ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2014 р.м.ОдесаСправа № 522/4071/13-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Загороднюк В.І.
Одеській апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача судді - Турецької І.О.
суддів - Стас Л.В., Косцової І.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 15 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату, Міністерство оборони України про визнання протиправними дій та про стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, звернувшись у лютому 2013 року до суду першої інстанції з позовом просив визнати протиправними:
- дії Міністерства оборони України (надалі - МО України) щодо призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності без урахування грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань;
- дії Одеського обласного військового комісаріату (надалі - Одеського ОВК) щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності без урахування грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань.
Також, позивач просив стягнути з МО України на його користь недоплачену частину одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності в розмірі 288 882 грн.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 15 квітня 2013 року, яка була прийнята в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено.
Суд визнав протиправними дії МО України та Одеського ОВК щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності без урахування грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та стягнув з МО України суму недоплаченої частини одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності в розмірі 288 882 грн.
В апеляційній скарзі Одеського ОВК ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Справа розглянута в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.197 КАС України.
З'ясувавши обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню на наступних підставах.
Так, судом першої інстанції встановлено, що позивач проходив дійсну військову службу в Збройних Силах України на посаді начальника відділу планування територіальної оборони заступника начальника центру оперативного та територіальної оборони штабу Південного оперативного командування.
Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 13 серпня 2012 року № 641 він був звільнений з військової служби в запас та наказом начальника штабу ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування (по стройовій частині) від 03 вересня 2012 року № 167 з 03 вересня 2012 року виключений із списків особового складу управління Південного оперативного командування.
Згідно висновку медико-соціальної експертної комісії його визнано інвалідом 2-ї групи в результаті травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 10 ААА № 952080 від 24 липня 2012 року.
27 грудня 2012 року позивач отримав одноразову грошову допомогу розмірі 144 441 грн. із розрахунку грошового забезпечення в розмірі 4 814,70 грн. (30 х 4814,70 грн. = 144 441 грн.), що підтверджується довідкою Одеського обласного військового комісаріату №276 від 25 січня 2013 року, довідкою Південного оперативного командування від 06 серпня 2012 року № 6/414, платіжним дорученням № 407 від 26 грудня 2012 року.
Суд першої інстанції, задовольняючи вимоги ОСОБА_1, погодився з правовою позицією позивача та вважав, що виплата одноразової грошової допомоги здійснена в значно меншому розмірі, ніж визначено чинним законодавством України, а саме без врахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення - грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно з вимогами ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів апеляційного суду повністю погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправність дій суб'єктів владних повноважень, яка виразилася у невиконанні останніми при нарахуванні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності вимог ст.9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі - Закон № 2011-XII), виходячи з наступного.
Соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом (стаття 1 Закону № 2011-XII).
За змістом частини другої статті 16 зазначеного Закону у разі інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності військовослужбовцю виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї статті Закону № 2011-XII Кабінет Міністрів України Постановою від 28 травня 2008 року № 499 затвердив Порядок, згідно з підпунктом 2 пункту 2 якого, одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), зокрема інвалідам ІІ групи, у разі настання інвалідності в період проходження військової служби, у розмірі 30-місячного грошового забезпечення.
Абзацом п'ятим підпункту 4 пункту 2 Порядку передбачено, що для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, грошове забезпечення визначається за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби - на день звільнення виходячи з таких складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років.
Водночас частина друга статті 9 Закону № 2011-XII елементи грошового забезпечення визначає по-іншому: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, яка затверджена Наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329 (далі Інструкція) визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Згідно абзацу 2 пункту 1.2. Інструкції «До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення».
Розділом XXX зазначеної Інструкції визначені Правила виплати грошової допомоги для оздоровлення, яка згідно пункту 30.1. виплачується у разі вибуття в щорічну основну відпустку, тобто є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.
Розділом XXXIII Інструкції визначені Правила виплати матеріальної допомоги, яка згідно пункту 33.1. виплачується один раз на рік для вирішення соціально-побутових питань, тобто, також, є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.
ОСОБА_1 згідно довідки Південного оперативного командування № 6/34 від 28 січня 2013 року протягом 2012 року, перебуваючи на посаді начальника відділу планування територіальної оборони - заступника начальника центру оперативного та територіальної оборони штабу Південного оперативного командування (остання посада перед звільненням)
отримав грошову допомогу на оздоровлення в розмірі 4 814, 70 грн. та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 4 814, 70 грн.
Колегія суддів погоджується з розрахунком суду першої інстанції щодо належного розміру одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, зокрема, вона повинна бути розрахована, виходячи з грошового забезпечення в розмірі 14 444, 10 грн., яке включає в себе щомісячне грошове забезпечення в розмірі 4 814, 70 грн. та одноразові додаткові види грошового забезпечення: грошову допомогу для оздоровлення в розмірі 4 814,70 грн. та матеріальну допомогу в розмірі 4 814,70 грн..
Таким чином, із врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення: грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги позивач має право на одноразову грошову допомогу в розмірі 433 323 грн.. (14 444,10 грн. х 30).
Зважаючи на отриману ОСОБА_1 суму одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності в розмірі 144 441 грн., сума недоплаченої її частини - становить 288 882 грн.
На думку колегії суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, виходячи із визначених в частині четвертій статті 9 КАС загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами для визначення складових грошового забезпечення щодо виплати одноразової грошової допомоги, слід застосовувати не Порядок, а Закон № 2011-XII, який має вищу юридичну силу.
Крім цього, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 8 серпня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року, абзац п'ятий підпункту 4 пункту 2 Порядку в частині визначення грошового забезпечення військовослужбовців, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років визнано незаконним та нечинним.
Посилання апелянтів на Додаток №25 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яким затверджено перелік додаткових видів грошового забезпечення не може бути прийнятий до уваги апеляційним судом, так як зазначений нормативний акт суперечить Закону № 2011-XII, який має вищу юридичну силу.
Зазначена позиція апеляційної суду, відповідає правовій позиції Верховного Суду України, висловленій у справах цієї категорії, зокрема у постанові від 12 листопада 2013 року (№ 21-383а13).
Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах,є обов'язковим для всіх судів України. Суди зобов'язані привести судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду.
Зважаючи на зазначене, доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, зроблених відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 183-2, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 15 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання протиправними дій та про стягнення коштів - залишити без змін.
Ухвала суду є остаточною та оскарженню не підлягає.
Доповідач - суддя І.О. Турецька
суддя Л.В. Стас
суддя І.П. Косцова