Справа № 2/331/646/14
331/930/14-ц
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 березня 2014 року місто Запоріжжя
Жовтневий районний суд міста Запоріжжя в складі:
головуючого судді Скользнєвої Н.Г.,
при секретарі Постарнак М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Запоріжжі цивільну справу за позовом Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» до ОСОБА_1 про зобов"язання укласти договір, -
В С Т А Н О В И В :
У лютому 2014 року ЗДП «Радіоприлад» звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про зобов"язання укласти договір.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що ЗДП «Радіоприлад» є балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1
На підставі рішення виконавчого комітету Жовтневої районної ради від 16.08.1990р. №184, будинок АДРЕСА_1 зареєстровано за ЗДП «Радіоприлад», яке здійснює експлуатацію, ремонт і утримання житлового будинку.
ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_1 та особою, на яку відкрито особистий рахунок.
ОСОБА_1 проживає в приватизованій квартирі АДРЕСА_1 та отримує послуги з утримання будинку і прибудинкової території та комунальні послуги без договору.
ЗДП «Радіоприлад» задля забезпечення утримання будинків і споруд і прибудинкових територій, які знаходяться на балансі державного підприємства, створено Житлово-комунальний відділ без права юридичної особи, оновлене положення, затверджене наказом від 26.01.2010 р. №35.
З метою надання житлово-комунальних послуг позивачем укладені договори: №9 від 01.09.2006 з КЗАП 082801 «Комунссантрансекологія» на послуги зі збирання, вивезення твердих побутових відходів; №753 від 01.08.2002 про постачання теплової енергії в гарячій воді з Концерном «Міські теплові мережі»; №600753 від 01.01.2007 купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді з Концерном «Міські теплові мережі»; договір на користування електричною енергією від 12.03.2003 №59 з ВАТ «Запоріжжяобленерго»; договір на виконання робіт по перевірці та прочистці димових та вентиляційних каналів з ВП «Промтехсерівс Українм» від 01.04.2009 №482
Розмір плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житловому фонді ЗДП «Радіоприлад» був погоджений в установленому порядку листом Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.04.2010 №04273/06-20 «Про погодження тарифів».
Позивач неодноразово звертався до ОСОБА_1 про укладення договору на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житловому фонді ЗДП «Радіоприлад», проте відповідач відмовляється його укладати.
В останній раз позивач направив 29.11.2013 року за вих.. №281-2820 пропозицію про укладення договору та проект договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, підготовлений на підставі типового договору, затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009 №529 разом з копією погодженого органом місцевого самоврядування тарифу, який ОСОБА_1 отримала 05.12.2013 року, але відповіді не надала, тим самим фактично відмовилася в укладенні договору.
На підставі викладеного, просить суд зобов'язати ОСОБА_1 укласти з Запорізьким державним підприємством «Радіоприлад» договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, в редакції Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» від 28 листопада 2013 року та стягнути сплачений при зверненні до суду із позовом судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Представник позивача надав суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, посилаючись на їх обґрунтованість та доведеність. У разі повторної неявки в судове засідання відповідача, просив суд ухвалити по справі заочне рішення.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином. Причини своєї неявки суду не повідомила. Заяв або клопотань, які б перешкоджали розгляду справи за її відсутності не надала.
Прийнявши до уваги заяву представника позивача, суд ухвалою від 25 березня 2014 року ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
Суд, вивчивши позовні вимоги позивача, перевіривши наявні в матеріалах справи докази, взявши до уваги заяву представника позивача, приходить до наступного.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що з метою підвищення ефективності функціонування державних підприємств, Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 29.12.2010р. №1221 «Про утворення Державного концерну «Укроборонпром»». На підставі п.1 постанови КМУ від 29.12.2010 №1221 утворений Державний концерн «Укроборонпром» з включенням до його складу держаних підприємств згідно з додатком, в перелік яких з урахуванням змін, передбачених у постанові КМУ від 06.04.2011р. №374 «Про внесення змін до постанови КМУ від 29.12.10 №1221», увійшло Запорізьке державне підприємство «Радіоприлад» (код згідно з ЄДРПОУ 14313317).
Невиконання або неналежне виконання споживачами житлово-комунальних послуг вимог законів, завдає шкоди економічним інтересам держави у сфері оборони України.
ЗДП «Радіоприлад» є балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1
На підставі рішення виконавчого комітету Жовтневої районної ради від 16.08.1990р. №184, будинок АДРЕСА_1 зареєстровано за ЗДП «Радіоприлад», яке здійснює експлуатацію, ремонт і утримання житлового будинку.
На підставі свідоцтва про право власності на житло № 62 від 12 березня 1998 року, виданого заступником генерального директора ЗДП «Радіприлад» Васильченко В.С., квартира АДРЕСА_1 належить на праві спільної дольової власності ОСОБА_3 - 1/3 частина, ОСОБА_4 - 1/3 частина, ОСОБА_1 - 1/3 частина. (а.с. 15)
ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_1 та особою, на яку відкрито особистий рахунок. (а.с. 19)
ОСОБА_1 зареєстрована та проживає в приватизованій квартирі АДРЕСА_1 та отримує послуги з утримання будинку і прибудинкової території та комунальні послуги без договору. (а.с. 14, 19)
ЗДП «Радіоприлад» задля забезпечення утримання будинків і споруд і прибудинкових територій, які знаходяться на балансі державного підприємства, створено Житлово-комунальний відділ без права юридичної особи, оновлене положення, затверджене наказом від 26.01.2010 р. №35. (а.с. 11-13)
З метою надання житлово-комунальних послуг позивачем укладені договори: №9 від 01.09.2006 з КЗАП 082801 «Комунссантрансекологія» на послуги зі збирання, вивезення твердих побутових відходів; №753 від 01.08.2002 про постачання теплової енергії в гарячій воді з Концерном «Міські теплові мережі»; №600753 від 01.01.2007 купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді з Концерном «Міські теплові мережі»; договір на користування електричною енергією від 12.03.2003 №59 з ВАТ «Запоріжжяобленерго»; договір на виконання робіт по перевірці та прочистці димових та вентиляційних каналів з ВП «Промтехсерівс Українм» від 01.04.2009 №482. (а.с. 22-29)
Розмір плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житловому фонді ЗДП «Радіоприлад» був погоджений в установленому порядку листом Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.04.2010 №04273/06-20 «Про погодження тарифів». (а.с. 20-22)
Позивач неодноразово звертався до ОСОБА_1 про укладення договору на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в житловому фонді ЗДП «Радіоприлад», проте відповідач відмовляється його укладати.
