Постанова № 38351265, 08.04.2014, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2014
Номер справи
п/811/900/14
Номер документу
38351265
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 квітня 2014 року Справа № П/811/900/14

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області до фермерського господарства Рибінського Бориса Йосиповича про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ФГ Рибінського Б.Й., а саме повністю зупинити виконання робіт ФГ Рибінського Б.Й. з експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - завальної ями, сепаратора, бункеру зерна, бункеру відходів, сушарки, рукава рідкої, парової фаз, дихальних клапанів, заправного пістолета, заточувального верстата, токарного верстата, свердлильного верстата, зварювального апарата, газового різка, котла, автотранспорту, газоочисних установок ПО-10 та ЦОЛ-6, що знаходяться за адресою виробничого майданчика ФГ Рибінського Б.Й. (Кіровоградська область, Кіровоградський район, с.Шестаківка, вул.Привокзальна, 19-а) до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що під час планової перевірки ФГ Рибінського Б.Й. щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, перевіркою встановлено, що відповідач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря". У зв'язку з чим, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, на думку позивача, є підстави для зупинення виконання робіт ФГ Рибінського Б.Й. з експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідачем подано до суду заяву за вх.№5058/14 від 07.04.2014р., в якій зазначено, що ФГ Рибінського Б.Й. з позовними вимогами погоджується у повному обсязі та заперечень проти позову не має.

Відповідно до п.1 ч.5 ст.183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше наступного дня з дня надходження до суду заяви відповідача про визнання позову.

Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст.1 Закону України №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі по тексту - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Державний нагляд (контроль) може здійснюватися комплексно кількома органами державного нагляду (контролю), якщо їхні повноваження на здійснення чи участь у комплексних заходах передбачені законом. Такі заходи проводяться за спільним рішенням керівників відповідних органів державного нагляду (контролю).

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 13.04.2011 р. №454/2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Згідно з п.1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 р. №429 (далі за текстом - Положення) Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

На підставі пп."г" п.4.2 Положення, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо: виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

Таким чином, до компетенції позивача входять повноваження на здійснення перевірки відповідача із зазначених спірних питань із застосуванням заходів державного нагляду.

Судом встановлено, що 04 грудня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області відповідно до наказу №778 від 03.12.2013 р. (а.с.17) та направлення №1685/13 від 03.12.2013 р. (а.с.18) проведено планову перевірку ФГ Рибінського Б.Й. щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт №412, відповідно до якого перевіркою встановлено здійснення ФГ Рибінського Б.Й. діяльності з порушенням вимог природоохоронного законодавства, зокрема, за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів: завальної ями, сепаратора, бункеру зерна, бункеру відходів, сушарки, рукава рідкої, парової фаз, дихальних клапанів, заправного пістолета, заточувального верстата, токарного верстата, свердлильного верстата, зварювального апарата, газового різака, котла, автотранспорту, газоочисних установок ПО-10 та ЦОЛ-6, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря" (а.с.19-24).

04 грудня 2013 року Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області винесено припис №367, яким ФГ Рибінського Б.Й. зобов'язано, зокрема, оформити дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів (а.с.25). Зазначений припис відповідачем отримано 04.12.2013 р., що підтверджується особистим підписом голови ФГ Рибінського Б.Й. (а.с.25-зв.).

Крім того, на підставі акту перевірки №412 від 04.12.2013р. складено протокол про адміністративне правопорушення від 04.12.2013р. №007462 (а.с.36) та винесено постанову №007462 від 04.12.2013р. (а.с.37) про накладення адміністративного стягнення стосовно голови ФГ Рибінського Б.Й. за ч.1 ст.78 КУпАП. Штраф сплачено у повному обсязі. (а.с.38)

19 березня 2014 року Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області відповідно до наказу №137 від 17.03.2014 р. (а.с.26) та направлення №211/14 від 03.03.2014 р. (а.с.27) проведено позапланову перевірку ФГ Рибінського Б.Й. щодо виконання припису та дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт №83, відповідно до якого перевіркою встановлено невиконання ФГ Рибінського Б.Й. вимог припису Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області №367 від 04 грудня 2013 року (а.с.28-34).

До того ж, голову ФГ Рибінського Б.Й. притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст.188-5 КУпАП (а.с.39-41), сума штрафу сплачена у повному обсязі. (а.с.42)

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 р. №2707-ХІІ (далі за текстом - Закон №2707-ХІІ).

У відповідності до абз.2 ч.1 ст.10 Закону №2707-ХІІ підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Згідно з абз.6, 13 ч.1 ст.1 Закону №2707-ХІІ викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; джерело викиду - об'єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.

Відповідно до ч.5 ст.11 Закону №2707-ХІІ викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства. (ст.12 Закону №2707-ХІІ)

Згідно частини 5 статті 4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів щодо охорони атмосферного повітря, зокрема, щодо неоформлення дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на стаціонарні джерела викидів.

Однак, доказів усунення таких порушень відповідачем суду не надано. До того ж, суд зазначає, що жодних заперечень чи зауважень до акту перевірки відповідачем також надано не було.

Таким чином, враховуючи наявність вищезазначених обставин, зокрема, неусунення відповідачем порушень вимог чинного законодавства щодо охорони атмосферного повітря, суд дійшов висновку, що подальша експлуатація об'єктів відповідача з порушенням правил охорони атмосферного повітря створює загрозу життю та здоров'ю людей.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення виконання робіт ФГ Рибінського Б.Й. з експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - завальної ями, сепаратора, бункеру зерна, бункеру відходів, сушарки, рукава рідкої, парової фаз, дихальних клапанів, заправного пістолета, заточувального верстата, токарного верстата, свердлильного верстата, зварювального апарата, газового різка, котла, автотранспорту, газоочисних установок ПО-10 та ЦОЛ-6, що знаходяться за адресою виробничого майданчика ФГ Рибінського Б.Й. (Кіровоградська область, Кіровоградський район, с.Шестаківка, вул.Привокзальна, 19-а) до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до п.10 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно ч.12 ст.1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до фермерського господарства Рибінського Бориса Йосиповича (код ЄДРПОУ: 06686323) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення виконання робіт фермерським господарством Рибінського Бориса Йосиповича з експлуатації стаціонарних джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - завальної ями, сепаратора, бункеру зерна, бункеру відходів, сушарки, рукава рідкої, парової фаз, дихальних клапанів, заправного пістолета, заточувального верстата, токарного верстата, свердлильного верстата, зварювального апарата, газового різка, котла, автотранспорту, газоочисних установок ПО-10 та ЦОЛ-6, що знаходяться за адресою виробничого майданчика фермерського господарства Рибінського Бориса Йосиповича (Кіровоградська область, Кіровоградський район, с.Шестаківка, вул.Привокзальна, 19-а), до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М. Кармазина