Постанова № 38408510, 07.11.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.11.2011
Номер справи
2а-11977/11/2670
Номер документу
38408510
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 листопада 2011 року 14:16 № 2а-11977/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»доСпеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків провизнання протиправним (недійсним) та скасування податкового повідомлення -рішення від 25.02.2011р. №0000644120 в частині та скасування податкового повідомлення -рішення від 06.06.2011р. №0002464120,за участю:

позивача -Пац В.О.

відповідач -Туман Н.В.

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 7 листопада 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»(далі по тексту - позивач) звернулось з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправним (недійсним) та скасування податкового повідомлення -рішення від 25.02.2011р. №0000644120 в частині та скасування податкового повідомлення -рішення від 06.06.2011р. №0002464120.

В обґрунтування позовних вимог позивач пояснив, що оскаржувані податкові повідомлення -рішення прийняті відповідачем протиправно та з порушення норм законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем правомірно з врахування всіх обставин.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків проведено перевірку Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»за результатами якої 10.02.2011р. складено акт про результати камеральної перевірки податкової декларації з податку на прибуток за 2010 рік (вх. №31354 від 08.02.2011р.) (далі по тексту -Акт перевірки).

Перевіркою податкової декларації з податку на прибуток за 2010 рік (вх. №31354 від 08.02.2011р.) встановлено заниження податку на прибуток всього у сумі 889 854 983грн., в тому числі за 2010 рік у сумі 889 854 983грн.

На підставі Акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення -рішення №0000644120 від 25.02.2011р., яким за порушення п. 4.1 статті 4, п.п. 7.4.1 п. 7.4 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94-ВР, позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток за основним платежем на суму 889 854 983грн. та штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 222 463 746грн.

В адміністративному порядку позивачем оскаржено податкове повідомлення -рішення від 25.02.2011р. за результатами чого прийнято рішення ДПА у м. Києві про результати розгляду скарги №4805/10/25-114, яким частково скасовано податкове повідомлення -рішення від 25.02.2011р., а саме в частині 11 720грн. податку на прибуток та 2 930грн. застосованих штрафних (фінансових) санкцій.

На підставі рішення ДПА у м. Києві про результати розгляду скарги №4805/10/25-114 відповідачем прийнято податкове повідомлення -рішення №0002464120 від 06.06.2011р., за платежем: податок на прибуток за основним платежем 889 843 263грн. та штрафні (фінансові) санкції на суму 222 460 816грн.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п. 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Основним завданням камеральної перевірки є перевірка складання податкових декларацій і розрахунків, що включає в себе арифметичний підрахунок підсумкових сум податкових зобов'язань, що підлягають сплаті до відповідного бюджету або бюджетному відшкодуванню, та перевірка правильності застосування ставок податків і податкових пільг, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування; виявлення арифметичних або методологічних помилок.

Особливістю камеральної перевірки є спрощений процесуальний порядок її проведення. Посадові особи контролюючого органу мають право на підставі статті 76 Податкового кодексу України здійснювати камеральну перевірку без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Податковим законодавством не визначено підстав для проведення камеральних перевірок.

Таким чином, суд приходить до висновку, що податковою службою при проведенні камеральної перевірки позивача не порушенні норми чинного законодавства.

Щодо правомірності винесених податкових повідомлень -рішень, суд зазначає наступне.

Так, з Акту перевірки вбачається, що відповідачем проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(код ЄДРПОУ 20077720) за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. за результатами якої складено акт від 08.12.2010р. №639/41-20/20077720.

Перевіркою встановлено, що на порушення п.п. 7.4.1 п. 7.4 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94-ВР Компанією занижено валові доходи, задекларовані у рядку 01.1 Декларацій «доходи від продажу товарів (робіт, послуг)»на суму 3 559 373 050грн., в тому числі за І квартал 2010 року у сумі 3 559 373 050грн., за І півріччя 2010 року на суму 3 559 373 050грн.; на порушення п. 4.1 статті 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»Компанією занижено валові доходи, задекларовані у рядку 01.6 Декларацій «інші доходи, крім визначених у 01.1-01.5»на суму 46 880грн., в тому числі за І квартал 2010 року у сумі 23 345грн., за І півріччя 2010 року у сумі 46 880грн.

Зазначені порушення призвели до завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за І півріччя 2010 року на 3 555 691 952грн. та не оскаржувалось Компанією в адміністративному та судовому порядку.

Згідно даних Декларації з податку на прибуток за 2010 рік (вх. №31354 від 08.02.2011р.), Компанією задекларовано позитивний об'єкт оподаткування податком на прибуток у розмірі 23 659 854 059грн. та податок, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 5 914 963 515грн.

