Справа № 626/484/14-а
Провадження № 2-а/626/29/2014
ПОСТАНОВА
Іменем України
11.03.2014 року м. Красноград
Суддя Красноградського районного суду Харківської області Дудченко В.О., розглянувши в порядку скороченого провадження у м. Краснограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому вказав, що він являється пенсіонером органів прокуратури України. В органах прокуратури Харківської області працював на різних посадах з 21.11.1985 року по 21.12.2010 року.
На законних підставах рішенням управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області від 03.06.2002 року йому призначена пенсія за вислугою років на підставі ч. 1, 17 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», в редакції від 12 липня 2001 р. (№2663-111), в розмірі 90% заробітної плати прокурора і з того часу отримував пенсію з врахуванням відповідних підвищень, що надавалися постановами уряду.
Це положення ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» збереглося в редакції від 23 грудня 2010 року.
В зв'язку з постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», якою передбачено підвищення оплати праці прокурорів, він звернувся в Управління пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області з відповідною заявою від 25.12.2012 р. щодо перерахунку розміру пенсії і надав відповідну довідку за №18-1139 від 19.12.2012 року про заробітну плату у зв'язку з підвищенням.
З листа Управління пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області від 13.02.2013 року та розпорядження №134807 від 13.02.2013 року йому стало відомо, що перерахунок його пенсії з 01.07.2012 р. здійснено в розмірі 80% від суми основного місячного заробітку, на підставі ЗУ «Про прокурату» в редакції, на час набрання чинності постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року, з урахуванням п.2 р.11 «Прикінцевих перехідних положень» ЗУ «Про заходи забезпечення реформування пенсійної системи».Тобто відповідач здійснив перерахунок його пенсії у розмірах нижчих на 10%, чим була йому призначена пенсія.
Позивач вважає, що своїми діями відповідач грубо порушив надані йому права Конституцією України.
Відповідач подав заперечення проти позову в яких просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Красноградському районі Харківської області та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». На підставі поданої заяви позивачем 25.12.2012 року та довідки про заробітну плату № 18-1139 від 19.12.2012 року проведено перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми заробітної плати. Розмір пенсії обчисляється за нормами ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції чинній на даний час, оскільки вона є діючою та мала законну силу під час перерахунку пенсії позивачу.
За результатами розгляду справи у скороченому провадженні, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав, суд вважає позов ОСОБА_1. таким, що підлягає задоволенню враховуючи наступне.
Згідно наданих суду матеріалів справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області, як отримувач пенсії, призначеної на підставі ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», в розмірі 90% середнього заробітку посади прокурора.
25.12.2012 року позивач звернувся до управління ПФУ в Красноградському районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії призначеної у відповідності до ЗУ «Про прокуратуру» у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів прокуратури на підставі довідки № 18-1139 від 19.12.2012 року.
За результатами розгляду заяви позивача було проведено перерахунок пенсії про, що свідчить розпорядження управління ПФУ від 13.02.2013 року № 1122-02/16 (а.с. 13-14) в розмірі 80% місячної заробітної плати на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року.
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 08.07.2011 року №3668-VІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 року, частину першу ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" замінено двома частинами такого змісту:
"Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:
по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років;
з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років;
з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років;
з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років;
з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років;
з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців;
з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Відповідно до ч.13 ст. 50 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідкою прокуратури Харківської області №18-1139 від 01.07.2012 року.
Відповідно до ч.18 ст.50 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно ч.19 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» - положення цієї статті поширюється на пінсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим законом призначена пенсія за віком, вислугу років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України- не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не встановлюють.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на 23.12.2012 року), відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 ч.3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області, яке повинно було перерахувати позивачу пенсію згідно довідки прокуратури Харківської області від 19.12.2012 року № 18-1139 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, яка діяла на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати позивачу зазначених коштів, так як редакція цього закону, яка діє на теперішній час, звужує право позивача в частині розміру пенсії.
Звернення до суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. ( ст. 8 Конституції України).
З положень ст. 2 КАС України вбачається, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Отже з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню судові витрати на оплату судового збору у розмірі 73,08 грн., сплачені по квитанції від 24.02.2014 року (а.с.1).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19,22 Конституції України, ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», ст.ст. 6-14, 69-71, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії позивача за вислугу років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Красноградському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 24.08.2013 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-1139 від 19.12.2012 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Копію постанови не пізніше наступного дня, після її прийняття, надіслати сторонам рекомендованим листом із повідомленням.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з моменту отримання копії цієї постанови через Красноградський районний суд в апеляційний адміністративний суд Харківської області з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя