Постанова № 38365329, 23.04.2014, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2014
Номер справи
814/885/14
Номер документу
38365329
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

23 квітня 2014 року справа № 814/885/14

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1

доОчаківської районної державної адміністрації, пр-т 50-річчя Жовтня, 7-а, м. Очаків, Миколаївська область, 57500

провизнання недійсною та скасування відмови від 15.01.2014 № 127/02-24/25, зобов'язання затвердити проект землеустрою,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсною та скасування відмови від 15.01.2014 за № 127/02-24/25 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки прощею 0,5000 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: Миколаївська область, Очаківський район, Покровська сільська рада, за межами населеного пункту, згідно законодавства.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав суду заперечення проти позову та просить розглядати праву за відсутністю їх представника. В запереченнях відповідач зазначив, що позов не визнає повністю, оскільки земельна ділянка позивача розташована в межах території Покровської сільської ради, на території якої розташований РЛП «Кінбурнська коса». Через відсутність розробленого проекту землеустрою по встановленню розміру та межі прибережної захисної смуги в межах території Покровської сільської ради Очаківського району, неможливо встановити місце розташування зазначеної земельної ділянки відповідно до вимог ст. 60 Земельного кодексу України, тому відмову в затвердженні Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства вважає правомірною.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, справа розглядається у письмовому провадженні.

Розглянув матеріали справи, суд дійшов наступного висновку:

Розпорядженням Очаківської районної державної адміністрації № 58 від 04.02.2009 передано у власність громадянину України - голові фермерського господарства «Ларіч» ОСОБА_1, із земель, які знаходяться в постійному користуванні фермерського господарства «Ларіч», земельну ділянку загальною площею 9,0 га пасовищ для ведення фермерського господарства в межах території Покровської сільської ради.

Свідоцтво на право власності від 16.07.2013 свідчить, що позивачу належить на праві власності земельна ділянка площею 0,5 га за адресою: Миколаївська область, Очаківський район, с/рада Покровська для ведення фермерського господарства.

Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власника земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів - районною державною адміністрацією. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу органу виконавчої влади.

Позивач просить змінити цільове призначення земельної ділянки - із земель для ведення фермерського господарства - код згідно класифікації видів цільового призначення земель 01.01., яка належить йому на праві власності, на землі (за кодом 01.03) - для ведення особистого селянського господарства. Але підрозділ коду 01.01. та 01.03 відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення.

Позивач звернувся із заявою від 02.10.2013 до ФОП ОСОБА_2 про розробку проекту землеустрою про зміну цільового призначення земельної ділянки. В пояснювальної записці до проекту зазначено, що проектом землеустрою земельну ділянку залишено у категорії земель сільськогосподарського призначення і віднесено до підрозділу 01.03 - для ведення особистого селянського господарства. Відведення даної земельної ділянки погоджено з усіма відповідними службами, згідно вимог ст. 186-1 ЗК України.

Держземагентство в Очаківському районі Миколаївської області від 15.11.2013 надало позивачу висновок про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та вважає за можливе відведення земельної ділянки у власність при умові дотримання вимог законодавства.

Витяг із протоколу № 4 від 24.12.2013 засідання районної міжвідомчої комісії щодо здійснення державної політики в сфері регулювання земельних відносин, яка діє на підставі розпорядження голови Очаківської райдержадміністрації від 18.07.2005 № 199 р. свідчить, що через відсутність розробленого проекту землеустрою по встановленню розміру та межі прибережної захисної смуги в межах території Очаківського району, на теперішній час унеможливлюється встановлення місця розташування зазначеної земельної ділянки відповідно до вимог статті 60 Земельного Кодексу України, тому рекомендовано голові райдержадміністрації відмовити в затвердженні Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за адресою: Миколаївська область, Очаківський район, Покровська сільська рада, за межами населеного пункту.

Перший заступник голови Очаківської райдержадміністрації надіслав позивачу лист від 15.01.2014 за № 127/02-24/25, в якому зазначив, що комісією було прийнято рішення рекомендувати голові райдержадміністрації відмовити в затвердженні Проекту землеустрою на підставі статті 60 ЗК України.

Відповідно до ст. 60 ЗК України передбачено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води. Прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок» від 11.09.2013 за № 712-р надано дозвіл національному природному парку «Білобережжя Святослава» на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розташованих на території Очаківського району Миколаївської області, з подальшим наданням їх зазначеному парку у постійне користування для збереження та використання земель національного природного парку.

Згідно зі абз. 8, 9 ч.3 ст. 20 ЗК України передбачено, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Рішення голови Очаківської райдержадміністрації ні позивач, ні відповідач суду не надали. Доказів того, що відповідач взагалі приймав будь-яке рішення з цього питання сторони суду не надали. Таким чином, суд вважає, що клопотання позивача про затвердження проекту землеустрою залишилось без розгляду.

Проект землеустрою по встановленню розміру та межі прибережної захисної смуги в межах території Покровської сільської ради Очаківського району на день звернення позивачем до відповідача не виготовлений, тому доказів того, що спірна земельна ділянка знаходиться в межах прибережної захисної смуги відповідач суду не надав. Крім того, доказів того, що землі, на яких розташована спірна земельна ділянка віднесені до земель природоохоронного або природно-заповідного фонду відповідачем також суду не надано.

Позовні вимоги в частині визнання недійсною та скасування відмову від 15.01.2014 за № 127/02-24/25 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства задоволенню не підлягають, оскільки відмова, яку оскаржує позивач по суті є листом, а не рішенням, яке підлягає оскарженню в судовому порідку в розумінні ст. 17 КАС України.

Відповідач у спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень, на якого Конституцією України та Законами України покладені питання зміни цільового призначення.

Суд вважає, що спосіб захисту, обраний позивачем, а саме: вимога про зобов'язання відповідача прийняти відповідне рішення - затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не є належним способом захисту порушеного права у зв'язку з тим, що не допускається втручання в діяльність суб'єкта владних повноважень та підміну його компетенції.

Згідно з ч. 2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, третіх осіб, про захист яких вони просять.

Статтею 162 КАС України передбачено право суду прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина,інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд використовує право, надане йому ст. 11, 162 КАС України, та виходячи за межі позовних вимог, вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 прощею 0,5000 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: Миколаївська область, Очаківський район, Покровська сільська рада, за межами населеного пункту, згідно вимог чинного законодавства.

За таких обставин, позов підлягає задоволенню частково.

Судовий збір, оскільки позов підлягає задоволенню частково, також підлягає поверненню частково в сумі 36,54 грн.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Очаківську районну державну адміністрацію повторно розглянути проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 прощею 0,5000 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: Миколаївська область, Очаківський район, Покровська сільська рада, за межами населеного пункту, згідно вимог чинного законодавства.

В решті позову відмовити.

Судовий збір в сумі 36,54 грн. з Державного бюджету України повернути на користь ОСОБА_1, АДРЕСА_1.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т. О. Гордієнко