податкового боргу підтверджена матеріалами справи, суд приходить до висновку що позов Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області є обґрунтований та таким що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 17, 18, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Сватівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу в розмірі 2298,60 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер НОМЕР_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2) в доход бюджету (отримувач УК у Сватівському районі /м. Сватове/ 13050300, код 37928384, Банк: ГУДКСУ у Луганській області МФО 804013, р/р 33218813700272) податковий борг по земельному податку з фізичних осіб в сумі 2298,60грн. (дві тисячі двісті дев'яносто вісім гривень 60 коп.)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 25 квітня 2014 року.
Суддя А.М. Каюда