ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2014 року справа № 823/557/14
м. Черкаси
12 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
за участю представника відповідача Канівської центральної районної лікарні Строгої Т.В. - за довіреністю від 21.03.2014 р. № 476/01-01,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області до Канівської центральної районної лікарні, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Канівське управління Державної казначейської служби України в Черкаській області про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області, в якому просить стягнути з Канівської центральної районної лікарні заборгованість на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за січень - лютий 2014 року на загальну суму 40199 грн. 43 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість зі сплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій січень - лютий 2014 року, призначених відповідно до пунктів "а", "б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що визначена згідно розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, на загальну суму 40199 грн. 43 коп. Станом на 05.03.2014р. дана заборгованість відповідачем не погашена.
Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що фактичні витрати позивача на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "а"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за січень - лютий 2014 року відповідачем повністю відшкодовані згідно з розрахунками.
Представник відповідача зазначає, що у відповідача відсутня заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій колишньому працівнику ОСОБА_3 за період 06.12.2011 - 31.12.2013 у розмірі 35523 грн. 11 коп. Згідно з актом звірки між управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі та Канівською центральною районною лікарнею станом на 01.01.2014 року заборгованість зі сплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відсутня.
Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_3 за період 06.12.2011 - 31.12.2013 лікарні не надсилались.
Представник третьої особи, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання про розгляд справи без участі представника управління та письмові пояснення. Відповідно до письмових пояснень Канівська центральна районна лікарня є бюджетною установою та розпорядником бюджетних коштів. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі з бюджету за наявності бюджетних призначень, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання зобов'язань минулих років. Відповідно до річного звіту Канівської центральної районної лікарні за 2013 рік, поданого до Канівського управління Державної казначейської служби України в Черкаській області, кредиторська заборгованість по видатках на соціальне забезпечення, а саме виплату пенсій і допомоги, відсутня.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997р. платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Пунктом 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом 4 п. 1 ст. 2 цього Закону.
При цьому об'єктом оподаткування для вищезазначених платників збору є, окрім іншого, фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, визначено статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991р., згідно якої на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
згідно пункту "а" працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;
згідно пунктів "б"-"з", зокрема працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць тощо.
З 01.04.2004р. набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІV(далі по тексту - Закон № 1058), пунктом 2 Прикінцевих положень якого передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне страхування". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Так, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності Законом № 1058, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платниками збору сплачується до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах встановлено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р. (далі по тексту - Інструкція).
Пунктом 6.1 Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:
для платників-роботодавців (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
для платників-роботодавців, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Згідно з пунктом 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства та організації зобов'язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (п. 6.8 Інструкції).
Судом встановлено, що відповідач - Канівська центральна районна лікарня зареєстрована як юридична особа 25.11.1991р., ідентифікаційний код 02005326 (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 07.03.2014р.).
З огляду на викладені вище норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що відповідач, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій цим працівникам.
Із поданих до суду документів вбачається, що на обліку в органах Пенсійного фонду України перебуває 4 особи - колишні працівники відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, яким призначена пільгова пенсія відповідно до п.п. "а", "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991р. №1788-ХІІ.
Як вбачається з розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з лютого 2014 року позивач поніс витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за Списком №2 в лютому 2014 року на загальну суму 3361 грн. 50 коп.
Згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з лютого 2014 року позивач поніс витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за Списком №1 в лютому 2014 року на загальну суму 1314 грн. 01 коп.
Направлення даних розрахунків відповідачу підтверджується копіями фіскальних чеків на відправку рекомендованих листів відповідачу.
Таким чином, загальна сума понесених позивачем витрат у лютому 2014 року згідно розрахунків складає 4675 грн. 51 коп.
Судом встановлено, що відповідачем було погашено заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за лютий 2014 року у розмірі 4675 грн. 51 коп., що підтверджується платіжним дорученням від 11.03.2014р. №249 на суму 4675,51 грн.
Разом з тим, управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області просить суд стягнути з відповідача заборгованість на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій ОСОБА_3 за період 06.12.2011 - 31.12.2013 у розмірі 35523 грн. 11 коп.
На думку позивача, вказана заборгованість виникла у 2014 році після проведення позивачем комплексного аудиту і перевірки відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій. Листом управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі від 16.01.2014р. №319/05 відповідача повідомлено, що колишньому працівнику лікарні ОСОБА_3 призначено пенсію за віком (за Списком №2 при повному пільговому стажі) з 06.12.2011 року. За результатами перевірки відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій встановлено, що органами Пенсійного фонду України не виставлялись до відшкодування Канівській центральній районній лікарні суми витрат на виплату і доставку пільгових пенсій по працівнику ОСОБА_3 за період 06.12.2011 - 31.12.2013 у розмірі 35523 грн. 11 коп.
Розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій ОСОБА_3 з моменту її призначення (з 06.12.2011р) по 31.12.2013р. відповідачу не надсилались. У листі управлінням зроблено розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсії ОСОБА_3 за період 06.12.2011 - 31.12.2013 на загальну суму 35523 грн. 11 коп.
Вирішуючи питання про наявність заборгованості відповідача з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій колишньому працівнику ОСОБА_3 за період 06.12.2011 - 31.12.2013 у розмірі 35523 грн. 11 коп., суд враховує, що відповідно до Інструкції обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, а підприємство зобов'язано здійснити відшкодування зазначених витрат у розмірах, визначених органами Пенсійного фонду.
Підставою для відшкодування вказаних сум є розрахунок цих витрат, який надсилається підприємству.
У разі незгоди з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підприємство може оскаржити його в судовому порядку.
Згідно акту звірки №3 між управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі та Канівською центральною районною лікарнею станом на 01.01.2014 року заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій відсутня.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що у відповідача відсутня заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у розмірі 35523 грн. 11 коп., відтак позовні вимоги є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Суд також, враховує, що відповідачем до фінансового управління Канівської районної державної адміністрації надіслано лист від 03.04.2014р. №625/01-03, в якому лікарня просить додатково передбачити в кошторисних призначеннях Канівської центральної районної лікарні на 2014 рік видатки на відшкодування пільгових пенсій Пенсійному фонду у розмірі 35523,11 грн.
З проханням передбачити в кошторисі на утримання Канівської центральної районної лікарні видатки на відшкодування пільгових пенсій після проведеного перерахунку в січні - лютому 2014 року звернулось і управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області (лист від 21.03.2014р. №2096/01-02).
Відповідно до листа фінансового управління Канівської районної державної адміністрації Черкаської області від 04.04.2014р. №01-32/19, наданого на лист УПФУ в м.Каневі та Канівському районі, після детального аналізу даних витрат і виходячи з фінансових можливостей бюджету, питання щодо виділення коштів для відшкодування пільгових пенсій Канівській центральній районній лікарні буде винесено на розгляд чергової сесії районної ради.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 11.04.2014р.