В ході проведення камеральної перевірки встановлено, що Компанією в декларації з податку на прибуток за 2010 рік не відображено порушення, викладені в п. 1 та в п. 4 розділу 3.1.1 акта перевірки від 08.11.2009р. №639/41-20/20077720 «Про результати планової документальної виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»(код ЄДРПОУ 20077720), за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р. та занижено скориговані валові доходи Декларації з податку на прибуток за 2010 рік на 3 559 419 930грн., в тому числі у рядку 01.1 Декларації «доходи від продажу товарів (робіт, послуг)»на суму 3 559 373 050грн. та у рядку 01.6 Декларацій «інші доходи, крім визначених у 01.1-01.5»на суму 46 880грн.

Перевіркою встановлено заниження податку на прибуток у сумі 889 854 983грн. за 2010 рік.

Так, судом встановлено, що відповідно до Договору від 11.03.2010 №06/10-94 ПАТ НАК «Нафтогаз України»передає, а ДК «Газ України»приймає імпортований природний газ для потреб населення, який був відібраний з ПСГ ДК «Укртрансгаз»для НАК «Нафтогаз України»(згідно з актом відбору природного газу від 28.02.2010р. №29(02) до договору від 22.04.2009 №119-130) у лютому 2010 році.

Акт прийому - передачі природного газу від 28.02.2010р. № 02/10-нгу-імп/н-3, обсяг природного газу складає 144 701,787 тис.куб.м, ціна газу, без ПДВ за 1000 куб.м складає 324,60грн. Вартість газу без ПДВ - 46 970 200,96грн., ПДВ 20% - 9 394 040,01грн., всього на суму - 56 364 240,07грн.

В бухгалтерському обліку дана операція відображена наступним чином:

Дт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»Кт 28-1-01-12 «газ імпортований 2009 року»- 257 656 402,76 грн.

Дт 36-1-08-1-15 «розрахунки за імпортований газ 2009»Кт 70-2-01 «доход від реалізації газу»- 56 364 240,07 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 64-1-31 «розрахунки по ПДВ»- 9 394 040,01грн.

Дт 79-1-1 «результат від реалізації газу»

Кт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»- 257 656 402,76 грн.

Дт 59-01-1 «валові доходи»Кт 59-01-1 46 970 200,06 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 79-1-1 «результат від реалізації газу»- 46 970 200,06 грн.

Відповідно до договору від 11.03.2010 №06/10-94 ПАТ НАК «Нафтогаз України»передає, а ДК «Газ України»приймає імпортований природний газ для потреб населення, який був відібраний з ПСГ ДК «Укртрансгаз»для НАК «Нафтогаз України»(згідно з актом відбору природного газу від 28.02.2010р. №30(02), 29(02) до договору від 22.04.2009 №119-130) у лютому 2010 році.

Акт прийому - передачі природного газу від 28.02.2010р. № 02/10-нгу-імп/н-1, де обсяг природного газу складає 1 260 923,576 тис.куб.м, ціна газу, без ПДВ за 1000 куб.м складає 324,60грн. Вартість газу без ПДВ - 409 295 792,77 грн., ПДВ 20% -81 859 158,55 грн., всього на суму - 491 154 951,32 грн.

В бухгалтерському обліку дана операція позивачем відображена наступним чином:

Дт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»Кт 28-1-01-12 «газ імпортований 2009 року»- 2 245 204 012,18 грн.

Дт 36-1-08-1-15 «розрахунки за імпортований газ 2009»Кт 70-2-01 «доход від реалізації газу»- 491 154 951.32 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 64-1-31 «розрахунки по ПДВ»-81 859 158,55грн.

Дт 79-1-1 «результат від реалізації газу»

Кт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»- 2 245 204 012.18 грн.

Дт 59-01-1 «валові доходи»Кт 59-01-1 - 409 295 792,77 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 79-1-1 «результат від реалізації газу»- 409 295 792,77 грн.

Відповідно до договору від 11.03.2010 №06/10-94 ПАТ НАК «Нафтогаз України»передає, а ДК «Газ України»приймає імпортований природний газ для потреб населення, який був відібраний з ПСГ ДК «Укртрансгаз»для НАК «Нафтогаз України»(згідно з актом відбору природного газу від 31.03.2010р. №52(02) до договору від 22.04.2009 №119-130) у березні 2010 року.

Акт прийому - передачі природного газу від 31.03.2010р. № 03/10-нгу-імп/н-1, де обсяг природного газу складає 981 933,192 тис.куб.м, ціна газу, без ПДВ за 1000 куб.м складає 324,60грн. Вартість газу без ПДВ - 318 735 514,12 грн., ПДВ 20% - 63 747 102,82 грн., всього на суму -382 482 616, 94 грн.

