Рішення № 38402920, 17.04.2014, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
17.04.2014
Номер справи
921/264/14-г/17
Номер документу
38402920
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" квітня 2014 р.Справа № 921/264/14-г/17Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрусик Н.О.

Розглянув матеріали справи

за позовом Тернопільського обласного центру зайнятості, м. Тернопіль

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Альпо", м. Тернопіль в особі голови ліквідаційної комісії Слободянюка Л.В., м. Тернопіль

про визнання кредиторських вимог на суму 4376,00 грн., зобов'язання включити їх до проміжного ліквідаційного балансу та задовольнити за рахунок май на.

Представники сторін:

позивача: Скакун Т.П., начальник юридичного відділу, довіреність №1 від 09.01.2014р.;

відповідача: не з'явився

Тернопільський обласний центр зайнятості звернувся 20.03.2014р. до господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альпо", м. Тернопіль в особі голови ліквідаційної комісії Слободянюк Л.В., м. Тернопіль, про визнання кредиторських вимог на суму 4376,00 грн. та зобов'язання ліквідаційну комісію включити вимоги до проміжного ліквідаційного балансу з посиланням на приписи ст.ст. 111, 112 ЦК України.

Позов обґрунтовується копією акту перевірки додержання вимог законодавства про зайнятість населення №43 від 31.07.2012р.; копією постанови Тернопільського окружного адміністративного суду №2а-1970/3224/12 від 28.09.2012р.; копією листа - відмови №12 від 14.03.2014р.; копією заяви №04-04/816/0/14-0818 від 07.03.2014р.; іншими матеріалами.

Ухвалою суду від 24.03.2014р. порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 08.04.2014р. Судове засідання в порядку ст. 77 ГПК України відкладалося на 17.04.204р. у зв'язку з неявкою відповідача та через неподання сторонами усіх витребуваних судом документів.

В ході розгляду господарського спору позивачем в порядку ст. 22 ГПК України доповнено позовні вимоги вимогою про зобов'язання відповідача в особі голови ліквідаційної комісії Слободянюк Л.В. задовольнити грошові вимоги в розмірі 4376,00 грн. за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Альпо".

Вказана заява прийнята судом до розгляду, утім в судовому засіданні 17.04.2014р. подано заяву в порядку ст. 22 ГПК України про відмову від позовних вимог в частині зобов'язання відповідача в особі голови ліквідаційної комісії Слободянюк Л.В. задовольнити грошові вимоги в розмірі 4376,00 грн. за рахунок майна Товариства, а первісні позовні вимоги просить задоволити повністю.

Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у встановленому законом порядку (повідомлення про вручення поштового відправлення знаходиться в матеріалах справи).

Згідно заперечень на позовну заяву від 17.04.2014р. позовні вимоги відповідачем не визнаються, з посиланням на відсутність у Товариства правових підстав щодо сплати на користь центру зайнятості 4376,00 грн., адже постанова Тернопільського окружного адміністративного суду №2а-1970/3224/12 від 28.09.2012р. про стягнення коштів не набрала законної сили у зв'язку з її апеляційним оскарженням Товариством. Також, вважає, що акт перевірки №4 від 31.07.2012р. не встановлює для відповідача жодних обов'язкових правил поведінки.

Враховуючи, що брати участь в судових засіданнях є правом сторони, передбаченим ст. 22 ГПК України, явка сторін не визнавалася судом обов'язковою; зважаючи на достатність в матеріалах справи документів, необхідних для розгляду спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за наявними в ній документами.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши додатково подані докази в сукупності, заслухавши доводи представника позивача, суд встановив.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Тернопільського обласного центру зайнятості проведено перевірку додержання ТОВ «Альпо» вимог законодавства про зайнятість населення, про що складено відповідний акт № 43 від 31.07.2012 року.

Як вбачається з акту перевірки, відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 21.12.2011 року № 2149 «Про бронювання робочих місць на підприємствах, організаціях та установах міста Тернополя для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на 2012 рік» ТОВ «Альпо» доведено квоту для працевлаштування безробітних з числа незахищених категорій громадян, а саме: жінок, які мають дітей віком до шести років, одиноких матерів з дітьми до чотирнадцяти років або з дітьми-інвалідами, у кількості двох осіб. 26.12.2011 року ТОВ «Альпо» згідно листа № 255 від 23.12.2011 року повідомило Тернопільський міськрайонний центр зайнятості про кількість заброньованих робочих місць на 2012 рік із зазначенням посад та розбивкою по кварталах, в яких бронюється робоче місце: 1) менеджер з персоналу - на другий квартал 2012 року, 2) секретар-референт - на четвертий квартал 2012 року.

