Постанова № 38325536, 22.04.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2014
Номер справи
820/5504/14
Номер документу
38325536
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

22 квітня 2014 р. № 820/5504/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Севастьяненко К.О.,

при секретарі судового засідання - Романенко Т.С.,

за участю представника відповідача - Вишневського О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення обміну посвідки на постійне проживання в Україні, серія НОМЕР_3, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку із досягненням ним 45-річного віку;

- зобов'язати відповідача здійснити обмін ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, його посвідки на постійне проживання в Україні, серія НОМЕР_3, у зв'язку із досягненням ним 45-річного віку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.10.2014 року звернувся з письмовою заявою до ГУ ДМС України в Харківській області, в якій на підставі ст. 9 Постанови Кабінету Міністрів України № 251 від 28.03.2012 року просив здійснити обмін бланку посвідки на постійне проживання в Україні, у зв'язку із досягненням ним 45-річного віку. Проте позивачем була отримана відповідь ГУ ДМС України в Харківській області № 4/3542 від 28.02.2014 року, в якій зазначалось про неможливість обміну бланку посвідки на постійне проживання, у зв'язку із вилученням СУ ГУМВС України в Харківській області особової справи позивача, що, на думку позивача, згідно вимог діючого законодавства України, не є підставою, для такої відмови та є порушенням його законних прав, свобод та інтересів.

Представник відповідача, заперечуючи проти позовних вимог, надав письмові заперечення, в яких послався на те, що матеріали особової справи про надання дозволу на імміграцію громадянина Вєтнаму ОСОБА_2 та видачі йому посвідки на постійне місце проживання у березні 2011 року було вилучено на підставі постанови СУ ГУМВС України в Харківській області, а для дослідження документів, які були подані при отриманні дозволу на імміграцію та винесення рішення щодо законних підстав у позивача на обмін посвідки потрібна особова справа позивача.

Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, представник позивача надав до суду заяву, в якій просив слухати справу без його участі в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що, позивач, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином Вєтнаму, паспорт НОМЕР_2, виданий 04.12.2009 року, термін дії - до 04.12.2019 року (а.с. 10), постійно проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, гуртожиток (а.с. 9).

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням ВГІРФО УМВС України в Харківській області позивачу було видано посвідку на постійне проживання серії НОМЕР_3, строк дії - безстроково, в якій міститься штамп місця реєстрації (а.с. 9).

Судом встановлено, що 10 лютого 2014 року ОСОБА_2 в особі свого представника звернувся до ГУ ДМС України в Харківський області з письмовою заявою щодо обміну бланку посвідки на постійне проживання в Україні, у зв'язку з досягненням ним 45-річного віку, надавши відповідні документи, а саме: оригінал заяви ОСОБА_2 про обмін посвідки на постійне місце проживання, оригінал нотаріально посвідченого перекладу на українську мову паспорта громадянина Соціалістичної Республіки Вєтнам ОСОБА_2 для виїзду за кордон; копію посвідки на постійне місце проживання в Україні ОСОБА_2; оригінал довідки Управління інформаційно-аналітичного забезпечення ГУМВС України в Харківській області про відсутність у ОСОБА_2 притягнення до кримінальної відповідальності, судимості та перебування у розшуку; копію картки прописки; оригінал квитанції про сплату державного мита; дві фотографії ОСОБА_2; належним чином посвідчену копію договору про надання правової допомоги та копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю ОСОБА_5 (а.с. 7).

Листом від 28.02.2014 року № 04/3542 відповідач повідомив позивача, ОСОБА_2, що у зв'язку з тим, що у березні 2011 року його особиста справа була вилучена на підставі постанови СУ ГУМВС України в Харківській області про здійснення виїмки, тому на даний час неможливо вирішити заяву ОСОБА_2 щодо обміну бланку посвідки на постійне проживання в Україні (а.с. 13).

Указом Президента України від 06.04.2011 р., № 405/2011 "Питання Державної міграційної служби України" (далі по тексту - Указ № 405/2011) було затверджено Положення про Державну міграційну службу України.

У п.п. 8 п. 4 Указу № 405/2011 визначено, що ДМС України відповідно до покладених на неї завдань здійснює оформлення і видачу іноземцям та особам без громадянства запрошень для в'їзду в Україну, документів для тимчасового перебування або постійного проживання в Україні, а також виїзду за її межі, студентських квитків студентам із числа іноземців та осіб без громадянства, вилучає ці документи та проставляє в документах, що посвідчують особу іноземців та осіб без громадянства, відмітки про заборону в'їзду в Україну в передбачених законодавством випадках.

