ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
11 квітня 2014 року 10:00 № 826/3295/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомДержавної фінансової інспекції в м. Києвідо Публічного акціонерного товариства «Київенерго»прозобов'язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Державна фінансова інспекція в м. Києві звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства «Київенерго» про зобов'язання ПАТ «Київенерго» надати Держфінінспекції в м. Києві персональні дані заступника фінансового директора ПАТ «Київенерго» Грантовського О.М., а саме: інформацію щодо дати і місця народження, місця проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта, фактів адміністративної відповідальності раніше.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено Держфінінспекції в доступі до персональних даних.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та зазначив, що внаслідок протиправної відмови в доступі до публічної інформації, позивач позбавлений можливості в повній мірі виконати завдання, покладені на нього.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти заявлених позовних вимог та зазначив, що Держфінінспекція не має законодавчо визначених повноважень по витребуванню персональних даних осіб, на яких мають бути накладено стягнення, проте безпосередньо можуть звернутися до особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Звернення позивача до суду з позовом про витребування персональних даних фізичних осіб - співробітників підприємств не передбачено законом, а тому є неправомірним.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку з тим, що відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у письмовому провадженні (ч. 6 ст. 128 КАС України).
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною фінансовою інспекцією в м. Києві (далі - Держфінінспекція в м. Києві) відповідно до п. 1.1.4.1 плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в м. Києві на І квартал 2014 року було передбачено проведення з 07.02.2014 по 06.03.2014 планової ревізії фінансово-господарської діяльності Публічного акціонерного товариства «Київенерго» за період з 01.01.2012 по 31.12.2013.
Про початок проведення ревізії товариство було повідомлено листом від 27.01.2014 № 26-11-14-14/1093.
При виході 07.02.2014 на об'єкт контролю перед початком ревізії, посадовими особами Держфінінспекції в м. Києві, відповідно до п.п. 7, 12 Порядку, заступнику фінансового директора Товариства Грантовському О.М. було надано 2 примірники направлення Держфінінспекції в м. Києві на проведення ревізії головним державним фінансовим інспектором відділу інспектування у сфері послуг Чуйко Ю.П. № 397 від 06.02.2014 та програми ревізії Товариства, затвердженої 06.02.2014.
Направлення та програму ревізії було повернуто посадовим особам Держфінінспекції в м. Києві без будь-яких відміток про їх отримання з боку керівництва Товариства та ознайомлення з ними, і в усній розмові з заступником фінансового директора Товариства Грантовським О.М. було отримано повідомлення про відмову у допущенні проведення ревізії відповідача.
Посадовими особами Держфінінспекції в м. Києві було складено акт про недопущення до проведення ревізії від 07.02.2014 № 11-30/725, два примірника якого надіслано відповідачу для ознайомлення, підписання та повернення до Держфінінспекції в м. Києві листом від 08.02.2014 № 26-11-14-14/1730.
Листом від 17.02.2014 №42АУ/9ШЗ/965 відповідач повернув перший та третій примірники акту про недопущення до проведення ревізії підписаного із запереченнями.
Листом від 08.02.2014 р. № 26-11-14-14/1776 Державна фінансова інспекція у м. Києві звернулась до відповідача щодо надання персональних даних заступника фінансового директора ПАТ «Київенерго» Грантовського О.М. для складання протоколу про адміністративне правопорушення, а саме: інформацію щодо дати та місця народження, сімейного стану, кількості осіб, що перебувають на утриманні, довідку про середньомісячну заробітну плату за останні 6 місяців, паспортні дані, індивідуальний податковий номер та інформацію стосовно притягнення до адміністративної відповідальності протягом останнього року.
Відповідач листом від 28.02.2014 № 42АУ/53Ф/1172 (вх. № 14-800) від 03.03.2014) відмовив Держфінінспекції в м. Києві у наданні зазначених персональних даних.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» 26 січня 1993 року N 2939-XII (надалі - Закон N 2939-XII) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону N 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб - підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань.
