Ухвала суду № 38376187, 15.04.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2014
Номер справи
815/8253/13-а
Номер документу
38376187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/8253/13-а

Категорія: 9.4 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А. В. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Коваля М.П.,

суддів - Потапчука В.О.,

- Семенюка Г.В.,

при секретарі - Журкіній І.І.,

за участі: представник позивача - Куманов В.В. (довіреність від 18.04.2013 р.),

представник позивача - Кузнєцова Л.В. (довіреність від 10.04.2014 р.),

представник відповідача - Корнишин Ю.О. (довіреність від 30.12.2013 р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Мірний» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року по справі за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Мірний» до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанов №№ 488-ОД-1-Е, 489-ОД-1-Е, 490-ОД-1-Е від 14.11.2013 року,-

В С Т А Н О В И Л А:

Товариство з додатковою відповідальністю «Мірний» (далі - позивач, або ТДВ «Мірний») звернулось до суду з позовом до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (правонаступник - Південно-Українське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку) про скасування постанов №№ 488-ОД-1-Е, 489-ОД-1-Е, 490-ОД-1-Е від 14.11.2013 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року вказані вимоги залишені без задоволення.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення його вимог в повному обсязі, наголошуючи, зокрема, на порушені судом першої інстанції при розгляді справи норм матеріального права.

В судовому засіданні представники позивача підтримали вимоги поданої апеляційної скарги.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення апеляційної скарги позивача та просив залишити останню без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ТДВ «Мірний», яке є правонаступником ВАТ «Мірний» не розкрило регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не розкрило регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦППФР не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не надало до Одеського територіального управління НКЦПФР річну інформацію емітента цінних паперів за 2012 рік, не пізніше 1 червня року наступного за звітним, що є порушенням вимог статті 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та пункту 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591.

У зв'язку з тим, що не розкриття регулярної річної інформації емітента цінних паперів є порушенням позивачем діючого законодавства на ринку цінних паперів, Одеським територіальним управлінням НКЦПФР були винесені розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 15.08.2013 року №№ 286-ОД-1-Е, 287-ОД-1-Е, 288-ОД-1-Е.

Одеське територіальне управління НКЦПФР зобов'язувало ТДВ «Мірний» в термін до 16.09.2013 року: відповідно до розпорядження від 15.08.2013 року № 286-ОД-1-Е - розкрити річну інформацію емітента за 2012 рік шляхом опублікування її в офіційному друкованих виданні та в термін до 20.09.2013 року повідомити Одеське територіальне управління НКЦПФР про виконання вищевказаного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери; відповідно до розпорядження від 15.08.2013 року № 287-ОД-1-Е - надати до Одеського територіального управління НКЦПФР річну інформацію емітента за 2012 рік; відповідно до розпорядження від 15.08.2013 року № 287-ОД-1-Е - розкрити річну інформацію емітента за 2012 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР та в термін до 20.09.2013 року повідомити Одеське територіальне управління НКЦПФР про виконання вищевказаного розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.

У зв'язку з невиконанням позивачем вказаних розпоряджень, Одеським територіальним управлінням НКЦПФР постановами від 25.10.2013 року №№ 528-ОД-1-Е, 529-ОД-1-Е, 530-ОД-1-Е, у відношенні ТДВ «Мірний» порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

04 листопада 2013 року у відношенні ТДВ «Мірний» складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів №№ 514-ОД-1-Е, 515-ОД-1-Е, 516-ОД-1-Е, від підписання яких уповноважений представник ТДВ «Мірний» - Куманов В.В. відмовився.

Постановами від 05.11.2013 року №№ 523-ОД-1-Е, 524-ОД-1-Е, 525-ОД-1-Е у відношенні ТДВ «Мірний» розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 14 листопада 2013 року.

Для участі у розглядах справ про правопорушення на ринку цінних паперів до Одеського територіального управління НКЦПФР прибув уповноважений представник ТДВ «Мірний» - Куманов В.В., який не визнав вину у скоєних правопорушеннях на ринку цінних паперів.

За наслідками розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів були винесені наступні постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: від 14.11.2013 року № 488-ОД-1-Е було застосовано у відношенні ТДВ «Мірний» штрафну санкцію у розмірі 42500 грн.; від 14.11.2013 року № 489-ОД-1-Е було застосовано у відношенні ТДВ «Мірний» штрафну санкцію у розмірі 42500 грн.; від 14.11.2013 року № 490-ОД-1-Е було застосовано у відношенні ТДВ «Мірний» штрафну санкцію у розмірі 42500 грн.

Не погоджуючись з зазначеними постановами, ТДВ «Мірний» оскаржило їх у судовому порядку.

