Постанова № 38368019, 14.04.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2014
Номер справи
808/1157/14
Номер документу
38368019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2014 року о/об 11 год. 07 хв.Справа № 808/1157/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., за участю представника позивача Макаренко В.М., представника відповідача Остапенко С.Л., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Запоріжпромекологія»

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «НВП «Запоріжпромекологія» (далі - відповідач або ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія»), в якому позивач просить суд: 1) зупинити виконання робіт ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел: а) установка з переробки гумовмісних відходів - печі-реактори котли БКР-003 (9 одиниць); б) склад зберігання рідкого піролізного палива з технологічним обладнанням: насоси для перекачки рідкого піролізного палива (2 одиниці); в) ємкість зберігання рідкого прорізного палива; паливо-роздавальна колонка; г) дільниця переробки вуглевмісного твердого залишку (стіл очистки вуглевмісного твердого залишку та вигрузка переробленого вуглевмісного твердого залишку у мішки); д) установка «Екотром-2» мод. 300 по утилізації відпрацьованих люмінесцентних ламп до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; 2) зупинити діяльність ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів до отримання дозволу на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів; 3) зупинити бездозвільне розміщення та безлімітне утворення і розміщення відходів ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» до отримання дозволу на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів.

Позивач заявою від 08.04.2013 (а.с.193-194) уточнив позовні вимоги та просить суд: 1) зупинити виконання робіт ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел: а) установка з переробки гумовмісних відходів - печі-реактори котли БКР-003-01 (9 одиниць); б) склад зберігання рідкого піролізного палива з технологічним обладнанням: насос для перекачки рідкого піролізного палива (2 одиниці); дихальний клапан (2 одиниці); паливо-роздавальна колонка; в) дільниця переробки вуглевмісного твердого залишку (стіл очистки вуглевмісного твердого залишку та вигрузка переробленого вуглевмісного твердого залишку); д) установка «Екотром-2» мод.300 по утилізації відпрацьованих люмінесцентних ламп, - до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; 2) зупинити діяльність ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» щодо бездозвільного розміщення та безлімітного утворення та розміщення відходів, - до отримання дозволу на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів.

Вказана заява позивача про уточнення позовних вимог судом прийнята, оскільки відповідає ст.ст.49, 51, 137 КАС України.

