Постанова № 38370358, 14.04.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2014
Номер справи
804/3685/14
Номер документу
38370358
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2014 р. Справа № 804/3685/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіРябчук О.С. при секретаріСкупейко І.М. за участю: представника позивача представників відповідача Курбацької Т.В. Чорного О.В., Огнєва В.О., Пономаренко В.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковбасний світ" про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

13 березня 2014 р. Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковбасний світ» (далі - відповідач) з вимогами:

- зобов'язати відповідача виконати рішення заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області №182 від 27.12.2011 р. «Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ «Ковбасний світ», що знаходиться за адресою: вул. Воронезька, 4, м. Дніпропетровськ, Дніпропетровська обл., 49074; юридична адреса: вул. Воронезька, 4, м. Дніпропетровськ, Дніпропетровська обл., 49074»;

- зобов'язати відповідача допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області для проведення опломбування (опечатування) обладнання, експлуатація яких пов'язана з утворенням доходів підприємства без ліміту на утворення та розміщення відходів, протягом одного місяця з дня набрання рішення адміністративного суду законної сили; та видати виконавчий лист.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позивних вимог зазначила, що при проведенні планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства посадовими особами Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області встановлено факт невиконання ТОВ «Ковбасний світ» рішення Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №182 від 27.12.2011 р. «Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ «Ковбасний світ», що знаходиться за адресою: вул. Воронезька, 4, м. Дніпропетровськ, Дніпропетровська обл., 49074; юридична адреса:вул. Воронезька, 4, м. Дніпропетровськ, Дніпропетровська обл., 49074». У зв'язку з наведеним, на підставі розпоряджень №110 від 03.02.2014 р. та №112 від 06.02.2014 р. державними інспекторами були здійснені виїзди для проведення повторного опломбування (опечатування) обладнання, експлуатація яких пов'язана з утворенням відходів без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ «Ковбасний світ», проте інспектори не були допущені на об'єкт для проведення опечатування, про що складені відповідні акти. Представник позивача також зазначила, що рішення №182 від 27.12.2011 р. не оскаржувалося відповідачем в судовому порядку, а отже, є чинним та підлягає обов'язковому виконанню.Вказане рішення на теперішній час не виконано, оскільки відповідачем не включено до інвентаризації відходи, які зазначені в Акті №1721.

З урахуванням зазначеного, а також з метою забезпечення екологічної безпеки та запобігання і ліквідації негативного впливу господарської діяльності відповідача на навколишнє природне середовище, позивач вважає за необхідне звернутись до суду з відповідними позовними вимогами.

Представники відповідача заперечували проти задоволення позову. В обґрунтування своєї позиції в письмових запереченнях та в судовому засіданні зазначили, що вимоги рішення №182 від 27.12.2011 р. виконані товариством в повному обсязі, що також підтверджено належними доказами, а акти перевірок не містять посилань на недоліки в документах щодо виконання рішення - отриманих лімітах та звіту інвентаризації. В зв'язку з вказаним, позовні вимоги про зобов'язання виконати рішення №182 від 27.12.2011 р. є необґрунтованим та безпідставними. До того ж, згідно з п.7 Порядком №2751 від 29.10.1992 р., затвердженого постановою Верховної Ради України, не допускаються термінова тимчасова заборона (зупинення) чи припинення діяльності підприємства, якщо це може це може призвести до виникнення аварійної ситуації, а в разі заборони діяльності підприємства, робітники не зможуть контролювати процес виробництва, що й призведе до саме аварійної ситуації. Крім того, чинним законодавством встановлено окремий порядок зупинення діяльності підприємств, котрим передбачено звернення контролюючого органу з відповідним позовом до суду та зупинення діяльності підприємства на підставі постанови адміністративного суду. Враховуючи наведене, підстави для задоволення позову відсутні.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ковбасний світ»зареєстроване рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради 11.09.2002 р., що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А01 №050508 (а.с.18), код ЄДРПОУ 32150288.

Виробнича діяльність ТОВ «Ковбасний світ» здійснюється у нежитлових приміщеннях за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Воронезька, 4, 49074, орендованих згідно умов договору оренди №01/08-11, укладеного 22.05.2012 р. між ТОВ «Ковбасний світ» та ТОВ «Експрес».

Матеріалами справи встановлено, що у період з 25.11.2013 р. по 13.12.2013 р. відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 23.10.2013 р. № 1673-П, направлення на перевірку № 4-10304-11-3 від 23.10.2013 р. Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Товариством з обмеженою відповідальністю «Ковбасний світ».