Відповідно до рішення про бронювання та листа № 255 від 23.12.2011 року Тернопільським міськрайонний центром зайнятості 05.04.2012 року видано направлення №19011204030055001 безробітній ОСОБА_4, яка належить до категорії жінок, що мають дітей до 6 років для працевлаштування у ТОВ «Альпо», проте відповідач відмовив ОСОБА_4 у прийняті на роботу по тій причині, що вакансія зайнята.

Таким чином, посадовими особами центру зайнятості при здійсненні перевірки встановлено порушення відповідачем п. 3 ст. 5 Закону України "Про зайнятість населення", внаслідок чого накладено штраф у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, що становить 4376,00 грн. (1094,00 грн. (мінімальна заробітна плата з 01.04.2012р. згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік") х 4 = 4376,00 грн.).

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю станом на момент проведення перевірки визначалися Законом України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року, № 803-XII з змінами і доповненнями (далі - Закон № 803-XII).

Згідно з пунктом 1 статті 5 Закону № 803-XII держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у тому числі: жінкам, які мають дітей віком до шести років; одиноким матерям, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дітей-інвалідів.

Для працевлаштування зазначених у пункті 1 цієї статті категорій громадян (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку) місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності та організаційних форм з чисельністю працюючих понад 20 осіб для бронювання ними до 5 відсотків загальної кількості робочих місць, у тому числі з гнучкими формами зайнятості. Порядок квотування і бронювання робочих місць та працевлаштування на них зазначених категорій громадян встановлюється Кабінетом Міністрів України (частини перша, третя пункту 2 статті 5 Закону № 803-XII).

Згідно з пунктом 3 статті 5 Закону № 803-XII у разі відмови у прийомі на роботу громадян із числа категорій, зазначених у пункті 1 цієї статті (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку), у межах установленої броні з підприємств, установ та організацій державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Одержані кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і можуть використовуватися для фінансування витрат підприємств, установ та організацій, які створюють робочі місця для цих категорій населення понад встановлену квоту.

Порядок бронювання та встановлення квоти робочих місць на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності (далі -підприємства) для працевлаштування працездатних громадян працездатного віку, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці (далі -громадяни, які потребують соціального захисту) визначений у Положенні про порядок бронювання на підприємствах, в організаціях і установах робочих місць для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.1998 року № 578 (далі -Положення).

Згідно з пунктами 4, 11 даного Положення у межах броні місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад встановлюють підприємствам квоту робочих місць для обов'язкового працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту. Після затвердження місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад броні та квоти робочих місць на наступний рік підприємства у двотижневий строк погоджують з центрами зайнятості перелік робочих місць, що виділяються, та поквартальний графік працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця.

Пунктами 14, 15 Положення передбачено, що працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця здійснюється тільки за направленням державної служби зайнятості. Підприємства зобов'язані працевлаштовувати громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця за направленням державної служби зайнятості і про прийняте рішення у триденний термін повідомити центр зайнятості.

Контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями здійснює інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі -інспекція), яка входить до складу державної служби зайнятості. Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 року № 47.

Відповідно до пункту 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення інспекція, серед іншого, має право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення»і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

Як вбачається з матеріалів перевірки, що викладені в акті №43 від 31.07.2012р., ТОВ «Альпо» відмовило у прийнятті на роботу особі, яка віднесена до категорії осіб, що мають право на додаткові гарантії зайнятості, передбачені статтею 5 Закону України «Про зайнятість населення» на робоче місце (менеджер з персоналу) на заброньоване місце на другий квартал 2012 року для відповідної категорії осіб, тому суд приходить до висновку, що Тернопільський обласний центр зайнятості правомірно, в межах визначених законом повноважень притягнув ТОВ «Альпо» до адміністративної відповідальності за порушення вимог Закону України «Про зайнятість населення» у вигляді накладення штрафу.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.09.2012р. у справі №2а-1970/3224/12 задоволено позовні вимоги Тернопільського обласного центру зайнятості та стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю «Альпо» суму штрафу.

Вказана постанова станом на 17.04.2012р. не набрала законної сили у зв'язку з поданням відповідачем апеляційної скарги, що підтверджується, зокрема, ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2012р. про відкриття апеляційного провадження.

Разом з тим, як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ №793174 від 18.03.2014р., Товариство з обмеженою відповідальністю "Альпо" знаходиться в стані припинення за рішенням засновників від 08.02.2014р.

Згідно ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити про таке рішення орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи (ч.ч. 1, 3, 5 ст. 105 ЦК України).

У відповідності до приписів ч. 8 ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Як встановлено судом і це вбачається з матеріалів справи, на виконання зазначених приписів закону Тернопільським обласним центром зайнятості до ліквідаційної комісії ТОВ "Альпо" в межах строків, визначених ст.ст. 105, 111 ЦК України подано заяву №04-04/816/0/14-08-18 від 07.03.2014р. про визнання кредитором на суму 4376,00 грн.

