Ухвала суду № 38343377, 16.04.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2014
Номер справи
813/9562/13-а
Номер документу
38343377
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 УХВАЛА про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог 16 квітня 2014 року № 813/9562/13-а

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий суддя Коморний О.І.,

секретар - Ячмінська Я.О.

з участю:

представника позивача Пилат М.Я.

представник відповідача Музика М.В.

при розгляді у відкритому судовому засіданні адміністративної справи за позовом управління Пенсійного фонду України у Перемишлянському районі Львівської області про спонукання до вчинення дій відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перемишлянському районі Львівської області,

в с т а н о в и в:

Позивач, управління Пенсійного фонду України у Перемишлянському районі Львівської області, звернувся до суду з позовною заявою у якій містяться вимоги:

- зобов'язати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перемишлянському районі Львівської області прийняти до заліку суми пенсій, виплачених управлінням ПФУ в Перемишлянському районі Львівської області гр. ОСОБА_3 за період з 01.02.2013р. по 30.11.2013р. у розмірі 1604,00 грн. в т.ч. основний розмір пенсії -1594,40 грн. та витрати з виплати і доставки пенсії - 9,60 грн. та включити до щомісячних актів звірки;

- стягнути з відділення ВД ФССНВВ України в Перемишлянському районі Львівської області суми пенсії виплачені управлінням ПФУ в Перемишлянському районі Львівської області гр. ОСОБА_3 за період з 01.02.2013р. по 30.11.2013р.

Представником позивача у доповненнях до заперечення (а.с.48) заявлено вимогу про залишення позовної заяви без розгляду з лютого 2013 року, оскільки позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду.

Представник позивача доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду з лютого місяця не подав, посилань на законодавчі акти, які б вказували на непоширення на спірні правовідносини строків звернення до суду не навів.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч.1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

До адміністративних судів згідно з ч.2 ст.2 КАС України можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст. 99 КАС України).

Згідно долучених до справи копій актів звірки, акт за лютий позивачем підписано 05.03.2013р. (а.с.13), акт за березень позивачем підписано 05.04.2013 року (а.с.14), акт за квітень позивачем підписано 30.04.2013 року (а.с.15), акт за травень позивачем підписано 04.06.2013 року (а.с.16), отже з моменту підписання вказаних актів позивач дізнався, або мав дізнатися про порушення свої прав і міг протягом шести місяців звернутися до суду.

Однак позовна заява позивача датована 11.12.2013 року і подана на пошту 13.12.2013 року (а.с.34), що вказує на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду визначеного ч.2 ст.99 КАС України по вимогах за період з лютого по травень 2013 року.

Згідно з імперативною нормою статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

У ст. 100 КАС України передбачено можливість визнання судом причин пропуску строку звернення до суду поважними. Проте причина пропуску строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам:

1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк;

2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк;

3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено;

4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.

Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 КАС України).

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Жодних належних та допустимих доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду в межах шестимісячного строку звернення до суду з дати підписання позивачем актів за лютий-травень 2013 року у матеріалах справи немає.

Згідно ч.3 ст. 162 КАС України, якщо в ході судового розгляду справи суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням установленого законом строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду.

Пропуск позивачем строку звернення до суду без подання доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду є підставою для залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог по актах за період з лютого по травень 2013 року.

Керуючись ст. ст. 2, 5-13, 70, 99, 100, 160, 162, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в :

Позовну заяву управління Пенсійного фонду України у Перемишлянському районі Львівської області про спонукання до вчинення дій відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перемишлянському районі Львівської області в частині позивних вимог зобов'язати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перемишлянському районі Львівської області прийняти до заліку суми пенсій, виплачених управлінням ПФУ в Перемишлянському районі Львівської області гр. ОСОБА_3 за період з 01.02.2013р. по 30.11.2013р. у розмірі 1604,00 грн. в т.ч. основний розмір пенсії -1594,40 грн. та витрати з виплати і доставки пенсії - 9,60 грн. та включити до щомісячних актів звірки та стягнення з відділення ВД ФССНВВ України в Перемишлянському районі Львівської області суми пенсії виплачені управлінням ПФУ в Перемишлянському районі Львівської області гр. ОСОБА_3 за період з 01.02.2013р. по 30.11.2013р. за період з лютого по травень 2013 року - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 22.04.2014р.

Суддя Коморний О.І.