В адміністративному позові зазначено, що у період з 08 по 25 липня 2013 року позивачем проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія», за результатами якої складено Акт б/н від 08-25.07.2013. З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області винесено Припис №107/07-П від 30.07.2013 на ім'я директора ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» Пархоменка А.В., який було отримано ним особисто у день складення, про що свідчить його підпис та печатка підприємства на останньому аркуші Припису. Зокрема, перевіркою встановлено та в Акті перевірки від 08-25.07.2013 (с.15 Акта) зафіксовано, що підприємством не виконуються умови дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 2323955400-41, а саме: - підприємство здійснює господарську діяльність пов'язану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря неврахованими у дозволі джерелами викидів, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»; - підприємство здійснює господарську діяльність без дозволу на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів (відпрацьовані люмінесцентні лампи, відпрацьовані мастила, макулатура, відпрацьовані шини тощо), що є порушенням ст.ст.17, 32, 33 Закону України «Про відходи». За результатами перевірки відповідача було зобов'язано у термін до 30.10.2013 отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (печі-реактори по утилізації гумово-технічних відходів), які не враховані у дозвільних документах (п.1 Припису №107/07-П від 30.07.2013), та отримати дозвіл на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів (п.5 Припису №107/07- П від 30.07.2013). У період з 05 по 10 лютого 2014 року позивачем проведена позапланова перевірка відповідача щодо стану виконання Припису №107/07-П від 30.07.2013, внесеного з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної з 08.07.2013 по 25.07.2013. У ході перевірки було встановлено, що підприємство здійснює господарську діяльність пов'язану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на те спеціально уповноважених державних органів, що є порушенням ст.ст.10, 11, 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Дія дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №2323955400-41 терміном дії з 15.01.2009 по 14.01.2014 на момент перевірки закінчився. Перевіркою також встановлено, що відповідачем не виконані наступні пункти Припису №107/07-П від 30.07.2013: п.1 - не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, які невраховані у дозвільних документах; п.5 - не отримано дозвіл на розміщення відходів і ліміти на утворення та розміщення відходів (відпрацьовані люмінесцентні лампи, відпрацьовані мастила, макулатура, відпрацьовані шини тощо); п.11 - не розроблено та не затверджено паспорт місця видалення відходів (місце видалення люмінесцентних ламп, клінічних та подібних їм відходів; зберігання більше двох років). У зв'язку з порушенням вимог природоохоронного законодавства у частині здійснення господарської діяльності пов'язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу постановою від 11.02.2014 №000052/01/07 в.о. директора ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.78 КУпАП та накладено штраф у сумі 136 грн. 00 коп. Оскільки господарська діяльність підприємства пов'язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, здійснюється з порушенням вимог і умов природоохоронного законодавства, позивач звернувся з даним позовом до суду з метою заборони відповідачу проведення робіт, пов'язаних з забрудненням атмосферного повітря та бездозвільного розміщення та безлімітного утворення відходів.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.145-149), в яких зазначено, що відповідно до ст.1 Закону України «Про відходи» небезпечні відходи - це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними. У ст.9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» визначено, що операції у сфері поводження з небезпечними відходами, збирання і заготівля окремих видів відходів як вторинної сировини підлягають ліцензуванню. ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» створене для здійснення діяльності саме по поводженню з небезпечними відходами. Для виконання статутної діяльності ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» отримало у Міністерстві екології та природних ресурсів України ліцензію (серія АЕ №199297) на операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання, оброблення). Строк дії ліцензії - з 15 квітня 2013 року по 15 квітня 2018 року. Ліцензія на час розгляду цієї справи не анульована та іншим чином не втратила своєї сили. Термін дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №232395540 від 15.01.2009 закінчився 14.01.2014. Зважаючи на те, що без відповідного дозволу здійснювати викиди в атмосферне повітря є незаконним, 27.12.2013 в.о. директора ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» видано наказ №5, відповідно до якого роботу установок (печі- реактори) БКР-003 (9 одиниць) припинено з 27.12.2013 до виконання запланованих ремонтних робіт та отримання дозволів на викиди. Введення установок у виробничий процес здійснити після виконання ремонту та отримання документів за окремим розпорядженням. На час перевірки зазначені установки не функціонували та не здійснювали викид будь-яких забруднюючих речовин. Крім того, ще 25.01.2012 між ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» та ТОВ «Еко-Стандарт 05» було укладено договір №25-01/2012 на створення (передачу науково-технічної продукції). Згідно з п.11.1 та 11.2 цього Договору його предметом є проведення корекції інвентаризації стаціонарних джерел викидів у кількості 9 одиниць, постановка на держоблік; розробка документації по обґрунтуванню викидів для отримання дозволу по внесенню змін до дозволу на викиди; погодження матеріалів по обґрунтуванню викидів для отримання дозволу. У зв'язку з закінченням строку дії діючого дозволу на викиди забруднюючих речовин у повітря, строк дії договору продовжено до 01.04.2014. Отже, відповідач докладає всіх зусиль для отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, після отримання якого буде вирішене питання про початок роботи 9 установок БКР 003-01. Установка «Екотром-2» мод.300 по утилізації відпрацьованих люмінесцентних лам не введена в експлуатацію, будь-які роботи з допомогою зазначеної установки не проводились взагалі та не плануються проводитись до отримання відповідного дозвільного документу. Також, необгрунтованим є твердження позивача щодо порушення відповідачем, яке виразилось у не розробленні та не затверджені паспорту місця видалення відходів. Як зазначалось вище у запереченнях на позовну заяву, ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» веде діяльність у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання, оброблення). Операції по видаленню будь-яких відходів відповідач не здійснює. Зберігання люмінесцентних ламп здійснюється строково, до введення в експлуатацію установки «Екотром-2», яка здатна перероблювати ці лампи. Клінічні та інші відходи також зберігаються до передачі їх іншим організаціям, які мають відповідні ліцензії та дозволи для їх знищення, або до отримання ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» відповідного обладнання та дозвільних документів на його експлуатацію. Позивач не надав жодної обґрунтованої підстави для зупинення виконання робіт, які відповідачем не проводились та не проводяться.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню через наступне.

1. У ч.1 ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» зазначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Згідно з ч.5 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Як зазначено у ч.6 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об'єкти, які не належать до першої і другої груп (ч.7 ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).

У ст.12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» зазначено, що господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

14.01.2014 припинив дію Дозвіл №2323955400-41 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» терміном дії 5 років - з 15.01.2009 по 14.01.2014, на об'єкт - Промисловий майданчик (70530, Запорізька область, Оріхівський район, смт.Комишуваха, вул.Польова, 5).

В Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія», зазначено, що перевірено: промисловий майданчик ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» за адресою: 70530, Запорізька область, Оріхівський район, смт.Комишуваха; початок перевірки - 05.02.2014, завершення перевірки - 11.02.2014. При перевірці був присутній та даний Акт перевірки отримав 12.02.2014 виконуючий обов'язки директора ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» ОСОБА_4

На сторінці 2 вказаного Акту перевірки зазначено, що «… Підприємством надано дозвіл №2323955400-41 терміном дії з 15.01.2009 по 14.01.2014 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами промислового майданчику ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Запоріжпромекологія» за адресою: 70530, Запорізька область, Оріхівський район, смт.Комишуваха. На час перевірки, термін дії дозволу №2323955400-41 від 15.01.2009 на викиди закінчився. ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» здійснює експлуатацію технологічного устаткування з утилізації гумово-технічних відходів та люмінесцентних ламп, яке пов'язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» …».

Також, здійснення ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» експлуатації технологічного устаткування з утилізації гумово-технічних відходів та люмінесцентних ламп, яке пов'язане з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади підтверджується Протоколом №003552 про адміністративне правопорушення від 10.02.2014 та Постановою про накладення адміністративного стягнення №000052/01/07 від 11.02.2014 щодо притягнення до адміністративної відповідальності виконуючого обов'язки директора ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» ОСОБА_4 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.78 КУпАП.

Так, у Протоколі №003552 про адміністративне правопорушення від 10.02.2014 та Постанові про накладення адміністративного стягнення №000052/01/07 від 11.02.2014 зазначено, що на промисловому майданчику ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Запоріжпромекологія» за адресою: 70530, Запорізька область, Оріхівський район, смт.Комишуваха, - здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.

Крім того, у Протоколі №003552 про адміністративне правопорушення від 10.02.2014 у графі «Пояснення порушника та його зауваження до змісту протоколу, мотиви відмови від його підписання:» зазначено наступне: «С материалами административного протокола ознакомлен, обязуюсь принять меры по устранению выявленных нарушений (подпись)».

Вказана Постанова про накладення адміністративного стягнення №000052/01/07 від 11.02.2014 не оскаржена.

Наданий до суду відповідачем наказ від 27.12.2013 за вих.№2712/13-1 (а.с.162) щодо припинення робіт установок БКР 003-01, показання свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6, надані у судовому засіданні 08.04.2014 про припинення здійснення ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел, суд до уваги не приймає, оскільки вони не є беззаперечними та суперечать викладеному у наведеному Акті перевірки, Протоколі №003552 від 10.02.2014, Постанові №000052/01/07 від 11.02.2014.

Інших переконливих доказів про не здійснення ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» протиправних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел відповідач до суду не надав.

Таким чином, позивачем доведено факт протиправного здійснення ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел.

Оскільки Дозвіл №2323955400-41 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на день судового засідання 14.04.2014 втратив чинність, то відповідач не має права здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з будь-яких стаціонарних джерел, які знаходяться у нього.

Також, оскільки на день можливого отримання ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» нового дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами кількість цих стаціонарних джерел може у відповідача як збільшитись, так і зменшитись, то суд вважає, що позовні вимоги у частині переліку конкретних стаціонарних джерел є необґрунтованими.

Водночас є необґрунтованою й позовна вимога у частині «зупинення … до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря», так як є умовою, що може призвести до неоднозначності виконання судового рішення.

Оскільки у відповідача на день судового засідання знаходяться стаціонарні джерела, які можуть здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, то з метою запобігання їх протиправного та безвідповідального використання, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги у частині зупинення виконання робіт ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел.

2. Як зазначено у ст.17 Закону України «Про відходи», суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: (…) з) не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах; и) здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; (…).

Відповідно до п.«а» ч.1 ст.32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються.

Згідно з ч.4 ст.33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

У ст.1 Закону України «Про відходи» зазначено, що:

- зберігання відходів - це тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об'єктах (до їх утилізації чи видалення);

- видалення відходів - це здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації;

- відведені місця чи об'єкти - це місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами;

- оброблення (перероблення) відходів - це здійснення будь-яких технологічних операцій, пов'язаних із зміною фізичних, хімічних чи біологічних властивостей відходів, з метою підготовки їх до екологічно безпечного зберігання, перевезення, утилізації чи видалення;

- розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах;

- відходи як вторинна сировина - це відходи, для утилізації та переробки яких в Україні існують відповідні технології та виробничо-технологічні і/або економічні передумови;

- збирання і заготівля відходів як вторинної сировини - це діяльність, пов'язана із збиранням, купівлею, прийманням, зберіганням, обробленням (переробленням), перевезенням, реалізацією і постачанням таких відходів переробним підприємствам на утилізацію, а також надання послуг у цій сфері;

- небезпечні відходи - це відходи, що мають такі фізичні, хімічні, біологічні чи інші небезпечні властивості, які створюють або можуть створити значну небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини та які потребують спеціальних методів і засобів поводження з ними.

