Головуючий у 1 інстанції - Чиркін С.М. Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 березня 2009 року справа № 2-а-12407/08/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Горбенко К.П.,
суддів: Юрченко В.П.,
Лях О.П.,
| При секретарі Козловій О.М. За участю позивача Заверюхіна В.П. розглянувши апеляційні скарги | Управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області, Управління пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області, ОСОБА_1 | на постанову Луганського окружного адміністративного суду |
| від | 12 листопада 2008 року | по адміністративній справі | № 2-а-12407/08/1270 | за позовом | ОСОБА_1 | до про | Управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області, Управління пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області визнання бездіяльності противоправною та зобов'язання зробити перерахунок пенсії ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області, Управління пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області про визнання неправомірною бездіяльність та зобов'язання провести нарахування та виплату підвищення до пенсії. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2008 року у справі № 2-а-12407/08/1270 позовна заява ОСОБА_1задоволена частково: визнана протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області щодо не нарахування підвищення до пенсії за віком, як дитині війни, зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії Заверюхіну В.П. в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року; визнана протиправною бездіяльність Управління пенсійного фонду України в Краснродонському районі Луганської області щодо не нарахування підвищення до пенсії за віком, як дитині війни, зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії Заверюхіну В.П. в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 22 травня 2008 року. Управлінням пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області та Управлінням пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області подани апеляційні скарги, в яких вони просять скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовної заяви відмовити в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права. Позивачем також подана апеляційна скарга, в якій просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Представники відповідачів в судове засідання не з"явилися, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, встановила наступне. Заверюхін В.П. належить до соціальної групи «діти війни» та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Позивач звертався до відповідачів з заявою про перерахунок доплати до пенсії як дитині війни, але отримав відмову у перерахунку та виплаті доплати, оскільки у законодавчому порядку питання визначення величини мінімальної пенсії за віком не вирішено. Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду. Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни”. Підвищення дітям війни пенсії, грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 10 % законодавством України не передбачено. Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком . Статтею 110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”. Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”. Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Враховуючи, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що у відповідача з 01.01.08р. до 22.05.08р. були відсутні правові підстави для виплати Таким чином судом першої інстанції вірно встановлено, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню саме з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року та з 22 травня 2008 року. Проте суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, щодо зобов'язання саме Управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії Заверюхіну В.П. в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року, оскільки пенсійна справа Заверюхіна В.П. передана на облік до Управління пенсійного фонду України в Краснродонському районі Луганської області за фактичним місцем проживання. За таких обставин, колегія суддів, приходить до висновку, що апеляційні скарги Управління пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області та ОСОБА_1задоволенню не підлягають, апеляційна скарга Управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню, з частковим задоволенням позовних вимог. Постанова в повному обсязі складена 31 березня 2009 року. Керуючись ст. 195, ст. 196, п.3 ст. 198, п. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області - задовольнити . Апеляційні скарги Управління пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області, ОСОБА_1- залишити без задоволення . Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2008 року - скасувати. Позовні вимоги ОСОБА_1задовольнити частково. Зобов"язати Управління пенсійного фонду України в Краснодонському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни Заверюхіну Віктору Петровичу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року. В іншій частині позовних вимог відмовити. Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий К.П. Горбенко
Судді В.П. Юрченко
О.П. Лях
Головуючий у 1 інстанції - Головіна К.І. Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
Україна ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А Іменем України (вступна та резолютивна частина) 24 березня 2009 року справа № 2-а-25706/08/0570 Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Горбенко К.П., суддів: Юрченко В.П., Лях О.П.,
|