ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 липня 2011 року 10:20 № 2а-3089/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., при секретарі Чупринко Н.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомМіжнародної громадської організації Автомобільна федерація УкраїнидоДержавної податкової інспекції у Печерському районі м. Києвапровизнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,за участю:
позивача -ОСОБА_1
відповідач -ОСОБА_2
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 липня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Міжнародна громадська організація Автомобільна федерація України (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва (далі по тексту - відповідач) про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень від 04.08.2010р. №0005932309/0 та від 19.11.2010р. №0005932309/1, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.08.2010р. №0005942309/0, від 19.11.2010р. №0005942309/1, від 04.08.2010р. №0005952309/0, від 19.11.2010р. №0005952309/1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення -рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті відповідачем протиправно.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що податкові повідомлення -рішення та рішення застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті правомірно та на підставі встановлених порушень.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва проведено перевірку Міжнародної громадської організації Автомобільна федерація України за результатами якої 16.07.2010р. складено акт про результати планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007р. по 31.03.2010р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2010р. по 31.03.2010р. №493/23-9/20034314 (далі по тексту -Акт перевірки).
Актом перевірки встановлено порушення п.п. 7.11.9. п. 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.1994р. №334/94-ВР в результаті чого занижено податок на прибуток у періоді, що перевірявся, на загальну суму 489 171грн., у тому числі II квартал 2007р. -34 357грн., III квартал 2007р. -31 094грн., IV квартал 2007р. -24 859грн., І квартал 2008р. -15 853грн., II квартал 2008р. -62 561грн., III квартал 2008р. -72 960грн., IV квартал 2008р. -31 793грн., І квартал 2009р. -20 294грн., II квартал 2009р. -80 508грн., III квартал 2009р. -46 946грн., IV квартал 2009р. -21 514грн., І квартал 2010р. - 46 432грн.; пп. «ї»п.1.3 статті 1, п.1.15.статті 1, пп. «е»4.2.9, п.4.2. статті 4, пп. "а" п.17.2 статті 17 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. №889-IV, в результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету в періоді, що перевірявся, на загальну суму 2 072,00грн., у тому числі по періодах: 2007р. 156,44грн., 2008р. 1877,16грн., 2009р. 37,95грн.; статті 2 Закону України від 23.09.94р. №185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 07.05.96р. №184/96 по інвойсам Federation internationale de L"Automobile - від 30.06.2002 №VTD 02000671, від 31.07.2002 №VTD 02001122, від 31.10.2002 №VTD 02001792, від 18.06.2003 №VTD 0200179, від 31.10.2003 №VTD 02001942, від 19.12.2003 №VTD 03001942, від 15.03.2004 №VTD 04000374, від 26.07.2004 №VTD 04001366, від 21.12.2004 №VTD 04002745, від 31.10.2005 №VTD 05001710, від 30.11.2005 №VTD 05002653, від 20.02.2008 №VTD MDE - FC/08000160, від 14.11.2006 №VTD 06002334.
Не погоджуючись з висновками викладеними в Акті перевірки позивачем 21.07.2010р. подані заперечення №401.
Листом від 30.07.2010р. №8873/10/23-911 відповідач заперечення позивача залишив без задоволення.
4 серпня 2010 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0005932309/0, яким за порушення п.п. 7.11.9. п. 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»позивачу визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на прибуток усього в розмірі 733 757грн., у тому числі за основним платежем 489 171грн. та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 244 586грн.; рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005942309/0 в розмірі 27 508,92грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005952309/0 в розмірі 1 020,00грн.
