Постанова № 38379466, 22.04.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2014
Номер справи
812/1464/14
Номер документу
38379466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 квітня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1464/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Лагутіна А. А.,

при секретарі судового засідання: Рязанській Є. О.

за участю

представника позивача: Землянської О. С. (довіреність № 69 від 31.12.2013, працює: головний спеціаліст юридичного сектору-юрисконсульт),

представника відповідача: Доценко Н. І. (довіреність № 22 від 02.04.2014),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська фірма «Силует» про застосування заходів реагування,-

ВСТАНОВИВ:

03 березня 2014 року Державна екологічна інспекція у Луганській області (далі - Позивач) звернулась до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська фірма «Силует» (далі - Відповідач або ТОВ «Луганська фірма «Силует») про застосування заходів реагування. В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на таке.

За результатами перевірки відповідача встановлено, що підприємством експлуатується джерело викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котел водогрійний газовий напільний «Колві-Термо «КТН 50 СЕ» за адресою: м. Луганськ, вул. Котєльнікова, 7, але дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від зазначеного джерела викидів у товариства відсутній, що є порушенням ст.ст. 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Так, у відношенні ТОВ «Луганська фірма «Силует» був виданий припис від 29.11.2013 № 152 про усунення виявленого порушення зі строком виконання до 29.01.2014. Позивач зазначив, що виданий припис від 29.11.2013 № 152, в частині порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, відповідачем станом на момент подання позовної заяви не виконано.

У зв'язку з порушенням відповідачем вимог чинного законодавства, з підстав викладених у позові, позивач просив суд застосувати заходи реагування до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська фірма «Силует» шляхом тимчасової заборони (зупинення) експлуатації джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котлу водогрійного газового напільного «Колві-Термо «КТН 50 СЕ» за адресою: м. Луганськ, вул. Котєльнікова, 7, до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року № 877-V, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені аконом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю).

Позивачем, на підставі плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Луганській області завдань на IV квартал 2013 року (наказ Інспекції «Щодо здійснення планових заходів» від 26.09.2013 № 550), направлення на проведення планової перевірки від 08.11.2013 № 06/4170, повідомлення про проведення планової перевірки від 07.11.2013 № 06/4155, проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства TOB «Луганська фірма «Силует», результати якої викладені в Акті перевірки (а.с. 6-29).

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 року № 2707-XII, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.

Регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел врегульоване ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 року № 2707-XII.

Так, для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування.

До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп.

Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови:

неперевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки;

неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел;

дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.

Якщо за результатами спостережень за станом атмосферного повітря або розрахунковими даними встановлено зони, де внаслідок причин об'єктивного характеру встановлено перевищення нормативів екологічної безпеки, приймається рішення про поетапне зниження викидів забруднюючих речовин підприємствами, установами, організаціями та громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності.

Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За результатами перевірки відповідача встановлено, що підприємством експлуатується джерело викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котел водогрійний газовий напільний «Колві-Термо «КТН 50 СЕ» за адресою: м. Луганськ, вул. Котєльнікова, 7, але дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від зазначеного джерела викидів у товариства відсутній, що є порушенням ст.ст. 10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Так, у відношенні ТОВ «Луганська фірма «Силует» був виданий припис від 29.11.2013 № 152 про усунення виявленого порушення зі строком виконання до 29.01.2014 (а.с. 20).

На підставі наказу начальника Державної екологічної інспекції у Луганській області № 85 від 13.02.2014, направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства TOB «Луганська фірма «Силует» від 17.02.2014 № 06/664, позивачем проведено перевірку виконання TOB «Луганська фірма «Силует» припису від 29.11.2013 № 152 (а.с. 21-22).

Актом перевірки встановлено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котла водогрійного газового напільного «Колві-Термо «КТН 50 СЕ» за адресою: м. Луганськ, вул. Котєльнікова, 7, TOB «Луганська фірма «Силует» не отримано, що свідчить про невиконання виданого припису від 29.11.2013 № 152 (а.с. 23-29).

Судом встановлено, що виданий припис від 29.11.2013 № 152, в частині порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, відповідачем станом на 22.04.2014 не виконано, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котла водогрійного газового напільного «Колві-Термо «КТН 50 СЕ» за адресою: м. Луганськ, вул. Котєльнікова, 7, не отримано. Вказані обставини також не заперечувались представником відповідача у судовому засіданні.

На підставі п. 2 ч. 2 ст. 18 КАСУ окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

На підставі ч. 1 ст. 183-2 КАСУ справи, щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, розглядаються у скороченому проваджені. На підставі статті 256 КАСУ негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до п.п. «в» п. 4 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 року № 2751-ХІІ, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема, використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.

Таким чином, враховуючи не виконання відповідачем припису про усунення порушень законодавства про охорону атмосферного повітря та відсутність відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котла водогрійного газового напільного «Колві-Термо «КТН 50 СЕ» за адресою: м. Луганськ, вул. Котєльнікова, 7, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки відповідно до ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, стягнення судових витрат у даних випадках не передбачено.

Керуючись ст. ст. 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Луганській області до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська фірма «Силует» про застосування заходів реагування, задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська фірма «Силует» (91016, Луганська область, м. Луганськ, вул. Совєтська, 73, код ЄДРПОУ 37991372) шляхом тимчасової заборони (зупинення) експлуатації джерела викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - котлу водогрійного газового напільного «Колві-Термо «КТН 50 СЕ» за адресою: м. Луганськ, вул. Котєльнікова, 7, до отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі до 28 квітня 2014 року.

Суддя А.А. Лагутін