ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2014 р.
м.Одеса
Справа № 821/3535/13-а
Категорія: 8.3.4
Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Шевчук О.А. та Лук’янчук О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 23.09.2013 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ, -
В С Т А Н О В И В:
В вересні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Ампір" звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ.
В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що підприємство подавало до ДПІ у м. Херсоні декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування: за жовтень 2012 року у розмірі 211027 грн., за грудень 2012 року у розмірі 1615600 грн. Заявлену суму бюджетного відшкодування за жовтень 2012 року у розмірі 211027 грн., за грудень 2012 року у розмірі 1615600 грн. та пеню бюджетної заборгованості станом на 29.05.2013 р. у розмірі 6140 грн. та 39438,35 примусово стягнуто постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.05.2013 р. по справі № 821/1641/13-а. Вказані суми бюджетного відшкодування підтверджені відповідачем та перераховані 02.07.2013 р. на рахунок в банку позивача, але з порушенням встановлених законодавством строків. У зв'язку з цим, позивач просив стягнути пеню за прострочення бюджетного відшкодування у розмірі 15313,64 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 23.09.2013 року позов задоволено, стягнуто з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" пеню за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 15313 грн. та судовий збір у сумі 153 грн.14 коп.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Державна податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв’язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову.
Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень та до канцелярії Одеського апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Ампір" про розгляд справи за їх відсутності, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ТОВ "Ампір" подано до ДПІ у м. Херсоні податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2012 року, у якій заявлено суму бюджетного відшкодування ПДВ 211027 грн.
ДПІ у м. Херсоні було проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування бюджетного відшкодування, за результатами якої складено довідку від 07.02.2013 р. № 905/15-4/31294087, відповідно до якої підтверджено відображене позивачем бюджетне відшкодування за жовтень 2012 року в сумі 211027 грн., грудень 2012 року в сумі 1615600 грн.
Головне управління Державної казначейської служби України у Херсонській області листом від 07.05.2013 р. № 7860/10/20.2-28 підтверджено наявність підтверджених сум бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень 2012 року у сумі 211027 грн., за грудень 2012 року у сумі 1615600 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29.05.2013 р. по справі № 821/1641/13-а з Державного бюджету стягнуто на користь позивача бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2012 року у сумі 211027 грн., за грудень 2012 року у сумі 1615600 грн., пеню у сумі 45578,35 грн. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2013 р. постанову залишено без змін.
Таким чином, судовим рішенням, яке набрало законної сили, підтверджено обґрунтованість заявленої ТОВ "Ампір" суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2012 року у сумі 211027 грн., за грудень 2012 року у сумі 1615600 грн., пеню у сумі 45578,35 грн.
Крім того, заборгованість бюджетного відшкодування з ПДВ за жовтень 2012 року в сумі 211027 грн. та за грудень 2012 року в сумі 1615600 грн. (187930 грн. + 475890 грн. + 475890 грн. + 475890 грн.) перераховано 02.07.2013 р., що підтверджується випискою з банківського рахунку ТОВ "Ампір" від 02.07.2013 р.
Вирішуючи справу по суті суд першої інстанції вірно дійшов висновку стосовно наявності підстав для задоволення позовних вимог ТОВ "Ампір", виходячи з наступного.
Відповідно до пп.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно з п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п.200.8 ст.200 ПК України до декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п.200.10 ст.200 ПК України).
За приписами п.200.14 ст.200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган, зокрема, у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Відповідно до п.200.15 ст.200 ПК України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Таким чином, процес підтвердження заявлених сум бюджетного відшкодування закінчується висновком органу державної податкової служби, на підставі якого органи Державного казначейства України здійснюють перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Ампір», яке мало право на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ, заявлену суму бюджетного відшкодування та пеню за невідшкодований ПДВ станом на 29.05.2013р.:
- за жовтень 2012 року у розмірі 211 027,00 грн. та пеня - 6 140,00 грн.,
- за грудень 2012 року у розмірі 1 615 600,00 грн. та пеня - 39 438,35 грн.,
а всього 1 826 627,00 грн. бюджетної заборгованості та нарахованої пені у розмірі 45 578,35 грн. станом на 29.05.2013р. примусово стягнуто постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013р. по справі № 821/1641/13-а.
Вказані суми заявленого та стягненого рішенням суду бюджетного відшкодування були підтверджені Державною податковою інспекцією у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (лист № 7860/10/20.2-28 від 07.05.2013р.), та перераховані 02.07.2013 року на рахунок в банку позивача, але з порушенням встановлених законодавством строків.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України, та строки проведення розрахунків визначений ст.200 Податкового Кодексу України.
Відповідно до пункту 200.23 статті 200 ПКУ «суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки НБУ, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення».
Розмір пені бюджетної заборгованості донарахованої станом на 02.07.2013 року відповідно до розрахунку, доданого до позовної заяви, складає 15 313 грн. 64 коп.
Державною податковою інспекцією у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області в апеляційній скарзі зазначено поважною причиною попуску строку своєчасного підтвердження суми бюджетного відшкодування позивачу те, що в них не було часу у зв'язку з направленням запитів про зустрічні звірки для встановлення інформації про схеми руху товарно-грошових потоків, проте судова колегія не вважає дану причину поважною.
З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.
На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.
Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду – без змін.
Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, –
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 23.09.2013 року – без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: суддя Зуєва Л.Є.
суддя Шевчук О.А.
суддя Лук’янчук О.В.