копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2014 р. Справа № 818/822/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В
Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав у судовому засіданні. Мотивує його тим, що 11.05.2012 року відповідач прийняв податкове повідомлення - рішення, яким збільшено розмір зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки та застосовано штрафні санкції. Вважає, що податкове зобов'язання донараховане відповідачем протиправно, оскільки зміна розміру земельного податку згідно із Законом України "від 03.06.2008 року № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" є підставою для перегляду установленого розміру орендної плати та внесення змін до договору оренди землі, і не тягне за собою автоматичного підвищення орендної плати. Просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову. Пояснив, що позивачем із Сумською міською радою укладено договори оренди земельних ділянок. Проведеною камеральною перевіркою податкової декларації з орендної плати за лютий 2012 року встановлено, що розмір орендної плати, визначений в податковій декларації є меншим, ніж визначено за результатами перевірки. Це призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі. За наслідками перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення, яким донараховано орендну плату та штрафні (фінансові) санкції. Вважає позицію позивача помилковою, оскільки справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України та відноситься до сфери регулювання податкового законодавства і не може залежати від умов договору. Збільшення орендної плати відбулося відповідно до закону, тому необхідність сплати орендної плати в більшому, порівняно з договором, розмірі виникла незалежно від внесення змін до договору.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що між ПАТ "Сумбуд" та Сумською міською радою укладено договори оренди земельних ділянок, якими встановлено розмір орендної плати - від 1% до 3% від їх нормативної грошової оцінки (а.с. 13-14,16-17,19-20,22-23,24-25,27-28). Відповідач подав до податкового органу декларацію з плати за землю за 2012 рік, в якій визначив суму зобов'язання, виходячи із розміру орендної плати за земельні ділянки, встановленої договорами (а.с. 39-41). 20.04.2012 року відповідачем була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих в податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік, якою встановлено, що ТОВ "Сумбуд" занижено на 17 088 грн. 58 коп. суму податкового зобов'язання за лютий 2012 року, заявлену в податковій декларації (а.с. 42-43). 11.05.2012 року прийнято податкове повідомлення - рішення № 002871502/12401, яким збільшено суму зобов'язання з орендної плати на 17 088 грн. 58 коп. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 8 544 грн. 29 коп. (а.с. 6).
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю є загальнодержавним податком, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі (ст. 269 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок (ст. 271 цього Кодексу).
У відповідності до пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Кодексу, а згідно пп. в) п. 288.5.2 цього ж пункту не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки.
У відповідності до ст. 9 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати якого регламентований положеннями Податкового кодексу України.
Тому, починаючи з 01.01.2011 року відносини, що виникають щодо сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності, регулюються приписами Податкового кодексу України. Враховуючи встановлення законодавством закріпленого мінімального розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, суд вважає, що відповідачем правомірно збільшено суму зобов'язання позивача з орендної плати, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Сумбуд" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002871502/12401 від 11 травня 2012 року, яким збільшено грошове зобов`язання з орендної плати за земельні ділянки комунальної власності за лютий 2012 року на 17088 грн. 58 коп. за основним платежем та застосовано штрафні (фінансові) санкціії в розмірі 8544 грн. 29 коп., відмовити в зв`язку з необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.В. Соп'яненко
З оригіналом згідно
Суддя О.В. Соп'яненко