Ухвала суду № 38398266, 25.04.2014, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2014
Номер справи
809/1250/14
Номер документу
38398266
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову у забезпеченні позову

"25" квітня 2014 р. Справа № 809/1250/14

м. Івано-Франківськ

Колегія суддів Івано-Франківського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Матуляка Я.П.,

суддів: Могили А.Б., Скільського І.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду клопотання

ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України, Міністерства закордонних справ України; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - орган опіки Івано-Франківська та Івано-Франківської області, Служба у справах неповнолітніх про визнання дій та бездіяльності протиправними, та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції Польщі Ministerstwo Sprawiedliwosci, Міністерства праці і соціальної політики Польщі Ministerstwo Pracy I Polityki Socjalnej, Міністерства казни в Польщі Ministerstwo Skarbu, Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України, Міністерства закордонних справ України; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - орган опіки Івано-Франківська та Івано-Франківської області, Служба у справах неповнолітніх про визнання дій та бездіяльності протиправними, та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою від 24.04.2014 року по даній справі позивачу відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог звернутих до Міністерства юстиції Польщі, Міністерства праці і соціальної політики Польщі, Міністерства казни Польщі.

Ухвалою від 24.04.2014 року відкрито провадження у даній справі в частині позовних вимог звернених до Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України, Міністерства закордонних справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - орган опіки Івано-Франківська та Івано-Франківської області, Служба у справах неповнолітніх про визнання дій та бездіяльності протиправними, та зобов'язання вчинити дії, а саме: визнання протиправними дій Міністерства закордонних справ України щодо невжиття заходів до звільнення з дитячого будинку №4 м. Варшави малолітніх дітей ОСОБА_1 - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2; визнання протиправною, незаконною та неправомірною бездіяльність Міністерства юстиції України щодо не вчинення присікальних дій проти вимоги про повернення дітей до дитячого будинку №4 м. Варашави, підтриманої Міністерством юстиції Польщі; зобов'язання Міністерство юстиції України припинити протиправні, неправомірні та незаконні дії і бездіяльність, що стосується вимоги повернення позивачем малолітніх дітей до дитячого будинку №4 м. Варшави; зобов'язати Державну казначейську службу України виплатити ОСОБА_1 моральну шкоду еквівалентну 100 000 грн.

23.04.2014 року, ОСОБА_1, на підставі ст.ст. 117, 118 КАС України подано клопотання про забезпечення позову, в якому позивач просить заборонити відповідачам відібрання у ОСОБА_1 малолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та поміщення їх до дитячого будинку. Клопотання мотивує тим, що протягом останнього місяця органи юстиції вимагають повернення малолітніх дітей позивача. Зазначає, що дані вимоги можуть бути виконані органами юстиції в примусовому порядку, а тому існує очевидна небезпека заподіяння шкоди її правам, свободам та інтересам до ухвалення рішення в адміністративній справі, захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Крім того, просить звільнити її від сплати судового збору за вирішення питання про забезпечення позову, мотивуючи тим, що є одинокою матір'ю, не працює, утримує двох дітей виключно за рахунок допомоги з бюджету України, яка є незначною та в повному обсязі витрачається на їх утримання. На підтвердження чого подала на адресу суду довідку №2475 від 22.04.2014 року.

Згідно ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства підставами забезпечення адміністративного позову є наявність очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі:

- наявність неможливості захисту прав, свобод та інтересів позивача без вжиття таких заходів;

- необхідність докладення значних зусиль та витрат для відновлення прав, свобод та інтересів позивача в разі невжиття цих заходів;

- очевидність ознак протиправності, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Частиною 1 ст. 118 КАС України, передбачено, що клопотання про забезпечення позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.

Враховуючи вимоги вищенаведених норм процесуального законодавства, колегія суддів розглянула дане клопотання на наступний день після відкриття провадження у даній справі в частині позовних вимог, без повідомлення сторін, в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що на підтвердження обставин зазначених у клопотанні про забезпечення позову, та якими позивач обґрунтовує дане клопотання, не надано жодних доказів, зокрема відповідних документів чи вимог Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України. Долучені до позовної заяви листи Міністерства юстиції України від 06.03.2014 року та Головного управління юстиції в Івано-Франківській області від 17.03.2014 року, жодним чином не підтверджують зазначених у клопотанні обставин. У вказаних документах поставлено питання про отримання пояснень та добровільної згоди на повернення дітей ОСОБА_1 А отже, на думку суду, вказане клопотання не є обґрунтоване та не підлягає до задоволення.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Питання визначення місця проживання малолітніх дітей та позбавлення батьківських прав, що в подальшому тягне за собою, як зазначає позивач, відібрання дітей, регулюються Сімейним кодексом України та підлягають вирішенню відповідними загальними судами в порядку цивільного судочинства. Як наслідок, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов не може бути забезпечено у спосіб визначений позивачем. В той же час, позивач не позбавлена права звернутись у встановленому сімейним та цивільно-процесуальним законодавством порядку до суду з питань, що стосуються визначення місця проживання дітей, інших питань, пов'язаних з піклуванням про малолітніх дітей.

Підсумовуючи все вищевикладене суд приходить до висновку, що в задоволенні клопотання про забезпечення позову у даній справі, слід відмовити.

Відповідно до ч.1 ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Частиною 1 статті 88 КАС України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Враховуючи майновий стан позивача та ту обставину, що на даний час єдиним доходом ОСОБА_1 є допомога на утримання малолітніх дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, суд приходить до висновку про доцільність застосування положень ч. 1 ст. 88 КАС України та звільнити ОСОБА_1 від оплати судових витрат у вигляді судового збору в розмірі 121,80 грн..

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 88, 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за позовом Міністерства юстиції України, Державної казначейської служби України, Міністерства закордонних справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - орган опіки Івано-Франківська та Івано-Франківської області, Служба у справах неповнолітніх про визнання дій та бездіяльності протиправними, та зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за розгляд заяви про забезпечення позову, у розмірі 121,80 гривень.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя /підпис/ Матуляк Я.П.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.