Як зазначено у ст.31 Закону України «Про відходи», Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів встановлює Кабінет Міністрів України.

У п.2 «Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів», затвердженого 03.08.1998 постановою Кабінету Міністрів України №1218 (далі - «Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів»), зазначено, що:

- ліміт на утворення відходів - максимальний обсяг відходів, на який у суб'єкта права власності на відходи (далі - власник відходів) є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території;

- ліміт на розміщення відходів - обсяг відходів (окремо для кожного класу небезпеки), на який у власника відходів є дозвіл на їх розміщення, виданий Мінприроди, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями;

Ліміт на утворення відходів визначається їх власником у процесі діяльності на підставі дозволу на розміщення відходів та договору (контракту) на передачу відходів іншому власнику (п.3 «Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів»).

Згідно з п.15 «Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів» дозвіл набирає чинності після затвердження лімітів на утворення та розміщення відходів.

У п.8 «Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів» зазначено, що до категорій власників, які звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів, належать: власники відходів як вторинної сировини, які провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів; власники відходів, які не підлягають включенню до реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 року №1360 «Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів».

Відповідно до Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 14.02.2014 ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» здійснює наступні види діяльності: «20.13 Виробництво інших основних неорганічних хімічних речовин, 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами, 46.77 Оптова торгівля відходами та брухтом, 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів, 38.22 Оброблення та видалення небезпечних відходів, 38.31 Демонтаж (розбирання) машин і устаткування» (а.с.140).

Згідно з п.1.2 Статуту ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» (4 редакція) предметом діяльності відповідача, крім іншого, є: збирання, заготівля, виробництво, переробка та використання промислових, побутових відходів, вторинної сировини (а.с.130-134).

У Ліцензії Серії АГ №594715, виданій ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія», строком дії 07.07.2009-07.07.2014, зазначено наступний вид господарської діяльності: «Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізація)» (а.с.97).

Також, у Ліцензії Серії АЕ №199297, виданій ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія», строком дії 15.04.2013-15.04.2018, зазначено наступний вид господарської діяльності: «Операції у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання, оброблення)» (а.с.98).

З урахуванням зазначеного, наведених вище норм права, діяльність ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» пов'язана із зберіганням відходів, яка потребує згідно з ч.4 ст.33 Закону України «Про відходи», наявність спеціального дозволу, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

У зв'язку з цим, посилання відповідача на п.8 «Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів» є необґрунтованим, оскільки у даному п.8 Порядку зазначається лише діяльність із збирання і заготівлі відходів.

Позовна вимога у частині «зупинення … до отримання дозволу на розміщення відходів, лімітів на утворення та розміщення відходів» є умовою, яка може призвести до неоднозначності виконання судового рішення, а отже дана вимога є необґрунтованою.

З урахуванням зазначеного, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги у частині зупинення виконання робіт ТОВ «НВП «Запоріжпромекологія» пов'язаних з бездозвільним розміщенням, безлімітним утворенням та розміщенням відходів.

Відповідно до п.«в» ч.1 ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Як зазначено у п.1 «Положення про Державну екологічну інспекцію України», затвердженого 13.04.2011 Указом Президента України №454/2011 (далі - «Положення про Державну екологічну інспекцію України»), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України (далі - Міністр). Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

У п.7 «Положення про Державну екологічну інспекцію України» зазначено, що Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Згідно з ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як зазначено у ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зупинити виконання робіт Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Запоріжпромекологія» (69065, м.Запоріжжя, вул.Електрозаводська, буд.3 каб.615, ідентифікаційний код 34830011) пов'язаних зі здійсненням викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря зі стаціонарних джерел.

Зупинити виконання робіт Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Запоріжпромекологія» (69065, м.Запоріжжя, вул.Електрозаводська, буд.3 каб.615, ідентифікаційний код 34830011) пов'язаних з бездозвільним розміщенням, безлімітним утворенням та розміщенням відходів.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Присудити на користь Державної екологічної інспекції у Запорізькій області з Державного бюджету України судові витрати у сумі 73 грн. 08 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 18.04.2014.

Суддя О.О. Прасов