В бухгалтерському обліку дана операція відображена позивачем наступним чином:

Дт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»

Кт 28-1-01-12 «газ імпортований 2009 року»- 1 831 514 142,44 грн.

Дт 36-1-08-1-15 «розрахунки за імпортований газ 2009»

Кт 70-2-01 «доход від реалізації газу»- 382 482 616,94 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 64-1-31 «розрахунки по ПДВ»- 63 747 102,82 грн.

Дт 79-1-1 «результат від реалізації газу»

Кт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»- 1 831 514 142,44 грн.

Дт 59-01-1 «валови доходи»Кт 59-01-1 - 318 735 514,12 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 79-1-1 «результат від реалізації газу»- 318 735 514,12 грн.

Відповідно до підпункту 1.20.8 пункту 1.20. статті 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та пункту 3 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в ході перевірки надано запит від 25.11.2010р. №36 про надання письмових пояснень щодо реалізації імпортного природного газу протягом 1 кварталу 2010 року для задоволення потреб населення по ціні, яка є меншою за ціну придбання імпортного газу.

Службовою запискою від 30.11.2010 №8/2.1-1045 позивачем надано відповідь, в якій зазначено, що у лютому - березні 2010 року виник дефіцит ресурсів природного газу власного видобутку для забезпечення потреб населення. Тому, Компанія була змушена реалізувати ДК «Газ України» імпортний природний газ для забезпечення потреб населення, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1729. Оптова ціна реалізації природного газу становила 324,60грн. за 1000 куб.м без ПДВ, яка була затверджена наказом Компанії від 26.02.2009р. №85 на підставі рішення правління Компанії від 26.02.2009р. №27.

Суд звертає увагу на те, що наказ на який посилається позивач прийнятий в 2009 році, а дефіцит ресурсів природного газу виник в лютому -березні 2010 року.

За лютий-березень 2010 року здійснено реалізацію ДК «Газ України» НАК «Нафтогаз України»імпортованого природного газу для потреб населення за ціною 324,6грн. за тис. м3 при собівартості ціна газу складає 1780,60 -1865грн. за тис. м3.

Ціна імпортованого природного газу у 2009 році складала від 1 532,52грн. до 2 774,46грн., у період з січня по березень 2010 року від 2 432,04грн. до 2 413,84грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1729 «Про забезпечення споживачів природним газом»Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" є уповноваженим суб'єктом з формування і розпорядження ресурсами природного газу, що використовується для задоволення потреб населення, релігійних організацій, установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»від 25.12.96р. № 1548" НКРЕ встановлює роздрібні ціни на природний газ для потреб населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2008р. №938 унесені відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2006р. №605 «Про деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», згідно з якими скасовується середньозважені граничні рівні цін, за обсягами споживання природного газу.

Відповідно до п. 24 Указу Президента України від 21.04.1998р. №335/98 «Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики»та Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) є незалежним позавідомчим постійно діючим державним органом, створює для суб'єктів оптового ринку електричної енергії, ринків газу, нафти та нафтопродуктів передумови для впевненості у справедливості цих ринків і правил, за якими вони працюватимуть, шляхом відкритого обговорення питань, що належить до компетенції Комісії, у присутності постачальників і споживачів, представників громадськості та засобів масової інформації.

Відповідно до пп. 7.4.1. п. 7.4 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»доход, отриманий платником податку від продажу товарів (робіт, послуг) пов'язаним особам, визначається виходячи із договірних цін, але не менших за звичайні ціни на такі товари (роботи, послуги), що діяли на дату такого продажу.

Відповідно до п. 4.2 статті 4 Закону України «Про податок на додану вартість»: у разі поставки товарів (робіт, послуг) без оплати або з частковою оплатою їх вартості коштами у межах бартерних (товарообмінних) операцій, здійснення операцій з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), натуральних виплат у рахунок оплати праці фізичним особам, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, передачі товарів (робіт, послуг) у межах балансу платника податку для невиробничого використання, витрати на яке не відносяться до валових витрат виробництва (обігу) і не підлягають амортизації, а також пов'язаній з продавцем особі чи суб'єкту підприємницької діяльності, який не зареєстрований як платник податку, база оподаткування визначається з фактичної ціни операції, але не нижчої за звичайні ціни.

Позивачем занижена ціна реалізації імпортованого газу у 1 кварталі 2010 року, що призвело до заниження валового доходу на суму 3 559 373 050грн.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів на підтвердження своїх позовних вимог, а відповідач виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень від 25.02.2011р. №0000644120 та №0002464120 від 06.06.2011р., а тому адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»вважається таким, що не підлягає задоволенню.

Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Публічному акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлений 14.11.2011р.

Суддя В.В. Амельохін