Відповідно до пункту 5.1. статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181 від 21 грудня 2000 року податкове зобов'язання може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Позивач скористався правом наданим йому п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»оскаржив податкове повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в адміністративному порядку. За результатами адміністративного оскарження позивачу відмовлено в задоволенні його скарг та прийнято податкове повідомлення -рішення від 19.11.2010р. №0005932309/1, яким за порушення п.п. 7.11.9. п. 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»позивачу визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на прибуток усього в розмірі 733 757грн., у тому числі за основним платежем 489 171грн. та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 244 586грн.; рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005942309/1 в розмірі 27 508,92грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005952309/1 в розмірі 1 020,00грн.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що ні метою створення, ні основними завданнями Федерації не передбачено отримання прибутку. Згідно норм п. 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» Федерація відноситься до підприємств, установ та організацій, перелічених в пп. «б»пп.7.11.1, що підтверджується рішенням про внесення організації до Реєстру неприбуткових організацій (установ) та згідно п.п.7.11.3 доходи неприбуткових організацій звільняються від оподаткування. Під час проведення перевірки надавались листи-претензії, з вимогами погасити наявну кредиторську заборгованість по оплаті бланків форм омологацій та технічних паспортів на автомобілі. Позивач здійснював валютні операції з метою погашення наявної кредиторської заборгованості перед Federation internationale de L'Automobile і не мав жодних валютних цінностей, доходів та майна за кордоном, які повинні були б задекларувати у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Судом встановлено, що згідно статуту Федерації, організація здійснює діяльність з об'єднання громадян України в іноземних громадян, які працюють в автомобільній промисловості та транспорті, займаються автомобільним туризмом та спортом, для захисту їх законних Інтересів, сприяння розвитку їх здібностей і талантів, про що відображено в додатку 2 до акту перевірки 16.07.2010р. №493/23-9/20034314 (який є невід'ємною частиною акту), та яким не передбачено видачу відповідних ліцензій відображених на сторінці 5 акту перевірки. Крім того, в акті перевірки від 16.07.2010р. № 493/23-9/20034314, зазначено: МГО Автомобільна федерація України на підставі п.7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»рішенням ДПІ у Залізничному районі м. Львова внесено до Реєстру неприбуткових організацій (установ). Ознака неприбуткової установи - 0006 (рішення №150 від 06.02.1998р. ДПІ у Залізничному районі м. Львова).
У рядку 10 Податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями «сума доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню»за період з 01.04.2007 по 31.03.2010р. МГО Автомобільна федерація України відображено 0 грн.
Судом з Акту перевірки вбачається, що згідно документів, які були оглянуті під час проведення перевірки позивача, йому видавалися національні ліцензії категорії Д6, Д3, Д2, Д1, ДО, міжнародні ліцензії водія, індивідуальні клубні ліцензії учасника, індивідуальні національні ліцензії учасника, індивідуальні міжнародні ліцензії учасника, ліцензії офіційної особи категорії А, 03, 02, 01, НК, МК, «свідоцтва організатора»етапу Чемпіонату України, «свідоцтва організатора»етапу Кубку України, «свідоцтва організатора»етапу кубку ФАУ, «свідоцтва організатора»етапу Серії України, «свідоцтва організатора» національного змагання, «свідоцтва організатора»закритого змагання, «свідоцтва організатора»міжнародного змагання, «свідоцтва організатора»етапу Кубку Європи, «свідоцтва організатора»регіонального змагання, клубні командні ліцензії учасника, національні командні ліцензії учасника, міжнародні командні ліцензії учасника, ліцензії спортивного об'єкту, технічні паспорти спеціального механічного транспортного засобу для автомобільного спорту, технічні паспорти ФІА позадорожнього транспортного засобу, сертифікати відповідності автомобіля вимогам ФІА та ФАУ, свідоцтва про включення закладу підготовки водіїв у перелік закладів, які використовують програми, затвердженні ФАУ, фізичним та юридичним особам, перелік яких наведено в додатку 9 до акту перевірки, в результаті чого занижено суму доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню на 1 956 683,00грн.
Абзацом другим п.п. 7.11.9 п. 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»визначено, що у разі коли неприбуткова організація отримує дохід з джерел інших, ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2-.7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток.