Вирішуючи спірне питання та відмовляючи у задоволенні позовних вимог ТДВ «Мірний» про скасування спірних постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів суд першої інстанції виходив з того, що на момент винесення постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 14.11.2013 року №№ 488-ОД-1-Е, 489-ОД-1-Е, 490-ОД-1-Е позивачем не було опубліковано інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів, тобто не припинено обіг цінних паперів, що у свою чергу зобов'язує позивача виконувати вимоги діючого законодавства на ринку цінних паперів та у разі порушень законодавства, виконувати вимоги розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Зі змісту поданої апелянтом апеляційної скарги вбачається, що останній не заперечує факту виявлених порушень, що стали підставою для прийняття відповідачем спірних постанов про накладення на ТДВ «Мірний» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, проте вважає, що відповідачем помилково застосовано до ТДВ «Мірний» фінансові санкції за не розкриття регулярної річної інформації емітента цінних паперів, оскільки позивач не є емітентом акцій та на нього не розповсюджується обов'язок здійснювати розкриття річної інформації щодо цінних паперів, емітентом є ВАТ «Мірний», яке припинило свою діяльність 13.12.2011 року, про що міститься запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Однак, колегія суддів не погоджується з вказаними висновками апелянта та вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо відсутності підстав для задоволення заявленого адміністративного позову з огляду на викладене.

Так, відповідно до вимог ч. 1 ст. 79 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим підприємницьким товариствам - правонаступникам (шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Згідно положень ч. 1 ст. 87 Закону України «Про акціонерні товариства» перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом.

Частинами 2, 3 цієї ж статті визначено, що наглядова рада акціонерного товариства, що перетворюється, виносить на затвердження загальних зборів акціонерного товариства питання про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника.

Загальні збори акціонерів товариства, що перетворюється, ухвалюють рішення про перетворення товариства, про порядок і умови здійснення перетворення, порядок обміну акцій товариства на частки (паї) підприємницького товариства-правонаступника.

При цьому, вимогами Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222 (чинного та в редакції на момент прийняття рішення про перетворення ВАТ «Мірний» у ТДВ «Мірний») визначено послідовність дій товариства при скасуванні реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, яка включає в себе: зупинення обігу акцій; скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства.

Так, згідно вимог пп. 1.1 п. 1 Розділу ІІІ зазначеного Порядку з метою зупинення обігу акцій протягом семи робочих днів після прийняття рішення про реорганізацію товариство повинно подати до реєструвального органу перелік документів визначених у підпункті 1.1 пункту 1 розділу ІІІ цього Порядку.

При цьому, відповідно до вимог пп. 1.2 п. 1 Розділу ІІІ цього ж Порядку уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про зупинення обігу акцій (додаток 3) протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у підпункті 1.1 пункту 1 цього розділу.

Також, положеннями пп. 1.4 п. 1 Розділу ІІІ вказаного Порядку визначено, що реєструвальний орган забезпечує опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про зупинення обігу акцій.

Починаючи з дати опублікування інформації про зупинення обігу акцій в одному з офіційних друкованих видань реєструвального органу, забороняється здійснення цивільно-правових договорів з акціями, обіг яких зупинено (п. 1.5 п. 1 Розділу ІІІ вказаного Порядку).

Згідно вимог пп. 3.1 п. 3 Розділу ІІІ зазначеного Порядку протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них правонаступник подає до реєструвального органу перелік документів визначений у зазначеному пункті з метою скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства (у разі, якщо в процесі реорганізації створюється декілька товариств, документи на скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій подає один з правонаступників).

Відповідно пп. 3.2, 3.4 п. 3 Розділу ІІІ цього ж Порядку уповноважена особа реєструвального органу видає розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій (додаток 7) протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження до реєструвального органу документів, зазначених у пункті 3.1 цього розділу та забезпечує опублікування інформації про скасування реєстрації випуску акцій в одному зі своїх офіційних друкованих видань протягом п'ятнадцяти календарних днів з дати видання розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій.

Саме з дати опублікування інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів відповідно до нормативно-правового акта Комісії, що регулює порядок скасування реєстрації випуску цінних паперів, у емітента цінних паперів припиняється обов'язок розкриття річної інформації на фондовому ринку, за умови відсутності інших підстав, передбачених законодавством, для виникнення такого обов'язку (пункт 3 глави 1 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591 (чинного та в редакції на момент прийняття спірних постанов про накладення на ТДВ «Мірний» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів).

Тобто, обов'язок щодо розкриття річної інформації на фондовому ринку зберігається за суб'єктом підприємницької діяльності - правонаступником акціонерного товариства до вчинення ним дій щодо скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, визначених Порядком скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222 (чинного та в редакції на момент прийняття рішення про перетворення ВАТ «Мірний» у ТДВ «Мірний»).