Відповідно до Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2012 р. № 251 (надалі по тексту - Порядок), визначається механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання.

Строк дії посвідки на постійне проживання не обмежується. Посвідка на постійне проживання підлягає обміну в разі досягнення особою 25 - і 45 - річного віку згідно п. 9 зазначеної постанови Кабінету Міністрів України.

Для обміну посвідки на постійне проживання в разі досягнення іноземцем та особою без громадянства 25- і 45-річного віку подаються документи, зазначені у підпунктах 1 - 4 і 6 пункту 15 цього Порядку (п. 16 Порядку).

Пунктом 15 Порядку встановлено перелік документів для оформлення та обміну посвідки на постійне проживання в разі досягнення іноземцями та особою без громадянства 25- і 45-річного віку, а саме: 1) заява, зразок якої встановлюється МВС; 2) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства (після пред'явлення повертається), та його копія; 3) посвідка, що підлягає обміну; 4) квитанція про сплату державного мита або документ, який підтверджує наявність пільг щодо його сплати; 5) дві фотокартки іноземця та особи без громадянства розміром 3,5 х 4,5 сантиметра (на матовому папері).

Як вбачається з наданої ГУ ДМС України в Харківській області відповіді, позивачем були надані до заяви усі документи, необхідні для обміну бланку посвідки, а відмовлено їй було з інших підстав.

Пунктом 11 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання встановлено, що за результатами розгляду заяви протягом семи днів (для оформлення посвідки на постійне проживання) або не більш як 15 днів (для оформлення посвідки на тимчасове проживання) з дня подання всіх визначених цим Порядком документів приймається рішення про видачу або відмову у видачі посвідки, яке затверджується Головою ДМС, а у разі його відсутності - заступником Голови ДМС чи начальником територіального органу або підрозділу ДМС чи його заступником. У заяві робиться відмітка про прийняте рішення або зазначаються причини відмови у видачі посвідки.

Пунктом 17 вищезазначеного Порядку передбачено, що рішення про відмову у видачі посвідки іноземцеві та особі без громадянства приймається в разі:

1) необхідності забезпечення національної безпеки або охорони громадського порядку;

2) необхідності охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;

3) коли паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований або не відповідає встановленому зразку чи належить іншій особі;

4) подання завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів;

5) коли виявлено факти невиконання ними рішення суду або органів державної влади, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов'язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов'язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в'їзду в Україну (для осіб, що отримують посвідку на тимчасове проживання);

6) інших випадках, передбачених законами.

Отже, суд звертає увагу на те, що, відповідач, Головне управління Державної міграційної служби в Харківській області, в своїй відповіді позивачу від 28.02.2014 р. року жодної з вищезазначених підстав не зазначив.

Таким чином, ГУ ДМС України в Харківській області, посилаючись на вилучення слідчим управлінням особової справи позивача про залишення на постійне проживання в Україні безпідставно відмовило в здійсненні обміну бланку посвідки на постійне проживання в Україні позивача, чим порушило його права, свободи та законні інтереси, а тому суд приходить до висновку, що з боку відповідача була допущена протиправна бездіяльність щодо нездійснення обміну посвідки громадянину Вєтнаму ОСОБА_2.

Враховуючи вищевикладене та з урахуванням того, що позовні вимоги про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії є похідними, то суд вважає, що належним способом захисту для відновлення порушених прав позивача є зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби в Харківській області здійснити обмін посвідки громадянину Вєтнаму ОСОБА_2.

Згідно з приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).

Таким чином, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області (61057, м. Харків, вул. Римарська, 24, код 37764460) здійснити обмін посвідки на постійне проживання в Україні, серія НОМЕР_3 від 05.10.2005 року, на ім'я ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, (місце проживання: АДРЕСА_1, гуртожиток, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), у зв'язку із досягненням ним 45-річного віку.

В інший частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України в особі УДКСУ у Червонозаводському районі міста Харкова Харківської області (код 37999628, м. Харків, вул. Плеханівська, 29, 61001) на користь ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1, гуртожиток, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору в сумі 60 грн. 00 коп. (шістдесят грн. 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення тексту постанови відповідно до вимог статті 160 КАС України - з дня отримання копії повного тексту постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 22.04.2014 року.

Суддя К.О. Севастьяненко