В останній раз позивач направив 29.11.2013 року за вих.. №281-2820 пропозицію про укладення договору та проект договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, підготовлений на підставі типового договору, затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009 №529 разом з копією погодженого органом місцевого самоврядування тарифу, який ОСОБА_1 отримала 05.12.2013 року, але відповіді не надала, тим самим фактично відмовилася в укладенні договору. (а.с. 7-10)
Відповідно до ч. 1 ст. 19, п. 1 ч. 3 ст. 20, п. 3 ч. 2 ст. 21, пп. 4, 13 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками сфери житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. Істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є, зокрема, порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги та відповідальність сторін і штрафні санкції за невиконання умов договору. Споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, лише в разі його підготовки виконавцем на основі типового договору.
Тобто законом визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 18 Закону у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складання та підписання акту-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо, акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачем є фізична особа, яка отримує житлово-комунальну послугу.
Згідно з п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року № 572 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45), власник та наймач (орендар) квартири зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору; оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, необхідність укладення договору на надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладення визначено як обов'язок, а не право сторін.
Запропонований відповідачеві проект договору розроблений позивачем на підставі типового договору, затвердженого Постановою КМ України від 20 травня 2009 року №529.
Відповідно до статті 648 ЦК України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту, тобто типовому договору, затвердженого Постановою КМ України від 20 травня 2009 року №529.
За своєю правовою суттю зазначений договір є договором приєднання, оскільки відповідно до ст. 634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.
Запропонований позивачем договір не позбавляє прав відповідача, які він звичайно мав, а також, що не виключає чи не обмежує відповідальність позивача, як сторони договору, за порушення зобов'язань та не містить інші умови, які явно обтяжливі для відповідача.
Відповідно до вимог п. 2 ст. 10 Закону "Про приватизацію державного житлового фонду" та Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, ст. ст. 67,68, ч.1 ст.151, ч.3 ст.156 Житлового кодексу України, власники приватизованого житла в багатоквартирних будинках (до них належать і власники квартиру кооперативних будинках та викуплених квартир) є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і повинні сплачувати свою частку витрат у загальних квартирах на утримання будинку (житла) та прибудинкової території пропорційно до займаної площі, відшкодовувати витрати на капітальний та поточний ремонт будинку. Послуги з утримання будинків і споруд і прибудинкових територій зобов'язані сплачувати як квартиронаймачі, так і власники викуплених та приватизованих квартир.
Відповідно до пп. 1-4 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо), послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків, послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд.
Щодо кожного з видів житлово-комунальних послуг існують Закони та підзаконні акти, що регулюють правила надання послуги та порядок їх оплати.
Згідно з п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 року № 572 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 року № 45), власник та наймач (орендар) квартири зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору; оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п. 1.3 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25 квітня 2005 року № 60, виконавцем житлово-комунальних послуг може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якими, зокрема, є підготовка та укладення із споживачем договору на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.
Тобто ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не містить посилань на те, що власник квартири може відмовитись в укладенні договору на надання комунальних послуг з балансоутримувачем.
Відповідно до ст. ст. 901-903 ЦК України виконавець повинен надавати послугу особисто за договором про надання послуг.
Безпідставна відмова відповідача в укладенні договору порушує законні права та інтереси позивача, порушуються конституційні права усіх власників квартир, суперечить закону.
Аналізуючи зазначені норми матеріального права, заяву представника позивача, надані докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ЗДП «Радіоприлад» до ОСОБА_1 про зобов"язання укласти договір є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат пов'язаних з розглядом справи.
При подачі позовної заяви до суду позивач по справі сплатив судовий збір у розмірі 243 грн. 60 коп., у зв'язку з чим зазначена сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача (а.с. 1)
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214 - 215, 224 -226 ЦПК України, ст. ст. 634, 648, 901-903 ЦК України, ст.ст. 1, 13, 18-21, 26, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», суд
В И Р І Ш И В :
Позов Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою 69063, АДРЕСА_1 (індивідуальний податковий НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Жовтневим РВ УМВС України в Запорізькій області 12.07.2002р.), укласти з Запорізьким державним підприємством «Радіоприлад» (69600, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 3, код ЄДРПОУ 14313317) договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, в редакції Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» від 28 листопада 2013 року.
Стягнути з ОСОБА_1, яка зареєстрована за адресою 69063, АДРЕСА_1 (індивідуальний податковий НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Жовтневим РВ УМВС України в Запорізькій області 12.07.2002р.) на користь Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» (м. Запоріжжя, пр.. Леніна, буд. № 3, код ЄДРПОУ 14313317) судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) гривень 60 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання рішення суду апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Суддя: Н.Г.Скользнєва
25.03.2014