Рішення № 38413264, 25.04.2014, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
25.04.2014
Номер справи
909/226/14
Номер документу
38413264
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2014 р. Справа № 909/226/14

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., при секретарі судового засідання Поліводі С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Виконавчого комітету Івано - Франківськоі міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпати-Сервіс" вул. Красівського,1/37, м. Івано-Франківськ,76000

про укладення додатку № 2 до Договору № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська між ТзОВ "Карпати-Сервіс" та Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради у редакції запропонованій позивачем

від позивача: Буджак Віктор Миколайович - заступник начальника юридичного відділу, (довіреність № 15/01-20/66 - в від 08.01.2014 року)

від відповідача: Тугай Іван Михайлович - представник (довіреність № 02-14 від 17.03.2014 року)

встановив: виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовом, до Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпати-Сервіс", про укладення додатку № 2 до Договору № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська між ТзОВ "Карпати-Сервіс" та Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради у редакції запропонованій позивачем.

Згідно проекту Додатку №2 позивач просить, визначити розмір зобов"язань відповідача зі сплати остаточного розміру пайового внеску.

В обгрунтування заявленого позову позивач посилається на обов"язковість укладання додатку №2 до Договору №43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська у відповідності до вимог чинного законодавства України та умов Договору № 43 від 04.06.2008 року.

15 квітня 2014 року в судовому засіданні оголошувалась перерва до 25.04.2014 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просить суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав викладених у запереченні на позовну заяву (вх. №5907/14 від 15.04.14) та просить суд в позові відмовити.

Свої заперечення обгрунтовує безпідставністю та необгрунтованістю позовних вимог, мотивуючи пропущенням терміну слати остаточного розміру пайового внеску.

Розглянувши матеріали справи, із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, вислухавши представників сторін, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких грунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

04 червня 2008 року між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю "Карпати-Сервіс" укладено договір №43 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста Івано-Франківська, відповідно до умов якого замовник будівництва багатоквартирного житлового будинку з приміщеннями громадського призначення в межах власної земельної ділянки на вул. Горбачевського поруч будинку №40 (І черга) в порядку та на умовах, визначених договором, взяв участь у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська (п.1.1) та зобов"язався сплатити пайовий внесок у розмірі та у терміни, визначені договором (п.2.1), а виконком зобов"язався видати дозвіл на будівництво та затвердити акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта (у разі відсутності порушень норм чинного законодавства у сфері містобудування, будівельних нормативів, інших норм та правил при здійсненні будівництва).

Розділом 3 Договору сторонами погоджено розмір і порядок сплати пайового внеску, відповідно до якого визначено попередній та остаточний розмір пайового внеску.

Пунктом 3.2 Договору встановлено, що попередній розмір пайового внеску складає 591 137 грн. 97 коп. Замовник сплачує не менше 20 відсотків попереднього розміру пайового внеску протягом сорока банківських днів від дати, зазначеної на витягу з рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради протокольною частиною.

Пунктом 3.3. визначено, що розрахунок остаточного розміру пайового внеску здійснюється відповідно до додатку №2 до Договору, який оформляється після затвердження в установленому порядку архітектурно-технічного паспорту об"єкта.

Листами №2-07/819 від 26.12.2012 року та №2-15/519 від 03.10.13 фінансове управління виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради зверталось до товариства з обмеженою відповідальністю "Карпати-Сервіс" з пропозицією (офертою) укласти Додаток №2 до Договору №43 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 04.06.2008 року.

Однак відповідач дану пропозиції не прийняв.

Статті 627 та 628 Цивільного кодексу України констатують, що відповідно до статті 6 даного кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (п. 1 ст.626, ст. 627, п.1 ст. 628 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 2 ст. 177 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання відповідно до частини четвертої статті 175 цього Кодексу можуть, незалежно від статутної мети своєї діяльності, брати на себе зобов'язання про господарську допомогу у вирішенні питань соціального розвитку населених пунктів їх місцезнаходження, у будівництві й утриманні соціально-культурних об'єктів та об'єктів комунального господарства і побутового обслуговування, подавати іншу господарську допомогу з метою розв'язання місцевих проблем. Суб'єкти господарювання мають право брати участь у формуванні відповідних фондів місцевих рад, якщо інше не встановлено законом, та у виконанні робіт щодо комплексного економічного і соціального розвитку територій.

Відповідно до ч. 4 ст. 175 ГК України суб'єкти господарювання у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами, можуть добровільно брати на себе зобов'язання майнового характеру на користь інших учасників господарських відносин(благодійництво тощо). Такі зобов'язання не є підставою для вимог щодо їх обов'язкового виконання.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 27 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, координація цієї роботи на відповідній території.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності до участі в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, у створенні, розвитку та реконструкції об'єктів інженерного забезпечення і транспортного обслуговування.

