ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2014 р.м.ОдесаСправа № 667/11568/13-а
Категорія: 11.5 Головуючий в 1 інстанції: Котьо Ірина Василівна
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Романішина В.Л.,
суддів: Димерлія О.О., Єщенка О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Одесі апеляційну скаргу відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м.Херсоні на ухвалу Комсомольського районного суду м.Херсона від 08 січня 2014 року у справі за поданням відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м.Херсоні про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої соціальної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Комсомольського районного суду м.Херсона від 07.08.2013р. задоволено позов ОСОБА_2 Визнано протиправною бездіяльність УПФУ в м.Херсоні щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щомісячної державної соціальної допомоги відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобов'язано УПФУ в м.Херсоні здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 30% мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 23.06.2010р. по 31.12.2010р. за рахунок коштів Державного бюджету України з урахуванням фактично виплачених сум у цей період.
В грудні 2013 року державний виконавець відділу ДВС Комсомольського РУЮ у м.Херсоні звернувся до Комсомольського районного суду м.Херсона із поданням про зміну способу і порядку виконання постанови Комсомольського районного суду м.Херсона від 07.08.2013р. із зобов'язання УПФУ в м.Херсоні здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 30% мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 23.06.2010р. по 31.12.2010р. за рахунок коштів Державного бюджету України з урахуванням фактично виплачених сум у цей період, на стягнення виплати в розмірі 873,60 грн. В обґрунтування вимог подання заявник посилається на те, що фактично нарахування соціальної допомоги відповідачем здійснено, однак виплати її суми Управління не здійснює у зв'язку з припиненням державного бюджетного фінансування.
Ухвалою Комсомольського районного суду м.Херсона від 08.01.2014р. в задоволенні подання відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною ухвалою, відділ ДВС Комсомольського РУЮ у м.Херсоні звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить скасувати ухвалу від 08.01.2014р. та прийняти нову ухвалу, якою подання задовольнити.
Перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання постанови Комсомольського районного суду м.Херсона від 07.08.2013р. у справі №667/6408/13-а виданий виконавчий лист від 23.10.2013 року і 05.11.2013р. державним виконавцем відділу ДВС Комсомольського РУЮ у м.Херсоні було відкрито виконавче провадження.
Згідно листа УПФУ в м.Херсоні, отриманого відділом ДВС Комсомольського РУЮ у м.Херсоні 20.12.2013р., на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 05.11.2013р. по виконавчому листу від 23.10.2013р. відносно ОСОБА_2 управлінням Фонду нараховано надбавку до пенсії згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в порядку, встановленому судовим рішенням, за період з 23.06.2010р. по 31.12.2010р. з урахуванням виплачених сум. Доплату по перерахунку нараховано загальною сумою 873,60 грн., однак, у зв'язку з відсутністю фінансування з Державного бюджету України УПФУ в м.Херсоні не має можливості виконати рішення суду в частині зобов'язання сплатити заборгованість за цим рішенням.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні подання про зміну способу і порядку виконання рішення суду, дійшов висновку про відсутність правових підстав для його задоволення, так як заявником не було надано доказів наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення. Колегія суддів не погоджується з таким висновком Комсомольського районного суду м.Херсона. При цьому, суд виходить з наступного.
Згідно обставин справи має місце спір щодо зобов'язання УПФУ в м.Херсоні здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 недоплаченого підвищення до пенсії, як дитині війни згідно ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відповідно до постанови Комсомольського районного суду м.Херсона від 07.08.2013р. у справі у справі №667/6408/13-а.
З 1 січня 2013 року набув чинності Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012р. №4901- 6 (далі - Закон №4901), який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання.
Частиною 1 статті 2 Закону №4901 визначено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація; юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.3 Закону №4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до Державної казначейської служби України у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду.
Згідно ст.4 Закону №4901 виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі, якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконане протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Перерахування коштів за рішенням суду здійснюється Державною казначейською службою України у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі. Державний виконавець протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення виносить постанову про заміну стягувача на Державну казначейську службу України з одночасним направленням повідомлення такому органу. Державне підприємство або юридична особа, які визнані боржниками за рішеннями суду, зобов'язані протягом десяти днів з дня перерахування коштів відкрити рахунки в органах Державної казначейської служби України та проводити розрахунки виключно з цих рахунків. Положення цієї частини не поширюються на банки, сто відсотків або частка статутного капіталу яких належить державі.
Відповідно до ст.7 Закону №4901 виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі, якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Згідно п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. №8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008р. №5-5), управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду. Тобто, Управління Пенсійного фонду України є державним органом.
Виходячи з положень Закону №4901 та приписів Порядку, затвердженого на виконання цього Закону постановою КМУ від 03.08.2011р. №845, органи Державної казначейської служби на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення суми коштів, яка підлягає стягненню з Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення. У цій категорії справ зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому, адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, на час розгляду судом першої інстанції подання ДВС про зміну способу та порядку виконання судового рішення, УПФУ в м.Херсоні не здійснено виконання постанови в повному обсязі, оскільки проведено лише нарахування на користь ОСОБА_2 заборгованості в сумі 873,60 грн. без здійснення її виплати.
Виходячи з наведеного, з урахуванням Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», колегія суддів доходить висновку щодо очевидної неможливості виконання постанови суду у визначений судом спосіб, що обумовлює зміну та встановлення іншого способу і порядку виконання судового рішення шляхом визначення до стягнення з УПФУ в м.Херсоні на користь ОСОБА_2 відповідної суми, що нарахована Управлінням на виконання постанови Комсомольського районного суду м.Херсона від 07.08.2013р.
За таких підстав, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції порушено норми процесуального права при вирішенні справи, що є підставою для скасування оскаржуваної ухвали.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м.Херсоні задовольнити.
Ухвалу Комсомольського районного суду м.Херсона від 08 січня 2014 року скасувати.
Прийняти нову ухвалу, якою подання державного виконавця відділу державної виконавчої служби Комсомольського районного управління юстиції у м.Херсоні про зміну способу і порядку виконання постанови Комсомольського районного суду м.Херсона від 07.08.2013р. задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання постанови Комсомольського районного суду м.Херсона від 07.08.2013р. із зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2 30% мінімального розміру пенсії за віком відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 23.06.2010р. по 31.12.2010р. за рахунок коштів Державного бюджету України з урахуванням фактично виплачених сум у цей період, на стягнення виплати в розмірі 873,60 грн., яка нарахована Управлінням Пенсійного фонду України в м.Херсоні відповідно до постанови Комсомольського районного суду м.Херсона від 07.08.2013р.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Димерлій О.О.
Єщенко О.В.