За результатами перевірки складено Акт №721.

В Акті перевірки №1721 встановленонизку порушень з боку ТОВ «Ковбасний світ» положень Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про екологічну експертизу», «Про екологічну експертизу», «Про відходи», «Про охорону атмосферного повітря», Водного кодексу України, постанов КМУ від 26.07.2001р. №915 «Про впровадження системи збирання, заготівлі та утилізації відходів як вторинної сировини», Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Зокрема, в п.7 «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» Акту перевірки №1721 зазначено про невиконання рішення Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №182 від 27.12.2011 р. «Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ «Ковбасний світ», що є порушенням ст.202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.8, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»(а.17 Акту перевірки).

18.12.2013 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області винесено Припис №4-12198-11-3, в якому Товариству з обмеженою відповідальністю «Ковбасний світ» встановлено термін виконання (усунення) виявлених в ході перевірки порушень.

Так, п.14 Припису №4-12198-11-3 товариству визначено забезпечити виконання рішення від 27.12.2011 р. №182 «Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ «Ковбасний світ» до моменту отримання дозволу на відновлення діяльності (а.с.100).

Припис №4-12198-11-3 відправлено ТОВ «Ковбасний світ» 18.12.2013 р. рекомендованим поштовим відправленням та отримано останнім, про що відсутній спір між сторонами.

Припис від 18.12.2013 р. №4-12198-11-3 не оскаржений відповідачем.

На обґрунтування заперечень проти позову представниками відповідача надано: копію ліміту на утворення та розміщення відходів на 2012 р.; звіт про інвентаризацію джерел утворення відходів та розробку нормативів їх утворення; копію листів начальнику Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області Шибко Д.В. за вих.15 від 02.12.2012 р. та за вих.175 від 27.12.2011р.

Аналіз норм права, які регулюють спірні правовідносини, та матеріалів справи показав наступне.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначено Законом України «Про відходи» від 5 березня 1998року №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями), відповідно до ст.1 якого відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до п. а ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з

утворенням, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти наобсягиутворення і розміщенняпобутовихвідходів не встановлюються.

Згідно до ч. 4 ст. 33 вказаного Закону України зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Згідно до п. в ч. 1 ст. 20-2 вказаного Закону України до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктівне залежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічнихфакторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до п.п. 1, 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекціюУкраїни, затвердженого Указом Президента Українивід 13.04.2011 р. № 454/2011 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Відповідно до п. 1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 р. Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Відповідно до ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Якщо законом передбачено, що обґрунтованість вжиття органом державного нагляду (контролю) заходівреагуваннямає бути підтверджена судом, орган державного нагляду (контролю) звертається до адміністративного суду з адміністративним позовом не пізніше наступного робочого дня з дня видання (прийняття) відповідного розпорядчого документа.

Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Рішення «Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ «Ковбасний світ» №182 винесено Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області 27.12.2011 р.

На момент звернення контролюючого органу з позовом до суду змінився встановлений законодавством порядок зупинення діяльності підприємств.

Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Суд розглядає адміністративні справи щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо такі заходи реагування можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Як вбачається з проаналізованих положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» позивач наділений повноваженнями на звернення до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування на підставі ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З матеріалів справи вбачається, що Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області за результатами перевірки встановлені порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Ковбасний світ» вимог природоохоронного законодавства.

Таким чином, Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області мала звернутись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про тимчасову заборону (зупинення) діяльності підприємства щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів.

Звернення позивача до суду з позовом про зобов'язання відповідача виконати рішення Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області№182 від 27.12.2011 р. «Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності щодо утворення та розміщення відходів виробництва без ліміту на утворення та розміщення відходів ТОВ «Ковбасний світ» є неналежним способом захисту порушеного права.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області не обґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2014 р. відстрочено позивачу сплату судового збору до ухвалення рішення у даній справі.

До ухвалення рішення у справі судовий збір позивачем сплачений не був, тому сума судового збору в розмірі 73,08грн. підлягає стягненню з Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області.

Керуючись ст. ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ковбасний світ» про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Судовий збір в розмірі 73,08 грн. стягнути з Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Державного бюджету України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 16 квітня 2014 року

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 16.04.2014 Суддя З оригіналом згідно Помічник суддіО.С. Рябчук О.С.Рябчук М.М.Бухтіярова