За таких обставин за результатами перевірки повноти визначення доходу неприбуткових установ (організацій) за період з 01.04.2007 по 31.03.2010р. податковим органом встановлено заниження суми доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню, на загальну суму 1 956 683,00грн., у тому числі у ІІ кварталі 2007 - 137 428,00 грн., III кварталі 2007 - 124 378,00 грн., IV кварталі 2007 - 99 435,00 грн., І кварталі 2008 - 63 410,00 грн., II кварталі 2008 - 250 245,00 грн., III кварталі 2008 - 291 841,00 грн., IV кварталі 2008 - 127 173,00 грн., І кварталі 2009 - 81 175,00 грн., II кварталі 2009 - 322 033,00 грн., ІІІ кварталі 2009 - 187 785,00 грн., IV кварталі 2009 -86 055,00 грн., І кварталі 2010 - 185 727,00 грн., і тому відповідно занижено податок на прибуток на загальну суму 489 171,00 грн., у тому числі у II кварталі 2007 - 34 357,00 грн., III кварталі 2007 - 31 094,00грн., IV кварталі 2007 - 24 859,00 грн., І кварталі 2008 - 15 853,00грн., II кварталі 2008 - 62 561,00 грн., III кварталі 2008 - 72 960,00 грн., IV кварталі 2008 - 31 793,00 грн., І кварталі 2009 - 20 294,00 грн., II кварталі 2009 - 80 508,00 грн., III кварталі 2009 - 46 946,00 грн., IV кварталі 2009 - 21 514,00 грн., І кварталі 2010-46 432,00 грн.
Враховуючи викладене, грошові кошти у розмірі 1 956 683,00грн., отримані за видані національні ліцензії категорії Д6, Д3, Д2, Д1, ДО, міжнародні ліцензії водія, індивідуальні клубні ліцензії учасника, індивідуальні національні ліцензії учасника, індивідуальні міжнародні ліцензії учасника, ліцензії офіційної особи категорії А, 03, 02, 01, НК, МК, «свідоцтва організатора»етапу Чемпіонату України, «свідоцтва організатора»етапу Кубку України, «свідоцтва організатора»етапу кубку ФАУ, «свідоцтва організатора»етапу Серії України, «свідоцтва організатора»національного змагання, «свідоцтва організатора»закритого змагання, «свідоцтва організатора» міжнародного змагання, «свідоцтва організатора»етапу Кубку Європи, «свідоцтва організатора»регіонального змагання, клубні командні ліцензії учасника, національні командні ліцензії учасника, міжнародні командні ліцензії учасника, ліцензії спортивного об'єкту, технічні паспорти спеціального механічного транспортного засобу для автомобільного спорту, технічні паспорти ФІА позадорожнього транспортного засобу, сертифікати відповідності автомобіля вимогам ФІА та ФАУ, свідоцтва про включення закладу підготовки водіїв у перелік закладів, які використовують програми, затвердженні ФАУ, повинні бути відображені в р. 10 ч. II Податкового звіту про використання коштів неприбутковими організаціями й установами за відповідні звітні періоди, як сума доходів з інших джерел, що підлягають оподаткуванню.
Крім того, судом встановлено, що адміністративний директор МГО Автомобільна Федерація України Калниш Світлана Георгіївна в ході перевірки відмовилась надати перевіряючим письмові пояснення щодо встановлених порушень, що підтверджується Актом перевірки.
При підписанні Акта перевірки від 16.07.2010р. №493/23-9/20034314 адміністративний директор МГО Автомобільна Федерація України Калниш Світлана Георгіївна підтвердила своїм підписом, що первинні, бухгалтерські та інші документи, використані при проведенні перевірки, достовірні, надані в повному обсязі, а додаткові (інші) документи, що свідчать про діяльність суб'єкта господарювання (спростовують викладені в акті перевірки факти) за період, що перевірявся, відсутні.
Судом з Акту перевірки вбачається, що МГО Автомобільна Федерація України отримала від Federation internationale de L'Automobile (Франція) інвойси від 30.06.2002р. № VTD 02000671, від 31.07.2002р. № VTD 02001122, від 31.10.2002р. № VTD 02001792, від 18.06.2003р. № VTD 0200179, від 31.10.2002р. № VTD 02001942, від 19.12.2003р. № VTD 03001942, від 15.03.2004р. № VTD 04000374, від 26.07.2004р. № VTD 04001366, від 21.12.2004р. № VTD 04002745, від 31.10.2005р. № VTD 05001710, від 30.11.2005р. № VTD 05002653, від 20.02.2008р. № VTD MDE-FC/08000160, від 14.11.2006р. № VTD 06002334 щодо омологування автомобілі (омологаційні карти) на загальну суму 2 487,89 євро.
В Акті перевірки від 16.07.2010р. № 493/23-9/20034314 зазначено, що МГО Автомобільна Федерація України здійснило оплату за вказані інвойси в сумі 2 487,89 євро.
Судом встановлено, що до перевірки позивачем надано акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) від Federation internationale de L'Automobile (Франція) від 01.09.2008р. по інвойсам, наведеним в додатку 11 таблицях 1-13, проте вказаний акт оформлений неналежним чином (відсутня печатка Federation internationale de L'Automobile (Франція), а тому не є доказом отримання робіт (послуг).
Перевіркою дотримання вимог діючого валютного законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності по вказаним у додатку 11 таблицях 1-13 операціям, встановлено порушення вимог статті 2 Закону України від 23.09.1994р. № 185/94 - ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 07.05.1996р. № 184/96-ВР.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Внаслідок вищевказаного порушення позивачем Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», ДПІ у Печерському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій про сплату 27 508,92грн. пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД.
Разом з тим, судом встановлено, що станом на 01.01.2009р., 01.04.2009р., 01.07.2009р., 01.10.2009р., 01.01.2010р., 01.04.2010р. позивач мав прострочену дебіторську заборгованість в сумі 2487,89євро по інвойсам від 30.06.2002р. № VTD 02000671, від 31.07.2002р. № VTD 02001122, від 31.10.2002р. № VTD 02001792, від 18.06.2003р. № VTD 0200179, від 31.10.2002р. № VTD 02001942, від 19.12.2003р. № VTD 03001942, від 15.03.2004р. № VTD 04000374, від 26.07.2004р. № VTD 04001366, від 21.12.2004р. № VTD 04002745, від 31.10.2005р. № VTD 05001710, від 30.11.2005р. № VTD 05002653, від 20.02.2008р. № VTD MDE-FC/08000160, від 14.11.2006р. № VTD 06002334, з нерезидентом Federation internationale de L'Automobile (Франція).
Крім того, позивачем до ДПІ у Печерському районі м. Києва станом на 01.01.2009р., 01.04.2009р., 01.07.2009р., 01.10.2009р., 01.01.2010р., 01.04.2010р. не подані «Декларації про валютні цінності, доходи та майно, яке належить резиденту України та знаходиться за її межами», де в п.5 розділу III «Майно та товари за кордоном»організацією не задекларовано прострочену дебіторську заборгованість у загальній сумі 2 487,89євро.
Згідно з пунктом 1 статті 9 Декрету KM України від 19.02.1993р. № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.
Відповідно до статті 10 Декрету KM України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»порядок, види, форми і терміни подання звітності резидентами і нерезидентами про їх валютні операції визначаються Національним банком України за погодженням з Міністерством статистики України з урахуванням чинного законодавства України.
Таким чином, відповідачем в ході перевірки позивача встановлено порушення вимог п. 1 ст. 9, п.1 ст.10 Декрету KM України № 15-93 від 19.02.1993р. «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».
Внаслідок вищевказаного порушення ДПІ у Печерському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій про сплату 1020,00грн. застосованих штрафних(фінансових) санкцій за порушення валютного законодавства.
На підставі вищевикладеного суд погоджується з висновком відповідача про заниження Міжнародній громадській організації Автомобільна федерація України податку на прибуток у розмірі 489 171грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД в розмірі 27 508,92грн.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень від 04.08.2010р. №0005932309/0, від 19.11.2010р. №0005932309/1 та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.08.2010р. №0005942309/0, від 19.11.2010р. №0005942309/1, від 04.08.2010р. №0005952309/0, від 19.11.2010р. №0005952309/1, а тому адміністративний позов Міжнародної громадської організації Автомобільна федерація України вважається таким, що не підлягає задоволенню.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь суб'єкта владних повноважень, судові витрати, відповідно з частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Міжнародній громадській організації Автомобільна федерація України відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлений 28.07.2011р.
Суддя В.В. Амельохін