Зазначені положення Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222 (чинного та в редакції на момент прийняття рішення про перетворення ВАТ «Мірний» у ТДВ «Мірний»), також, знайшли своє відображення у Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 року № 737 (чинного та в редакції на момент прийняття спірних постанов про накладення на ТДВ «Мірний» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів), пунктом 9 Розділу І якого передбачено, що у разі отримання реєструвальним органом інформації про акціонерне товариство, що припинилося шляхом перетворення, але реєстрація випуску акцій якого не була скасована в установленому порядку, реєструвальний орган протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати надходження відповідної інформації здійснює зупинення обігу акцій шляхом оформлення відповідного розпорядження.

Тобто, припинення акціонерного товариства шляхом його перетворення не є підставою для прийняття органами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку рішення про скасування реєстрації випусків акцій та відповідно не є підставою для припинення обов'язку емітента розкривати річну інформацію на фондовому ринку, а лише є підставою для прийняття рішення про зупинення обігу акцій. В свою чергу, скасування випуску акцій здійснюється шляхом вчинення послідовних дій визначених пунктом 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 року № 737 (чинного та в редакції на момент прийняття спірних постанов про накладення на ТДВ «Мірний» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів). До набрання чинності цим Порядком скасування реєстрації випусків акцій здійснювалось відповідно до вимог Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222 (чинного та в редакції на момент прийняття рішення про перетворення ВАТ «Мірний» у ТДВ «Мірний»).

З матеріалів справи вбачається, що 27.05.2011 року на засіданні загальних зборів акціонерів ВАТ «Мірний» було прийнято рішення про перетворення у ТДВ «Мірний».

На виконання вимог Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222 (чинного та в редакції на момент прийняття рішення про перетворення ВАТ «Мірний» у ТДВ «Мірний») головою комісії по перетворенню ВАТ «Мірний» 01.06.2011 року за вих. № 17 до Одеського територіального управління НКЦПФР було подано заяву про зупинення обігу акцій з відповідним переліком документів.

Однак, розпорядженням № 94-В від 23.06.2011 року відповідачем було відмовлено ВАТ «Мірний» у зупиненні обігу акцій на підставі п. 8 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222 (чинного та в редакції на момент прийняття рішення про перетворення ВАТ «Мірний» у ТДВ «Мірний») у зв'язку з невідповідністю поданих документів вимогам чинного законодавства та порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства.

Також, з матеріалів справи вбачається, що 27.12.2011 року за вих. № 4 головою комісії по припиненню ВАТ «Мірний» було подано заяву про скасування реєстрації випуску акцій з доданим до неї переліком документів для скасування реєстрації випуску акцій.

Розпорядженням Одеського територіального управління НКЦПФР № 03-В від 12.01.2012 року, посилаючись на порушення ВАТ «Мірний» порядку скасування реєстрації випуску акцій та у зв'язку з невідповідністю поданих документів вимогам чинного законодавства, останньому також, було відмовлено у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Лише 25.12.2013 року у зв'язку з отриманням повідомлення про проведення державної реєстрації припинення ВАТ «Мірний» в результаті реорганізації Одеським територіальним управлінням НКЦПФР було прийнято розпорядження № 69-ОД-1-З про зупинення обігу акцій ВАТ «Мірний» та листом від 26.12.2013 року за вих. № 03/27/562 відповідачем було повідомлено ТДВ «Мірний» про необхідність вчинення дій щодо скасування реєстрації випуску акцій відповідно до вимог пункту 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 року № 737 (чинного та в редакції на момент прийняття спірних постанов про накладення на ТДВ «Мірний» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів).

Тобто, на момент винесення спірних постанов про накладення на ТДВ «Мірний» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів останнім не було вчинено передбачених законом дій щодо скасування реєстрації випуску акцій та відповідно відповідачем не було прийнято рішення щодо скасування такої реєстрації і не було опубліковано інформацію про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів, що є підставою для припинення обов'язку емітента цінних паперів щодо розкриття річної інформації на фондовому ринку.

Враховуючи вищевикладене, оскільки станом на момент прийняття спірних постанов про накладення на ТДВ «Мірний» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів обіг акцій позивача не припинено, тобто не скасовано реєстрацію випуску акцій та вказана інформація щодо проведення такого скасування не опублікована у відповідному порядку, що у свою чергу зобов'язує позивача виконувати вимоги діючого законодавства на ринку цінних паперів та у разі порушень законодавства, виконувати вимоги розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо відсутності підстав для задоволення вимог ТДВ «Мірний» та скасування постанов №№ 488-ОД-1-Е, 489-ОД-1-Е, 490-ОД-1-Е від 14.11.2013 року про накладення на останнього штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів.

Доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За таких обставин, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, відповідно до ст. 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю «Мірний» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року по справі за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Мірний» до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанов №№ 488-ОД-1-Е, 489-ОД-1-Е, 490-ОД-1-Е від 14.11.2013 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний колегією суддів 18 квітня 2014 року.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В. Семенюк/