Вказані грошові вимоги ліквідаційною комісією розглянуто та, згідно листа-відповіді №12 від 14.03.2014р., такі вимоги відхилено.

Частиною 3 статті 112 ЦК України визначено, що у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.

У разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості: у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом; у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов'язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності; у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов'язкових платежів); у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги. Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги (ч. 1 ст. 112 ЦК України).

Аналіз вищенаведених норм закону дають суду підстави дійти висновку про обґрунтованість та правомірність вимог позивача, враховуючи, що:

1) Тернопільський обласний центр зайнятості в порядку та в межах строків, визначених ст. 112 ЦК України, звернувся до суду з позовом до ТОВ "Альпо" в особі голови ліквідаційної комісії Слободянюк Л.В. про визнання кредиторських вимог в сумі 4376,00 грн. та включення даних вимог до проміжного ліквідаційного балансу відповідача;

2) ліквідаційною комісією відмовлено кредитору (позивачу у справі) у задоволенні його вимог;

3) сплата штрафу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат згідно акту перевірки №43 від 31.07.2012р. за порушення законодавства про зайнятість населення є обов'язком особи згідно положень ст. 5 Закону України "Про зайнятість населення";

4) акт перевірки №43 від 31.07.2012р. відповідачем не оскаржувався, встановлені в ньому факти не визнавалися судом недійсними.

Наведені обставини спростовують заперечення відповідача з приводу відсутності у Товариства законних підстав для включення спірних грошових вимог до ліквідаційного балансу та подальше їх погашення в процедурі ліквідації.

Згідно з приписами ст. 32 ГПК України доказами у справі є фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці докази оцінюються судом на основі всебічності, повноти й об'єктивності усіх обставин справи у своїй сукупності відповідно до положень ст. 43 ГПК України.

Статтею 4-3 Господарського процесуального кодексу України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Разом з тим, розглянувши подане позивачем клопотання про відмову від позову в частині зобов'язання відповідача в особі голови ліквідаційної комісії Слободянюк Л.В. задовольнити грошові вимоги в розмірі 4376,00 грн. за рахунок майна Товариства, суд вважає, що клопотання підлягає до задоволення як таке, що подане в межах прав сторони, визначених ст. 22 ГПК України, та, одночасно, зважаючи, що така відмова не суперечить чинному законодавству, не порушує чиїх-небудь прав та охоронюваних законом інтересів, відповідає правам сторони в процесі, тому суд приймає відмову позивача від позову в цій частині, а провадження у справі щодо даних вимог підлягає припиненню згідно п. 4 статті 80 ГПК України.

Згідно п. 13 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 07.04.2008 р. N 01-8/211 "Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України" зазначено, що за змістом статей 111, 112 ЦК України ліквідаційна комісія діє не від власного імені, а від імені юридичної особи як її орган. Отже, в частині другій статті 112 ЦК України йдеться про звернення до суду з позовом до юридичної особи в особі її ліквідаційної комісії. Такі спори підвідомчі господарським судам.

У зв'язку з наведеним, позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у справі та підлягають стягненню в дохід Державного бюджету України.

У судовому засіданні 17 квітня 2014 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду відповідно до ст. 85 ГПК України.

З огляду на наведене, керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України "Про зайнятість населення" ст.ст. 11, 15, 16, 104, 105, 111, 112 ЦК України, ст.ст. 42-47, 22, 32-34, 43, 44, 49, п. 4 ст. 80, 811, 82-85, 116, 117 ГПК України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Товариству з обмеженою відповідальністю "Альпо" (м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, ідент. код 32549973) в особі голови ліквідаційної комісії Слободянюк Л.В. визнати Тернопільський обласний центр зайнятості (м. Тернопіль, вул. Текстильна, 1Б, ідент. код 05392691) кредитором з грошовими вимогами 4376 (чотири тисячі триста сімдесят шість) грн. 00 коп.

3. Товариству з обмеженою відповідальністю "Альпо" (м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, ідент. код 32549973) в особі голови ліквідаційної комісії Слободянюк Л.В. включити кредиторські вимоги Тернопільського обласного центру зайнятості (м. Тернопіль, вул. Текстильна, 1Б, ідент. код 05392691) у розмірі 4376 (чотири тисячі триста сімдесят шість) грн. 00 коп. до проміжного ліквідаційного балансу Товариства з обмеженою відповідальністю "Альпо" (м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, ідент. код 32549973).

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Альпо" (м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18, ідент. код 32549973), - в дохід Державного бюджету України 1218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору, котрі перерахувати на р/р 31217206783002 у ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012, одержувач УДКСУ м. Тернопіль, код ЄДРПОУ одержувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001.

5. В іншій частині позовних вимог - припинити провадження у справі.

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони та прокурор мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено "22" квітня 2014р.

Суддя Н.О. Андрусик