ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Адамович О.Й.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"23" квітня 2014 р. Справа № 296/11401/13-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Майора Г.І.
Охрімчук І.Г.,
при секретарі Городнюк В. М. ,
за участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Корольовського районного суду м. Житомир від "12" лютого 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Корольовському районі м. Житомира про нарахування пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2013 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, в якому просила визнати дії відповідача щодо припинення їй виплати у раніше призначеному розмірі пенсії з 10.01.2010 року протиправними, визнати дії відповідача щодо винесення розпорядження № 102147 від 21.08.2010 року про перерахунок пенсії протиправними та визнати це розпорядження недійсним. Також, просила зобов'язати відповідача поновити їй виплату пенсії на умовах та у розмірі, що виплачувалась згідно розпорядження № 102147 від 25.02.2008 року починаючи з 01.10.2010 року та виплатити недоотриману суму пенсії з 01.10.2010 року.
Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомир від 12.02.2014 року поновлено ОСОБА_3 строк звернення до суду.
Враховуючи те, що ухвала суду першої інстанції щодо поновлення строку звернення до суду відповідачем не оскаржувалася, тому не є предметом апеляційного розгляду.
Постановою Корольовського районного суду м. Житомир від 12.02.2014 року позов задоволено частково.
Визнано неправомірними дії управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо перерахунку пенсії позивача згідно розпорядження № 102147 від 25.08.2010 року.
Скасовано розпорядження № 102147 від 25.08.2010 року щодо перерахунку позивачу пенсії з 19.02.2008 року.
В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з даною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову в частині відмови у задоволенні позову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази та проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
19.02.2008 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії.
Розпорядженням відповідача від 13.03.2008 року № 102147 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2008 року відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після перерахунку страховий стаж становив 47р.02м. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1,2 становив 0,256600 (47р. х 12 + 2м.) : 1200 х 1,2.
Розмір пенсії перерахований із заробітку взятого за період роботи з 01.01.1966р. по 31.12.1970р., з 01.08.2001р. по 24.10.2003р., з 12.01.2004р. по 31.01.2008р.
Також, була проведена оптимізація заробітної плати для обчислення пенсії, в результаті якої індивідуальний коефіцієнт заробітку становив 1,32856. Заробітна плата для обчислення пенсії склала 1591,50 грн.
Виходячи з проведеного перерахунку, до 01.10.2010 р. розмір пенсійних виплат становив 1275,72 грн.
02.04.2010 р. позивач знову звернулася до фонду з заявою про перерахунок пенсії.
Після звернення з вказаною заявою, фондом було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2010р. з урахуванням страхового стажу з 01.02.2009 р. по 05.09.2009 р.
Разом з тим, було виявлено, що при проведені оптимізації заробітку після подання заяви від 19.02.08 р., було помилково виключено період заробітку з 01.08.2001 р. по 31.01.2008 р., що привело до завищення індивідуального коефіцієнту заробітку.
Згідно розпорядження № 102147 від 25.08.2010р. фондом було проведено перерахунок пенсії з 19.02.2008 р.
З 01.10.2010 р. пенсійну справу було проведено у відповідність, помилку було виправлено, індивідуальний коефіцієнт заробітку зменшено до 1,03552.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії визначено в розмірі 1240,46 грн. Страховий стаж становив 48 р.10 м.07 дн.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року 1,35 становив 0,65925 (47р. х 12 + 10м.) :1200 Х1,35.
Розмір пенсійних виплат з 01.10.2010 р. становив 1092,51 грн.
Спір виник у зв'язку з тим, що позивачу призначена пенсія за віком в розмірі 1275,72 грн., а потім її розмір безпідставно зменшено до 1092,51 грн., у зв'язку із приведенням пенсійної справи позивача у відповідність до вимог діючого законодавства.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) та цим кодексом.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною 1 статті 24 зазначеного Закону визначено. що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлений статтею 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Абзацами 1-3 частини 1 статті 40 Закону було визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Так, частиною 4 статті 42 Закону визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Посилання відповідача на Закон України "Про державний Бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007р. №107, яким були внесені зміни до ст. 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є безпідставними, оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008, зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 р. №107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розпорядження № 102147 від 25.08.2010р. про перерахунок пенсії прийнято без урахування вказаних норм та не було враховано право позивача на виключення періоду до 60 календарних місяців згідно ч.1 ст. 40 Закону.
Враховуючи викладене колегія суддів вважає вказані дії відповідача такими, що не ґрунтуються на законодавстві, яке регулює спірні правовідносини, і зазначає про обґрунтованість вимог позивача.
При цьому, для повного захисту порушеного права, колегія суддів приходить до висновку, про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Постанову Корольовського районного суду м. Житомир від "12" лютого 2014 р. в частині відмови у задоволенні позову - скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення.
Визнати протиправними дії управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо припинення з 01 жовтня 2010 року виплати ОСОБА_3 державної пенсії у раніше призначеному розмірі.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області поновити ОСОБА_3 з 01 жовтня 2010 року виплату державної пенсії на умовах та в розмірі згідно розпорядження № 102147 від 13 березня 2008 року та здійснити виплату недоотриманої суми пенсії починаючи з 01 жовтня 2010 року з урахуванням виплачених сум.
В решті постанову залишити - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Є.В.Одемчук
судді: (підпис) Г.І. Майор
(підпис) І.Г. Охрімчук
З оригіналом згідно: суддя _______ Є.В.Одемчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "23" квітня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Корольовському районі м. Житомира пл.Польова,8,м.Житомир,10009
4-третій особі: - ,