На підставі наведеного та з урахуванням Закону України "Про планування і забудову території" (чинного на момент укладання договору) між позивачем та відповідачем укладено Договір № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов"язки виникають із дій, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов"язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов"язків, зокрема є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов"язків.

Таким чином, з урахуванням ст. 11 Цивільного кодексу України та на підставі договору №43 від 04.06.2008 року між сторонами по справі виникли зобов"язальні відносини.

Згідно ст. 629 вказаного вище кодексу Договір є обов"язковим для виконання стронами.

В силу ст. 526 Цивільного кодексу України зобов"язання повинно виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до умов договору, зокрема його п. 3.2 сторони визначили взаємний обов"язок укласти додаток до договору, в якому визначити суму грошового зобов"язання замовника будівництва зі сплати пайового внеску в цільовий фонд соціально-економічного розвитку міста Івано-Франківська.

Згідно статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов"язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно повинно бути виконане у встановлений строк (термін).

Пунктом 3.4. договору №43 від 04.06.2008 року встановлено, що несплачену суму попереднього пайового внеску та суму остаточного розміру пайового внеску замовник сплачує до моменту подання акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта на підпис голові державної приймальної комісії.

Положенням про пайову участь замовників будівництва у формування цільового фонду соціально-економічного розвитку міста, затвердженого рішенням сесії від 07.12.2006 року, визначення поняття остаточного розміру пайового внеску - це розмір пайового внеску, розрахунок якого передує прийняттю об"єкта в експлуатацію.

Тобто, з наведеного слідує, що обов"язок сторін по укладанню Додатку №2 до Договору № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська визначено в строк до прийняття об"єкта в експлуатацію.

Відповідно до Положення про архітектурно-технічний паспорт об"єкта та його форму, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України (діючий на час виникнення спірних правовідносин) архітектурно-технічний паспорт об"єкта архітектури складається на замовлення замовника (забудовника) генеральним проектувальником об"єкта архітектури за участю генерального підрядника у трьох екземплярах (оригінал та дві копії) на кожний завершений будівництвом об"єкт до прийняття його в експлуатацію. Архтехпаспорт передається замовнику (забудовнику) до утворення державної приймальної (технічної) комісії з прийняття його в експлуатацію. Архтехпаспорт разом з іншими документами, передбаченими ДБН А.3.1-3-94 "Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об"єктів. Основні положення", подається на розгляд державній приймальній (технічній) комісії з прийняття об"єкта в експлуатацію.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Позивач свої доводи щодо обов"язку відповідача на укладання додатку №2 до Договору № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська не довів.

Матеріалами справи, зокрема технічним паспортом, актом готовності об"єкта до експлуатації від 20.01.2011 року, сертифікатом відповідності закінченого будівництва проектній документації та будівельним нормам і правилам від 18.03.2011 року, копії яких знаходяться в матеріалах справи, підтверджується факт зведення об"єкта будівництва по вул. Горбачевського, поруч будинку №40 (І черга) в місті Івано-Франківську та здачі його в експлуатацію - 11.05.2011 року.

Пунктом 7 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, якщо договором про пайову участь, який укладений до набрання чинності цим Законом, передбачена сплата пайової участі замовником будівництва (повністю або частково) в обсягах інших, ніж визначено цим Законом, такий договір підлягає приведенню у відповідність із цим Законом.

Позивачем не надано суду доказі про приведення Договору №43 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 04.06.2008 року у відповідність із вишевказаним Законом.

Вище наведене свідчить про відсутність у відповідача обов"язку щодо укладання Додатку №2 до Договору №43 про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури міста від 04.06.2008 року щодо визначення розміру зобов"язання зі сплати остаточного розміру пайового внеску, у зв"язку із пропущенням терміну його виконання.

Таким чином, вимоги позивача є безпідставними, необгрунтованими та таким, що не підлягають задоволенню.

За наведених обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі слід залишити за позивачем.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 27, 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 11, 526, 530, 627, 628, 629 Цивільного кодексу України, ст. ст. 175, 177 Господарського кодексу України, ст. ст. 33, 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в :

відмовити в позові виконавчого комітету Івано - Франківськоі міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпати-Сервіс" про укладення додатку № 2 до Договору № 43 від 04.06.2008 року про пайову участь замовників будівництва у розвитку соціальної інфраструктури м. Івано-Франківська між ТзОВ "Карпати-Сервіс" та Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради у редакції запропонованій позивачем.

Судові витрати по справі залишити за позивачем.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 25.04.14

Суддя Фанда О. М.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

______ Кудлейчук О. В. 25.04.14