2-а/ 251/115/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01.04.2014 року суддя Калініського районного суду м. Горлівки Донецької області Єгорова ОВ., розглянув у скороченому провадженні в м. Горлівка адміністративний позов ОСОБА_2 до Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 31 травня 2013 року по день ухвалення рішення по справі,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду із адміністративним позовом, у якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо призначення, нарахування та виплати їй сум допомоги по догляду за дитиною - сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку за період з 31 травня 2013 року по день ухвалення рішення по справі у розмірі, меншому за встановлений ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»; стягнути з Калінінського УПСЗН Горлівської міської ради на її користь недонараховану щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 31 травня 2013 року по день ухвалення рішення по справі року в розмірі 4644 гривень 16 копійок, посилаючись на те, що відповідач протягом спірного періоду часу неправомірно виплачував їй допомогу по догляду на дитину в неналежному розмірі - 130 грн., чим порушив її права на гарантовану державою матеріальну підтримку материнства та належний соціальний захист.
Відповідач у строк, передбачений п.2 ч.5 ст.183-2 КАС України, надав суду заперечення проти позову, в яких позовні вимоги позивача не визнав за наступних підстав: як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивач перебуває на обліку в Калінінському УПСЗН, як застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа. З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами), виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"( зі змінами) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. В даних розмірах позивачу і була виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Наполягав на тому, що для позивача відсутні законодавчі підстави для перерахунку та виплати грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на невідповідність позовних вимог законодавству України.
Оцінив повідомлені сторонами обставини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав:
Позивач має на утриманні малолітню дитину - сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває на обліку в Калінінському УПСЗН Горлівської міської ради як одержувач допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць та як особа застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Калінінське УПСЗН Горлівської міської ради, на підставі заяви позивача рішенням від 05 червня 2013 року, призначило останній до виплати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.05.2013 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 130,00 грн. щомісячно.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України від 21.11.1992 р. "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22.03.2001 р.) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
До 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі -Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року№ 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ шодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 на виконання Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Згідно п. 17-24 вказаного Порядку, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 01 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 01 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130,00 гривень. Для призначення допомоги в розмірі, який перевищує мінімальний, заявник надає в установленому порядку довідку про склад сім'ї і декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім'ї). Форма заяви затверджена Наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 08.06.2006р. №215. Сукупний дохід розраховується згідно Методиці обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 07.02.2002р. за № 112/6400. Згідно Методиці, в дохід входять нарахована заробітна платня, інші грошові виплати, які мають систематичний характер у тому числі і доходи від підприємницької діяльності. В сукупний дохід не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Позивач зверталась до відповідача з заявою, щодо перерахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно листа від 05 лютого 2014 року їй було відмовлено відповідачем у задоволенні її вимог на підставі правильності обгрунтування нарахувань згідно чинного законодавства відповідачем щодо виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Оскільки судом встановлено, що спір між позивачем та відповідачем щодо виплати допомоги фактично виник у лютому 2014 року, а позивач є застрахованою особою у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
На підставі вищевикладеного, суд дістає висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972 грн.; з 1 грудня - 1032 грн.
Згідно із Законом України «Про державний бюджет на 2014 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 1032 грн.
Таким чином недоплата з 31 травня 2013 року по 01 квітня 2014 року становить: 8660 гривень, виходячи з розрахунку: (972 х 6) - (130 х 6) + (1032 х 4) - (130 х 4); з відповідача на користь позивача слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 31 травня 2013 року по 01 квітня 2014 року у загальній сумі 8660 гривень.
Керуючись ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зі змінами та доповненнями № 2240-ІІІ, ст. 100, 155, 183-2 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 31 травня 2013 року по 01 квітня 2014 року задовольнити.
Визнати неправомірними дії Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо призначення, нарахування та ОСОБА_2 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до шести років за період з 31 травня 2013 року по 01 квітня 2014 року.
Стягнути з Калінінського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради на користь ОСОБА_2 недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з за період з 31 травня 2013 року по 01 квітня 2014 року в сумі 8660 гривень.
На постанову може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Калінінський районний суд м. Горлівки Донецької області протягом 10 днів з отримання копії постанови.
Суддя Єгорова О.В.