Справа №242/997/14-а
Провадження № 2-а/242/97/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2014 року Селидівський міський суд Донецької області в складі:
головуючого судді Черкова В.Г., при секретарі Кідрон О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов»язання призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов»язання призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, в якому зазначила, що 24.02.2014 р. вона звернулась до відповідача із заявою призначити їй допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення трирічного віку у розмірі, що дорівнює прожитковий мінімум для дитини віком до шести років встановленому ст.. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Однак, відповідач її заяву розглянув як звернення громадян та своєю відповіддю запропонував їй звернутися до суду. Вважає, що вона, як застрахована особа, має право отримувати допомогу по догляду за дитиною у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року. Просить суд, визнати протиправними дії Селидівського УПСЗН Селидівської міської ради щодо розгляду її заяви від 24 лютого 2014 року про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як заяви про звернення громадян. Визнати протиправними дії відповідача щодо пропозиції звернутися їй із заявою про призначення допомоги до досягнення дитиною трирічного віку з врахуванням доходів та не менше встановленого мінімальному розмірі 130,00 гривень. Зобов»язати відповідача призначити їй з 24 лютого 2014 року щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Позивач в судове засідання не з»явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник відповідача в судове зсідання не з»явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. Надала заяву, в якій просила розглянути справу без її участі та відмовити в задоволенні позовних вимог. Також надала письмове заперечення, в якому зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з серпня 2013 року як одержувач допомог відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-ХІІ. Як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1. позивач на обліку в управлінні не перебуває у зв»язку з тим, що з заявою про призначення цього виду допомоги не зверталась. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв»язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб»єктів підприємницької діяльності. Відповідно до ч.1 ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-ХІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Ця норма діє з 1 січня 2008 р. в наведеній редакції на період 2013 р. не зупинялася, неконституційною не визнавалася. Та редакція ст.. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-ХІІ припинила свою дію з 1 січня 2008 року. Крім того, зазначив, що УПСЗН не є органом, який здійснює виплати допомоги по догляду за дитиною застрахованим особам з коштів Фонду, а призначає та виплачує кошти з Державного бюджету України. Відповідно до ч.1, ч.4 ст.48 Бюджетного кодексу України УПСЗН може брати бюджетні зобов»язання(перераховувати) та здійснювати платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, і будь-які зобов»язання, взяті УПСЗН без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України(рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов»язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов»язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов»язань не здійснюються. Просить суд, відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши надані докази, встановив наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст.51 Конституції України передбачено, що сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Статтею 46 ч. 2 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч. 2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Судом встановлено, що позивач є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. 24.02.2014 року звернулась до УПСЗН Селидівської міської ради із заявою, в якій просила призначити їй допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 до досягнення дитиною трирічного віку у розмірі, що дорівнює прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років. На її звернення було надано відповідь УПСЗН від 06.03.2014 р., в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з серпня 2013 року як одержувач державних допомог відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та отримує допомогу при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як на другу дитину. Як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку ОСОБА_2 ОСОБА_1 на обліку в управлінні не перебуває у зв»язку з тим, що з заявою на призначення цього виду допомоги не зверталась. ОСОБА_1 було роз»яснено п.20 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12. 2001 № 1751(зі змінами та доповненнями) та запропоновано звернутися з заявою з документами, передбаченими порядком призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми на призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв»язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб»єктів підприємницької діяльності.
Але позивач не звернулась до УПСЗН Селидівської міської ради із зазначеними у «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми» і належно оформленими документами та як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на обліку УПСЗН Селидівської міської ради не перебуває.
За таких обставин, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
На підставі ст. ст. 3, 19 Конституції України, ст. ст. 1, 3, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми», керуючись ст. ст. 6, 86, 94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов»язання призначити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Суддя