ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2014 р. Справа № 592/4413/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Донець Л.О. , Мельнікової Л.В.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
за участю позивача - ОСОБА_3, представника відповідача - Федорченко Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 30.12.2013р. по справі № 592/4413/13-а
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми з заявою в порядку ч.9 ст.267 КАС України, в якій просив: визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_3, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відновити виплати ОСОБА_3 пенсійного забезпечення у відповідності до постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 10 серпня 2009 року з 01 вересня 2012 року.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області в супереч рішенню суду, що набрало чинності, зменшило розмір пенсійного забезпечення на підставі Закону України "Про державний бюджет України на 2012 рік".
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 30.12.2013 р. заяву - задоволено.
Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_3 та зобов'язано відповідача відновити ОСОБА_3 з 01 вересня 2012 року виплати пенсії в розмірі відповідно до постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 10 серпня 2009 року.
Не погодившись з прийнятою постановою, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник відповідача підтримав апеляційну скаргу, позивач заперечував проти апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечень проти неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 10 серпня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2010 року задоволено позов ОСОБА_3 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 01 жовтня 2008 року здійснити перерахунок та виплату розміру пенсії ОСОБА_3 відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» (а.с.42-44, 63,64).
Судове рішення по справі виконано.
Листами від 31.08.2012 № 9261/04-12, від 17.12.2012 № 1125/Я-11 та від 10.04.2013 №297/Я-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило ОСОБА_3 про зменшення розміру пенсії з 01.09.2012 року.
Вказані дії відповідач обґрунтував вимогами п. З «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та п. 4 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», відповідно до яких норми і положення ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2013 роки.
Позивачу з 01.09.2012 року пенсія зменшена до 2565,06 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що згідно з п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" норми і положення ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Аналізуючи наведені норми, суд першої інстанції дійшов до висновку, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеній категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України. Вирішуючи питання, яка з однопредметних законодавчих норм однакової юридичної сили, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню (ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чи п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік"), перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. Пізніше були прийняті норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік". Водночас суд вважає необхідним зазначити, що на момент набрання чинності зазначеним Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат особам, звільненим з військової служби. До набрання чинності нормативно-правового акту Кабінету Міністрів України, прийнятого на виконання вимог п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" застосуванню підлягає ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". А тому заява позивача задоволена.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
На виконання постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 10.08.2009 року у справі № 2а-351/09, відповідачем здійснено перерахунок та виплату розміру пенсії ОСОБА_3 відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням.
Згідно зі ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до п. З «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та п. 4 «Прикінцевих положень» Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» норми і положення ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2013 роки.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 № З-рп/2012 визнано, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно до ч . 2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Враховуючи норму Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», головним управлінням з 01.09.2012 року здійснено перерахування розміру пенсії позивача та зменшено її до 2565,06 грн.
Позивач, вважаючи вказані дії відповідача неправомірними, здійсненими в порушення вимог судового рішення, звернувся за захистом своїх порушених прав в порядку вимог ч.9 ст. 267 КАС України.
Колегія суддів зазначає, що ст. 267 КАС України встановлює повноваження адміністративного суду щодо здійснення контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах з метою забезпечення їх повного, правильного і своєчасного виконання. Вказана стаття передбачає дві процесуальні форми контролю адміністративного суду за виконанням судових рішень в адміністративних справах, це судовий контроль за ініціативою суду, що ухвалив відповідне судове рішення та судовий контроль за ініціативою осіб, які беруть участь у справі, чи інших заінтересованих осіб.
За приписами ч. 9. ст. 267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду. Таку заяву може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідною постановою суду.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судовим розглядом встановлено, що рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 10 серпня 2009 року виконано.
Проведення перерахунку пенсії позивача з 01 вересня 2012 року здійснено відповідачем за межами виконання судового рішення.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів не може погодитись з рішенням суду першої інстанції про визнання неправомірними дії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відновити виплати ОСОБА_3 пенсійного забезпечення у відповідності до постанови Ковпаківського районного суду м. Суми від 10 серпня 2009 року з 01 вересня 2012 року, оскільки згідно вимог ч. 9 ст. 267 КАС України суд особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Виходячи зі змісту даної норми, колегія суддів вважає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень відновити виплати пенсійного забезпечення можливо лише судом за наслідками розгляду адміністративної справи по суті спору, під час прийняття судового рішення у справі, а не за наслідками розгляду заяви про судовий контроль за виконанням рішення у цій справі.
Судова колегія прийшла до висновку що, правові відносини між позивачем та відповідачем щодо зменшення розміру пенсійних виплат з 01.09.2012 року є предметом нового спору.
Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги щодо порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Вважає необхідним зазначити, що належним способом захисту прав позивача у спірних правовідносинах є звернення до суду з новим позовом, а не подання заяви в порядку ст.267 КАС.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні рішення були допущені порушення норм матеріального та процесуального права, а тому дана постанова підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 30.12.2013р. по справі № 592/4413/13-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні заяви ОСОБА_3 про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бартош Н.С.Судді Донець Л.О. Мельнікова Л.В.
Повний текст постанови виготовлений 24.02.2014 р.