За змістом пп. 4 п. 4, п. 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 № 499/2011, Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб. Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку одержувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб - підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на Держфінінспекцію України та її територіальні органи завдань; накладати у випадках, передбачених законодавчими актами, адміністративні стягнення.
Відповідно до Положення про Державну фінансову інспекцію в м. Києві (затвердженого Головою Державної фінансової інспекції України 07.12.2011 р.), Державна інспекція в м. Києві підпорядковується Державній фінансовій інспекції України та є її територіальним органом.
Відповідно до змісту п. 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550, за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю.
Водночас, за змістом ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Розділами VI та VII Порядку оформлення органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 12.03.2009 р. N 52, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.04.2009 р. за N 388/16404, визначено перелік документів, матеріалів та відомостей, які накопичуються ГоловКРУ та КРУ у справах про адміністративні правопорушення.
Ураховуючи зазначене, державному органу, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю, надано право на обробку відомостей про осіб, стосовно яких було складено протоколи про адміністративні правопорушення чи мають бути складені, зокрема право на накопичення персональних даних (довідки про розмір заробітної плати, документи щодо обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення (довідка про склад сім'ї, наявність на утриманні непрацездатних осіб тощо, якщо такі були надані особою, що притягується до адміністративної відповідальності)).
При цьому протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1 до Порядку оформлення органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні матеріалів про адміністративні правопорушення) містить відомості, які зазначаються про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності: прізвище, ім'я, по батькові, дата і місце народження, посада, місце роботи, розмір середньомісячної заробітної плати, сімейний стан (на утриманні), місце проживання, підпис особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
Обробка персональних даних особи, що притягується до адміністративної відповідальності, здійснюється в порядку, визначеному наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 12.03.2009 р. N 52 «Про затвердження Порядку оформлення органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні матеріалів про адміністративні правопорушення», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.04.2009 р. за N 388/16404.
Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних» від 1 червня 2010 року N 2297-VI (надалі - Закон N 2297-VI ) поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
З системного аналізу вказаних норм Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Положення про Державну фінансову інспекцію України, Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, в контексті вимог ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних», видно, що державний фінансовий контроль, який забезпечується органом державного фінансового контролю, зокрема, Державною фінансовою інспекцією у м. Киві шляхом проведення відповідних заходів, в тому числі державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування тощо, здійснюється в інтересах економічного добробуту.
Таким чином, повноваження позивача щодо доступу до персональних даних фізичних осіб містяться у положеннях Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», Кодексу України про адміністративні правопорушення, у положеннях Порядку оформлення органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні матеріалів про адміністративні правопорушення та в нормах Положення про Державну фінансову інспекцію, які обґрунтовують повноваження позивача на доступ до персональних даних фізичних осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 Закону N 2297-VI органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають право на безперешкодний і безоплатний доступ до персональних даних відповідно до їх повноважень.
З огляду на зазначене, у Держфінінспекції, за висновком суду, є всі правові підстави для отримання, в тому числі від підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб інформації, зокрема публічної, необхідної для забезпечення притягнення до адміністративної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю (накладення адміністративних стягнень).
За таких обставин, в контексті вимог пп. 4 п. 4, п. 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, п. 50 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд приходить до висновку про правомірність дій позивача щодо витребування у відповідача персональних даних, а саме: дати і місця народження, місця проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта, фактів притягнення до адміністративної відповідальності раніше.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач в силу положень ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України довів обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, а відтак, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69- 71, 94, 160- 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної фінансової інспекції у м. Києві задовольнити.
2. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство АТ «Київенерго» (код ЄДРПОУ 00131305) надати Держфінінспекції в м. Києві персональні дані заступника фінансового директора ПАТ «Київенерго» Грантовського О.М., а саме: інформацію щодо дати і місця народження, місця проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта, фактів притягнення до адміністративної відповідальності раніше.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О.Іщук