Провадження по справі № 2-а/260/80/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2014 року Ленінський районний суд м. Донецька у складі:
головуючого судді: Кротінова В.О.
при секретарі: Шелістової Ю.К.
розглянувши у судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, третя особа: Управління державної казначейської служби України у м. Донецьку про зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради про зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною, зазначивши в обґрунтування позовних вимог наступне. Вона має малолітню дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває на обліку в УПСЗН Ленінської районної у м. Донецьку ради, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування та отримує від УПСЗН Ленінської районної у м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (у редакції Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ), який складає 130 грн. на місяць. Вважає дії УПСЗН Ленінської районної у м. Донецьку ради щодо виплати їй вказаної допомоги протиправними, оскільки на правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, які застраховані у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування поширюються норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Просила скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради в частині призначення їй допомоги по догляду за дитиною до 3 років працюючим жінкам з 06.09.2013 року по 24.12.2015 року у розмірі 130 гривень, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради призначити їй допомогу по догляду до 3-х років працюючим жінкам з 06.09.2013 року по 24.12.2015 року у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років на поточний рік, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснювати нарахування та виплату їй допомоги по догляду за її дитиною, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років на поточний рік, з 06.09.2013 року до дати досягнення її донькою трирічного віку.
В судове засідання позивач не з'явилася, надала заяву про розгляд справу за її відсутності, згідно даної заяви позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, за довіреністю Дорошева Г.І., у судове засідання не з'явилась, про час слухання справи була повідомлена належним чином, надала заяву з проханням слухати справу у її відсутність. Відповідно наданих заперечень позовні вимоги не визнала та вказала, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як працююча особа, відповідно до ст. 15 ЗУ «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідно до ст.95 Конституції України виключно законом України про Державний бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно статті 21-23 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. Головні розпорядники бюджетних коштів отримують бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України.
Зазначила, що Управління праці не має законних підстав здійснювати виплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до 3 років відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», оскільки цим законом передбачено, що розміри зазначених виплат встановлюються правлінням Фонду та виплачуються за рахунок коштів фонду. Таке звернення позивача вважає зверненням до неналежного відповідача. Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Тобто виплата застрахованим особам регулюється постановами Кабінету Міністрів України №530 та №1751.
Відповідно пунктом 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001р. № 1751, затверджено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 130 гривень.
Для вирішення питання щодо перерахування та виплати позивачу, як застрахованій особі коштів згідно статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» вона може звернутись за основним місцем роботи. Просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представник третьої особи - Управління державної казначейської служби України у м. Донецьку про визнання дій у судове засідання не з'явився, про час слухання справи був повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи і наявні у ній докази, дійшов наступних висновків.
Так, у судовому засіданні встановлено, що позивач згідно свідоцтва про народження є матір'ю малолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8), у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача з серпня 2012 року до досягнення дитини трирічного віку та отримує грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130 грн. щомісяця, виплату якої здійснює управління, що підтверджується довідкою відповідача (а.с. 11).
Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Стаття 44 Закону № 2240-III визначає строки надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, так допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, зазначеній у частині першій статті 42 цього Закону, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги з вересня 2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд вважає, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Крім того, слід зазначити, що така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року у справі 21-410а12.
Разом з тим, відповідно до ст. 2 КАС України суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Отже, суд має можливість дати оцінку діям відповідача виключно до дня ухвалення рішення суду.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню та з 06 вересня 2013 року по 11 квітня 2014 року зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснити перерахунок та виплату позивачеві допомоги виходячи з розміру, встановленого цим законом.
На підставі викладеного, ст.ст. 46, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р. №10-рп, ст.ст. 43,44 Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Постановою Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12, Постановою Верховного Суду України від 25.12.2012 року у справі 21-410а12, керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 69, 94, 122, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради, третя особа: Управління державної казначейської служби України у м. Донецьку про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною - задовольнити частково.
Скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради в частині призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до 3 років працюючим жінкам з 06.09.2013 року по 11.04.2014 року у розмірі 130 гривень.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради призначити ОСОБА_1 допомогу по догляду до 3-х років працюючим жінкам з 06.09.2013 року по 11.04.2014 року у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років на поточний рік.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Донецьку ради здійснювати нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за її дитиною, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку, у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років на поточний рік, з 06.09.2013 року до 11.04.2014 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - ВІДМОВИТИ.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а особами, які приймали участь у справі, але не були присутні під час проголошення постанови у 10-ти денний строк з дня отримання її копії.
Суддя: