Постанова № 38325962, 16.04.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2014
Номер справи
820/3929/14
Номер документу
38325962
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

16 квітня 2014 р. №820/3929/14

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді -Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання Ільницької І.Л.

представників : позивача - Тесленка В.П., відповідача - Оганезової Р.А., Басової Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Громадської організації "Клуб "громадська ініціатива" до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Громадська організація "Клуб "громадська ініціатива" , з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому просив суд зобов'язати Реєстраційну службу Харківського міського управління юстиції прийняти повідомлення про зміни у складі керівних органів та зміни до Статуту Громадській організації "Клуб "Громадська ініціатива" в редакції, поданій із заявою №0101 від 14.01.2014 року Громадській організації "Клуб "Громадська ініціатива".

В обґрунтування позову позивач зазначив, що звернувся із заявою до відповідача у встановленому законодавством України порядку щодо внесення змін у складі керівних органів та зміни до Статуту, однак в порушення вимог діючого законодавства відповідач відмовив позивачу у внесення змін.

Відповідач, Реєстраційна служба Харківського міського управління юстиції, в письмових запереченнях та в судових засіданнях проти позову заперечував та стверджував, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому адміністративний позов не підлягає задоволенню у повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представники відповідача в судове засідання з'явилися, просили відмовити в задоволені позову з підстав, що зазначені в запереченнях на адміністративний позов та письмових поясненнях.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Позивач 24.12.2013 року звернувся до реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із заявою щодо внесення змін у складі керівних органів та зміни до статуту Громадської організації "Християнський соціалістичний союз" затвердженого загальними зборами членів громадської організації протокол №5 від 01.02.2013 року.

Згідно правового висновку щодо відповідності законам України та статуту повідомлення про зміни у складі керівних органів та зміни до статуту Громадської організації "Клуб "громадська ініціатива" від 27.12.2013 року встановлено, що повідомлення про зміни у складі керівних органів та зміни до статуту не може бути прийняте.

Наказом Харківського міського управління юстиції від 27.12.2013 року № 702/2 на підставі Закону України "Про громадські об'єднання" відмовлено в прийнятті повідомлення про зміни у складі керівних органів та зміни до статуту Громадської організації "Клуб "громадська ініціатива".

На виконання вимог правового висновку від 27.12.2013 року Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Громадська організація "Клуб "громадська ініціатива" розробила нову редакцію статуту та 14.01.2014 року звернувся до реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із заявою щодо внесення змін у складі керівних органів та зміни до статуту.

Наказом від 20.01.2014 року № 14/04-18 на підставі Закону України "Про громадські об'єднання" та правового висновку від 20.01.2014 року відмовлено в прийнятті повідомлення про зміни у складі керівних органів та зміни до статуту Громадської організації "Клуб "громадська ініціатива" оскільки документи подані для повідомлення про зміни у складі керівних органів та зміни до статуту не відповідають Закону України "Про громадські об'єднання".

Перевіряючи вказані висновки суб'єкта владних повноважень вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про громадські об'єднання" № 4572-VI (який набрав чинності 01.01.2013р.) громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.

Статтею 11 Закону України "Про громадські об'єднання" передбачено, що статут громадського об'єднання має містити відомості про:1) найменування громадського об'єднання та за наявності - скорочене найменування; 2) мету (цілі) та напрями його діяльності; 3) порядок набуття і припинення членства (участі) у громадському об'єднанні, права та обов'язки його членів (учасників); 4) повноваження керівника, вищого органу управління, інших органів управління (далі - керівні органи) громадського об'єднання, порядок їх формування та зміни складу, термін повноважень, а також порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об'єднання, та її заміни (для громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи); 5) періодичність засідань і процедуру прийняття рішень керівними органами громадського об'єднання, у тому числі шляхом використання засобів зв'язку; 6) порядок звітування керівних органів громадського об'єднання перед його членами (учасниками); 7) порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об'єднання та розгляду скарг; 8) джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об'єднання; 9) порядок створення, діяльності та припинення діяльності відокремлених підрозділів громадського об'єднання (у разі їх створення громадським об'єднанням, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи); 10) порядок внесення змін до статуту; 11) порядок прийняття рішення щодо саморозпуску або реорганізації громадського об'єднання, а також щодо використання його коштів та іншого майна, що залишилися після саморозпуску, - для громадського об'єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.

Оглянувши в судовому засіданні статут Громадської організації "Християнський соціалістичний союз" (нова редакція) затверджений загальними зборами членів громадської організації протокол №5 від 01.02.2013 року, судом встановлено, що вказаний статут містить посилання на Закон України "Про об'єднання громадян " від 16.06.1992 року, а саме в п. 7.4 розділу 7 та п. п. 8.2. розділу 8 статуту щодо порядку внесення змін до статуту та реєстрації новоствореної організації в порядку реорганізації відповідно до Закону України "Про об'єднання громадян", який згідно прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про громадські об'єднання" втратив чинність з дня введення Закону України "Про громадські об'єднання" в дію, а саме з 1 січня 2013 року. (а.с. 22-28)

Тобто станом на момент внесення змін до статуту та затвердження його редакції, зміст статуту містить посилання на порядок вчинення вищезазначених дії відповідно до Закону України "Про об'єднання громадян", який втратив чинність, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Також, згідно ст. 11 Закону України "Про громадські об'єднання" статут громадського об'єднання має містити мету (цілі) та напрями його діяльності.

Проте, статут позивача не містить напрямів діяльності Громадської організації "Християнський соціалістичний союз", що суперечить положенням чинного законодавства України. У розділі 2 статуту «Мета та завдання організації» окрім мети визначені лише права діяльності організації, що передбачено статтею 21 Закону, а саме: 1) вільно поширювати інформацію про свою діяльність, пропагувати свою мету (цілі); 2) звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами; 3) одержувати у порядку, визначеному законом, публічну інформацію, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації; 4) брати участь у порядку, визначеному законодавством, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об'єднання та важливих питань державного і суспільного життя; 5) проводити мирні зібрання; 6) здійснювати інші права, не заборонені законом.

Крім того, згідно зі статтею 14 Закону України "Про громадські об'єднання", внесення змін до відомостей про громадське об'єднання як юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснюється у порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 5 статті 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців", установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження.

Проте, нова редакція статуту Громадської організації "Християнський соціалістичний союз" не була підписана ані засновниками, ані уповноваженими особами. (а.с. 22)

Порядок підготовки та оформлення рішень щодо громадських об'єднань від 08.07.2011, № 1828/5, затверджений Наказом Міністерства юстиції України 14.12.2012 № 1845/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 р. за № 2103/22415, визначає процедуру підготовки та оформлення рішень, які приймаються за результатами розгляду Державною реєстраційною службою України та реєстраційними службами територіальних органів Мін'юсту, документів щодо легалізації (реєстрації) громадських формувань, щодо реєстрації символіки професійних спілок, їх об'єднань, організацій роботодавців, їх об'єднань, політичних партій, благодійних організацій, а також рішень щодо реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, щодо взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадських формувань, щодо державної реєстрації змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів, щодо видачі дублікатів свідоцтва та/або статуту (положення) громадських формувань, щодо взяття до відома рішення про припинення громадського формування, щодо скасування запису про легалізацію (реєстрацію) громадських формувань.

Згідно п. 4 вказаного порядку легалізація (реєстрація) громадських формувань полягає у проведенні правової експертизи установчих документів на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства України, а у випадках, передбачених законодавством, також статуту (положенню) громадського формування, прийнятті рішення про легалізацію (реєстрацію) громадського формування, занесенні відомостей до відповідного реєстру та присвоєнні реєстраційного номера, видачі свідоцтва (крім громадських формувань, яким законодавством не передбачено видачу свідоцтва) або довідки.

На підставі правових висновків готується наказ, який підписують Голова Укрдержреєстру, начальники реєстраційних служб головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також начальники реєстраційних служб районних, міжрайонних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції. Підпис начальника реєстраційної служби засвідчується печаткою відповідного управління юстиції (п. 13 Порядку від 08.07.2011, № 1828/5)

Наказ про відмову є індивідуальним і готується на кожне громадське формування окремо (п. 15 Порядку від 08.07.2011, № 1828/5)

Судом встановлено, що на виконання вищевказаних норм закону відповідачем дотримано процедуру підготовки та оформлення рішення, яке прийняте за результатами розгляду документів щодо реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, щодо взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів громадських формувань.

Суд погоджується з висновками відповідача, що документи подані для повідомлення про зміни у складі керівних органів та зміни до статуту не відповідають Закону України "Про громадські об'єднання".

Згідно ч.1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.3 статті 2 КАС України).

Відповідно до ч.1 статті 71 Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому адміністративний позов не підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до положень статті 94 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню на користь позивачів.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 128, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Громадської організації "Клуб "громадська ініціатива" до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 22.04.2014 року.

Суддя Волошин Д.А.